Bilim adamları inek sütü proteinine alerjisi olanların sorununa yardımcı olmak için dünyada ilk kez "hipoalerjenik süt" üretebilen sağlıklı bir buzağının doğumunu gerçekleştirdiklerini açıkladı.


"New Scientist" dergisinde yer alan haberde çocukların yaklaşık yüzde 15'inin sütün içinde bulunan bir protein türü olan beta lactoglobuline (BLG) alerjisi olduğu için süt ürünlerinden kaçınmak zorunda kaldığı belirtildi.


Yeni Zelanda'nın Hamilton kentindeki AgResearch araştırma kuruluşundan Stefan Wagner ve çalışma ekibi alerjiye neden olan proteinin genetik kodlarını tanımladıktan sonra BLG'nin hücre çekirdeğine enjekte edildiğinde üremesini engelleyen karışık bir genetik yapı geliştirdi. Geliştirdikleri bu genetik yapıyı başka bir ineğin döllenmiş ve aşılanmış yumurta hücresine naklettiklerini belirten Wagner bu inekten hipoalerjenik süt üretebilecek dişi bir buzağı elde ettiklerini söyledi. Wagner dişi buzağının kuyruğunun olmadığını sütünün içinde BLG olup olmadığını tespit etmek için hormon vererek ineğin sağım döneminin erken gelmesini sağladıklarını bildirdi.


Sütün diğer protein değerlerinin normalin üstünde olduğunu söyleyen Wagner bu durumun peynir yapımında faydalı olabileceğini yapılan düzenlemeler gereği sütün tadının henüz test edilmediğini belirtti.


Wagner tıbbi amaçlarla kullanılabilmesi için sütün antikor ya da hormon seviyesi gibi özelliklerinin incelenmesini sağlayacak benzer deneylerin yapılabileceğine değindi.