Sağlıktan güzelliğe birçok amaçla kullanılan eşek sütünü üretmek için kurulan eşek çiftliği üretim için mevzuat çıkarılmasını bekliyor

Kırklareli’de kurulan Türkiye’nin ilk eşek çiftliği süt üretimine hazırlanıyor. Kırklareli’de ailesinin kurucusu olduğu eşek çiftliğinin danışmanlığını yapan Doç. Dr. Ufuk Usta 2009 yılında başlanan Türkiye’nin ilk eşek çiftliği kurma projesinde sona yaklaşıldığını söyledi.
Türkiye’de eşek sütü üretmek ve ürünleri ortaya çıkartmayı amaçladıklarını belirten Usta Türkiye’de ve dünyada eşek çiftliği gereksinimi ile ilgili basılmış bir kitap yayın veya mevzuat olamadığına dikkat çekti. Kırklareli’ne modern bir eşek çiftliği inşa ettiklerini anlatan Usta “Yaklaşık 25 milyonluk bir alt yapı yatırımı yaparak çiftliğimizi kurduk. Mevzuatın çıkmasıyla yüksek standartlarda doğru bir şekilde üretim yapmayı hedefliyoruz” dedi.


Anne sütüne çok yakın
Akdeniz Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ahmet Küçükçetin de eşek sütünün yurt dışında pastörize edilerek ve dondurularak üretilip tüketildiğini anlattı. Küçükçetin düşük lipit ve yüksek laktoz içeriği nedeniyle eşek sütünün anne sütüne en çok benzeyen süt olma niteliği taşıdığını vurgulayarak “Yüksek besleyici değeri ve sağlığa yararlı özelliklerinin yanı sıra sabunun bilinmediği antik çağlarda kişisel bakım amaçlı da kullanıldığı kadınların güzelleşmek amacıyla eşek sütü banyosu yaptıkları da kayıtlarda yer almaktadır” dedi.
Doç. Dr. Ahmet Küçükçetin eşek sütünün Türkiye’de henüz bazı köylerde çiğ olarak satışının yapıldığını dile getirerek “Akdeniz’deki bazı köylerde litresinin 100 liraya kadar ulaştığını duyuyoruz.” dedi.KIRKLARELİ / BALIKESİR AA