Sadece Gaziantep’ te bulunan bu bölüm antep fıstığının yetiştirilmesi işlenmesi ve değerlendirilmesi konularında çalışacak ara eleman yetiştirilmesini amaçlar. Mezunlar genellikle Gaziantep yöresinde çalışma imkanı bulurlar. Yüksekokulunda bahçe bitkileri ile ilgili bilgilerde verilir.

Antep Fıstığı Tarımı Ve Teknolojisi Programının Amacı :Antepfıstığı yetiştirilmesinde karşılaşılan sorunları çözecek ve tarımsal sanayide çalışacak ara insan gücünü yetiştirmektir.

Antep Fıstığı Tarımı Ve Teknolojisi Programında Okutulan Belli Başlı Dersler : Antepfıstığı Tarımı ve Teknolojisi programında matematik bapçe bitkileri yetiştiriciliği antepfıstığı çeşitleri fidan yetiştirme teknikleri antepfıstığının ekolojik istekleri antepfıstığı amaçları ve özellikleri antepfıstığının hasat sonu fizyolojisi hastalık ve zararlıları antepfıstığı işleme tekniği gibi dersler kutulmakta ve uygulama yaptırılmaktadır.

Antep Fıstığı Tarımı Ve Teknolojisi Mesleği için Gereken Nitelikler : Antepfıstığı Tarım ve Teknolojisi programında okumak isteyenlerin biyolojiye özellikle botanik konularına ilgili ve bu alanda başarılı açık havada çalışmaktan ve bitki üretmekten hoşlanan insanlarla (özellikle çiftçilerle) iyi iletişim kurabilen bedence sağlam ve dayanıklı kimseler olmaları gerekir.