[FONT=Garamond][SIZE=4]
Tavukçuluk Türkiye'de Tavukçuluk Sektörü

Tavuk yumurtası protein ve vitaminlerce zengin lezzetli sindirimi kolay ve diğer gıdalarla birlikte rahatça tüketilebilen başka hiçbir besin maddesine ihtiyaç duyulmadan içinde tam ve sağlıklı bir canlının oluşmasını sağlayabilen eşsiz bir gıdadır.Bunların yanında tavukçuluk yan ürünleri; aşı üretimi yem ve gübre yapımı matbaacılık fotoğrafçılık derilik şarapçılık tekstil pastacılık sabun ve şampuan imalatı boyacılık ev tekstili bazı biyolojik ürünlerin üretiminde kullanılmaktadır. Ayrıca tavuklar laboratuvarlarda deney hayvanı olarak da kullanılmaktadır.

Tavukların üreme ve çoğalmadaki üstün yetenekleri hayvancılık sektörünün en önemli kozu haline gelmesini sağlamıştır. Islah edilmiş yumurtacı bir tavuk 64 haftalık verim döneminde 345 yumurta yumurtlayabilmektedir. Yine et ırkı bir piliç hayatının 40. gününde 2472 gram canlı ağırlığa ulaşabilmektedir. Ayrıca bu ağırlığa ulaştığı gün bir kilogram canlı ağırlık için sadece 1710 gram karma yem tüketerek yemin ete dönüşüm oranında rakipsiz bir sonuca ulaşmaktadır. Örnek verecek olursak bu oran sığırlarda ancak 3 katı fazlasıyla elde edilebilir.

Entegre üretimlerde kapasite çok yüksek olduğu için havalandırma ve ortam şartları çok önemlidir. Olması gereken değerden farklı bir değer oluşursa sürü riske girer.Isınız 10-30 dakika sorunlu olursa ölümler başlar.Ölümleri engelleyebilmek ve üretim kalitenizi arttırmak için Kumescell Kullanabilirsiniz.

Türkiye'de Tavukçuluk:

Tavukçuluk sektöründe et ve yumurta üretiminin arttığı bildirildi. Türkiye İstatistik Kurumu Başkanlığı’nın (TÜİK) Temmuz 2011 verilerine göre üretilen yumurta adedi 1 milyar kesilen tavuk sayısı da 91 milyon adet oldu. Üretim ise geçen seneye nispeten önemli oranda arttı.

TÜİK Türkiye’de üretilen tavuk yumurtası ve tavuk eti miktarını açıkladı. Buna göre Temmuz 2011 döneminde tavuk yumurta üretim adedi 1 milyar oldu. Tavuk yumurtası üretimi temmuz ayında bir önceki aya oranla yüzde 24 bir önceki senenin aynı ayına oranla da yüzde 87 artış kaydetti. Gelinen aşamada kesilen tavuk sayısı da 91 milyon adet oldu. Kesilen tavuk sayısı temmuz ayında bir önceki ay ile karşılaştırıldığında yüzde 47 bir önceki senenin aynı ayı ile karşılaştırıldığında yüzde 143 arttı.

Temmuz ayında tavuk eti üretimi 149 bin 612 ton oldu. Burada bir önceki aya nispeten yüzde 13 bir önceki senenin aynı ayına nispeten yüzde 103 artış elde edildi.