Bugday sicak ve nemden hoslanmayan bir serin iklim bitkisidir. Özellikle gelismenin ilk dönemi olan; kardeslenme ve sapa kalkma devrelerinde fazla sıcak istenmez. Buğday için; 10-15 derece sicaklik %65 nem az ışıklı ve yarı kapalı havalar en uygun sartlardir. Sapa kalkma ile birlikte sıcaklık ve nem basaklanmadan hemen önce de nem istegi artar.
Bugday killi yada kumlu-tinli topraklarda yetisiyorsa da en uygun topraklar drenaji yeterli killi- tinli topraklardir.
Bugday sulamasinda çesit seçimi önemlidir. Sulanacak sahalar için sulu çesitler tercih edilmelidir. Ekim ayinin ilk haftasi ekim islemi bitirilmelidir. Dolayisiyla mahsul kisa kuvvetli girer.
Sonbaharda çimlenme ve çıkıs için verilecek su bitkilerin kisa istenilen boyda ve köklenmis olarak girmesini ve kıştan çıkınca hızla büyümesini saglar. Bu dönemde yapılan sulamaya ekim öncesi tav sulamasi olarak veya ekim üzerine çim suyu olarak verilir.
Ekimden sonra sulama yapildiginda bazi yörelerimizde toprak kaymak bağlar. Bunun kırılmasi için yağmur yağmazsa ikinci bir sulama yapmak gerekebilir. Bu devrede merdane çekmek toprak tavından dolayi uygun degildir. Bu durumlarda en iyi yol tav sulamasi yapmaktir.
ilkbahar sulamalari: ilkbahar sulamalari 2-3 defa yapilabilir. Iki sulama yapılacaksa; birinci sulama kardeslenme ile sapa kalkma döneminde ikinci sulama ise basaklanmadan önce yapılmalidir. Üç sulama yapılacaksa; birinci sulama kardeslenme döneminde ikinci sulama basaklanma öncesi ve üçüncü sulama ise dane doldurma döneminde yapilmalidir.
Sayısı ne olursa olsun sulama sapa kalkma ve basaklanma öncesi zaman döneminde yapilirsa iyi netice alınır. Çiftçilerimizin “gül devresi” dedikleri çiçeklenme döneminde çok mecbur olmadikça sulama yapılmamalıdır.
Dane olgunlugu fazla olsun diye geç zamanda su verenler mutlaka çiçek dönemi tamamen bittikten sonra vermelidirler. Bazi yörelerde böyle sulamalar sonrasi ve özellikle yagmurlama yapildiginda bazi hastaliklara rastlanmaktadir.
Bahar mevsiminde dekara atılacak üst gübrenin miktarı ve zamani sulama ve yagıslar dikkate alınarak yapılmalıdır. Aksi taktirde azotlu gübre dozu ve miktari iyi ayarlanmazsa danede beyazlasma (dönme) artar ve kalite düser (özellikle dane doldurma döneminde sulamadan önce gübrelemenin biraz geç birakilmasi uygun olur).
Çiftçilerimiz devletimizin yetisemedigi yerlerde drenaji kendi imkanlari ile yapmalidir. Çünkü bu onun faydasinadir. Çorak olan tarlasini suyla yıkayıp bu suyu drenaj kanalına vererek verimli hale getirebilir.
Sulama yapılan kaynagın özellikleri analiz ettirilmeden sulamaya katiyyen gidilmemelidir.

konyatarim.gov.tr