Bitkiler sıcak yüzünden yükseklere ‘göç ediyor’
Küresel ısınma yüzünden son 10 yılda birçok bitki türü daha yükseklere göç etti. Bitkilerin tırmandıkları mesafenin 29 metre olduğu belirtiliyor.

Amerikan Science dergisinin haberine göre uluslararası bir ekip deniz seviyesinden 2600 metre yükseklikte bulunan 171 orman bitkisinin 1905-1985 ve 1986-2005 yılları arasındaki dağılımını karşılaştırdı. Uzmanlar bu araştırmalarının sonucunda bu bitkilerin 10 yılda bir ortalama 29 metre tırmandıklarını saptadılar.

Bu gözlemler iklim değişikliklerinin bitki çeşitlerinin sadece enlem ve boylamdaki dağılımını değil yükseklikteki dağılımını da etkilediğini gösterdi.

Araştırmacılar bu gözlemlerin aynı bölgede yaşayan ve aynı karakteristik fizyolojileri paylaşan bitkilerin çoğunun göç etme eğilimi taşıdığı fikrini verdiğini belirtti.

Araştırmayı yapan bilim adamlarından Fransa’nın Nancy kentindeki AgroParisTech adlı kuruluştan Jonathan Lenoir bu eğilimlerin yüksek rakımda yaşayan bitki çeşitlerinin iklim değişikliğine daha duyarlı olduğu tezini doğruladığını söyledi.