Hanımeli Caprifoliaceae familyasına ait çalı grubundan bir bitkidir. Yaklaşık 180 türü vardır bunun 100 kadarı Çin’dedir. Avrupa ve Kuzey Amerika’da 20şer türü vardır. Ençok bilinen türleri Lonicera periclymenum (Avrupa Hanımelisi) Lonicera japonica (Japon Hanımelisi Beyaz Hanımeli) and Lonicera sempervirens (Mercan Hanımelisi Trompet Hanımelisi) dir.
Yapraklar karşılıklı basit oval ve 1-10cm uzunlukta çoğunlukla dökülen olmakla beraber sürekli olanlarıda bulunur. Türlerin çoğu hoş kokulu yenilebilen nektar üreten çan şeklinde çiçeklere sahibtir. Meyvası çok çekirdekli kırmızı mavi ya da siyah çitlenbik şeklindedir çoğu türde meyvaları hafif zehirli olmakla beraber birkaçı (Lonicera caerulea) yenilebilir meyvalara sahiptir. Bitki bazı Lepidoptera türlerinin larvaları tarafından yenilir.

Mayıs ve temmuz aylarında pembemsi beyazımtırak-sari renkli çiçekler açan 1-3 m yükseklikte tüysüz veya az tüylü tırmanıcı bir bitkidir. Yapraklar gövde üzerinde karşılıklı-çapraz derimsi tüysüz ve alt yüzü az tüylüdür. Aşağıdaki yapraklar kısa saplı ve yumurtamsı şekilde olup yukarıdakiler ise gövdeyi saracak şekilde tabanlarıyla birleşmiş durumdadır. Güzel kokulu olan çiçekler tepedeki yaprakların koltuğunda genellikle üç demet hâlinde oldukça uzun saplı başçık tipinde çiçek yaparlar. Çiçekler uzun tüpsü ve sarkık dudaklıdır. Olgunlukta kırmızı renkli üzümsü meyveler verir.