Çokaz ışık alması: Bitki uzun ve sağlıksızdır. Yapraklarının arası fazlaaralıktır. Büyüme durmuştur. Yapraklar normalden daha küçük vesoluktur. Çiçekleri ya hiç yoktur ya da çok cılızdır. Çözüm dallanmasını güçlendirmek için bitkiyi kısaltın ve daha ışıkalabileceği bir yere taşıyın.

Çok az sulanması :
Bitki yaçok az ya da hiç büyümez. Çiçekleri çok kısa sürelidir. Yapraklarızayıftır. Alt yapraklar düşer. Çözüm: Su dolu bir kap içinde 10 dakikabekletin. Saksı tabağına yerleştirmeden önce suyun süzülmesinibekleyin. Bitki çok kısa bir sürede yeniden kurursa saksını değiştirin.

Çok soğuk ortamda olması :
Çiçekler kısa ömürlüdür. yapraklar kıvrılırve düşer. Çözüm: Hava akımından uzak sıcak bir yere taşıyın.

Az nemli ortamda olması
: Yaprak uçları kahverengileşir ve kurur.Yaprak kenarları sararır ve yapraklar dökülür. Gonca ve çiçeklerbüzüşür ve düşer.

Çözüm: Banyo mutfak gibi daha nemli bir
ortamataşıyın. Daha önceki sayfalarda açıkladığımız nemliliği artırmametotlarını deneyin.

Az besin alması belirti : Bitki büyümez ve çiçekli bitkiler çiçek açmaz. Çözüm: Gerekli besin ile besleyin.

Fazla ışıklı ortamda olması :
Gündüz saatlerinde bitkinin yapraklarısolar kahverengi yarık izleri oluşur. Bitki solgun görünür. Yapraklarburuşup kurur. Çözüm: Bitkiyi daha serin ve gölgeli bir ortamataşıyın.

Fazla su verilmesi : Çiçekler çürür. Yapraklar az büyür zayıftır vekolayca dökülür. Çözüm: Bitkiyi daha sıcak bir ortama taşıyın. Fazlasuyun saksıdan akmasını sağlayın. Sadece gerektikçe su verin.

Fazla sıcak ortamda bulunması : Bitki kış aylarında sağlıksız büyümegösterir. Yaprakların kenarları kahverengileşir. Alt yapraklar solar vedökülür. Çözüm: Bitkiyi daha serin bir ortama taşıyın.

Fazla Nemli Ortamda Bulunması :
Yapraklarda çiçekte ve sapında gri küf(botrytis) oluşur. Çözüm: Bitkiyi daha kuru bir ortama taşıyın.