Çam Bonsai Budama

ÇAM BUDAMA


Bu yazı genel olarak Japon Kara Çamı budama teknikleri üzerindedir fakat bu teknikler diğer çam türlerindede aynı şekilde kullanılabilinir.

ÇAM BÜYÜME KARAKTERİSTİĞİ

Çamlar aşırı dominantlardır(egemen). Bu şu demek; en enerjik büyüdükleri yerler zirve yada en dıştaki dallardır. Eğer budama yapılmazsa bütün büyüme zirvede ve en alt dallarda olacaktır ve sonuçta zayıflama ve dal ölümleri olacaktır.

Budanmamış yada kötü budanmış çamlar tepede ve en altlarda yüksek büyü göstereceklerdir buda bonsai şekline uygun değildir.

Çamlar hala iğneler olan yerlerden filizler üreteceklerdir filizlerin ucu dışındaki yerler dışında sürgün vermleri çok azdır. Gövde veya dallardan tekrar dürgün çıkmasını sağlamak çok zordur bu yüzden dikkarlı budama yapılmalıdır aksi taktirde ucunda filizler olan bir dal yerine boş bir dal kalabilir. (bakınız soldaki şekil)

Büyüme yoğunluğu gösteren diyagram
Alan 1 en enerjik büyüme
Alan 2 orta derecede büyüme.
Alan 3 en az derecede büyüme.

Çamların yaptığı ve engellememiz gereken bir hatada dallar sonunda oluşan sarmal şekilli yapıdır ki bu daha sonra birçok yeni alt dal oluşumu sağlar. Bunlar kötü bir görünüm ve dalın ters sivrilmesini meydana getirir.

Çamlar bu büyüme karakteristiği yüzünden bu ağaçları şekillendirmeye genç yaşlarda başlamak lazımdır. Budamadan büyümeye bırakılan çamlarda daha sonra istenilen şekiller yaratmak zordur ve sade dallar aşı yaparak eklenebilinir.