EV YAPIMI BİTKİ İLAÇLARI

Bahçe balkon ve evimizde yetiştirdiğimiz bitkiler sık sık zararlı varlıkların saldırısına uğrar. Envai çeşit böcekler mantar hastalıkları gözümüz gibi baktığımız bitkilerimizi perişan eder hatta öldürür. Bu da bizi çevreye zararlı olduğunu çok iyi bildiğimiz bir takım tarım ilaçları kullanmak zorunda bırakır. Genelde bu ilaçları şuursuzca kullanırız. Doğru zamanda yeterli dozda ilaç kullanmak çok önemlidir. Yanlış zamanda yapılan ilaçlamalar maksadına ulaşamayabilir. Yetersiz doz hastalığı gidermez. Fazla doz bitkiye zarar verir çevreyi daha fazla kirletir zehirlenmeye yol açar. En iyisi bu maddeleri hiç kullanmamak diye düşünsek bile mecbur kalabiliyoruz. Halbuki ev bitkilerinde kullanınca havadan soluduğumuz yediğimiz bitki ve meyvelerle ile vücudumuza aldığımız bu tarz ilaçlar sağlığımıza tahmin edemiyeceğimiz kadar zarar veriyor.

Neyse ki bitkilere musallat olan zararlı problemlerini gidermek için küçümsenmiyecek bir alternatifimiz var:

"Ev Yapımı Bitki İlaçları"

Bazı çevre dostu maddeler ve çeşitli bitkilerden elde edilen ilaçlar bitkilerimizdeki böcek ve mantar problemlerine çare olabilir. Böylece kendimizi ve çevremizi zehirlemeden bitkilerimizi tekrar eski sağlığına kavuşturabiliriz. Biraz zahmetli de olsa hazır kimyasal ilaçları kullanmadan evvel ev yapımı zararsız ilaçları denemekte büyük fayda var.

Bu konuyu bir bilene sordum ve aldığım bilgileri sizinle paylaşmak için bu sayfayı hazırladım. Aşağıda yer alan bilgileri veren Ziraat Mühendisi Sayın Mine Pakkaner'e çok teşekkür ederim.

ÇEVRE DOSTU BİTKİ İLACI REÇETELERİ

Bitkinize ilaç yapmadan önce dikkat edilecek hususlar:

Bitkinizin küçük bir yaprağında öncelikle fitotoksite testi yapın. Solüsyonu kaplama yapacak şekilde püskürtün püsürtme başlığınızın çok ince atması önemli 24 saat sonra yaprakta bir bozulma yoksa güvenle kullanın.

Yalnız bunu güneş altında yapmayın (İlaçlama ve gübreleme ile ilgili hiç bir uygulamayı güneşte yapmayın). Mümkünse gece de yapmayın ki bitkiler geceye kuru girsin. Bitkilerde fungal bir sorun varsa geceleri kuru olmaları çok önemlidir gece sulama ve ilaçlama yapılmaz.

FUNGİSİT ETKİLİ REÇETELER


Mantari bitki hastalıklarına karşı kullanılır.

ASPİRİN


Tohumları aspirin eritilmiş suya koyup bir miktar bekletebilirsiniz sonra ekersiniz. Aspirinin icindeki salisilik asitin fungusit etkisi var bir miktar da bitki aktivatörü olarak çalışıyor. (Yani ekeceğiniz tohumları bu karışımda bir miktar bekleterek daha kolay çimlenmelerini de sağlayabilirsiniz)

OKSİJENLİ SU


Evde uygulayabileceğiniz basit ve çevre dostu bir fungusit de oksijenli sudur. Yarım lt suya bir tatlı kaşığı oksijenli su koyup bitkilere püskürtebilirsiniz.

TARÇINLI KARIŞIM

2 yemek kaşığı toz tarçın yarım lt kaynar suya konur 3-4 gün beklenirtülbentten süzülür ve kullanılır. Bunu alkolle de yapabilirsiniz daha etkili bir preparat olur.Şu şekilde ki aynı miktar tarçınyarım lt beyaz alkole konurbir gece beklenir ve süzülür yalnız alkollü olanı yeni çimlenmiş fideciklerde kullanmayın alkol hızlı buharlaşmayla kurutucu etki yapabilir bu çok bebecik fidelerde. Tarçınlı solüsyonları da oksijenli suyu da evde yetiştiricilikte yastık dediğimiz ekim tavanız veya kabınızda çökerten için kullanabilirsiniz.