ÜLKEM TARIMI ŞAHLANACAK
Olur olmaz hemen her zaman millet olarak kendimizi küçümseriz. En çok kullandığımız da Türk’ün aklı sonradan gelir. Oysa olaya bilimsel olarak bakıldığında insan beyninin alışık olmadığı durumları algılamadığı gerçeğiyle yüz yüze geliyoruz. Bu durum bütün insanlık için geçerlidir. Yalnızca bizim milletimize özgü bir durum değildir.

Yeniliklere direniriz ama bu durumun insan doğasının bir gereği olduğunu düşünmeyiz. Benim ülkemin insanı de yıllarca yeniliklere direnmiştir. Kadınımız yıllarca çamaşır makinasına karşı direnmişbulaşık makinasına karşı prestişinin kaybolacağını düşünerek onu bir türlü kabullenmemiştir.. Ancak yenilikleri kabul etmenin gerekliliğini de görmüştür. Çamaşırdan bulaşıktan artacak zamanını çocuklarına ya da eşine ayıracağı bilincine ulaştığında teknolojiyi kabul etmiştir. Türk çiftçisi de yıllarca kimyasal gübrelere direnmiş onu çok zor kabul etmiştir. Bugün keşke de daha fazla direnebilseydi demek geliyor içimden. Ancak bu dirnme sayesindedir ki Anadolumun toprakları avrupalı ya da amerikalının toprakları kadar kirlenmemiştir. Bugün avrupa ülkeleri süratle kimyasallardan uzaklaşmaya çalışırken biz yeni edindiğimiz kimyasal kullanma alışkanlığımızı sürdürme çabası içerisindeyiz. Bazı üreticilerimizde bağımlılık durumuna gelmiş olan kimyasal kullanma alışkanlığından hemen vazgeçmelerini beklemek çok doğru olmaz
kanısındayım. Yaptığımız yüzlerce görüşmede üreticilerimizin %90 kadarında her ne olursa olsun kısa vadede kalite ne olursa olsun üretim arttırmaktan başka bir düşünce olmadığını görüyoruz. Yani yakın gelecekte toprakların verimsizleşmesi rekoltenin düşmesi sürdürülebilir tarım yapılması aranan ürünler üretilmesi kimsenin umurunda değil. Nasıl olsa ucuz ya da pahalı ürününe bir talep çıkıyor. Öyle ki bazı üreticilerimiz ürettiği ürünün yenilemiyecek kalitede olduğunu bildiğinden kendi tüketeceği sebzeyi meyveyi farklı besliyor. Yani kendi ürettiği sebzeyi kendisi tüketmeme eğiliminde.

Tüketicimizin Pazar alışverişi yaparken kıyasladığı yalnızca fiziksel görüntü ve etiketteki fiatlar. Bilim adamlarımızın 2020 yılında ülkem insanının %25’inin kanser olacağı ifadeleri bizim tüketicimizin sorunu değil sanki… Eğer ülkem insanı duyarlı olmuş olsaydı üzerindeki ilaç kalıntısı bulunan sınır kapılarından dönen alıcı ülkelerden geri yollanan ürünleri tüketmeye tepki koyardı. Kaldı ki yoğun ilaçlama yapılan kırsallarımızda kısırlaşmanın %15’lerden daha fazla olduğunu biliyoruz. Hiçbir şekilde sigara ve alkol tüketmeyen çiftçilerimizin akciğer kanserinden genç yaşta ölmesi üzerinde önemle durulması gereken konulardandır.


Bir kimya mühendisi olarak yoğun kimyasalların canlı organizmalarında nasıl bir dehşet saçtığını biliyorum ve pek çok gönüllü ekolojist gibi ben de kendime bir misyon yüklüyorum. Canlı organizmalardaki hücrelerin dizilişi ve etkileşimini domino taşlarının dizilimine benzetirseniz dışarıdan gelen her tür yoğun uyarıcı zincirleme yıkıma neden olur. Hücre bilincine ters olan her uyartı hücrelerde yıkıma neden olur. Konsantre olan her şey sağlığa zararlıdır. Şeker 1805 yılında konsantre edilmiş 1817 yılında ilk şeker hastalığı ortaya çıkmıştır.

Buradan tüm insanlığa bir müjde vermek istiyorum!
Yalnızca doğal ürünler kullanarak hem ürün arttırmak hem de sağlıklı ürünler üretmek mümkün. Biz bitki ve onun ortak yaşam içerisinde bulunduğu kök hücreleri (mikoriza mantarları) ve faydalı bakterileri birlikte düşünüp yepyeni ürünler geliştirdik ve tarımda devrim ateşini Afyon’un Dinar ilçesinde yaktık. İnsanlara Mersin’de Antalya’da Niğde’de Çanakkale’de Adana’da sebze ve meyvede 50 yıl öncesinin lezzetini tattırdık. Binlele ifade edilecek uygulama alanında üreticilerle başarımızı paylaştık. Doğru uygulamalarla hem masrafların düştüğünü hem de ürün rekoltesinin arttığını sürdürülebilir tarımda rehberimizin orman ekosistemleri olduğunu gösterdik. Ürettiğimiz gübrelerde ithal ürün kullanmadık. Her bitki türüne özel gübre ürettik. Kivi dahil her türlü bitkide uygulamalar yaptık. Doğru uygulamalarda % 30’dan daha fazla ürün artışı yakaladık.

İşin sırrı neredeydi?

Bitkinin ihtiyaçlarını yarasa gübresiyle karşılarken azot sorununu bitkisel menşeyli proteinle çözdük. Topraktaki aşırı kireci (pH sorununu) yine bitkilerden doğal bir ürünle çözüp toprağı kök hücresi ve faydalı bakterilerle zenginleştirdik. Ortak yaşayan tüm canlıların beslenme sorununu çözecek ürünler ekledik. Üreticilerimizin taşıma maliyetlerini düşürmek ülkem ekonomisine katkıda bulunmak için jel kıvamında ürünler ürettik.

Literatüre yeni bir anlayış girecek; CANLI GÜBRE.
Bilindiği üzere canlılar kendileri için uygun ortam hazırlanırsa daha hızlı çoğalırlar. Tıpkı biyolojik mücadelede olduğu gibi. Tarım alanlarına haşerelerle beslenen böcekler bırakıldığında büyük başarılar elde edildiği gibi bitkiye faydalı olan mikro organizmaların bırakılması da inanılmaz başarılar doğuruyor. İşte bu bakış açısıyla canlı faydalı bakteri ve kök hücresi içeren gübreler ürettik. Van 100. Yıl Üniversitesi Erzurum Atatürk Üniversitesi Mersin Özel Toros Üniversitesi ile bilgi paylaşımında bulunduk. Yakın zamanda üniversitelerimizde yapılan gözlem sonuçlarını da üreticilerimizle paylaşmayı ümit ediyoruz.

BU ÜLKENİN TOPRAKLARI İÇİN EVLADINI ŞEHİT VEREN VATANSEVER İNSANLARIMIN TORUNLARINA BIRAKACAKLARI TOPRAKLARI ZEHİRLEMESİNE HEP BİRLİKTE DUR DEME VAKTİ ÇOKTAN GELMEDİ Mİ?
BENİM ÜLKEM AYNI ZAMANDAHEM BİR TARIM HEM DE SANAYİ ÜLKESİ OLABİLİR. BUNU BAŞARMAK BİZİM ELLERİMİZDE…

Mustafa Koca
Kimya Mühendisi
Bitki Besleme Uzmanı