Alman marketler ilaç kalıntısı endişesi kalkınca yeniden sipariş vermeye başladı.
Almanya'ya biber ihracatının yolunu böcekler açtı. Antalya'nın Demre ilçesindeki üreticiler son dönemde tarım zararlılarıyla ilaç yerine yararlı böcekle mücadele ediyor. İlaç kalıntısı endişesi ile Türk biberi almayan bazı Alman marketler yeniden sipariş vermeye başladı.

Zirai İlaç Kalıntısı İddiaları Türk İhracatçıların Başını Ağrıttı

Demre'de üretilen ve ihraç edilen çarliston dolmalık kapia sivri biberlerin kalitesine diyecek yok. Ancak zirai ilaç kalıntısı iddiaları Türk ihracatçıların zaman zaman başını ağrıttı.

42 ülkeye ihracat yapan Antalya biberini bu sebeple Almanya'ya satamadı.

Biber Seraları Böceklere Emanet


Demreli biber üreticileri endişelere son vermek için artık ilaç kullanmıyor. Yöredeki bin 500 dönüm biber serası böceklere emanet. Bitkide hastalık yapan güve ve parazitler faydalı böcekler tarafından yok ediliyor.

Böylece biberde ilaç kalıntısı riski de ortadan kalkıyor.

Konuyla ilgili bilgi veren İhracatçı Ercan Boztepe "Şimdi 2-3 yıldan beri Demre'de özellikle biloyojik mücadele yöntemi ile üretim yaptırıyoruz. Bunun sayesinde yıllardır biber veremediğimiz Avrupa'daki özellikle Almanya'daki marketler bizden mal istemeye başladı. İlk tırımızı gönderdik tepeden tırnağa analiz ettiler problem yok" dedi.

Çiftçi Mahir Akın ise "Bu yıl böcekle mücadeleye başladım. Mal satımında herhangi bir sorun yaşamıyorum. İlçasız olduğu için ihracatçılar malı almak için kendi aralarında rekabete giriyorlar. Çok memnunum" diye konuştu.

Üretici ve ihracatçılar diğer çiftçilere de böcekle mücadele yöntemini tavsiye ediyor.