NEDEN ORGANİK GÜBRE?

%100 Organik %100 Güvenli
Hayvan gübreleri hem ergin bakteriler için uygun yaşam alanıdır hem de bakteri sporları içerir. Çim ekili alanlara hayvan gübresi kullanılması bir çok hastalığın da kaynağı olan bakterilerle yaşam alanlarımızın paylaşılması anlamını taşır. Bugün sağlık bakanlığı köylerde gübre yığınlarının üzerini örtmeye oralardan hastalık yayılmasını önlemeye çalışırken kentsel yaşama hayvan gübresinin sokulmasının anlamını kavramak mümkün değildir.

Aynı şekilde besin üretilen alanlarda seralarda bahçelerde gübre olarak hayvansal atıklardan ne kadar yararlanıyorsak daha fazlasını hastalık olarak yaşamımıza kattığımız gerçeğini önce ziraat mühendislerimizin görmeleri gerekiyor. Ayrıca zirai mücadelede aşırı ilaç kullanımının temel nedeni de hayvansal atıkların gübre olarak kullanılmasından kaynaklanmaktadır. Bitki gölgesinde yetişen bakteri hemen yukarısındaki besine ulaşacak üreticinin bin bir zahmetle ürettiği ürünün hastalanmasına neden olacaktır.

Seralarda nematod yoğunluğunu araştırırsanız uzun yıllar hayvan gübresi kullanılmış seralarda daha yoğun biçimde nematoda rastlarsınız. Hayvan gübresinin kullanılmadığı seralarda nematoda az rastlanmakla birlikte rüzgar alma yönüne göre nematod olan tarlalara açık olan seralarda daha fazla nematod olduğu gözlenmiştir. Kaldı ki seralar bakteri üremesi için en uygun koşullara sahip alanlardır. Bu nedenle kırsal alanlarda gübreliklerin üzerini örttürmeye çalışan fikre destek olunması gerekmektedir. Çim saha ve sebze meyve üretim alanlarında hayvan gübresi kullanımının hiç bir mantıklı dayanağı yoktur.

Kimyasal gübre ise hem toprağı çoraklaştırmakta hem de suda çözünen kimyasalların yeraltı sularına karışmasıyla yaşamımız için tehdit oluşturmaktadır.


Mustafa KOCA
Kimya Mühendisi (ODTÜ)