Dana Burnu Haşeresi Hakkında Bilgiler...Dana burnu haşeresi 3-4cm boylarında eklem bacak yapısına sahip kadifeye benzeyen tüylere sahip bitkisel beslenen bir kemirgendir. Rengi açık kahve tonlarındadır. Dana burnunun kulakları sağırdır fakat erkek olanları ses çıkartma özelliğine sahiptir. Böceğin ön kanatları kısa arka kanatları uzundur arka kanatlar kapalı durumdayken kuyruk görünümündedir. Dana burnunun gözleri petek göz şeklindedir bacak yapısı kısa ve yassı şekilde gelişmiştir. Böcek toprak altında yaşar yaşadığı topraklar kumlu killi yumuşak topraklardır. Dana burnu yaz ayı başında çiftleşerek yumurtalarını toprağın altına bırakır. Dişi böcek her yumurtlama döneminde 200–250 arasında yumurta yapar.


Kemirgen beslenen dana burnu bitkilerin yeni filizlerini yer ve zarar verir. Sebze ve meyvelerin köklerini filizlerini yer zarara uğramasına neden olur. Danaburnu ile etkili mücadele sadece ilaçlama ile olur. Yaz mevsiminin gelmesi ile çoğalan dana burnu böcekleri için yaz aylarında periyodik olarak ilaçlama yapılması gerekir. Böcek ve haşere ilaçlama herkesin yapabileceği bir işlem değildir. Hangi böcek için hangi ilaç kullanılacağı iyi bilinmelidir.

Dana burnu ilaçlamasında nelere dikkat edilmesi gerekir?

Danaburnu ilaçlama işlemi sırasında dikkat edilmesi gereken böcek için uygun ilaç kullanılmasıdır. Her haşerenin özelliğine göre kullanılacak ilaç farklıdır.

Dana burnu çok hızlı çoğalır kokulu sıvı hazırlanan ilaçlar bu böcek için etkilidir. Açık arazilere uygulanan ilaçlamalar periyodik olarak yapılmalıdır.


Danaburnu nerede yaşar?


Dana burnu böcekleri özellikle yumuşak toprakların 15-20cm altında yaşar. Gündüzleri yuva içinde yaşayan böcekler akşam olduğunda yuvasında yuvadan çıkarlar.

Dana burnu nasıl beslenir?


Dana burnu süs bitkileri ve sebze ile beslenme sağlar. Dana burnu daha fazla genç ve yeni filizlere zarar veren bir böcektir. Bitki köklerini sürekli kemirir etçil beslenmez. Gündüzleri yuvasında olan dana burnu akşam olunca yuvasından çıkar.

Dana burnu nasıl bir böcektir?
Danaburnu haşeresi eklembacaklılar gurubundan 3-4cm boylarında bir böcektir. Dana burnunun tüyleri açık ve koyu kahve renklerindedir. Göz yapısı oldukça küçük petek gözcüklerden oluşmuştur. Dana burnu bitkileri kemirerek zarar görmesine neden olur.

Dana burnu neden ilaçlanmalı?
Danaburnu böceği bitkisel beslenir. Taze sebze meyve çiçek gibi bitkilerin yeni çıkan filizlerini kemirerek zarar verirler. Dana burnu tarafından yenilen bitkilerin ürün kalitesi düşer çürüme sararma görülür.

Çiftçiler için büyük sorun oluşturur dana burnu ilaçlaması yaz aylarında periyodik olarak yapılmalıdır.


Danaburnu nasıl üreme sağlar?

Dana burnu çoğalmasını yumurtlama ile yapar. Her yumurtlama döneminde 250–300 adet arasında yumurta bırakabilir. Dana burnu haşereleri yaz aylarını hemen başında yumurtlama dönemine girer. 1 ay içerisinde yumurtalar açılır ve danaburnu yavruları çıkar.