Yılanlarla mücadele yöntemleri

Yılanlar doğsnın parçasıdırlar.Bu güne kadar bu canlılar sürekli insanlar tarafından tehdit olarak görülmüş ve yok edilmişlerdir. Bazı mücadele yöntemleri onları öldürmeye yönelik iken bazıları da Uzak tutmaya yöneliktir. Yılanlarla mücadelede çok farklı teknikler vardır ve bunları bu yazımda sırasıyla anlatacağım.

Yılanlar neden yakınımızdalar:

Öncelikle yılanlar kendileri çukur ve delik kazamazlar. Fare köstebek gibi hayvanların kazmış oldukları çukurları kullanırlar. Etrafta yılan fazla ise mutlaka doğada fare veya kurbağa gibi doğal avları da fazladır. Bunlarla mücadele etmek yılan kontrolünü sağlayacaktır.

Biyolojik mücadele yöntemleri:
Bunlar arasında sera yada bahçenizin etrafına nohut dikmeniz yılanları uzak tutmada etkilidir. Tuzlu olan yaprkları yılanı yakacak ve uzak tutacaktır.

Yine çok bilinen ancak çok fazla etkili olamayan bir diğer yöntem sarmısak ekimidir.

Bir başka ve çok etkili yöntem bahçeye kirpi salmaktır ki etkisi kesindir.

Yine daha önce saydığım kanatlılara ilave olarak kedilerde mücadelede çok başarılıdırlar.

Mekanik mücadele:
Fareler için kullanılan yapıştırıcı tuzaklar yılanlarda da başarı ile kullanılabilmektedir.

Ayrıca yılanların suya ihtiyaçları çok büyüktür ve fareler haricinde su temini içinde seranıza girmeleri muhtemeldir.Bunu engellemek için Büyükçe bir bidonu kesip su dolu olarak bahçenin uzak bir kenarına koyar ve ara sıra doldurursanız yılanlar sularını içip giderler.

Kimyasal mücadele:
Yılanlar keskin kokulu maddeleri sevmezler. Bu nedenle kimyasal mücadelelerinde keskin kokulu kimyasallar veya temizlik maddeleri kullanılabilir.

Suda erimeyen kükürt ve kireç mücadelede başarılıdırlar. Keskin ve yakıcı konkuları yılanları uzak tutabilecektir.

Ayrıca naftalin kükürt veya kükürt mazot naftalin karışımının da mücadelede etkili olduğunu söyleyenler vardır. Burada oranlar 5 kısım mazot be birer kısım toz kükürtle naftalinden oluşmaktadır. Yalnız naftalinin çok tehlikeli bir Böcek ilacı olduğu ve çok bilinçsiz kullanıldığı unutulmamalıdır.

Katran uygulaması da mücadelede etkilidir. Ayrıca farelere karşı da başarı sağlamaktadır.

Buğdaygiller için kullanılan yabancı ot ilaçları da keskin konkuları nedeniyle mücadelede etkilidirler. Ancak doğaya çok ciddi zararlar verirler.

Teknolojik yöntemler:
Yer altı titreşim cihazları d haşeratı uzaklaştırmada çok başarılıdır.

Ultrasonik sesler yılan ve diğer haşaratı engellemede son yıllarda olağan üstü başarılı olarak kullanılmaktadır. Doğaya zararları yoktur ve kesin çözüm sunarlar. Bu konuda bilgi almak için şu siteye de bakabilirsiniz. Fiyatlarını da öğrenebilirsiniz.

Ancak bunlar yapılırken doğaya zarar vermemnin gerekliliği akıldan çıkarılmamlıdır. Siz uygun olan yöntem hangisi ise size göre onu kullanabilirsiniz. Ama şunu unutmayalım ki yapılan araştırmalara göre ülkemizde yaşayan sadece bir kaç tür zehirlidir. Geri kalanlarsa zehirsiz türlerdir. Dolayısıyla Yüce Allah ın bir lütfu olan bu canlılara karşı biraz daha nazik davranalım. Çünkü bu doğal denge unsurları kuşlar fareler ve kurbağalar ile köstebeklere karşı oldukça başarılı bir mücadele sunarlar.