Armut anaçları nelerdir

OHF 333

A.B.D’de elde edilen Old Homex Farmingdale melezlenmesi sonucu elde edilmiştir. Kuvvetli gelişimi vardır. Toprakta yerleşimi iyidir. Desteğe ihtiyaç duymaz. Kurak ve kireçli (% 10’a kadar) topraklara dayanıklıdır. Erwiniama bitine dayanıklıdır. Boğulmaya dayanımı iyidir. Uygun gübreleme ve sulama ister. Dikim mesafesi Spur’larda 35x2 metre Standartlarda ise 38x3 metre önerilir.

FOX 11

Prof. Marangoni tarafından Bologna’da elde edilen Pyrus Communıs seleksiyonudur. Orta yüksek kuvvete büyümeyi teşvik eder. Mükemmel yerleşimi vardır. Çeşitli topraklara uyarlanabilir özelliği mevcuttur. Kireçli topraklara dayanımı iyidir. Bütün çeşitlerde verimliliği iyi olduğu tespit edilmiş yeni bir anaçtır.


BA 29

Taç yapısı orta kuvvete ağaçlar oluşturur. Kireçli ve ağır topraklarda dayanımı orta seviyededir. Kuraklığa dayanımı diğer anaçlar gibidir. Dikim aralığı 360x130 olarak önerilmektedir.


QUİNCE ANAÇLARI

Ayva kökenli anaçlar olup en yaygın olanı Quince A klon anacıdır.

Bunun dışında Quince B ve C anaçları mevcuttur. Bu anaçlar içerisinde en bodur olan anaç Quince C dir.

Quince anaçları bazı armut çeşitleri ile uyuşmazlık gösterir.

Quince A anacı ile aşı uyuşmazlığı gösteren çeşitler için Beurre Hardy yada Old Home armut çeşitleri ara anaç olarak kullanılmalıdır.

Quince A anacı ile aşı uyuşması gösteren çeşitler Bartlet (Williams) Beurre Bosc Conference Coscia Farmingdale Dr. Jule Guyot Deveci ve Asya armutlarıdır.

Quince A anacı ile uyuşma gösteren çeşitler ise; Beurre Hardy Old Home Abete Fetel Santa Maria Conference Passe Crasssane Akça armutlarıdır.

Ayva kökenli MC Sydo gibi anaçlar batılı ülkelerde denemiş olup sık dikime uygun bu anaçlar kullanılmaya başlanılmıştır.

MC anacı orta kuvvetli gelişen yüzlek kök sis temine sahip üzerindeki çeşidi erken meyveye yatıran bir anaçtır.

Dikimi takip eden 2. yılda ürün alınmaya başlanılmakta olup verim yönünden de başarılı sonuçlar alınmıştır.

MC

Bodur bir anaçtır. Gelişimi az kuvvetlidir. Kireçli ve ağır topraklara dayanımı yoktur. Mutlak suya ihtiyaç duyar. Tam bodur yanaşık düzen dikimler için ideal olmasına rağmen toprak özellikleri iyi etüt edilmiş arazilerde önerilir. Dikim aralığı 350 x 075 metredir