Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Çay ve Çayların Sınıflandırılması

  Çay sınıflandırılması karıştırılan ve yanlış anlaşılan konulardan biridir. Çayların sınıflandırılması dünya çapında standardize edilmemiştir ve sınıflar orijine göre farklılık gösterebilmektedir. Ayrıca bir çayın sınıfı tadını ve kalitesini belirtmek zorunluluğu da yoktur. Çay tadı ve kalitesi ülke orijini çayın çeşidine ve genellikle üretildiği bölgeyle isimlendirilir bahçe veya tarla rakım hasat ve hasattan sonraki işleme gibi birçok farklı faktörle belirlenir.

  Siyah çaylar çoğunlukla yaprak veya partikül büyüklüğü esas alınarak sınıflandırılıp satılır. Çayın hasatı ve işlenmesinin yaprağın son büyüklüğü ve dolayısıyla çay sınıfı üzerinde büyük etkisi vardır. Siyah çay üretiminin iki ana metodu bulunmaktadır. Geleneksel Ortodoks metodu hasatta üst iki yaprağın ve tomurcuğun elle koparılmasını ve fermantasyon başlangıcına kadar kıvrılmayı gerektirir. Ortodoks metodu mümkün olan tüm yaprak büyüklüklerini ve sınıflarını ürün verebilir.

  CTC metodu verimliliği ve uygunluğu yüzünden popülarite kazanmıştır. CTC ile işlenmiş çaylar elle toplanmış veya mekanik olarak hasat edilmiş olabilir. Makine ile hasat edildiğinde CTC prosesi geleneksel üst iki yaprak ve tomurcukla beraber diğer yaprakları da işleyebilir. Ürünler top top bir görünüşe sahiptirler ve her zaman kopuk yapraklıdırlar.

  Siyah çaylar
  P
  Pekoe (P) çay fidanının ikinci yaprağından üretilen bütün yaprak siyah çaydır. "Pekoe" Çincede " beyaz saç " anlamına gelir ve genç çay yapraklarının arka kısmının altındaki beyaz renk yüzünden erken çaylara uygulanan bir terimdir. Flowery Pekoe (FP) Uzunluğuna yuvarlatılmış bütün yaprak siyah çaydır.  TGFOP
  STFGFOP

  ...


  OP
  Orange Pekoe (OP) 8-15 milimetre uzunluğunda yaprak içeren siyah FOP'den daha az uç ihtiva eden bir bütün yaprak çaydır ve fırınlamadan sonra eleme yapıldığında belirli bir elek aralığından geçmez. OP ' nin portakalla veya portakal tadıyla ilgisi yoktur. Yaprakları eş büyüklüktedir ve uzunluğuna yuvarlanmıştır.

  Flowery Orange Pekoe (FOP) kaliteyi iyileştiren birçok uç içeren bütün yaprak veya kırık yaprak Ortodoks siyah çaydır.

  Tippy Golden Flowery Orange Pekoe (TGFOP) çayda üst sınıftır. Hasat sırasında üst iki yaprak ve tomurcuk elle toplanır. Tomurcuk henüz tam açmamış olgunlaşmamış yaprak ucudur. Yavaş büyüme periyodları boyunca hasat edildiği zaman bu genç tomurcukların altın sarısı bir ucu oluşur ve çaylar Flowery (çiçekli) sınıfına girerler. Bu sarı uçlar bol miktarda olduğunda Tippy ve Golden terimleri de eklenir. Bazen benzer çaylar içinde daha iyi kalitede olanları belirtmek için harflerin sonuna 1 veya 2 rakamları eklenir.
  Aynı şekilde TGFOP ' den önce F harfi geldiğinde Finer (ince taneli) sınıf SF geldiğinde Super Finer ( süper ince taneli) sınıf anlamına gelir. Böylece SFTGFOP1'in süper ince taneli uçlu (tippy) sarı (golden) çiçekli OP-1.sınıf demek olduğu anlaşılabilir


  BOP

  TGBOP

  GOF

  BOP

  OP 'den sonraki sınıf Broken Orange Pekoe (BOP) olarak isimlendirilen uçsuz kırık yapraklardan oluşan sınıftır. Tippy Golden ve Flowery terimleri bu çeşit çay için de kullanılabilir. Örneğin TGBOP uçlu sarı kırık yapraklı OP demektir. BOPI ise OP 'den küçük yapraklı BOP 'den büyük yapraklı ara sınıf çaylar için kullanılır. Bu terim hem Ortodoks hem de CTC çayları için kullanılır.

  F & PF

  BOP 'den daha küçük yapraklı çay sınıfı PF'dir. CTC metoduyla üretildiğinde Pekoe Fanning Orthodoks metoduyla üretildiğinde Fanning olarak anılır. Bu kopuk yaprağın büyüklüğü toplu iğne başı kadardır. Yüksek kalite çaylardan elemeyle ayrılmış 1-1.5 milimetre boyutlarında küçük toz parçacıklardır. Fannigler genellikle bütün yaprak çayları kadar iyi likör verebilirler. Fanning terimi Ortodoks ve CTC çaylarında kullanılır. Ortodoks çaylarına sınıftaki uç miktarını tanımlamak için Broken Orange Pekoe Fanning (BFOP) ve Golden Orange Pekoe Fanning (GOPF) terimleri eklenir.

  D & PD

  Çabuk demlenip tad ve koyuluğunu poşet maddesinden hızla geçirebildiği için normalde poşet çaylarda kullanılan hem Ortodoks hem de CTC çay yapraklarının en küçük parça boyutudur. İzin verilen en düşük sınıf çay PD (Pekoe Dust-Pekoe Tozu) olarak bilinir. PF 'de olduğu gibi CTC metoduyla üretildiğinde PD Orthodox metoduyla üretildiğinde(Dust) D olarak isimlendirilir. Literatürde bu büyüklük için "Elemeden sonra kalan en küçük kırıkk parça" açıklaması yapılır ve bazen "süprüntü" olarak anılır.
  Bu sınıflandırma terimleri genellikle Hindistan Sri Lanka Java Sumatra Afrika bazı Çin çayları ve bazı diğer siyah çaylar için kullanılır. Bu sınıflandırma sistemiyle ilgili olarak bütün yaprak çayların daha yüksek fiyatlara sahip olduğu ve göze daha çekici geldiği akılda tutulmalıdır. Fakat kırık parçalar üstün tat ve aroma sahibi olabilirler. İlaveten küçük parçalar daha hızlı demlenirler ve daha çabuk tat bırakırlar.


  Yeşil ve Oolong çaylar


  Yeşil ve oolong çayların sınıflandırılması biraz daha karmaşıktır ve daha az kalıplaşmıştır. Siyah çayın aksine yeşil çay sınıfı ile kalite ve tad arasında doğru bir orantı vardır. Yeşil ve oolong çaylar çay çeşidine üretim bölgesine ve toplanmaya göre fiyatlandırılırlar.

  Her ülke kendi yeşil çayını kendi komplike terminolojisiyle sınıflandırmaktadır. Japon yeşil çayları bölge stil ve bardak kalitesine göre sınıflandırılmaktadır. Genelde Extra Choicest Choice Finest Fine Good Medium Medium Good Common Common Nubs Dust Fanning olarak tanınırlar.

  Çin yeşil çayları yaprağın yaşına ve işlenmiş yaprağın stiline ve şekline göre sınıflandırılırlar. Bunlar Gunpowder Imperial Young Hyson Hyson Twankay Hyson Skin veya Dust stillerinde üretilirler. Bu stil veya şekil kategorilerinin her biri farklı altsınıflar içerirler. Örneğin Gunpowder toplu iğne başı büyüklüğünden yaprak büyüklüğüne kadar sınıflandırılır ve daha sonra da Extra birinci ikinci üçüncü dördüncü beşinci altıncı yedinci ve sıradan Gunpowder olmak üzere alt gruba ayrılırlar.

  Hindistan yeşil çayları Çin yeşil çaylarına benzer şekilde sınıflandırılırlar ve Fine Young Hyson Young Hyson Hyson No 1 Hyson Soumee Fannings ve Dust yaprak stillerinde üretilirler.

  Pouchonglar Çin kokulu çaylarıdırlar ve bunlara Yasemin Gardenya veya Yulan çiçekleriyle koku verilir. Yasemin çayı çayın kalitesine ve kokulandırma işleminin etkinliğine göre sınıflandırılır. Yedi tane kalite standardı ve ayrıca üç tane ekstra kalite yasemin çayı üretilir. Yedi kalite standardı arasında Yin Hao ve Chun Hao en iyi sınıflardır.

  Farmosa oolongları Tayvan Hükümeti Çay Araştırma Ofisi tarafından geliştirilmiş kendi sınıflandırma sistemlarine sahiptirler. Bunlar artan kalite sırasına göre Standard On Good Good Fully Good Good Up Good to Superior On Superior Superior Fully Superior Superior Up Superior to Fine On Fine Fine Fine Up Fine to Finest Finest Finest to Choice 'dir. Fakat ticaretinde bazı üst sınıflar da içerilir ; Good Leaf Fully Standard Standard to Good Strictly Superior Choicest ve Fancy gibi.

  Seylan yeşil çayları Java yeşil çayları ve kokulu oolonglar gibi daha az bilinen ve kendi karmaşık sınıflandırma sistemlerine sahip çaylar da bulunmaktadır. Sınıfların bazıları onları daha da karmaşık yapan alt bölümlere sahiptirler.

  3000 'den fazla çeşidi ve binlerce kombinasyonu ile her zevke uygun bir çay veya çay harmanı vardır. Çayın tam olarak zevkini çıkarabilmek için çayı uygun şekilde demlemek önemlidir. Her zaman soğuk şişelenmiş veya filtre suyla başlanmalıdır. Su kaynama noktasına kadar getirilmeli ve çeşidine istenilen sertliğe göre çay 3-5 dakika demlenmelidir.

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Siyah Çay Çeşitleri

  Çay sınıflandırılması karıştırılan ve yanlış anlaşılan konulardan biridir. Çayların sınıflandırılması dünya çapında standardize edilmemiştir ve sınıflar orijine göre farklılık gösterebilmektedir. Ayrıca bir çayın sınıfı tadını ve kalitesini belirtmek zorunluluğu da yoktur.


  Çay tadı ve kalitesi ülke orijini
  çayın çeşidine ve genellikle üretildiği bölgeyle isimlendirilir bahçe veya tarla rakım hasat ve hasattan sonraki işleme gibi birçok farklı faktörle belirlenir. Siyah çaylar çoğunlukla yaprak veya partikül büyüklüğü esas alınarak sınıflandırılıp satılır. Çayın hasatı ve işlenmesinin yaprağın son büyüklüğü ve dolayısıyla çay sınıfı üzerinde büyük etkisi vardır. Siyah çay üretiminin iki ana metodu bulunmaktadır. Geleneksel Ortodoks metodu hasatta üst iki yaprağın ve tomurcuğun elle koparılmasını ve fermantasyon başlangıcına kadar kıvrılmayı gerektirir. Ortodoks metodu mümkün olan tüm yaprak büyüklüklerini ve sınıflarını ürün verebilir. CTC metodu verimliliği ve uygunluğu yüzünden popülarite kazanmıştır. CTC ile işlenmiş çaylar top top bir görünüşe sahiptirler ve her zaman kopuk yapraklıdırlar.

  Siyah çayların sınıflandırılması partikül yapılarına göre olmaktadır. İlk önce iki ana kategoriye bölünmektedir; yaprak (unbroken) ve kırık (broken) çaylar.


  Çay ticaretinin %95'i broken çaylar ile olmaktadır. Buna neden küçük partiküller halinde olması
  daha az yer kaplaması daha sert ve koyu dem vermeleri sayılabilir. Çayların sınıdlandırılması onların kalitelerinide belirtilmesi anlamından ziyade onların partikül büyüklüklerinden fazla bir anlam taşımamaktadır.

  P
  P
  Pekoe

  Çay fidanının ikinci yaprağından üretilen bütün yaprak siyah çaydır. "Pekoe" Çincede "beyaz saç " anlamına gelir ve genç çay yapraklarının arka kısmının altındaki beyaz renk yüzünden erken çaylara uygulanan bir terimdir. Yapraklı derecelerin en büyüğüdür. Gerçek manada tamamen kıvrımlı bir karakterde olmalıdır.

  İyi soldurulmuş özlü yapraktan hâsıl olur ve böyle yaprak “topak” halinde kıvrılır. Saf olarak adlandırılabilecek tam yapraktan olanları %1 den fazla bulunmaz. Görünüş itibariyle satılır eriyiği BOP’den düşüktür. Piyasada daha çok tam yaprak değil kesik yapraklardan oluşmuş topak halindekiler bulunur.

  FP
  Flowery Pekoe

  Uzunluğuna yuvarlatılmış bütün yaprak siyah çaydır. 10 no’lu eleği geçen çok büyük yapraklardır. Muntazam kıvrımlı bir görünüşe sahip olmalı sap ve tabakalaşmış parçalar ihtiva etmemelidir. Yaş çay elek gözü büyüklüğüne göre %20’ye kadar çıkabilir. Gerçek anlamda bu oran %5 ten fazla olmamalıdır. Eriyiği hafif olmakla beraber kalite bakımından BOP’ye nazaran daha üstün olmalıdır.

  PEK
  Pekoe

  Yapraklar OP'ye göre daha kısadır ve OP gibi iyi kıvrımlı değildir. Fakat genelde dem rengi daha fazladır. (4)

  OPA
  Orange Pekoe "A".

  Fırın çıkışındaki hiç parçalanmayan tüm yaprak tipi çaylardır

  OP
  OP
  Orange Pekoe

  8-15 milimetre uzunluğunda yaprak içeren siyah FOP'den daha az uç ihtiva eden bir bütün yaprak çaydır ve fırınlamadan sonra eleme yapıldığında 10 numaralı eleğin üzerinde kalır. OP' nin portakalla veya portakal tadıyla ilgisi yoktur. Yaprakları eş büyüklüktedir ve uzunluğuna yuvarlanmıştır.En çok iri kısımdan meydana gelir. Tip ihtiva etmez incedir. Eriyiğide hafiftir. FBOP derecesinden az daha uzun olup en iyi şekilde kıvrımlı ve tel gibi olmalıdır. Bu sınıf gayet sıkı kıvrılmış yaprak ve ekseriya uzun gevrek yapılı saptan ibarettir. %1-8 arasında değişebilir.

  FOP
  Flowery Orange Pekoe

  Kaliteyi iyileştiren birçok uç içeren bütün yaprak veya kırık yaprak Ortodoks siyah çaydır.

  TGFOP
  Tippy Golden Flowery Orange Pekoe

  Çayda üst sınıftır. Hasat sırasında üst iki yaprak ve tomurcuk elle toplanır. Tomurcuk henüz tam açmamış olgunlaşmamış yaprak ucudur. Yavaş büyüme periyodları boyunca hasat edildiği zaman bu genç tomurcukların altın sarısı bir ucu (tomurcuk) oluşur ve çaylar Flowery (çiçekli) sınıfına girerler. Bu sarı uçlar bol miktarda olduğunda Tippy ve Golden terimleri de eklenir.

  Bazen benzer çaylar içinde daha iyi kalitede olanları belirtmek için harflerin sonuna 1 veya 2 rakamları eklenir.


  Aynı şekilde

  TGFOP' den önce F harfi geldiğinde Finer (ince taneli) sınıf

  SF geldiğinde Super Finer (süper ince taneli) sınıf anlamına gelir.


  Misal olarak SFTGFOP1 denildiğinde:

  Süper ince taneli uçlu (tippy) sarı (golden) çiçekli OP.
  "1" O tip çayın en üstünü olduğu ifade edilmek istenir.

  BOP

  Broken Orange Pekoe (BOP) olarak isimlendirilen uçsuz kırık yapraklardan oluşan sınıftır. Tippy Golden ve Flowery terimleri bu çeşit çay için de kullanılabilir.TGBOP uçlu sarı kırık yapraklı OP demektir.

  BOP
  Broken Orange Pekoe

  Tamamen hakiki bir BOP yalnız kıvırma makinesinde kırılmış olan yapraktan ibaret bulunmalıdır. 10 nolu elek gözünden geçen fakat 18 nolu elekten geçmemiş parçalardan meydana gelir. Mahsulün takriben %50’sini teşkil eder.

  BOP1
  Broken Orange Pekoe One.

  BOP1 ise OP 'den küçük yapraklı BOP'den büyük yapraklı ara sınıf çaylar için kullanılır. Bu terim hem Ortodoks hem de CTC çayları için kullanılır.

  BP
  Broken Pekoe

  BOP büyüklüğünde bazen daha uzun olabilir. Parça uçlarının kırık olması nedeniyle kolayca tanınabilir. BOP kadar siyah değildir. Tip ihtiva etmez. Normalde %5 oranındadır.

  FBOP
  Flowery Broken Orange Pekoe

  Tip miktarı fazladır. Parçalar BOP ortalamasından daha uzun ve iyi kıvrımlı görünüşe sahip olmalıdır. Ortalama %10 nispetinde tatminkârdır. Eriyik özelliğinden ziyade görünüşü itibariyle ehemmiyetlidir.

  F & PF

  BOP 'den daha küçük yapraklı çay sınıfıdır.

  Fanning terimi Ortodoks ve CTC çaylarında kullanılır.


  CTC metoduyla üretildiğinde (PF) Pekoe Fanning
  Ortodoks metoduyla üretildiğinde Fanning (F) olarak anılır. Yaprak büyüklüğü toplu iğne başı kadardır. Yüksek kalite çaylardan elemeyle ayrılmış 1-1.5 milimetre boyutlarında küçük toz parçacıklardır.

  Fannigler genellikle bütün yaprak çayları kadar iyi likör verebilirler.


  Ortodoks çaylarına sınıftaki uç miktarını tanımlamak için Broken Orange Pekoe Fanning (BFOP) ve Golden Orange Pekoe Fanning (GOPF) terimleri eklenir.


  BOPF
  Broken Orange Pekoe Fanning

  Piyasa talebine göre 1416 veya 18 nolu eleklerden geçen küçük ebatlı çaylardır.

  BOP ile birlikte toplam oranları genelde %70’dir.
  Çabuk demlenme özellikleri sebebiyle kuvvetli ve renkli eriyikler hasıl ederler.

  BPF
  Broken Pekoe Fanning

  BOPF’nin büyüklüğüne sahiptirler. Fakat görünüş bakımından gayet kötüdürler. Kahverengimsi renkte ve pulsu görünüştedirler.

  FBOPF
  Flowery Broken Orange Pekoe Fanning

  Yüksek miktarda tip ihtiva eden BOPF’dir

  D & PD


  Çabuk demlenip tad ve koyuluğunu poşet maddesinden hızla geçirebildiği için normalde poşet çaylarda kullanılan hem Ortodoks hem de CTC çay yapraklarının en küçük parça boyutudur. İyi bir toz gayet siyah olmalı lif ihtiva etmemelidir. Tozun görünüşü savurma ile ayarlanır ve daha kahverengi olanları D2 D3 …. diye sınıflandırılır.

  İzin verilen en düşük sınıf çay PD (Pekoe Dust-Pekoe Tozu) olarak bilinir. PF 'de olduğu gibi CTC metoduyla üretildiğinde PD
  Orthodox metoduyla üretildiğinde (Dust) D olarak isimlendirilir. (2)

  Literatürde bu büyüklük için "Elemeden sonra kalan en küçük kırık parça" açıklaması yapılır ve bazen "süprüntü" olarak anılır.


  D Dust(2)


  Bu sınıflandırma terimleri genellikle Hindistan
  Sri Lanka Java Sumatra Afrika bazı Çin çayları ve bazı diğer siyah çaylar için kullanılır. Bu sınıflandırma sistemiyle ilgili olarak bütün yaprak çayların daha yüksek fiyatlara sahip olduğu ve göze daha çekici geldiği akılda tutulmalıdır. Fakat kırık parçalar üstün tat ve aroma sahibi olabilirler.

  İlaveten küçük parçalar daha hızlı demlenirler ve daha çabuk tat bırakırlar. (2)

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş