Bilinçsiz kullanılan aspirin sağlığı olumsuz etkiliyor

Toplumda aspirinin her derde deva gibi algılandığını söyleyen Prof. Dr. Mahmut Şahin ilacın bilinçsiz kullanılmasının sakıncalı olduğunu belirtti.

İlaçların aktif madde içermesi nedeniyle mutlaka doktor tarafından tavsiye edilmesi gerektiğini aktaran Prof. Dr. Mahmut Şahin hastaların veya sağlıklı insanların gerekli gereksiz aspirin içtiğini kime yararlı kime zararlı olduğunun yeterince bilinmediğini belirtti.
İlacı tavsiye etmek doğru değil

Kardiyoloji muayenesine gelen genç yaşlı kadın erkek birçok hastanın kan sulandırıcı olarak aspirin kullandığını gördüğünü anlatan Şahin"Yüzyıldan daha uzun süredir bilinen ve dünyada en çok tanınan ilaç aspirindir. Uzun süre ağrı kesici ateş düşürücü olarak kullanılan bu ilaç 40 yıldır kalp damar hastalıklarında koruyucu etkisi nedeniyle kullanılmaktadır. Ancak her derde deva gibi bilinçsizce kullanılması da sakıncalıdır. Kendinize iyi geldiğini düşündüğünüz bir ilacı aspirin de olsa başkalarına tavsiye etmek doğru bir davranış değildir" dedi.
Şahin dünyada son 40 yılda yapılan klinik çalışmaların sonuçlarının kalp damar hastalığı bulunanlarla ilgili bazı verileri ortaya koyduğuna işaret ederek şunları söyledi:

"Araştırmalar kalp krizi geçirmiş balon-stent tedavisi yapılmış veya koroner by-pass ameliyatı geçirmiş hastalarda aspirinin tekrarlayan olayları önlemede yararlı olduğunu ortaya koymuştur. Günümüzde kalp damar veya tıkayıcı beyin damar hastalığı geçirmiş hastaların herhangi engelleyici durumu yoksa düşük doz aspirini ömür boyu kullanmasını tavsiye ediyoruz. Bu hastaların aspirin kullanılması ile damar hastalığına bağlı ölümlerde yüzde 15 öldürücü olmayan kalp krizi ve inme riskinde yüzde 33 azalma olmaktadır."
Kanama riski yüksek

Kalp -damar hastalıkların tekrarlamasını önlemede başarılı sonuçlar alınan aspirin kullanımının bazı riskleri de bulunduğunu aktaran Şahin"Aspirinin en önemli yan etkisi kanamadır. Aspirin bin erkekten 33'ünde bin kadından da 25'inde önemli kanamaya yol açmaktadır. Kanamaların çoğu mide ve bağırsak kanamaları olup bazıları hayatı tehdit edecek kadar ciddi olabilir. Bunların en ölümcülü ise beyin kanamasıdır. Aspirine bağlı kanama riski en yüksek olanlar daha önce ülser veya kanama geçirenler yaşı 60'ın üzerindekiler yüksek doz ilaç alanlar birlikte kortizon veya ek kan sulandırıcı ilaç kullanan hastalardır. Aspirinin kanama yapıcı etkisi enterik kaplı (bağırsakta açılır) olması veya düşük dozda alınması ile önlenemez. Kanama riski yüksek hastalar aspirin almak zorunda ise beraberinde mide koruyucu tedavi de verilmelidir'' dedi.