SEVGİNİZİ TİKSİNTİYE DÖNÜŞTÜRÜN
Eğer sigarayı hâlâ seviyorsanız onu kötülemeye ve kendinizi ondan soğutmaya başlayın.

En sevmediğiniz marka sigarayı için.
Bitmiş bir sigarayı bir kase su içine atın ve koklayın ıslak sigara ne kadar tiksindirici kokuyor öyle değil mi? Bu size vücudunuzun ne halde olduğu hakkında bir fikir verecektir.

Sigara içerken aynada kendinize bakın. Ne kötü görünüyor değil mi? Dünyadaki hiçbir canlı en ilkel yaratık bile durup dururken içine duman çekmez.

Siz niye yapıyorsunuz?
Ellerinize ve dişleriniz bakın ne kadar kirli ve bakımsız görünüyorlar öyle değil mi? Dişlerinize bakan bir kişi sizinle ilgili hiç de iyi şeyler düşünmeyecektir.

Kendi kokunuzu hissedin. Ne kadar kötü kokuyorsunuz! Böyle kokmaya devam edecek misiniz?

Sigara fabrikalarına yılda en az ne kadar para ödüyorsunuz? Siz sağlığınızı kaybederken onlar zengin oluyor. Hiç düşündünüz mü?
Arabanızda evinizde iğrenç kokuyor. Ne kadar havalandırsanız da fayda etmiyor.

Sigara içmeyenlerin yanında sigara yaktığınız zaman sizden nefret ediyorlar. Hiç kimse sizin yüzünüzden rahatsız olmak zorunda değil hele de çocuklar.

ARTIK ANLADINIZ!
ŞİMDİ KARAR VERİN VE BAŞLAYIN
Bunları okuyup harekete geçme ya da geçmeme kararı tamamen size ait. Hayatta ne yazık ki hiçbir şey mucizevi bir şekilde olmuyor. Sigarayı bırakmak için kendi mucizenizi yaratmak elinizde.

BAŞLAYIN! VAZGEÇMEYİN! BAŞARIN!

SİGARAYI BIRAKIN

SİGARAYI BIRAKMANIN YİRMİ KOLAY YOLU
Kendinize inanın ve güvenin. Sigarayı bırakabileceğinize inanın. Hayatınızda daha önce başardığınız zor işleri düşünün. Sigarayı da bırakabileceğiniz düşünün.[*]Bu listeyi okuduktan sonra önerileri kendinize uyarlayın ve sigarayı bırakmak için kendi planınızı yapın.[*]Sigarayı bırakma sebeplerinizi ve bırakmakla kazanacaklarınızı yazın:

Örnek: daha uzun yaşamak kendinizi daha iyi hissetmek para biriktirmek daha iyi kokmak. Sigara içen herkes bunun zararlarını bilir ve bırakmak ister siz bunu yazılı hale getirin ve her gün okuyun.
[*]Ailenizden ve arkadaşlarınızdan sigarayı bırakma kararınızı desteklemelerini isteyin. Size yardımcı olmalarını ama kesinlikle sizi suçlamamaları gerektiğini söyleyin. Sigarayı bıraktığınız ilk günlerde zorlanacağınızı ve size anlayış göstermelerini rica edin.[*]Sigarayı bırakmak için bir gün belirleyin. Bugünün yeni hayatınız için bir başlangıç olduğunu düşünün.[*]Sigarayı bırakmak için bir doktora danışabilirsiniz ve onun yardım ve önerileriniz alabilirisiniz.
[*]Kendinize bir egzersiz programı belirleyin. Spor yaparken sigara içmek aklına gelmeyecektir üstelik sigara verimli egzersiz yapmanızı engelleyecektir. Spor yapmak stresinizi azaltacak ve sigaranın vücudunuz yıllarca yaptığı zararı tamir etmesine yardımcı olacaktır. Haftada 3-4 kere 30-40 dakika spor yapın.[*]Hergün 3-5 dakika nefes egzersizi yapın. Gözlerinizi kapatın. Burnunuzdan derin nefes alın nefesinizi birkaç saniye tutun ve çok yavaş bir şekilde ağzınızdan verin. Nefes egzersizini yaparken her seferinde daha temiz ve daha rahat nefes aldığınızı göreceksiniz.
[*]Birisi size sigara ikram ederse reddedin kullanmıyorum diyin. Bu sizin kendinize olan güveninizi artıracaktır.[*]Sigarayı tamamen bırakacağınız güne yaklaştıkça sigara miktarını azaltın. Her gün kaç adet sigara içeceğinizi planlayın bu rakamı her gün bir tane azaltın. Her gün başka bir marka sigara alın bir önceki günden kalan paketi çöpe atın. Sigara paketinizi bir başkasına verin böylece her sigara içmek istediğinizden ondan istemek zorunda kalacaksınız.[*]Pek çok sigara tiryakisi sigarayı yavaş yavaş bırakamayacağını ancak bir seferde bırakabileceğini düşünür. Hangi metodun size daha uygun olduğuna karar verin.

[*]Sigarayı bırakmayan isteyen bir arkadaşınız daha varsa bunu yapmak daha kolay olacaktır. Birbirinizi teşvik edici konuşmalar yapın.[*]Dişlerinizi temizletin ve her zaman temiz tutun.[*]Sigarayı bıraktıktan sonra kendinize bir ödül verin.[*]Çok fazla su için. Su her anlamda vücudunuz için faydalıdır. Ne yazık ki pek çok kişi yeterince su içmez. Vücudunuzdan nikotinin ve diğer zararlı kimyasal maddelerin atılmasına yardımcı olacaktır. Sigaranın verdiği zararları düzeltecektir. Ayrıca yemek yeme isteğinizi de azaltacaktır.
[*]Sigarayı en çok ne zaman istediğinizi düşünün canınız sıkkın olduğunda yemekten sonra işten eve gelince içki içerken vb. Sigara içmek yerine hoşunuza giden başka bir şey yapın.[*]Elinizdeki ve ağzınızdaki boşluk hissini gidermek için bir şey bulun örneğin: su için sakız çiğneyin leblebi yiyin vb.[*]Sigarayı bırakma konusunda düşüncelerinizi yazın. Bunu her gün okuyun.[*]Yanınızda sizin için çok önemli birisinin resmini taşıyın bir kağıda sigarayı bırakacağıma söz veriyorum diye yazın canınız her sigara istediğinde bu resme ve nota bakın.[*]

Canınız sigara istediğinde bir sigara yakmak yerine hislerinizi bir günlüğe yazın. Bu günlüğü her zaman yanınızda taşıyın.
BAŞARILAR..!