Kanserin biyolojisinin daha iyi anlaşılmaya başlanmasıyla kanserden korunma kavramı da somutlaşıyor. Sigara tükettiğimiz besinler tarım ilaçları ve obezite kanserin en önemli evresel nedenleri arasında sıralanıyor.

EN ÖNEMLİ RİSK SİGARA

Bugüne kadar yapılan bilimsel çalışmalarda tütün kullanımının kardiyovasküler hastalıklar ve kanser arasındaki ilişkisinin kesin olarak gösterildiğini söyleyen Anadolu Sağlık Merkezi Onkoloji Bölümü’nden Medikal Onkolog Prof. Dr. Haluk Onat sigara içiminin bütün kanserlerde önemli bir risk faktörü olduğunun altını çiziyor.

Sigaranın akciğer kanserleri başta olmak üzere larenks orofarenks özafagus mesane pankreas ve meme kanserlerinin oluşumunda çok önemli rol oynadığını ifade eden Prof. Dr. Onat “Tütünün içinde bulunan nikotinin yanı sıra nikel kadmiyum katran monoksit arsenik ve radon gibi çok sayıda kanserojen madde p53 tümör baskılayıcı geni mutasyona uğratarak kanserin düğmesine basmaktadır. Sigaradan etkilenmek için mutlaka içmek gerekmiyor. Pasif içiciler de risk altında. Çocuk kanserlerinin en önemli nedeni anne babanın sigara içmesidir. Hatta hamilelikte sigara kullanımı çocuk lösemilerinin en önemli nedenidir” diyor.