9334 okunma 17 yorum Genel Yazdır Avustralyalı bilim adamı Chapman'dan tartışma yaratacak iddia...Avustralyalı bilim adamı Chapman sigarayla ilgili çok tartışılacak bir iddia ortaya attı: Sigara firmaları filtrelerde domuz kanı kullanıyor olabilir
Sydney Üniversitesi’nden Profesör Simon Chapman Hollanda’da yapılan bir araştırmaya dayanarak sigara filtrelerinin yapımında domuz kanı kullanılıyor olabileceğine dikkat çekti.

Chapman kanın solunum organlarına oksijen taşımasını sağlayan hemoglobin isimli proteinin zararlı kimyasalları süzme özelliği olduğu için filtrelerde kullanıldığını belirtti.

Bilimadamı bu durumun başta Müslüman ve Yahudiler olmak üzere bazı grupları rahatsız edebileceğini belirterek şöyle konuştu:

“İnançları gereği domuz ürünleri tüketmeyen bu insanlar için bunun düşüncesi bile korkutucu. Bu sorunu çözmek tütün şirketlerinin sigaraların içeriğini ’ticari sır’ gerekçesini öne sürerek açıklamamaları nedeniyle zorlaşıyor.

Yunanistan’da bir sigara markasının domuz hemoglabini kullandığı kesinleşti. Eğer Yahudi ya da Müslüman bir sigara tüketicisiyseniz sigaranın içeriğini öğrenmek isteyeceksiniz.

Sadece bu dinlere mensup insanlar değil vejeteryanlar da bu durum nedeniyle sigara üreticilerine tepki gösterecektir.”