Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Sigara Hakkında Çok Şey

  Sigaranın Tarihçesi

  1492′den önce: Amerika kitasinin yerlileri tedavi ve dini amaçlarla tütün üretimi yapiyorlardi.

  1492: Kristof Kolomb Amerika’yi kesfetti. Avrupa’ya döndügünde yaninda bu kitada daha önce hiç görülmemis olan tütün tohumlari ve yapraklari vardi. Kolomb’un mürettebatindan Rodrigo Jerez tütün içerken görüldü ve seytan tarafindan ele geçirildigi iddia edilerek hapis cezasina çarptirildi.

  1535: Montreal Adasina ulasan Jacques Cartier oradaki yerli halkin kendisine tütün sunmasindan sonra günlügüne “vücutlarini agizlari ve burunlari sanki birer bacaymislar gibi tütene kadar dumanla dolduruyorlar” “biz de onlari taklit ettik ancak duman biber gibi aciydi ve agzimizi yakti” diye yazmisti.

  1556: Fransa ilk defa tütünle tanisti ve Jean Nicot kisa zamanda tütün içmeyi popüler hale getirdi (19. Yüzyil bilim adamlari “nikotin” olarak taninan kimyasal maddeye onun adini verdiler).

  1565: yilina gelindiginde tüm Avrupa’ya yayilan tütün aliskanligi ünlü Ingiliz aristokrati ve sairi Sir Walter Raleigh’nin tütün içmeye baslamasiyla Ingiltere’ye de girdi.

  1610: Japonya’da tütün üretimi ve içimi yasaklandi.

  1612: Amerika’da Virginia’da ilk defa ticari tütün ekimi yapildi ve basariya ulasti. Amerikali tütün ekicisi John Rolfe daha sonra ünlü Kizilderili kizi Pocahontas’la evlendi. On yil içinde tütün Virginia eyaletinin en önemli ihraç maddesi haline geldi. Tütün ekimi için köle is gücü kullanilmaya baslandi.

  1618: Virginia 20.000 libre tütün üretti.

  1622: Virginia bir Kizilderili saldirisinda kolonisinin üçte birini kaybetmesine ragmen 60.000 libre tütün üretti.

  1627: Virginia 500.000 libre tütün üretti.

  1629: Virginia tütün üretimini üç katina çikararak 1.500.000 libre tütün üretti.

  1634: Maryland kuruldu. Maryland’de de tütün üretimine baslandi. Rus Çari tütün içimini tüm Rusya’da yasakladi. Tütün içerken yakalananlarin ceza olarak burnu kesiliyor suçun tekrari halinde ölüme mahkum ediliyorlardi.

  1660: Tütün üreticisi olan Virginia ve Marland kolonilerinde kölelik basladi. Sayilari azalan beyaz usaklar yerini kölelere birakti. Köle fiyatlari tütün fiyatlarina göre belirlenmeye baslandi.

  1676: New France Kolonisinde sokakta tütün içmek ve tütün tasimak yasaklandi. Bir süre için perakende satista yasaklandi ancak halkin kendileri için tütün yetistirmeye baslamasiyla Kanada’nin tütün endüstrisi düsüs gösterdi.

  1732: Virginia’nin en zengin tütün üreticisi Robert King öldü. Öldügünde 300.000 dönüm arazisi ve 700 kölesi vardi.

  1739: Fransa Kanada’dan tütün ithal etmeye basladi.

  1761: Ingiliz doktor John Hill “Cautions Against the Immodetrate Use of Snuff” (Asiri Enfiye Kullanimina Dikkat) isimli ve tarihte bilinen ilk tütün-kanser arastirmasi olan raporunu yayinladi.

  1775: Virginia ve Maryland’in tütün üretimi 100 milyon libreye ulasti.

  1800: ABD’nin köle nüfusunun yarisindan fazlasi Virginia ve Maryland’deydi. Bu iki eyaletteki toplam zenci köle sayisi 395.000′di. Puro tüketimi enfiye tüketimiyle rekabet etmeye basladi. Tütün çigneme ve pipo kullanimi ortaya çikti.

  1854: 1856 yilinda sona eren Kirim Savasi basladi. Ingiliz ve Fransiz askerleri Türk tütünüyle tanisip onu Avrupa’ya götürdüler.

  1878: Kanada’nin Ontorio bölgesinin rahibi Albert Sims “The Sin of Tobacco Smoking and Chewing Together With an Effective Cure for These Habbits” (Tütün Içme ve Çigneme Günahi ve Bu Aliskanliklari Birakmak Için Etkili Tedavi) isimli kitabini yayinladi.

  1881: ABD’de John Bonsack ilk sigara yapan makinenin patentini aldi. Böylece ABD günde 120.000 sigara üretmeye basladi. Bir makine 48 kisinin yaptigi isi yapiyordu. Üretim maliyeti düstü ve güvenli kibritin de icadiyla sigara tüketimi bir anda patladi.

  1889: Saint John Hastanesi sigaranin zararlarini ve girtlak kanserine neden oldugunu anlatan bir kitap yayinladi.

  1891: Kanada’nin British Colombia eyaletinde 15 yasindan küçüklerin tütün içmesi yasaklandi.

  1895: Sadece Kanada’da 66 milyon adet sigara satildi.

  1903: Kanada Ingiltere ve Amerika’da sigaranin zararlari ciddi bir sekilde ele alinmaya baslandi Kanada’da sigaranin yasaklanmasi için meclise kanun tasarisi verildi.

  1914: Birinci Dünya Savasinin baslamasiyla sigarayi yasaklama hareketi sekteye ugradi hatta tüm dünyada cephedeki askerlere tütün yollama kampanyalari basladi.

  1920′ler: Tüm dünyada sigara kullanimi hat safhaya ulasti bir yilda tüketilen sigara sayisi milyarlari buldu.

  1930: Almanya’nin Köln Üniversite’si bilim adamlari sigara ve kanser arasindaki iliskiyi istatistiksel olarak ortaya çikardi.

  1934: Ilk mentollü sigara üretildi.

  1938: John Hopkins Üniversitesi doktorlarindan Raymond Pearl sigara içenlerin sigara içmeyenlere oranla daha genç yasta öldüklerini belirtti.

  1939: Almanya Polonya’yi isgal etti ve Ikinci Dünya Savasi basladi. Cephedeki askerlere sigara tasinmaya baslandi. Bu sirada Alman bilim adamlari sigara ve kanser arasindaki iliskiyi daha derinlemesine inceleyen yeni bir istatistiksel rapor yayinladi.

  1943: Dünya yetiskin nüfusunun yaklasik %60-%80′nin sigara içiyordu.

  1944: Amerikan Kanser Dernegi sigaranin sagliga zararli olabilecegini belirtti. Akciger kanseri ve sigara arasindaki iliskinin henüz kesinlik kazanmadigini ama gene de dikkatli olunmasi gerektigi hakkinda halki uyardi.
  1947: Kanadali doktor Norman Delarue akciger kanseri hastalarinin %90′inin sigara tiryakisi oldugunu gösteren bir arastirma yayinladi.

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  1. Zararsız sigara var mıdır?
  Hayır. Sigaranın hiçbir türü zararsız değildir ve insan sağlığına zarar verdiği halde satışına ve rekl..... izin verilen yegane ticari mal sigaradır.

  2. Az sayıda sigara içmek zararsız olabilir mi?
  Hayır. İçilen her sigaranın insan sağlığına zararı vardır. Otopside az sayıda sigara içenlerin akciğerlerinde bile bozukluklar saptanmıştır. Öte yandan sigara içenlerin büyük bir bölümü az sayıda sigara içmeyi başaramamaktadır.

  3. Sigaranın sağlığa zarar vermesi ne kadar süre sonra olur?
  Sigaranın sağlık üzerine olan zararları sigaranın içildiği anda başlar. Sigara dumanı ağız dil boğaz yemek borusu nefes boruları akciğerler ve mideye doğrudan ulaşır. Dumanın içinde bulunan zararlı maddeler de saniyeler içinde kalp beyin kan damarları böbrekler mesane gibi pek çok organa ulaşır ve zarar verir.

  4. Nikotin vücutta ne gibi etkiler yapar?
  Nikotin vücuda ilk olarak girdiğinde beyin ve sinir sistemini uyarır ancak sondaki alınışlarda beyin ve sinir sistemi üzerinde baskılayıcı uyuşturucu etki gösterir. Nikotin ayrıca kan basıncını yükseltir nabız sayısını arttırır sindirimi yavaşlatır kanın damarlar içindeki dolaşımını bozar organların yeterli kan almalarını engeller. Çok yüksek dozlarda alındığında bulantı ve kusmaya neden olur solunum felci yaparak ölüme yol açar.

  5. Sigara dumanı içindeki hangi maddeler hastalık yapar?
  Dumanda bulunan katranın içinde 4000 dolayında kimyasal madde vardır. Bunlar arasında bulunan asitler alkol aldehitler ketonlar siyanür karbonmonoksit gibi maddeler doğrudan zehir etkisi gösterirler ve organlarda tahribat yaparlar. Kalp hastalıkları akciğer kanseri vücuttaki başka kanserler (gırtlak kanseri mesane kanseri yemek borusu kanseri rahim kanseri v.b.) bronşit amfizem gibi pek çok hastalığın sigaraya bağlı olarak meydana geldiği bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

  6. Dumanda bulunan karbon monoksitin etkileri nelerdir?
  Sigara dumanının içinde %4 oranında karbonmonoksit bulunur. Bu gaz alyuvarlardaki hemoglobine bağlanarak hemoglobinin oksijen taşımasını engeller. Sigara içenlerde hemoglobinin oksijen taşıma kapasitesi %2.5 ile %15 arasında azalır. Bunun sonucunda organlar yeterli oksijen alamazlar. Özellikle beynin yeterli oksijen alamaması sonucu düşünme karar verme net görme ve işitme gibi önemli bazı fonksiyonlarında zayıflama olur. Karbonmonoksit ayrıca damarlarda kolesterol depolanmasına yol açar.

  7. Bu maddeleri solumanın zararlı etkileri geçici değil midir?
  Evet bu etkiler geçicidir. Ancak tiryakiler sık aralıklarla sigara içerler. Bu durumda sigara dumanına bağlı etkilerin düzelmesi mümkün olmamaktadır.

  8. Sigaranın bütün zararları kalıcı ve sürekli midir?
  Hayır eğer iş işten geçmeden sigara bırakılırsa vücut kendini yenileme fırsatı bulabilir. Sigarayı bırakanlarda özellikle kalp hastalığı ve kanser riskinde azalma olmaktadır. Sigarayı bıraktıktan sonra bir yıl geçince kalp krizi riski yarıya inmektedir. On yıl sonra ise kalp hastalığı ve kanser riski sigara içmemiş bir kişi ile eşit düzeye yaklaşmaktadır.

  9. Filtreler koruyucu mudur?
  Filtreli sigara içenlerde kanser riski filtresiz sigara içenlere göre biraz daha azdır.

  10. Katran ve nikotin miktarı az olan sigaraların da zararı var mıdır?
  Bazı ülkelerde nikotin ve katranı azaltılmış sigaralar bir süreden beri denenmektedir. Ancak bu sigaraları içenlerde de risk çok yüksektir. Ayrıca sigara içenler nikotin ve katranı az olan sigarayı daha fazla sayıda içmektedirler.

  11. Mentollü sigaraların riski nasıldır?
  Mentollü sigaraların riski diğerlerinden farklı değildir mentollü sigaralar da sağlık için aynı derecede zararlıdır.

  12. Sigaranın kanser yaptığı bilimsel olarak ispatlanmış mıdır?
  Evet. Sigara bütün kanser ölümlerinin üçte birinden sorumludur. Akciğer kanserlerinin ise %85'i sigara nedeniyle olmaktadır. Bunun dışında sigaranın ağız boğaz yemek borusu gırtlak mesane rahim pankreas böbrek vb. kanserlerin meydana gelmesinde de rolü vardır.

  13. Sigara kansere nasıl yol açmaktadır?
  Sigara dumanı içinde 43 tane kanser yapıcı madde bulunmaktadır. Bunların bazıları kanseri başlatan bazıları da kanserin ilerlemesine yol açan maddelerdir.

  14. Akciğer kanserinin iyileşme şansı nasıldır?
  Akciğer kanserine yakalanmış olan bir hastanın iyileşme şansı çok azdır. Başka bazı kanserlerin tedavisinde sağlanan önemli gelişmelere karşın akciğer kanserinin tedavisi bakımından başarılı sonuç alınamamaktadır. Akciğer kanserli her on hastadan ancak bir tanesi 5 yıl yaşayabilmektedir. Diğerleri kısa süreler içinde hayatını kaybetmektedir. Tedavisi yeterince başarılı olmadığına göre akciğer kanserinden korunmaya öncelik vermek gerekmektedir bu da sigaradan uzak durmakla mümkündür.

  15. Sigara başka akciğer hastalıklarına da yol açmakta mıdır?
  Sigara bronşit ve amfizem oluşunda da başlıca etkendir.

  16. Sigara içen bir kişi dumanı içine çekmezse yine de tehlikesi olur mu?
  Olur. Sigara dumanı içeriye çekilmese bile temas ettiği yerlerde (dudak dil ağız içi yemek borusu gırtlak) tahribata yol açar. Ayrıca duman içeriye çekilmese bile yine de bir miktar duman akciğerlere gitmektedir.

  17. Sigara içenler neden öksürürler?
  Sigara dumanı asit özelliktedir. Asit ve duman içindeki başka tahriş edici maddeler öksürüğe yol açar. Sigara içenlerin çoğu özellikle sabahları olmak üzere öksürürler. Soluk boruları içinde yabancı maddelerin nefes yollarına kaçmasını engellemek amacı ile ince tüycükler vardır. Sigara dumanı bu tüycüklerin hareketini bozar. Böylece yabancı maddelerin nefes yollarına girmesi mümkün olur. Gece sigara içilmediği zaman tüycüklerin hareketi biraz düzelir ve gündüz nefes borularına girmiş olan yabancı maddeleri dışarı atmak amacı ile tüycükler çalışmaya başlar ve böylece öksürük olur. Öksürüğün oluşunda bu mekanizmanın da rolü vardır.

  18. Sigara içmek kalbe etki yapar mı?
  Evet yapar. Sigaranın insan vücudunda en çok etki yaptığı organların başında kalp gelir. Kalp hastalıkları ve beyin kanaması nedeni ile olan ölümlerin üçte biri sigaraya bağlıdır.

  19. Sigaranın gebe kadına ve bebeğine zararı var mıdır?
  Gebe bir kadın sigara içtiği taktirde gebeliğin düşükle veya ölü doğumla sonlanması olasılığı artmaktadır. Ayrıca bebek canlı olarak doğduğunda da doğum ağırlığı normalden daha az olmaktadır. Sigara içen annelerin bebeklerinde doğumdan hemen sonraki dönemde meydana gelen ölümlerde daha fazla olmaktadır.

  20. Doğum kontrol hapları ile sigaranın etkileşimi olur mu?
  Doğum kontrol hapları bazı kalp hastalıklarının riskini arttırabilmektedir. Doğum kontrol hapı kullanan bir kadın aynı zamanda sigara da içiyorsa kalp hastalığı riski daha fazla artmaktadır.

  21. Sigaranın başka sakıncaları da var mıdır?
  Sigaranın bazı ilaçlarla da etkileşimi söz konusudur. Sigara bazı ilaçların etkisini azaltırken bazılarının etkisini de arttırmaktadır.

  22. Sigara bu kadar değişik ve çok sayıda etkileri nasıl yapabilmektedir?
  Sigara dumanında bulunan katran içinde sayıları 4000 dolayında çeşitli kimyasal maddeler vardır. Bunların da vücuttaki çeşitli organlar üzerinde değişik sağlık etkileri olabilmektedir.

  23. Neden sigara içenlerin hepsi akciğer kanserine yakalanmıyor?
  Sigara tiryakilerinin %10-15 kadarı akciğer kanserinden ölür. Bundan çok daha fazlası da kalp hastalığı nedeniyle hayatını kaybeder. Bu iki hastalık sigara tiryakilerinin başlıca ölüm nedenidir. Başka nedenlere bağlı ölümler de sigara içenlerde içmeyenlere göre daha fazladır. İnsanlar çok çeşitli hastalıklar nedeniyle öldükleri için hepsinin de akciğer kanserinden ölmeleri söz konusu değildir. Ancak sigara içenlerde akciğer kanserinden ölme riski sigara içme süresi ve günde içilen sigara sayısı ile ilgili olmak üzere sigara içmeyenlere göre 10 ile 25 kat daha fazladır. Ayrıca sigara içenler içmeyenlere göre daha erken yaşta ölmektedir.

  24. Sigara içmeyenler de akciğer kanserine yakalanır mı?
  Akciğer kanseri sigaradan başka nedenlere bağlı olarak da meydana gelebilir ve sigara içmeyenler de akciğer kanserine yakalanabilir. Ancak sigara içmeyenlerde akciğer kanseri son derece ender görülür.

  25. Hava kirliliği akciğer kanserine neden olabilir mi?
  Belki ancak çok az oranda. Büyük kentlerde ve sanayi bölgelerinde yaşayanlar arasında akciğer kanseri hafifçe yüksek bulunmaktadır. Ancak bu bölgelerde yaşayanlar sigara da içiyorlarsa akciğer kanserine yakalanma riskleri daha fazla olmaktadır.

  26. Bir süredir sigara içiyor olsam sonra bırakabilir miyim?
  Sigaraya bağımlılık meydana geldikten sonra bırakmak daha zordur. Başlangıçta devamlı yapılan bir alışkanlık şeklinde olan sigara içme davranışı bir süre sonra nikotin bağımlılığına dönüşür. Bu dönemde sigarayı bırakmak daha zor olmakla birlikte yine de bırakılabilir. Ama önemli olan bağımlılık meydana gelmesine izin vermeden mümkün olduğu kadar erken dönemde sigarayı bırakmaktır.

  27. Sigara gerçekten bağımlılık yapar mı?
  Evet sigara da alkol ve bazı ilaçlar gibi gerçek anlamda bağımlılık yapar. Sigara tiryakilerinin kontrolsüz olarak düşünmeden sigara yakmaları uzunca bir süre içmedikten sonra üst üste birkaç sigara içmeleri bu bağımlılığın göstergeleridir.

  28. Sigarayı bırakanlarda "yoksunluk belirtileri" görülür mü?
  Sigara tiryakisi olan bir kişi sigarayı bırakınca terleme kalp hızının değişmesi hazımsızlık uyku bozukluğu sinirlilik hali gibi belirtiler gösterirler. Bu belirtiler bir hafta içinde azalır ancak tamamen kaybolması birkaç hafta alabilir.

  29. İnsanlar sigaraya neden başlıyorlar?
  Özellikle gençler arasında "arkadaş etkisi" sigaraya başlamanın başlıca nedenidir. Bunun dışında büyükleri taklit etmek kendini bağımsız hissetmek başkaldırmak kendisini büyümüş hissetmek gibi nedenler sigaraya başlamanın önemli gerekçeleri olmaktadır.

  30. Sigarayı daha çok ne tür insanlar içmektedir?
  Sigara alışkanlığı ile eğitim kültür ve ekonomik güç arasında ters bir ilişki vardır. Sigara alışkanlığı eğitimi ve gelir düzeyi az olan kişiler arasında daha fazladır.

  31. Türkiye'de ne kadar insan sigara içmektedir?
  Türkiye'de 15 yaşın üzerindeki kişiler arasında sigara içenlerin oranı %45 dolayındadır. Bir diğer ifade ile yaklaşık iki kişiden birisi sigara içmektedir. Bu oran erkeklerde %62 kadınlarda da %25 dolayındadır. Bu değerlere göre Türkiye'de yaklaşık 17 milyon kişinin sigara içmekte olduğu söylenebilir.

  32. Bu kişiler ne kadar sigara içmektedir?
  Türkiye'de 17 milyon kişinin günde ortalama bir paket sigara içtiği varsayıldığında her gün 17 milyon paket sigara içildiği hesaplanır. Bir paket sigara fiyatının yaklaşık 1 dolar olduğu düşünüldüğünde her gün sigaraya yaklaşık 17 milyon dolar verildiği söylenebilir. Sigaraya yapılan bir aylık harcama Sağlık Bakanlığı'nın bir yıllık bütçesinden fazladır.

  33. Türkiye'de sigara içenlerin sayısı artıyor mu?
  Gelişmiş ülkelerin pek çoğunda sigara içme alışkanlığı azalma gösterirken ülkemizde herhangi bir azalma yoktur aksine artmakta olduğu bile söylenebilir.

  34. Sigara alışkanlığı erkeklerde mi kadınlarda mı daha fazladır?
  Türkiye'de sigara içme alışkanlığı erkeklerde kadınlara göre daha fazladır. Özellikle kırsal bölgelerde kadınlar arasında sigara alışkanlığı çok azdır. Ancak kentlerde yaşayan ve çalışan kadınlar arasında sigara alışkanlığı zamanla artış göstermektedir.

  35. Gençler arasında sigara alışkanlığı ne durumdadır?
  Türkiye'de sigaraya başlama yaşı giderek daha küçük yaşlara doğru inmektedir. Eski yıllarda çoğunlukla askerlik döneminde sigaraya başlanırken günümüzde ortalama olarak 13.5 yaşında sigaraya başlanmaktadır. Ülkemizde 13 yaşındaki erkek çocukların yarısı 16 yaşındakilerin de %80'i sigarayı en az bir defa denemişlerdir.

  36. İnsanlar neden sigara içmeye devam ediyorlar?
  Sigara bağımlılık yapıcı bir madde olduğu için bir kez sigara alışkanlığı oluştuktan sonra bu alışkanlıktan vazgeçmek zor olmaktadır. Bununla birlikte sigara alışkanlığı "vazgeçilmez" bir alışkanlık değildir. Bu konuda kararlı olan pek çok tiryakinin bu alışkanlıktan kurtulabildiği bilinmektedir.

  37. Sigara alışkanlığı nasıl edinilmektedir?
  İlk kez sigara içenlerde genellikle bulantı baş dönmesi gibi belirtiler olur. Ancak bir süre sonra sigaranın insanı rahatlattığı uyarıcı ve zevk verici olduğu da fark edilir. Bu özelliklerden dolayı bir kez sigarayı denemiş olanlar bu denemeyi tekrarlama isteği gösterirler. Bu dönemde alışkanlık ve giderek de bağımlılık gelişir.

  38. Sigara içenlerin ne kadarı sigarayı bırakmak istemektedir?
  Aslında sigara tiryakilerinin büyük bir bölümü bu alışkanlıklarından hoşnut değildir ve sigarayı bırakmak istemektedir. Çeşitli araştırmaların sonuçlarından sigara içenlerin en az üçte ikisinin sigarayı bırakmak istediği anlaşılmaktadır.

  39. Sigarayı bırakmak mümkün müdür?
  Elbette. Sigarayı bırakma konusunda kararlı olmak önemlidir. Pek çok kişi sağlık nedenlerinden dolayı sigara alışkanlığından vazgeçmek durumunda kalmaktadır. Sigaranın neden olduğu kalp hastalığı ve akciğer hastalığı gibi rahatsızlığı olan kişiler doktor tavsiyesi ile sigarayı bırakmaktadır.

  40. İnsanlar sigarayı bırakmayı nasıl başarmaktadır?
  Sigara içenlerin önemli bir bölümü sigarayı bırakma konusunda ufak bir teşvik ve destek beklemektedirler. Ancak sigarayı bırakma konusunda en önemli konu sigara içen kişinin sigarayı bırakma konusunda kendisinin istekli ve kararlı olmasıdır. Sigara bırakma konusunda batı ülkelerinde daha yaygın olan "sigara bırakma klinikleri" ülkemizde de açılmaya başlanmıştır. Bu kliniklerden veya her hangi bir doktordan sigarayı bırakma konusunda yardım istenebilir.

  41. Sigarayı bıraktıktan sonra arada bir sigara içebilir miyim?
  Kesinlikle hayır. Sigarayı bıraktıktan yıllar sonra dahi olsa bir tek sigara içilmesi halinde kolaylıkla tiryakiliğe dönülebilmektedir. Bu nedenle sigara tiryakiliğinden kurtulmuş olan bir kişinin kesinlikle bir daha sigara içmemesi gerekir.

  42. İnsanlar sigara içmezlerse tütün üreticilerinin durumu ne olur?
  Tütün tarımı yapılan toprakta başta tahıllar olmak üzere patates domates fıstık vb. pek çok ürün yetişebilir. Dolayısıyla sigara içilmediği zaman tütüne olan talebin azalması durumunda tütün tarımı yerine başka ürünler yetiştirilebilir. Bu geçişi sağlamak için bazı ülkelerde üreticilere devlet tarafından destek sağlanabilmektedir.

  43. Tütünden dolayı ülkeler fazla miktarda vergi geliri sağlamıyorlar mı?
  Evet tütün ve tütün ürünlerinden alınan vergiler ülkeler için önemli bir gelir kaynağı oluşturmaktadır. Ancak tütünün zararları düşünüldüğünde bu vergi gelirlerinin iyi bir gelir kaynağı olarak değerlendirilmesi mümkün olmaz. Öte yandan ülkenin toplam gelirleri içinde tütünden alınan vergilerin payı sanıldığı kadar da fazla değildir.

  44. Bir anda bütün insanlar sigara içmez hale gelse bu durum ülke ekonomisi bakımından sorun yaratır mı?
  Kesinlikle hayır. Çünkü bir ülkenin tütünden sağladığı gelire göre tütünün neden olduğu sağlık sorunlarının yol açtığı maddi kayıplar çok daha fazladır. Bu nedenle esasen tütün tarımı karlı bir üretim tarzı olarak kabul edilemez. Ayrıca bir ülkedeki insanların hepsinin bir anda sigaradan vazgeçmeleri söz konusu olamaz. Zaman içinde tütün talebindeki yavaş bir tempo ile olan azalma da kolaylıkla başka tarım ürünleri ile değiştirilerek karşılanabilir.

  45. Pasif sigara içimi ne demektir?
  Kendisi sigara içmediği halde sigara içilen bir ortamda bulunduğu için sigara dumanına maruz kalma durumunda pasif sigara içiminden söz edilir. Sigara içenler nefes alarak dumanı içlerine çektiklerinde duman hava ile karıştığından duman içinde bulunan maddeler seyreltik hale gelir. Oysa sigara kendi kendine yanarken yandan çıkan duman hava ile seyreltilmediği için bu duman içinde bulunan maddeler daha yoğundur.

  46. Pasif sigara içimi zararlı mıdır?
  Evet. Araştırmalar pasif olarak sigara dumanına maruz kalan kişilerde de kalp hastalığı ve kanser riskinin arttığını göstermektedir. O halde sigara içen bir kişi kendisine zarar verdiği gibi aynı ortamda bulunan (evde eş ve çocukları işyerinde iş arkadaşları vb.) diğer kişilerin sağlığını da tehlikeye sokmaktadır.

  47. Pasif sigara dumanı maruziyetinin çocuklar üzerindeki etkileri nelerdir?
  Sigara içilen evlerde büyüyen çocuklarda solunum sistemi hastalıkları daha fazla görülmektedir. Anne ya da babadan birisinin sigara içmesi halinde bu hastalıkların riski iki katına çıkarken anne ve babanın her ikisinin de sigara içmesi halinde çocuğun solunum sistemi hastalığı geçirme olasılığı daha da fazla olmaktadır.

  48. Marihuanadan (esrar) yapılan sigaralar daha güvenli midir?
  Hayır marihuanadan yapılan sigaraların dumanında daha fazla miktarda katran bulunur. Ayrıca mariuhana içenler dumanı içlerine çok derin olarak çekerler ve uzunca bir süre içlerinde tutarlar. Bu nedenle marihuanadan yapılan sigaralar daha tehlikelidir.

  49. Tütünü çiğnemek zararlı mıdır?
  Evet tütünü çiğnemekle özellikle ağız boşluğu kanserlerinin riski artmaktadır. Ayrıca tütünün çiğnenmesi sırasında da nikotin kolaylıkla kana karışabilmekte ve zararlı etki yapabilmektedir.

  50. Tütün emmek zararlı mıdır?
  Evet. Bazı toplumlarda tütün tablet haline getirilerek diş eti ile yanak arasına sıkıştırılmakta ve suyu emilmektedir. Bu durumda da özellikle ağız boşluğu ve gırtlak kanseri riski artmaktadır. Ayrıca emilen tütünün suyu içindeki nikotin kana karıştığı için bu yönü ile de zararlı etki yapmaktadır.

 3. #3
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  20 Adımda Sigaraya Son

  1-Kendinize inanın ve güvenin sigarayı bırakabileceğinize inanın.Hayatınızda daha önce başardığınız zor işleri düşünün sigarayı da bırakabileceğinizi düşünün.

  2-Bu listeyi okuduktan sonraönerileri kendinize uyarlayın ve sigarayı bırakmak için kendi planınızı yapın.

  3- Sigarayı bırakma sebeplerinizi ve bırakmakla kazanacaklarınızı yazınız.örnek aha uzun yaşamak kendinizi daha iyi hissetmek para biriktirmekdaha iyi kokmaksigara içen herkes bunun zararını bilir ve bırakmak ister.Siz bunu yazılı hale getirin her gün okuyun

  4-Ailenizden ve arkadaşlarınızdan sigarayı bırakma kararını desteklemelerinin isteyin.Size yardımcı olmalarını size yardımcı olmalarını ama kesinlikle sizi suçlamamaları gerektiğinin söyleyin.Sigarayı bıraktığınız ilk günlerde zorlanacağınızı ve size anlayış göstermelerinin rica edin.

  5-Sigarayı bırakmak için bir gün belirleyin Bugünün yeni hayatınız için bir başlangıç olduğunu düşünün.

  6-Sigarayı bırakmak için bir doktora danışabilirsiniz ve onun yardım ve önerilerini alabilirsiniz.

  7-Kendinize bir egzersiz programı belirleyiniz.Spor yaparken sigara içmek aklına gelmeyecektir.Üstelik sigara verimli egzersiz yapmanızı engelleyecektir.Spor yapmak stresinizi azaltacak ve sigaranın vücudunuz yıllarca yaptığı hatayı tamir etmesine yardımcı olacaktır.

  8-Her gün 3-5 dakika nefes egzersizi yapın.Gözlerinizi kapatınburnunuzdan derin nefes alın nefesinizi birkaç dakika tutun ve çok yavaş bir şekilde ağzınızdan verin.

  9-Birisi size sigara ikram ederse reddedin kullanmıyorum deyin Bu sizin kendinize güveninizi arttıracaktır.

  10-Sigarayı tamamen bırakacağınız güne yaklaştıkça sigara miktarını azaltın.Her gün kaç adet sigara içeceğinizi planlayın.Bu rakamı her gün bir tane azaltın.Her gün başka bir marka sigara alın bir önceki günden kalan paketi çöpe atın.

  11-Pek çok sigara tiryakisi sigarayı yavaş yavaş bırakamayacağını ancak bir seferde bırakabileceğini düşünün.Hangi metodun size daha uygun olduğuna karar verin.

  12-Sigarayı bırakmayan isteyen bir arkadaşınız varsa bunu yapmak daha kolay olacaktır.Birbirinizi teşvik edici konuşmalar yapın.

  13-Dişlerinizi temizletin ve her zaman temiz tutun.

  14-Sigarayı bıraktıktan sonra kendinize bir ödül verin.

  15-Çok fazla su için su her anlamda vücudunuz için faydalıdır.Ne yazık ki pek çok kişi yeterince su içmez.Vücudunuzdan nikotinin ve diğer zararlı kimyasal maddelerin atılmasına yardımcı olacaktır.Sigaranın verdiği zararları düzeltecektir.

  16-Sigarayı en çok ne zaman istediğinin düşünün .Canınız sıkkın olduğunda yemekten sonra işten eve gelince içki içerken vb. içmek yerine hoşunuza giden başka bir şey yapın.

  17-Elinizdeki ve ağzınızdaki boşluk hissini gidermek için bir şey bulun örneğin: su için ssakız çiğneyin vb.

  18-Sigarayı bırakma konusunda düşüncelerinizi yazın.Bunu her gün okuyun.

  19-Yanınızda sizin için çok önemli birisinin resmini taşıyın.Bir kağıda sigarayı bırakacağıma söz veriyorum diye yazın canınız her sigara istediğinde bu resme bir nota bırakın.

  20-Canınız sigara istediğinde bir sigara yakmak yerine hislerinizi bir günlüğe yazın.Bu günlüğü her zaman yanınızda taşıyın.
  SİGARAYI BIRAKIRKEN YAŞANABİLECEK SORUNLAR
  Sigarayı bıraktıktan sonra kendinizi her zamankinden daha sinirli yorgunhuzursuz ve tahammülsüz hissedebilirsiniz Sigara içmek için aşırı istekler duyulabilir. Ayrıca uyumada zorluk çekebilir ve öksürmede bir artma fark edebilirsiniz

 4. #4
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Sigaraya Yenilmeyin..

  İstanbul Üniversitesi Hasta Okulu Yayınları
  Bu bölümün hazırlanmasında emekleri geçen Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Tülin Çağatay' a Teşekkürlerimizle
  Sayın Sigara Tiryakisi
  Belki şu anda sigaranızla mutlu olup sigara içme hakkınız kısıtlandığı için öfkelenmektesiniz. Sigaranın zararlarını bildiğinizi düşünmenize rağmen sigaraya devam ediyorsunuz. Belki de şöyle düşünüyorsunuz ;

  *Günde bir kaç sigara içiyorum bu da tehlikeli değil.
  *Sigarayı bırakamayacak kadar tiryakiyim.
  *Sigara strese dayanmamı kolaylaştırıyor.
  *Kilo almamı engelliyor.
  *Herkes bu kadar karışmasa bırakabilirim.

  NEDEN SİGARA İÇMEYE DEVAM EDİYORSUNUZ ?

  Fiziksel Bağımlılık : Sigaradaki nikotin alkol kokain ve eroinden daha fazla bağımlılık yapan bir maddedir. Her soluktan 7 saniye sonra nikotin beyninize ulaşıp " iyi hissetmenizi" ve daha fazla "nikotin istemenizi" sağlıyor.

  Fiziksel Alışkanlık : Sigaradan çekilen her nefes el ve ağız alışkanlığınızı kuvvetlendiriyor. Eğer günde 1 paket sigara içiyorsanız ve her sigaradan 10 nefes çekiyorsanız günde 200 kez yılda 73 000 kez bunu tekrarlıyorsunuz ve gittikçe güçlenen bir alışkanlık ortaya çıkıyor.

  Duygusal Destek : Sigara tiryakileri sigarayı kötü zamanlarında destek olan iyi zamanlarında neşelerini artıran bir arkadaş olarak görürler.

  Kimlik : Bir çok sigara tiryakisi sigarayla kendini özdeşleştirmiştir.

  Sosyal Alışkanlık : Eğer kahvenizin yanında veya kahvede barda sigara içiyorsanız belli sosyal durumlarda sigara içmeye kendinizi alıştırmışsınız demektir.

  Sigara Endüstrisi : Sigara üreticisi firmalar sigara ile soğukkanlılık kararlılık incelik güç ve öfkenin kontrol altına alınması arasında ilişki olduğuna insanları inandırmak için milyonlarca dolarlık reklam yapmakta filmlerde önemli karekterlerin kendi sigaralarını içmeleri için yüzbinlerce dolar ödemektedirler. " Amerika gibi ülkelerde sigara içmek iyice kontrol altına alındığından sigaralarını gelişmekte olan ülkelerde pazarlamakta ve insanların genç yaşta sigaraya başlayıp devam etmeleri için her yolu denemektedirler. " Sigaraya alıştırdıkları kişinin bütçesinden her ay düzenli bir bölüme el koymaktadırlar.

  Lütfen gizli ve açık sigara reklamlarına inanmayın !
  Kendinize güvenin sigarayı bırakabilirsiniz.

  Stresle başa çıkmakta zorlanıyorsanız ailenizden arkadaşlarınızdan doktorunuzdan yardım isteyin.
  Hastalıklı bir yaşam ve erken ölmek istemiyorsanız sigarayı bırakmayı başaracaksınız !

  Yeni Hayatınıza Hoş geldiniz!!..
  En sevdiğiniz koltuğa oturun rahatlayın bir çay ya da kahve için. Bir sigara yakın. Arkanıza yaslanın ve rahatlayın. Dumanı içinize çekin dışarı verin. Keyfini çıkarın. Üzülmeyin nasıl olsa sigarayı yarın bırakacaksınız ya da öbür gün ya da öbür hafta belki öbür ay ... Bu tamamen size bağlı bunu sizin için bir başkası yapamaz. Kendi kendinize yapmak zorundasınız. Herkes kendi kararını kendisi vermek zorunda herkesin bağımlılık durumu farklı. Ancak her sigara tiryakisinin akciğerleri aynı karanlık görünüşe sahip ve vücutları acı içinde.

  Sigara içen herkes onun zararlarını biliyor. Tüm tavsiyeleri uyarıları duyuyor hatta her pakete baktığında onun sağlık için zararlı olduğunu okuyor. Sigaranın zararları ile ilgili kampanyaları istemese de fark ediyor. Ancak bunların hiç biri yeterli olmuyor. Üstelik halka açık yerlerde kapalı mekanlarda devlet dairelerinde ve pek çok iş yerindeki sigara yasakları da tiryakilerin günlük sigara tüketimini azaltmıyor. Çünkü onlar her zaman bir yolunu bulup istedikleri kadar sigara içiyorlar.

  Kısacası eğer bir kişi sigarayı bırakmaya hazır ya da kesin kararlı değilse sigara içmek için geçerli bir sebep ve uygun bir mekân mutlaka yaratıyor. Sigarayı bırakamamış tüm tiryakiler bilir bunu. Bazen de sigarayı bırakmak isteyen bir tiryaki bir gün hiç içmedikten sonra "bütün gün dayandım artık bir sigara içebilirim" der ve her şey yeniden başlar. Sigaraya yeniden başlamak için "çok gerildim çok stres altındayım bir sigaraya ihtiyacım var" gibi bahaneler de ileri sürülür. "Birkaç sigaradan ne olur" düşüncesi de bu konuda çok etkilidir.

  Sigarayı bırakmak için ilk önce karar vermelisiniz. GERÇEKTEN! Bu kararı kesin olarak verdiyseniz sigarayı hayatınızdan sonsuza dek çıkarabilirsiniz.

  Alışkanlığınız ya da ondan nasıl kurtulacağınız konusunda ne yazık ki bir genelleme yapmak pek mümkün değil. Sizin sigara içme sebepleriniz yada sigara tüketiminiz bir başkasınınkiyle aynı değildir. Örneğin bir tiryaki hep aynı markayı hiç değiştirmeden içebilir bir başkası ise sürekli değişik markaları kullanabilir. Ne zaman içtiğiniz nasıl içtiğiniz nerede içtiğiniz ve ne kadar içtiğiniz tamamen size özeldir.

  Sigara içilmemesi gereken bir durumda bir tiryaki uzun süre çok da fazla çaba göstermeden dayanabilir bir başkası bu duruma hiç tahammül edemeyerek kendisine hemen sigara içecek bir ortam yaratabilir. Bunun genel bir kuralı yoktur.

  Herkesin kendi kişiliği ****bolizması ve tercihleri vardır. Bir başkası bir diğerine müdahale edemez ya da kimse kimseye benzemez. Dolayısıyla sigarayı bırakma kararı da tamamen kişiseldir.

  Ancak şunu unutmamalısınız ki; bu kararı verdiğinizde kârlı çıkacak olan sizsiniz böylece sağlıklı ve daha rahat bir hayata ulaşacağınızı bilin. Biz bu web sitesinde size sigaranın tüm yüzlerini devasa paralar dönen ve sizin sağlığınız pahasına zengin olan bir endüstriyi ayrıca bu kötü alışkanlıktan kurtulabilmeniz için neler yapabileceğinizi sunduk. Sigarasız bir hayat yada Sağlıksız bir hayat.. Tercihi yine siz karar yapacaksınız. Ayrıca iradenizi güçlendirmek için ve hayat tarzınızı olduğu gibi değiştirecek olan bu kararı verirken yardımcı olacak önerilerde bulunduk. Yeni hayatınıza HOŞ GELDİNİZ!

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş