Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Toros Yüzlü Adam'ın Hikâyesi

  Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]


  TOROS YÜZLÜ ADAMIN HİKAYESİ

  20 Haziran 1998 /

  Necip Fazıl'ın keskin uçlu kaleminden çıkan bu resim Osman Yüksel Serdengeçti'ye ait.

  Tanıyanların katran kuyusu gözlü kartal bakışlı gibi sıfatlarla nitelendirdiği Osman Yüksel'e onun kapsamlı bir biyografisini hazırlayan Rasih Yılmaz "Toros Yüzlü Adam" diyor. Kitabın sayfaları arasından görünen Serdengeçti'nin hayatı ve ruh halinin aynı doğup büyüdüğü Toroslar'ın yüzeyi gibi oldukça sarp inişli—çıkışlı bazen de bir yayla yamacı kadar yalın olduğu gerçeği de bu tanımlamayı doğruluyor.

  Toros Yüzlü Adam'ın hikayesi 1917 yılında Akseki'de başlıyor. Osman Yüksel ortaokulu ve liseyi Antalya'da bitirir. İlk İslami terbiyeyi ailesinden alır. Malatya Hapishanesinden arkadaşı Hüseyin Üzmez onun Türklük bilincine ulaşmasını şöyle anlatıyor: "Okuduğu okullarda ona 'Bir Türk cihana bedeldir' diye öğretmişlerdi. O zamanki eğitim insanları kafatası yapısına göre ayırıyordu. Kimine 'Dolikosafal' kimine 'Brakisafal' diyordu. O da "Osmanoğulları"ndandı. Katıksız öz ve has bir 'Türk'tü. Brakisafallar kategorisine giriyordu. Elbette ki Türklüğüyle övünmeliydi. O da öyle yaptı."

  Gönlünde memleketi ve dünyayı bir anda düzeltecek ateşle geldiği bZiyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]entte Ankara Üniversitesi Dil Tarih Coğrafya Fakültesi Felsefe bölümüne girer. Ancak taşradan kalp hulusu zeka asaleti fikir namusu iyilik Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]ı ile gelen Osman Yüksel karşılaştığı olaylardan sonra önce şZiyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]ınlık sonra yalnızlık ve tükenmişlik hissine kapılır. 4. sınıfta sadece bir dersi kaldığı halde okuldan atılır.

  Osman Yüksel'in o yıllardaki ruh halini "ıstırap meşalesi"ne benzeten Ahmet Kabaklı kendi nükte benlik ve cesaretinden bZiyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]a hiçbir desteği ve güvencesi kalmayan bu insanın Serdengeçti dergisine doğru başlayan yolculuğunun haritasını çizerken bu ruh halini başlangıç noktası olarak kabul ediyor." Serdengeçti'nin o güne kadar ata ecdattan muhitten birkaç iyi öğretmenden hocadan tarihin güzelliklerinden Kur'an azametinden Peygamber nurundan edindiği ne varsa hepsi artık tehlikededir. Buna razı olamaz. Kocaman kültür merkezlerinin sözde üniversiteleri ve yüksek ilim muhitlerinde dudak bükülen hatta "geriliğin simgesi" diye yerilen bu değerler ona göre yaşamın öz anlamıdır. Vazgeçemez. Ona daha da ağır gelen bu kudsi inançların bu milli değerlerin bazı siyasetçi ikbalci ve bezirgan ayaklara basamak ve onların kazançlarına mezat malı gibi kullanılmasıdır. Gönül kişizadeliğini inanç şerefini muhafaza eden Osman Yüksel artık gerçekleri görmeye başladığından bu kirli muvazene değneğinin bir ucundan düşman gözüyle bakmakta öbür ucundan tiksinmektedir. "Gayret bana düşer" diyerek mücadele meydanına atılır."

  Serdengeçti dergisi 33 sayı çıkar. Dağıtımı ve reklamı kulaktan kulağa yapılan bu dergi kısa sürede büyük bir okuyucu kitlesine ulaşmayı başarır. Derginin içindeki yazıların yarıya yakını Osman Yüksel'e aittir. Ancak yüksek sesle düşünmenin yasak olduğu o günlerde derginin daha ikinci sayısı yayınlandığında ilk mahkumiyet gelir. Çoğunluğu 1950'li yıllarda olmak üzere Osman Yüksel yaşamı süresince 92 kez mahkumiyet kararı ile karşı karşıya kalmış ve toplam 4.5 yıl hapis yatmıştır.

  1961'de Bağımsız milletvekili adayı olur ancak kazanamaz. 1965 yılında AP 'den milletvekili olur. 1969 genel seçimlerinde Türkeş'in partisi olan CKMP'den aday olur kazanamaz. İsmet Hanım'la evlenir. Çocukları olur fakat fazla yaşamaz.

  Hayatının son günlerinde parkinson hastalığına yakalanan Osman Yüksel Serdengeçti 10 Kasım 1983 tarihinde vefat eder. Ankara'ya gömülür. Türk—İslam sentezinin kuramcıları arasında yer alan Toros Yüzlü Adam'ın hikayesinin ayrıntılarını dergimiz yazarlarından Rasih Yılmaz'ın kaleminden okuyabilirsiniz. Kitapta bugüne kadar hiç yayınlanmamış onlarca fotoğraf ve belge de yer alıyor.
  Sürmenaj and Quinn like this.

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  İlginç esprili bir insanmış. Meclise kravatsız gittiği için eleştirenler olurmuş o da kravatı beline takarak gitmiş.

  Birde hastalığı ortaya çıktığında evine gelen Türkeş'e “ey Türk titre ve kendine dön.” dedin. Ben de titremeye başladım.” demesine çok gülmüştüm.


  Hüseyin Üzmez'le arkadaş hiç olmasaydı keşke.
  Orhan_Akkaya, Bunu Beğendi.


  “Laiklik asla dinsizlik olmadığı gibi sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için gerçek dindarlığın gelişmesi imkanını temin etmiştir.”

  Mustafa Kemal ATATÜRK


 3. #3
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Serden geçti ama vatandanbayraktanmilletten geçmedi.Ruhu şad mekanı cennet olsun koca yürekli adam..
  Orhan_Akkaya, Bunu Beğendi.
  Ziyaretçilere, Gizli İçerik!

  ▌│█│║▌█ ██║▌║█ │█║▌│
  T ü r kB u d u n Ziyaretçilere, Gizli İçerik! ö k ü n !

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş