Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Question Hüseyin Nihal Atsız Kimdir? Hayatı Hakkında Biyografisi

  12 Ocak 1905te İstanbulda doğdu. 11 Aralık 1975te İstanbulda yaşamını yitirdi. Karacaahmet Mezarlığında toprağa verildi. Asıl ismi Hüseyin Nihal Atsız. Babası deniz binbaşı Mehmet Nail Bey. İstanbul Sultanisi'ni bitirdi. Bir süre Askeri Tıbbiye Okulu'na devam etti. 1930'da Yüksek Öğretmen Okulu Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünden mezun oldu. Aynı okulda asistan oldu. 1931'da 'Atsız Mecmua'yı yayınlamaya başladı. Köycü bir yaklaşımdan Türkçü bir yaklaşıma yönelen bu dergideki bazı yazıları nedeniyle üniversiteden uzaklaştırıldı öğretmenliğe başladı. 1933'ten 1952'ye kadar Malatya Edirne ile İstanbuldaki okullarda edebiyat öğretmenliği ve kütüphanecilik yaptı. 1933-1934 arasında 'Orhun' dergisini çıkardı. 2'nci Dünya Savaşı sırasında güçlenen 'Turancı' akım içinde önemli bir yeri oldu. Ekim 1943'te 'Orhun'u yeniden çıkarmaya başladı. Bu dergide solcu eylemlerle bu eylemlere katılanları iki kez Başbakan Şükrü Saraçoğlu'na şikayet eden mektup yayınladı. 1944'te 'Irkçılık-Turancılık' davasından tutuklandı. 1945'te serbest bırakıldı. 1952'de Süleymaniye Kütüphanesi'nde görevlendirildi. Aynı yıl 'Orhun'u tekrar çıkardı. 1964-1975 arasında 'Ötüken' dergisini yayınladı. Ötüken'deki yazıları nedeniyle 1973'te bir kere daha cezaevine girdi. Ertesi yıl özel afla serbest bırakıldı. Romanlar öyküler şiirler ve edebiyat incelemelerinin yanısıra Türk tarihiyle ilgili araştırmalar yayınladı. Irkçılık ve Turancılığa dayanan milliyetçiliğinde din öğesine yer vermedi.

  ESERLERİ

  ROMAN:
  Dalkavuklar Gecesi (1941)
  Bozkurtların Ölümü (1946)
  Bozkurtlar Diriliyor (1942)
  Deli Kurt (1958)
  Ruh Adam (1972)

  ŞİİR:
  Yolların Sonu (1946)

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart H. Nihal ATSIZ’ın Hayatı

  (12 Ocak 1905 – 11 Aralık 1975)

  Yakın geçmişimizin önemli düşünürlerinden biri olan Nihal ATSIZ hem çalışmalarıyla tarihimizin en eski dönemlerine kadar ışık tutabilen büyük bir tarihçi; hem atlıyı atından indirebilecek kadar güçlü bir yazar – şair; hem de Türklük Bilimi’nin ilgilendiği konularda kaynak sayılabilecek derecede önemli eserler veren bir Türkologdur. 12 Ocak 1905’te İstanbul Kadıköy’de doğan Atsız baba tarafından Gümüşhane’ye bağlı Torul kazasının Midi köyündeki Çiftçioğulları ailesine anne tarafından ise Trabzon’un Kadıoğulları ailesine mensuptur. Hüseyin Nihal Atsız Deniz Kuvvetleri’nde Deniz Güverte Binbaşılığı’ndan emekli olan Mehmet Nail Bey’in bir Deniz Yarbayı’nın kızı olan Fatma Zehra Hanım ile evliliğinden olan üç çocuklarından biridir. Atsız’ın bir kardeşi yine bir eğitimci ve yazar olan Ahmet Nejdet Sançar diğer kardeşi ise Fatma Nezihe Çiftçioğlu’dur.
  Atsız ilk ve orta öğrenimini Kadıköy’deki Fransız ve Alman Mektebi’nde Kadıköy ve İstanbul Sultanisi’nde yapmıştır. Lisenin onuncu sınıfındayken sınavı kazanarak Askeri Tıbbiye’ye girmiştir. (1922) Buradan çıkarılınca Kabataş Lisesi’nde üç ay yardımcı öğretmenlik sonrasında ise Deniz Yolları’na bağlı bir Vapur’da katip yardımcısı olarak çalışmıştır. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nin “Yüksek Muallim Mektebi”ne girdikten bir hafta sonra askere alınmıştır. İstanbul’da askerliğini yaptıktan sonra yeniden okuluna dönmüş ve mezun olup aynı bölümde asistan olarak kalmıştır.
  1931 yılında felsefe bölümünde okuyan Mehpare Hanım ile evlenmiş; fakat 1935’te ayrılmıştır. Bu dönemden sonra aylık yayımlanan “Atsız Mecmua”yı çıkarmaya başlamıştır. Çıkardığı dergilerin çoğu bir süre sonra mahkeme kararları ile kapatılmıştır. Atsız bir dönem Milli Eğitim Bakanlığı da yapan Reşit Galib’in Prof. Dr. Zeki Velidi Togan’ı ağır bir dille eleştirmesi üzerine aralarında Pertev Naili Boratav’ın da bulunduğu sekiz arkadaşıyla birlikte “Zeki Velidi’nin öğrencisi olmakta iftihar ederiz.” diyen bir protesto telgrafı çekmiştir.
  Bu telgraftan sonra Reşit Galib Atsız’ı mimlemiş ve onu üniversiteden uzaklaştırmak için fırsat gözetmiştir. Nihayet Atsız’ın bir makalesi ile bu fırsatı yakalamış ve 13 Mart 1933 tarihinde onu görevden uzaklaştırmıştır. Üniversite görevinden uzaklaştırıldıktan sonra üç ay Malatya Ortaokulu’nda Türkçe öğretmeni olarak; dört ay Edirne Lisesi’nde edebiyat öğretmeni olarak çalışmıştır.
  “Atsız Mecmua”nın devamı niteliğinde olan “Orhun” dergisini çıkarmaya başlamıştır. Bu dergide o dönemde liselerde ders kitabı olarak okutulan tarih kitaplarındaki yanlışlıkları dile getirmesi üzerine 1933’te bakanlık emrine alınmış Orhun dergisi de kapatılmıştır. Dokuz ay bakanlık emrinde kalan Atsız 1934 tarihinde Kasımpaşa’daki Deniz Gedikli Hazırlama Okulu’na Türkçe öğretmeni olarak atanmıştır.


  1936 yılında ikinci eşi olan Bedriye Hanım ile evlenmiş ve bu evlilikten Yağmur (1939) ve Buğra (1946) adlı iki çocuğu olmuştur. Kasımpaşa’daki Türkçe öğretmenliği görevinden alınan Atsız daha sonra Özel Yüce-Ülkü Lisesi’nde ve Boğaziçi Lisesi’nde edebiyat öğretmenliği yapmıştır. Bu dönemde Orhun dergisini yeniden çıkarmaya başlamıştır. Ülkede yayılan “komünist” dalganın verdiği rahatsızlıkla dönemin Başbakanı Şükrü Saraçoğlu’na iki tane açık mektup yazmış ve özellikle Milli Eğitim’e sızan marksist düşünceleri dile getirmiştir.
  Atsız’ın yurt içinde beğeni toplaması üzerine dönemin Milli Eğitim Bakanı Hasan Ali Yücel tarafından görevine son verilmiş Orhun dergisi de kapatılmıştır. İzleyen süreçte mektubunda “vatan haini” dediği Sabahattin Ali tarafından kendisine dava açılmıştır. İkinci oturumu 3 Mayıs 1944’te yapılan davanın sonucunda Atsız 6 ay hapse mahkum edilmiş bu ceza sonradan ertelenmiştir. Sonrasında açılan davada aldığı 65 yıllık ceza ise temyiz yoluyla bozulmuştur. Davaların sürdüğü bu süreç içerisinde Atsız çok kötü koşullarda yargılanmış “tabutluk” adı verilen küçücük bölmelere bırakılmış akreplerin yaşadığı dar yerlerde aç susuz bırakılmıştır.
  Atsız ile aynı dönemde aralarında Alparslan Türkeş Orhan Şaik Gökyay Zeki Velidi Togan Reha Oğuz Türkkan ve Osman Yüksel Serdengeçti gibi büyük şahsiyetlerin de bulunduğu kişiler de tutuklanmış sonradan karar Askeri Yargıtay tarafından bozulmuştur. Bir dönem kendisine iş verilmeyen Atsız sınıf arkadaşı Tahsin Banguoğlu’nun Milli Eğitim Bakanı olmasıyla birlikte 1949’da Süleymaniye Kütüphanesi’nde göreve başlamıştır. İş bulamadığı dönemde ekonomik anlamda çok büyük sıkıntılar çekmiştir. Bu nedenle çok sevdiği kitaplarının bir kısmını satmak zorunda kalmıştır.
  Kütüphane’de bir süre çalıştıktan sonra Ankara Atatürk Lisesi’ne edebiyat öğretmeni olarak atanmıştır. Fakat buradaki bir konuşması davalık olmuş; fakat mahkeme konuşmanın bilimsel olduğu kararına varmıştır. Bu karar üzerine Atsız yeniden Süleymaniye Kütüphanesi’ndeki görevine gönderilmiştir. 1953 yılından 1969 yılına kadar Süleymaniye Kütüphanesi’nde çalışan Atsız’ın en uzun memuriyeti bu dönem olmuştur. 1962’de “Türkçüler Derneği”ni kurmuş ve ölümüne kadar Ötüken dergisini çıkarmıştır.
  Özellikle Doğu’daki bölücü oluşumlarla ilgili yazılar yazmış sonrasında sistemli girişimlerle Atsız yeniden mahkemelik olmuştur. 15 ay hapis cezası almış ve cezası Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk tarafından affedilmiştir. 25 ay kadar cezaevinde kalan Atsız 10 Aralık 1975’te kalp krizi geçirmiş fakat doktor onun kalp hastası olduğunu anlayamamıştır. 11 Aralık 1975’te geçirdiği ikinci kalp krizi Atsız’ı aramızdan alıp götürmüştür.
  Yoksulluk içinde geçen günleri durmadan açılan mahkemelerle sarsılan Atsız geçirdiği bu kötü günlerde hiçbir zaman kararlı duruşunu elden bırakmamıştır. Çektiği o kadar çileye rağmen ömrünü kutlu yolun çeriliğine adamış bu yolda gözünü kırpmamıştır.
  Yazdıkları ile “keskin ve sert” bir üsluba sahip olan Atsız özel yaşamında ise bir o kadar “sakin sevecen ve şakacı” bir insandır. Her türden insanla arkadaşlık kurabilen gününü dolu dolu geçiren bir bilgedir. Fransızca Arapça ve Farsçayı iyi derecede bilen Atsız hayal ettiği eski Türk yaşantısı içinde yaşamayı başarabilmiştir. Türk dünyasına ve Türk Dili’ne çok büyük önem vermiş özellikle Türk gençliğinin bilinçlenmesi için çok çabalamıştır.


  Yavuz TANYERİ
  Ziyaretçilere, Gizli İçerik!

  ▌│█│║▌█ ██║▌║█ │█║▌│
  T ü r kB u d u n Ziyaretçilere, Gizli İçerik! ö k ü n !

 3. #3
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  H. Nihal ATSIZ’ın Yazın Yaşamı  Usta kalem Atsız’ın okuyanı kendi dünyasına çeken büyük bir yazarlığı ve şairliği ne yazık ki birçok çevre tarafından görmezden gelinmiş ve o yalnızca bir “siyaset adamı” olarak gösterilmeye çalışılmıştır. Oysa Atsız hiçbir zaman siyasete girmemiş yalnızca ömrünü adadığı Türkçülük sevdasını kalemiyle yüceltmeye çalışmıştır. Atsız henüz 25 yaşındayken “Türklere Ait Yer İsimleri” adlı bir makale hazırlamış ve hem yazarlığındaki güç hem de çalışkanlığı ile hocası Fuat Köprülü’nün dikkatini çekmiştir. Çok genç yaşta yazmaya başlayan ve Mahmut Kemal İnal’ın “atlıyı atından indirecek kişi” olarak tanımladığı Atsız geçirdiği zorlu günlerde bugün milyonlarca kişinin tekrar tekrar okuduğu büyük eserler yazmıştır.
  Roman ve şiiri herkes yazabilir; fakat yazdıklarıyla milyonlarca genci harekete geçirip bir düşünce akımı yaratarak yaşadığı döneme damgasını vurmak güç iştir. İşte Atsız bunu başarabilmiş bir şahsiyettir. Şiirlerinin çok azında aruz veznini kullanmış geri kalanında hep milli ölçümüz olan hece ölçüsünü kullanmıştır. Ayrıca şiirleri yalnızca Türkçülüğü konu almamıştır. Sevgi ve ayrılık konulu şiirleri de vardır.
  Bazı romanları bölümler halinde gazetelerde yayımlanmıştır. Tarihi romanlarıyla tarihi yaşatmıştır. Ölmeden önce “Yalnız Adam”ı ve Bozkurtlar’ın üçüncü cildini yazacağını söylemiş; fakat buna ömrü yetmemiştir.
  Ziyaretçilere, Gizli İçerik!

  ▌│█│║▌█ ██║▌║█ │█║▌│
  T ü r kB u d u n Ziyaretçilere, Gizli İçerik! ö k ü n !

 4. #4
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  H. Nihal ATSIZ’ın Türkçülüğü


  Atsız daha 7-8 yaşlarındayken babasının görevli olarak bulunduğu Süveyş sokaklarında İtalyan çocuklarla kavgalara tutmuş Fransız İlkokulu’nda Rum çocuklar kendisine düşmanca tutumlarla yaklaşmışlardır. Geçen her gün içindeki Türklük sevdası artmış ve Atsız’ın düşünce dünyasındaki arayışı Yusuf Akçura ve Ziya Gökalp’i bulmasıyla sona ermiştir. Aradığını bulan Atsız artık Türkçülüğün önemli bir savunucusu olma yolunda ilk adımı atmıştır. Atsız’ın yaşadığı dönem İtalyan faşizmine sempati duyulan; Alman nazizmine övgüler yazılan Rus komünizmine kur yapılan bir dönemdir. En küçük bir farklılığın insanları ayırmaya yeteceği ve çok “uç düşüncelerin” yaşandığı bir ortamda Atsız Türk ulusunun ancak özüne dönmeyi başarabilirse dirliğe erebileceğini düşünmüştür.
  Atsız’ın belki de en büyük özelliği yılmaz bir kişiliğe ve kararlı bir duruşa sahip olmasıdır. Yaşadığı kötü olaylar onu yıldırmanın tersine onun mücadelesine güç kazandırmıştır. Atsız’ın bilindik Türk-İslam birliği ülküsünden daha uzak yalnızca Türk soylu olanları kapsayan bir birliği düşlediği ve bu yolda bir “Türk ırkçısı” olduğu doğrudur. Yalnız bu ırkçılık Atsız’da bir “saplantı” olarak oluşmamış onun yalnızca Türkler’e olan bağlılığının adı olmuştur.
  Bütün yaşamı boyunca büyük Türk kahramanı Kürşad ile Tanrı Dağı’nda buluşacağı günün özlemiyle yaşayan Atsız ona ulaşacağı yolda Türklüğünden ödün vermeden yaşamış büyük bir ülkü eridir.
  Ziyaretçilere, Gizli İçerik!

  ▌│█│║▌█ ██║▌║█ │█║▌│
  T ü r kB u d u n Ziyaretçilere, Gizli İçerik! ö k ü n !

 5. #5
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Nihal ATSIZ Belgeseli
  Büyük Türkçü Nihal ATSIZ’ın yaşamını anlatan aşağıdaki belgesel TRT tarafından hazırlanmıştır. Çetin koşullar altında geçen yaşamını “Her devrin menkubu.” olarak betimleyen yaşamı boyunca Türkçülüğünü sindiremeyen çevrelerce uğratıldığı dert ve sıkıntıdan kurtulamayan; fakat her şeye rağmen “TÜRK“çe yaşamayı başarabilen ATSIZ’ın yaşamı hakkında bir nebze olsun bilgi edinmek için belgeseli izleyebilirsiniz.


  Ziyaretçilere, Gizli İçerik!

  ▌│█│║▌█ ██║▌║█ │█║▌│
  T ü r kB u d u n Ziyaretçilere, Gizli İçerik! ö k ü n !

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş