Orhan Şaik Gökyay
Orhan Şaik Gökyay 2012 Şiir Ödülü Şair Osman Baş’a verildi


2 Aralık 1994 tarihinde ebediyete intikal eden Şair Yazar Devlet Sanatçısı Orhan Şaik Gökyay’ın anısını yaşatmak amacıyla 2001 yılında eşi Ferhunde Gökyay ve öğrencisi Kudret Ünal tarafından ihdas edilen ‘Orhan Şaik Gökyay Şiir Ödülü bu yıl Yeni Türk Şairi Osman Baş’a verildi.


Prof. Dr. İsmail Parlatır başkanlığında Prof. Dr. Naciye Yıldız Nail Tan Hayrettin Ivgin ve Kudret Ünal’dan oluşan seçici kurul Ankara’da toplanarak ödül için başvuran 22 şiir kitabıyla ilgili incelemeler yaptı. İncelemeler sonrasında seçici kurul bu yıl Akçağ Yayınları arasında basılan Hâr-ı Bülbül adlı şiir kitabı dolayısıyla ödülün Şair Osman Baş’a verilmesi kararlaştırdı.

Gazi Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi 75. Yıl Konferans Salonu’nda bugün düzenlenen Şair Orhan Şaik Gökyay’ı anma toplantısında ödül Şair Osman Baş'a verildi. Törende Osman Baş kitabında yer verdiği iki şiirini davetlilere okudu.
13 Aralık 2012şair yazar

Devlet Sanatçısı


1902 yılında İnebolu'da doğdu. Ankara İlköğretmen Okulu'nu bitirdi. İlkokul öğretmenliği yaptı. Yüksek öğrenimini İstanbul Yüksek Öğretmen Okulu Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünde tamamladı. Pek çok lisede edebiyat öğretmenliği yaptı. Öğrenci müfettişliği görevinde bulundu. Son olarak da İstanbul Eğitim Enstitüsü'nde edebiyat öğretmenliği yaptı. Edebiyat araştırmalarıyla ve özellikle 'Bu Vatan Kimin' adlı şiiriyle tanındı. 2 Aralık 1994 tarihinde vefat etti.

ESERLERİ:
Şiirlerini 'Bu Vatan Kimin' adlı kitapta topladı.