(1964) Tokat'ın Zile İlçesinde doğdu. Babasının memuriyeti nedeniyle çocukluğu çeşitli taşra kasabalarında geçti. Yazdıklarını yayınlama fırsatını Üniversite tahsili için Ankara'ya gelmesinden sonra buldu. Mavera (eski) Zaman gazetesi ikindi yazıları kelime hatay dolunay düşün itiraz ülke gerçek hayat gibi dergilerde yayınladı. Şiirde ikinci yeni kuşağının ve özellikle İsmet Özel'in etkisinde kaldı. Genelde toplumsal temaları işleyen yazar aynı zamanda resim ve tiyatro ile ilgilenmektedir.

Sarı Ceketli Yalnızlık adlı kitabı 2005 yılında vadi yayınlarından çıktı.Türk Kızılay'ı konak şube yönetim kurulunda çalışmaktadır..Türkiye Yazarlar Birliği üyesi olan Çoker İzmir'de İlçe Milli Eğitim Müdürü olarak görev yapmaktadır.

Şahan Çoker kendi şiiri Hakkında;

Biraz kendimden daha doğrusu şiirimden bahsetmek istiyorum.Şiiri seven şiiri yaşayan kendini şiiriyle tanımlayan ve Türkiye’de bütün olumsuzluklara rağmen şiir yazan ve söyleyenlere karınca kararınca destek olmaya çalışan bir şairim.İyi şairim ve iyi şiirler yazıyorum gibi şahsi iddialarım yok..

Geçirdiğim 25 yıllık şiir serüvenimde sürekli olarak kendi sesimi aradım..Heceden aruza klasik şiirle haşır neşir oldum..Daha sonra modern şiiri denemeye başladım.O süreçlerde şiirin bir üst dil olduğuna entellektüel bir gizeminin bulunmasına ve söylenenin akademik karşılığına inanıyordum..öyle de yaptım uzunca bir süre..

Sonradan ise kullanılan bu üst dilin kendi kısır döngüsü içinde aydın veya sanatçıyla halk arasında ciddi bir uçurumasağırlar diyaloğuna neden olduğunu düşündüm. Birbirimizden ne kadar habersiziz dedim.Çünkü; artık şiir bu ülkede gündem oluşturmuyorgeçmişteki işlevselliğini hızla kaybediyordu.Yani Nazım'la Peyami'nin tartışmalarının ortalama okuyan insanda hiç olmazsa üniversite gençliğinde bir karşılığı verdıÖzdemir Asaf'la Necip Fazıl'ın da..

Ve bir Donkişot’luğa soyunarak kendimce bir yol aramaya başladım..Şiiri herkese açmak için dilini anlaşılır kılmak ve okunur ya da dinlenilir duruma getirmek istiyordum.Bu nedenle sokaktaki insanın kullandığı dile yaklaşmaya çalıştım..Gerekirse argosuna..Onun algılarına göre betimlemelere gidiyordum.Bildiği hikayelere atıfda bulunuyorumonlar süleyman’ın kuş dilini bildiğini Mansur’un derisinin yüzüldüğünü Musanın kızıl denizi ikiye böldüğünü anlatıyordu birbirine.. yani herkesin sokaktaki boyacının da bildiği hikayelerve aşk..hayatın olmazsa olması..herkesin bir kere olsun yaşadığı sancı birazda toplumun ve dünyanın nasıl olması gerektiği mühendisliğinden çıkıp onların yüreğindeki olması gerekenlere dokunmaya başladım…Sonuçta kendi adıma modern bir halk ozanıydım şiir artık bir üst dil olmamalıydı..

Modern şiirle klasik şiirin iki önemli çözülmesi gereken handikabı vardır..Klasik şiir kurallarıyla sınırlama getirdiği için şiirin yeşermesi gereken özgürlük alanını daraltır şairin sesini bağlar..Buna karşılık çok değerli ve estetik ürünler sunar.Klasik şiirde harika bir ses vardır emek vardır bunlar da inkar edilemez...ama yeterince samimi değildir...Modern şiirin en büyük handikabı da ses ve estetik açıdan kaygısızlığıvurdum duymazlığıdır...Anlatma ve gösterme arzusu bir üst dil olan imge ile birleşince artık ses kalmamıştır..Şimdi sürekli şiirde ses üzerine çalışıyorum..Klasik sanatlardaki lugazirsad gibi yapıları modern şiire taşımaya çalışıyorum..Bunlar bir çeşit denemeler. Bu tür platformlarda da insanlarla en azından şiirle bir şekilde buluşmuş insanlarla tanışarak okutarak yaptıklarıma karşı tepkilerini anlamaya çalışıyorum..

Sonuçta bütün bunlar bir çeşit şiir emekçiliği.cidden çok çalışıyorum..becerdiğim tartışılır.. ' Diyor.

Düşle gerçek arasında:
'Sarı Ceketli Yalnızlık'

Şahan Çoker'in 'Sarı Ceketli Yalnızlık' adını taşıyan kitabı Vadi Yayınları arasından çıktı. Şiir öykü resim ve tiyatro alanında çalışmalar yapan Çoker'in kitabı iki bölümden; 28 şiirden ve 8 öyküden oluşuyor. Mavera İkindi Yazıları Kelime Üç Nokta Dolunay Düşün Ülke Gerçek Hayat gibi dergilerde yayınlayan çalışmalarını ilk kez bir kitap içinde toplayan Çoker'in kitabında daha önce yayınlanmamış tek öykü var. O da kitaba adını veren öykü. Yani 'Sarı Ceketli Yalnızlık'. Öykü gönderildiği tüm dergilerden geri döndüğü için kitaba adını vermiş. Düşle gerçek arasındaki ince çizgi üzerinde ilerleyen sürrealist şiirlerde ideallerle gerçekler arasında sıkışıp kalmak ve merkezini 'kendi'nin oluşturduğu genişleyen çemberler içindeki dünyayı sorgulamak gibi temalar; marş kurşun nöbet yasak karanlık türkü kaçak gibi 80'li yıllarda sıkça dile getirilen imgeler ağırlıkla kullanılıyor. Hasan Aycın'ın desen çalışmalarıyla sunulan öykülerde de görülüyor düzen düzensizlik sorgulamalar hesaplaşmalar... Absürde yakın anlatım ve ironik yaklaşım söz konusu. Hakan Albayrak Gökhan Özcan Nihat Genç'in sıkça devam ettiği Sakarya Çay Ocağı'nın müdavimlerinden biri olan Çoker Şaban Abak'tan etkilendiğini ise gizlemiyor ve 'bende şiir onunla tartıştıkça olgunlaşıyor ironik bir kavga estetiğe dönüşüyordu' diyor.