1943 yılında İstanbul’da doğdu. Asıl adı Süreyya Kanıpak olan şair Fransızca öğretmeni Metin Kanıpak’ın oğludur. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü'nde okudu. Metin yazarlığı yaptı yayınevlerinde çalıştı. Şiirlerinde önce Süreyya Kanıpak adını kullandı.

İkinci Yeni esintileriyle başlayan toplumsalcı ve halkçı bir yönelim gösteren şiirinde konuşmayı eda olanağı olarak kullandı.

İlk şiiri 1961'de Zeren dergisinde çıktı. Şiirlerini Süreyya Kanıpak imzasıyla 1965'e kadar Düzlem Zeren Yelken Türk Dili Soyut gibi dergilerde daha sonraki şiir ve yazılarını Papirüs Yeni Dergi Yazı Forum Oluşum Soyut Ant Yeni Edebiyat Yeni a Birikim Milliyet Sanat Defter kitap-lık Gösteri dergileriyle Yeni Gazete ve Ulus gazetelerinde yayımladı. 1966'da 'Kasaba' adlı şiiriyle kazandığı Türkiye Milli Talebe Federasyonu Kültür Yarışması birincilik ödülü tanınmasını sağladı.

İlk şiir kitabı olan Gün Ola'da Anadolu'nun bir köyünde kısa bir süre tanıklık ettiği bir dili ve dille iç içe gelişmiş olayları durumları koşulları yansıtmak istedi. Oldukça tartışılan bu kitabında Türkmen ve Avşar ağıtlarının halk ozanlarının türkülerin ve Nâzım Hikmet'in etkileri gözlendi.

İkinci Yeni akımı etkileriyle şiir yazarken toplumsal olayların yoğunluk kazanması ve Nâzım Hikmet'in eserlerinin üst üste yayınlanması nedeniyle yön değiştirdi. 1960 kuşağı olarak anılan İsmet Özel Ataol Behramoğlu Refik Durbaş Egemen Berköz gibi şairler arasında yer aldı. Ama çok kökenli şiir duyarlılığıyla siyaseti ve ideolojiyi dolaysız biçimde üstlenmedi. Anadolu'yu bütün karmaşası ile tanıtma özlemiyle ve Türk şiirinin eski kaynaklarını değerlendiren birikimiyle dikkat çekti. Eserlerinde tutarlı bir çağrışım zinciri tutarlı bir görüntü sevgisi ve her şeye bakmak isteyen bir derviş tarzı sezilir.

ESERLERİ

ŞİİR:
Gün Ola (1969)
Savrulan (1971)
Hayat İle Şiir (1980)
Ufkun Dışında (toplu şiirler 1983)
Şiir Çalışmaları (1992)
Ruhumun (1998)
Kalfa (1999)
Seçme Şiirler (2001)
Nâbiga (2001)
Seni Seviyorum (2002)

ÇOCUK KİTABI:
İlkokullar İçin Matematik (1976)
Çocukça (Çocuk kitabı) 1982
Eksik Alfabe (2003)

ÖDÜLLERİ

1966 TMTFK Kültür Yarışması Kasaba şiiri ile birincilik
1992 Cemal Süreya Şiir Ödülü Şiir Çalışmaları ile
2002 Behçet Necatigil Şiir Ödülü
2002 Orhan Murat Arıburnu Şiir Ödülü