Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Question Rıdvan Canım Kimdir? Hayatı Hakkında Biyografisi
  Rıdvan Canım


  l955 yılında Edirne'de doğdu. İlk ve Orta öğrenimini Edirne'de tamamladı. l979 senesinde Erzurum/Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nü derece ile bitirdi. Fakülte yıllarında Prof. Dr. M. Kaya Bilgegil Prof. Dr. Orhan Okay Prof. Dr. Mustafa İsen Prof. Dr. Şerif Aktaş Prof. Dr. Bilge Seyidoğlu Prof. Dr. Saim Sakaoğlu Prof. Dr. Celal Tarakçı Prof. Dr. Fahrettin Kırzıoğlu Prof .Dr. Turgut Karacan Prof. Dr. Yavuz Akpınar Prof. Dr. Fikret Türkmen Prof. Dr. Kemal Yavuz Prof. Dr. Hüseyin Ayan Prof. Dr. Haluk İpekten Prof. Dr. Recep Toparlı Prof. Dr. Muhan Bali Prof. Dr. Efrasyap Gemalmaz gibi hocalardan dersler aldı. Askerliğini 1980 yılında Erzincan’da kısa dönem olarak yaptı. l980-85 yılları arasında Erzurum /Tortum Lisesi'nde Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeni olarak bulundu. 1985 yılında Atatürk Üniversitesi Kazım Karabekir Eğitim Fakültesi’nde araştırma görevlisi olarak göreve başladı. l987 yılında 'Türk Edebiyatında Sâkînâmeler' adlı çalışma ile Yüksek Lisans öğrenimini tamamlayan Canım l992 yılında Latîfî'nin Tezkiretü'ş-Şuarâ adlı eseri üzerinde yapmış olduğu inceleme ve tenkidli metin çalışmasını; Prof. Dr. Mustafa İsen Prof. Dr. Orhan Okay ve Prof. Dr. Haluk İpekten’in oluşturduğu jüri önünde savunarak 'Edebiyat Doktoru' unvanını aldı.

  Canım 1989 yılında Prof. Dr. Mustafa İsen ile birlikte Hamâmizâde İhsan Bey – Hayatı - Eserleri ve Divanı adlı çalışmayı yayınladı. (Kültür Bakanlığı Yayınları. Ankara 1989). Prof. Dr. R.Yavaş Kıncal ile birlikte hazırladıkları Tâlim ve Terbiyede İnkılâp adlı kitap ise 1995 yılında Milli Eğitim Bakanlığı yayınları arasında çıktı. (Tâlim ve Terbiyede İnkılâp İ. Hakkı Baltacıoğlu. Milli Eğitim Bakanlığı Yay. İstanbul l995). Bunların dışında yaptığı kitap çalışmaları ise şunlardır : 3. Değişen Dünya ve Öğretmen. Erzurum. l993. 4. Bosna Ah Bosna. Yedi İklim Yay. İstanbul l993 (2. Baskı l995). 143 s. 5. Başlangıcından Günümüze Edirne Şâirleri. Akçağ Yay. Ank. l995. 557 s. 6. Edebiyat Dersleri I-II. Denge Yay. İstanbul l996. 7. Mehmed Akif ve İstiklâl Marşı. Yedi İklim Yay. İstanbul l995. 200 s. İkinci Baskı : İst. l997.159 s. 3.Baskı; Aktif Yay. Erz. 2001. 174 s. 8. Şehir ve İnsan. Birey Yay. İstanbul l998. 197 s. 9. Türk Edebiyatında Sâkînâmeler ve İşretnâme. Akçağ Yay. Ankara l998. 279 s. l0. Yağmur Şarkıları. Şiir. Birinci Baskı: Taşmedrese Yay. Erzurum l999. 90 s. 1. Baskı: Ekev Yay. Erzurum 2000. 85 s. 11. Latifi. Tezkiretü'ş-Şu'ara ve Tabsıratü'n-Nuzama. İnceleme-Metin. Atatürk Kültür Merkezi Başkanlığı. Ankara 2000. 903+37 s. 12. Mostar'dan Tiflis'e. Gezi Notları. Birey Yay. İst. 2002 209 s. 13. Çarşamba Yazıları. Aktif Yay. İst. 2002 154 s. 14. Suların Ötesi. Şiirler. 2. Kitap Birinci Baskı : Aktif Yay. İst. 2003. 96 s. 15. Şiirin Kanatlarında İstanbul. İstanbul Bayrampaşa Belediyesi Kültür Yay. İstanbul 2003 103 s. 16. Anneme Mektuplar. Antoloji. Yedi İklim Yay. İst.2004 211 s.

  Bu kitap çalışmaları dışında Rıdvan Canım’ın çeşitli gazete ve bilimsel dergilerde yayınlanmış 150’nin üzerinde makalesi bulunmaktadır. Yaptığı çalışmalarla 2003 yılında Atatürk Üniversitesi K.K.Eğitim Fakültesi’nin yayın birincisi oldu.

  1999 yılında Prof. Dr. Mustafa İsen‘in başkanlığında TİKA ve Komrat Üniversitesi tarafından Moldova/Komrat’ta gerçekleştirilen IV. Uluslararası Balkanlar Türk Kültür ve Bilgi Şöleni’ne “Rumeli Şairlerinin Dilinden Balkanlar ve Rumeli Coğrafyası” adlı tebliği ile katıldı. 2000 yılında Bosna’nın 700. Kuruluş Yılı kutlamaları vesilesiyle Saraybosna Mostar ve Travnik’te bulundu. 2004 yılında Türkiye Yazarlar Birliği tarafından Fransa’nın Strasburg kentinde gerçekleştirilen “Türkçe’nin Uluslararası 5. Büyük Şiir Şöleni”ne katıldı. Yine 2004 yılında Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de yapılan “Uluslararası Türk Destanları Sempozyumu”na iştirak etti. 2005 yılında Kosova’nın İpek şehrinde düzenlenen Mehmet Akif Ersoy’u anma toplantısına “Balkanlar ve Mehmet Akif” 2006 yılında Ukrayna’nın Kırım Özerk Cumhuriyeti’nde TİKA tarafından gerçekleştirilen “Uluslararası Aşık Ömer Günleri” sempozyumuna “Osmanlı Şiiri ve Kırımlı Aşık Ömer” adlı bildirileri ile katıldı.

  2004 yılında bir grup arkadaşıyla birlikte Türkiye Yazarlar Birliği’nin Erzurum Şubesi’ni kurdu. Halen Türkiye Yazarlar Birliği Erzurum Şubesi başkanlığı görevini yürütmekte olan Rıdvan Canım gezi ve inceleme amacıyla bugüne kadar Bulgaristan Makedonya Kosova Romanya Moldova Almanya İsviçre İsveç Fransa İtalya Avusturya Kazakistan Kırgızistan Azerbaycan Bosna-Hersek Gürcistan ve Ukrayna (Kırım) gibi ülkelere gitti. Seyahat izlenimlerini anlattığı Şehir ve İnsan adlı eseri l998 yılında Türkiye Yazarlar Birliği tarafından 'Gezi' dalında ödüle lâyık görüldü.

  Boğaziçi Yedi İklim Dolunay Dergah Palandöken Mînâ Milli Eğitim Kardelen Millî Kültür Ayane Kayıtlar Akademik Yorum gibi dergilerde yazıları ve şiirleri yayınlanmış bulunan Rıdvan Canım halen Atatürk Üniversitesi Kâzım Karabekir Eğitim Fakültesi Türkçe Eğitimi Bölümü'nde öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır.

  Rıdvan Canım evli olup A. Ü. İktisat Fakültesi mezunu bir kızı ve Bilkent Bilgisayar Mühendisliği Bölümü mezunu bir oğlu vardır.

  Alıntıdır.

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Elveda Rumeli dizisi için yazdığı şiirler tanıdım kendini.. Bir Edirneli olarak hemşehrimle gurur duyuyorum. :anıl:


  “Laiklik asla dinsizlik olmadığı gibi sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için gerçek dindarlığın gelişmesi imkanını temin etmiştir.”

  Mustafa Kemal ATATÜRK


Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş