Rasim Köroğlu Kimdir?


Mart 1953 tarihinde Eskişehir ili Beylikova ilçesi Halilbağı köyünde dünyaya geldi. 1974 yılında Ankara İlköğretmen Okulu’ndan mezun oldu. Öğretmenliği sırasında Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi Eğitim Ön lisans bölümünü bitirdi. 25 yıl sınıf öğretmeni olarak çalıştıktan sonra Şubat 2000 tarihinde kendi isteğiyle emekliye ayrıldı.

Âşık Edebiyatı üzerine araştırma ve incelemeler yaptı. “Âşıklar Sohbeti' adı altında televizyon programları yaptı. Birçok il ve ilçelerde yapılan âşıklar programlarına katıldı bir kısmını yönetti. TRT başta olmak üzere bir çok ulusal televizyonlarda çeşitli programlara katıldı. Şiirleri çeşitli gazete ve dergilerde yayınlandı çeşitli antolojilerde yer aldı. Bazı üniversitelerimizde âşıklar programları yaptı ve Âşıklık geleneğini anlattı.

Şiirleri çeşitli araştırma ve inceleme kitaplarında hicve yergiye ve toplumsal taşlamaya örnek olarak verildi. Azerbaycan’da yayınlanan çeşitli gazete ve dergilerde şiirleri ve şiirleri hakkında yorumlar yayınlandı. Şair Rasim Köroğlu’nun “Atatürk” şiiri Milli Eğitim Bakanlığı Türkçe Ders Kitapları'nda yer aldı.

Cumhuriyetin 80. yılı kutlamaları çerçevesinde Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarlık Makamının 30.09.2003 tarih ve 1872 sayılı (2003/83) genelgeleri uyarınca Eskişehir Milli Eğitim Müdürlüğü’nün kurduğu komisyon tarafından “Cumhuriyetin Kuruluşundan Günümüze İz Bırakan yedi öğretmen” birisi olarak seçildi.

Üniversite öğrencileri tarafından hakkında üç tane bitirme tezi hazırlandı. Katıldığı çeşitli şiir yarışmalarında birincilik dahil çeşitli ödüller aldı.

KÖRÜN TAŞI (TAŞLAMALAR) adlı Şiir Kitabı 1999 Yılında yayınlandı.