İBRAHİM SAĞIR)
1936 yılında Balıkesir İli Gönen ilçesi Paşa çiftlik Köyü’nde dünyaya geldi. İlkokulu köyünde ortaokulu Bandırma’da bitirdi. Hv. Asb.Teknik Okulu’na girdi. 1957 yılında bitirip Hv.Ast sb. Çvş. olarak Türk Hava Kuvvetleri’nde göreve başladı. İzmir Eskişehir Malatya’da 27 yıl görev yaptıktan sonra 1984 yılında kendi isteği ile emekli oldu.

Şiir yazmaya ortaokul ikinci sınıfta başladı. Türkçe öğretmeni Haşim Nezihi OKAY’ın teşvik ve yardımını gördü. İlk şiirleri 1953 yılında 20.Asır Dergisi’nde Behçet Kemal ÇAĞLAR’ın yönettiği “GENÇ ŞAİRLER” sayfasında yayınlandı. Daha sonra Hayat Türk Edebiyatı Çağrı Çınar Size Edebiyat Güncesi GülpınarSevgi Yolu Bayatı (Azebaycan) Simav Anadolu Ozan Oltu’dan Selam Feyiz gibi pek çok edebi dergi gazete ve antolojilerle de şiirleri okuyucu ile buluştu.

Şiir çalışmalarına emekli olduktan sonra yerleştiği Eskişehir’de devam etti. Türk edebiyatına katkıda bulunmak adına 1992 tarihinde 7 arkadaşı ile birlikte “ESKİŞEHİR ŞAİRLER DERNEĞİ” ni kurdu.

Şiirlerinin bir kısmını topladığı “ DUYGU KERVANI ” adlı ilk kitabını 2000 yılında İkinci kitabı “ BİR KAPIDAN BİR KAPIYA ” adlı şiir kitabını 2006 yılında yayımladı.

Bölgesel ulusal ve uluslar arası şiir yarışmalarına katıldı. Pek çok yarışmada birincilik ikincilik üçüncülük jüri özel ödülü ve mansiyon derecelerini kazanarak ödüller aldı.

1997 yılında Atatürk Üniversitesi Kazım Karabekir Eğitim Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü öğrencisi Nasır TEKİN tarafından “İbrahim Sağır’ın Hayatı ve Şiirlerinin Tasnifi” adı altında 2001 yılında da Osmangazi Üniversitesi Fen Edebiyat fakültesi öğrencisi Hasan KILIÇ tarafından “İbrahim Sağır ve Duygu Kervanı Adlı Şiir Kitabının İncelenmesi” adı altında bitirme tezi hazırlandı. 2007 Yine Osmangazi Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Öğrencisi Banu ÜNLÜ Tarafından “Şair İbrahim SAĞIR’IN Hayatı Edebi Kişiliği ve BİR KAPIDAN BİR KAPIYA İsimli şiir kitabının İncelenmesi” adı altında bitirme tezi yapılmış ve Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Sayın Prof. Dr. Halil BUTTANRI tarafından kabul edilmiştir.

İhsan IŞIK’ın yayınladığı “ Türkiye Yazarlar Ansiklopedisi” nde Arslan TEKİN’in yayımladığı “ EDEBİYATIMIZDA İSİMLER ” Antolojisinde Atatürk Kültür Merkezi Başkanlığı’nca yayınlanan “ TÜRK DÜNYASI EDEBİYATÇILARI ANSİKLOPEDİSİ”nde ve “ Türkiye’de Kim Kimdir? Antoloji”sinde biyografileri yayınlandı.

Beş çocuk babası olan İbrahim SAĞIR kuruluşundan hemen sonra seçildiği Eskişehir Şairler Derneği Başkanlığı görevini hâla sürdürüyor.