Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Question Ece Ayhan Kimdir? Hayatı Hakkında Biyografisi

  Ece Ayhan Kimdir?

  1931 yılında Muğla Datça'da doğdu. Asıl adı Ece Ayhan Çağlar.

  İlk ve orta öğrenimini İstanbul'da gördü. 1959'da Ankara Siyasal Bilgiler Fakültesi'ni bitirdikten sonra Gürün Alaca Çardak ilçelerinde bir süre kaymakamlık yaptı. 1966'da memurluktan ayrıldı İstanbul'a gelerek Sinematek'te Meydan Larousse'da e Yayınları'nda çalıştı.

  Üç yıl süre ile İsviçre'de tedavi gördü. Dönünce bir süre İstanbul'da ve Bodrum-Gümüşlük'te yaşamını sürdürdü.

  Çanakkale'ye yerleşti. İlk şiiri 1954'te 'Türk Dili'nde yayımlandı. Türk Dili Varlık Yenilik dergilerinde çıkan (1954-55) birkaç şiirinden sonra Seçilmiş Hikâyeler Pazar Postası Yeditepe dergilerinde yazdı. Kendine özgü çağrışımlar ve göndermelerle örülü şiirleriyle hem Türk şiirinde hem de İkinci Yeni'nin içinde kendine farklı bir kanal açtı.

  1965'te yayımladığı Bakışsız Bir Kedi Kara ve 1968'de yayımlanan Ortodoksluklar'la neredeyse bütünüyle 'özel bir dil' halini alan bu şiir 1973'te yayımladığı ve daha geniş bir okur kitlesince alımlanan Devlet ve Tabiat'ıyla birlikte bu kez de 'Sokağın diliyle' okurunu (ve izleyicilerini) oluşturdu.

  1981'de Zambaklı Padişah 1982'de de 'tarihin düzünden okunduğu' Çok Eski Adıyladır'ı yayımladı. Ece Ayhan'ın şiiri üzerinde Enis Batur Tahta Troya'yı (1981) Ender Erenel Ece Ayhan Sözlüğü'nü Kemal Yangın-Orhan Alkaya ikilisi ise Çok Eski Adıyladır Sözlüğü'nü yayımladı
  OkyanusunKalbi, Bunu Beğendi.

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Ailesinin asıl memleketi ise Çanakkale’nin Eceabat ilçesine bağlı Yalova Köyü’dür. 1940 yılında Çanakkale’den ailesiyle beraber İstanbul’a göç eden Ayhan ilk (Hırkaişerif İlkokulu) orta (Zeyrek Ortaokulu) ve lise (Atatürk Erkek Lisesi) öğrenimini İstanbul’da tamamladı. 1959 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden mezun olduktan sonra aynı yıl İstanbul maliyet memurluğunda stajını tamamladı ve kaymakamlık kursunu bitirdi. 1962'de Sivas’ın Gürün ilçesinde 1963'te Çorum’un Alaca ilçesinde kaymakamlık ve belediye başkanlığı yaptı. 1963-65 yılları arasında askerliğini yedek subay olarak yaptıktan sonra Denizli’nin Çardak ilçesi kaymakamlığına atandı.


  1966’da memurluktan ayrılması üzerine İstanbul’a geldi ve çeşitli yayınevlerinde redaktörlük ve editörlükle uğraştı. Meydan Larousse Ansiklopedisi'nde çevirmen olarak çalışan Ayhan bir süre de Türk Sinematek Derneği’nde çalıştı. 1974’te hastalandıktan sonra hastalığının tedavisi için İsviçre’ye giden şair burada beyin ameliyatı geçirdi ve üç yıl tedavi gördü. Ardından da 1977 yılında Türkiye’ye döndü ve Çanakkale’ye yerleşti.

  Şairin ilk şiiri 1954 yılında “Türk Dili”nde yayımlandı. 1954-55 yılları arasında Türk Dili Varlık ve Yenilik dergilerinde çıkan şiirlerinden sonra Pazar Postası Seçilmiş Hikâyeler ve Yeditepe Dergileri’nde yazdı. İkinci Yeni şiirinin en önemli temsilcisi olarak gösterildiyse de kendisi "İkinci Yeni" tanımı yerine "Sivil Şiir"i önerdi ve kullandı. Günümüz Türk şiirinin "modern ustalarından biri" olarak adlandırılan şair ilk şiirlerinden itibaren oluşturduğu kendine özgü dille dikkati çekti (hakkında E. Erenel "Ece Ayhan Sözlüğü"nü K. Yalgın-O. Alkaya ise "Çok Eski Adıyladır Sözlüğü"nü hazırladı).


  İlk şiir kitabı olan “Kınar Hanım Denizleri”nde 1955-58 yıllarında yazılmış şiirleri yer alır. Kendine özgü tonu bu yapıtta daha belirgindir. Bu tonun öğeleri dünyaya karanlık bir bakış açısı; aklın sınırlarını zorlayan ve sürrealizmi çağrıştıran bir kurgu; tarihe coğrafyaya sokak yaşantısına ekonomiye göndermeler; ölüm ve arzu iç içeliğiyle örülmüş bir lirizmdir. Kitabın yayımlandığı yıllar Türk şiirinin modern şiir açılımlarını özümsediği üstlendiği uyarladığı yıllardır. Bu yenilenme hareketinde Ece Ayhan'ın Cemal Süreya Sezai Karakoç Turgut Uyar Edip Cansever bir önceki kuşaktan İlhan Berk o dönemler Garip'in gündelik ve ironik anlayışını terk edip sürrealizme ve daha yoğun bir anlayışa yönelen O. Rıfat ve Melih Cevdet Anday ile birlikte rolü büyüktür. Böylece İkinci Yeni adını alan akım ortaya çıkmıştır. Ece Ayhan'ın ilk yapıtının çağrıştırdığı başka bir yazar da Sait Faik Abasıyanık'tır.


  İlk kitaptan altı yıl sonra yayımlanan “Bakışsız Bir Kedi Kara” Türk edebiyatında düzyazı şiirinin örneklerinden bir tanesidir. Kitabın genelinde görülen özellik cümle yapısının ve genelde Türkçe gramerinin bozulmasıdır. Yirmi yedi bölümden oluşan bir düzyazı şiir dizisi olan Ortodoksluklar'da ise tarih göndermesi öne çıkmaktadır. Bu gönderme sonraki yapıtlarda da önemini korumayı sürdürecekmekle birlikte ikinci yapıttaki yoğunluk ve karanlık burada da egemendir. Yapıtın en önemli göndermesi Bizans'tır ve özellikle Bizans'ın başkentidir. Şiddet imgelerinin öne çıktığı bu kitapta göndermelerin hangi tarihsel anlatılar olduğunu çözmeyi zorlaştıran neredeyse olanaksızlaştıran bir kurgu göze çarpar. Bozulmuş bir gramerin taşıdığı belirsiz göndermeler kimi özel adları ve eylemleri öne çıkarır. P. Avvakum'un Hayatım (1946) ve M. And'ın Bizans Tiyatrosu (1962) adlı yapıtlarının etkileri görülen Ortodoksluklar modern Türk şiirinin örneklerindendir. Şairin bu iki kitabı İngilizceye de çevrilmiştir.

  Dördüncü kitabı “Devlet ve Tabiat veya Orta İkiden Ayrılan Çocuklar İçin Şiirler” Ece Ayhan'ın en ünlü kitabıdır. En sevilen şiirlerinin çoğu bu kitapta yer alır (“Yort Savul” “Meçhul Öğrenci Anıtı” “Mor Külhani” vb...). Önceki iki yapıta göre daha ‘anlaşılır’ okur kitlesini olabildiğince genişleten bir yapıttır bu. Göndermesi açıkça bugünün Türkiye'si ve İstanbul'udur; toplumsal ve politik içerik belirgindir. Yapıt 12 Mart 1971 döneminin toplumsal ve politik çalkantısına denk düşer. Nâzım Hikmet tarzından tamamen ayrılan bir politik şiir anlayışını öne çıkaran bu anlayış modern şiirin ve İkinci Yeni'nin söylemsel olanı dışlayarak elde ettiği kazanımları hesaba katar. Kitabın üçüncü bölümünde yer alan "Dipyazıları"ysa hem politik hem de poetik bir manifesto niteliğindedir.


  Şairin “Zambaklı Padişah” adlı eseri daha az iddialı bir yapıttır. Buradaki kimi şiirler “Kınar Hanımın Denizleri”ndeki yalınlığı çağrıştırmaktadır. Hemen ardından yayımladığı “Çok Eski Adıyladır”ın alt başlığı niteliği konusunda bir ipucu verir: “Meclislikler Minyatürler”. Sondan başa dizilmiş bu kırk iki düzyazı ‘minyatür’ biçim olarak Ortodoksluklar'ı çağrıştırsa da karanlık atmosfer ve gramer sapmaları görülmez. Göndermeler genellikle Osmanlı döneminedir; bir çeşit politik nitelikli "tarih okumaları" da denilebilir. “Ortodoksluklar” ve “Devlet ve Tabiat”taki gibi şair tarihteki iktidar oyunlarını ve bu oyunların acı etkilerini vurgulamaktadır. Otuz altıncı şiir “Melahat Geçilmez”de Ece Ayhan'ın sonraki döneminde etkin bir figür olarak ortaya çıkacak olan “Çanakkaleli Melahat”a gönderme vardır. “Çanakkaleli Melahat'a İki El Mektup” ya da “Özel Bir Fuhuş Tarihi”ndeki dört şiir Devlet ve Tabiat'taki şiirler gibi sıkı örülmüş dizelerden oluşur; göndermeler ise “Çok Eski Adıyladır”da olduğu gibi Osmanlı döneminedir. Son Şiirler'deki “Bir Sivil Şairin Ölümü” “Devlet ve Tabiat”taki “Dipyazılari”nı çağrıştırır.


  Ece Ayhan'ın şiir kitaplarından başka günceleri denemeleri ve “Morötesi Requiem” başlıklı bir de anlatısı vardır. Morötesi Requiem kendi deyimiyle bir “kırık dökük anlatı taslağı”dır. Şiirlerinden çok güncelerini ve denemelerini çağrıştırmakta poetikası ve politik anlayışı konusunda ipuçları vermektedir.


  Düşünce şiir ve anlatı arasında bir yerdedir. Güncelerinde ve denemelerinde en başta şiir olmak üzere edebiyat sanat politika tarih ekonomi üzerindeki görüşlerine yer verir. “Sivil şiir” “sıkı şiir” “marjinallik” “etik” gibi belirli kavramları öne çıkarır. Çoğu zaman büyük tartışmalar yaratan bu yazılarda şair kendini bir kavga adamı olarak da ortaya koymuştur.

  Ece Ayhan ilk şiirleriyle birlikte eleştirmenlerin ve genel olarak şiir okurlarının ilgisini çekmiş İkinci Yeni akımının en çok tartışma yaratan şairlerinden biri olmuştur. 1960'lı yılların başından itibaren yenilikçi ve genç şair kuşaklarını özellikle Devlet ve Tabiat adlı kitabıyla derin bir biçimde etkilemiştir. Türk şiirinin önemli şairlerinden olan Ayhan 13 Temmuz 2002 günü İzmir Büyükşehir Belediyesi Gürçeşme Huzurevi`nde hayata veda etti.

  Ece Ayhan'a göre: 'Şiirin bildiğimiz günlük anlamında gerçekli bir ilgisi alışverişi yok. İmgelemin çıkış yerlerinden biridir şiir.'
  OkyanusunKalbi, Bunu Beğendi.


  “Laiklik asla dinsizlik olmadığı gibi sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için gerçek dindarlığın gelişmesi imkanını temin etmiştir.”

  Mustafa Kemal ATATÜRK


 3. #3
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  (…)

  GÜLİN TOKAT: Sinema ve şiir?

  ECE AYHAN: Sinema ve şiir arasındaki ilişki? Ben ‘Sıkı Sinema’ diyorum. Nasıl şiirin birimi sözcükse sinemanın birimi de sekansdır. ‘Sıkı Şiir’ deyince akla şunlar geliyor: Pound Eliot Dylan Thomas Cemal Süreya İsmet Özel… Yani şair-sinemacı Tarkovsky! (Sözde aydınlar kara sinekler gibi üşüşmüş Tarkovsky’ye böyle olduğu için uzak duruyorum şimdi oysa ilk kez 1967′de gösterilen Tarkovsky’nin İvan’ın Çocukluğu filmini bizim altın saçlı Nahit Hanım bile hatırlıyor.) Acaba Jim Jarmush bir Jean Vigo olabilir mi? Jim Jarmush’un Türk sinemasında bir karşılığı olmasını isterdim. Öyle filmler çekmek için pek büyük paralar da gerekmiyor.

  G.T.- İyi ama kim görecek?

  E. A.- Bir filmde ünlü bir yıldız olmazsa ayak’a giremezsin elbet.

  G.T- Ayağa da düşmezsin ama. Greta Garbo yalnızca Greta Garbo idi.

  E.A- Giyinen bir gencin izledindiğini anlayınca giyinme numarası yapması gibi.
  G.T- Bir filmin starı Türkçe söylersek yıldızı (hani eleştirmenler yıldız takıyorlar ya) anlamdır; anlamın katlarına göre parlar.

  E.A- Bellechio’nun 4.Henry filminde de Hamlet Ofelya’ya ”manastıra kapan” der. Manastır sözcüğü kerhane anlamına da geliyordur çünkü. Sıkı Sinema’da çift anlamlılık aranır aranmalıdır.* Siyasete giriyoruz; Celal Bayar 1978′de ”Bu kış komünizm gelecek” demişti. Hınzırca bir laf ama doğru. Politikadaki ‘nesnel karşılık’ işte budur. Sıkı sinemacı bunu bilir. Sözgelimi De Sica Milano Mucizesi’nde gecekondu sokaklarında balonlarıyla birlikte havalanan baloncunun havalanmasını önlemek için ağzına hemen ekmek tıkmıştır. Cebine taş da koyabilirdi Zavattini’nin senaryosunda yok bu ayrıntı ama De Sica Sıkı Sinema’cıdır olayın nesnel karşılığını bulmuştur. (Objektive Corelation’ın karşılığı sözlükte ‘nesnel bağlılaşık’mış oysa işin içinde kesin bir karşılıklılık da var n’aber?) Kierkegaad da Korku ve Titreme’sinde inancın gücü konusunda konuşmak yerine İbrahim’in oğlunu kurban etme meselesini ele alır.

  G.T.- Bizde ise ‘söylev’ ve ‘fetva’ hala çok önemli değil mi? Belki de yarım yamalak bildiğimizden bildiklerimizin altını çizeriz. Kuşkulanmak diye bir şey yoktur nedense.

  E.A.- Evet Sıkı Sinema bir şeyin altını çizmez. Yalnız gösterir. Tanpınar Huzur romanında Alaiyeli (Alanyalı) Ahmet’e sevdiği kadını gömmek için dağlarda derin bir çukur kazdırır. Çukur öyle derindir ki Ahmet buradan nasıl çıkacağını düşünmeye başlar. Tanpınar dayanamaz çukurun neden böyle derin kazıldığını açıklamak gereği duyar. İnsan eli ulaşmasın diyeymiş. Oysa bu gereksizdir. Sıkı Sinema böyle bir şeyi Tanpınar gibi yapmaz yapmamalıdır. Hemen anlaşılmayabilirsin göze alacaksın. Çoğunluk her zaman başlangıçta yanılabilir sonradan ayıyorlar sanki. Yan yan değil de doğru doğru yürüyen bir yengece bakarak diğerleri ”sarhoş galiba” diyebiliyorlar. Kuşkulanmak önemli elbet. Marx’ın en sevdiği Latince özdeyiş; ”Her şeyden kuşkulan” anlamına gelen ”Omnibus debutandum”dur. Yani her şeyi kurcala.

  G.T- Sıkı Sinema için bir mesel bulabilir miyiz acaba?

  E.A- Tabii. Sözgelimi Cemal Süreya’nın İkinci Yeni serüvenini anlatışı gibi.

  (Ölümünden kısa bir süre önce kendisiyle televizyon röportajında İkinci Yeni’yi bir meselle tanımlamıştı.) Temelde zorla dinletilen muhacir türküleri. Borulu gramofonla. Şöyle: Adam sevdiği kadını ya da nesneyi kızıp denize atar. Sözde ondan kurtulacaktır. Sonra hemen pişman olur kendisi de atlar arkasından denize. Kadın ya da nesne akıntıyla Çanakkale Boğazı’na gider.

  Adam yetişir tam yakalayacaktır ki Çanakkale Boğazı’nda canavarlar mitolojik canavarlar çıkar karşısına. Sevgiliyi orada elden kaçırır. Haydi. Akdeniz serüveni başlar. Cebelitarık Boğazı’na gelinir. Orada da yakalayamaz. Panama Kanalı’nda nöbetçiler görür. Bu sefer de sevdiği ya da kızdığı nesnenin ya da kadının Atlantik serüveni başlamıştır. Okyanus’ta Hawaii Adaları’nda Gaugin’i yanına alır adam. Mavi ipek bir helikopter gelir…

  G.T- (By meselin sonu konusunda Hasan Turhanlı -Fransız Hasan- ile anlaşamadık. Mavi ipek bir helikopter gelir mi gerçekten? Gelirse kurtardığı yalnızca adam mıdır yoksa sevdiği kadın mıdır yoksa bir başkası mı? Adam bir daha denize atmamak için kadını kalın bir urganla dut ağacına mı bağlar?)

  E.A.- … O kadına ya da nesneye zorla dinletilen muhacir türküleri değil midir İkinci Yeni?

  G.T.- Wittgenstein ”özgünlük alçakgönüllülüktür” diyor. Bizde alçakgönüllü sinemacılar var mı?

  E.A.- İlhan Berk evine bir kız geldiğinde eline hemen bir pipo alır. Şimdi pipolulara bir yana bırakalım. Genellikle özgünlüğü az etki altında kalmak sanıyorlar oysa çok etki altında kalacaksın ki özgünlük ortaya çıksın.

  Wittgenstein bu yargısı çok hoşuma gitmişti. Şimdi Turgut Uyar aklıma geldi. Turgut Uyar bir gün bana ”Artık şiir yazamıyorum” bile diyebilmişti. Çünkü hiçbir eski ve eskimiş şair kolay kolay bunu söylemez! Ama Sivil Şiir’e gelince iş değişir Sivil Şair bunu açık açık söylebilir. Fellini de 1956′da ”Ben ortaçağda yaşasaydım kesenkes şair olurdum” der. Mustafa Irgat bir günü bana Sevmek Zamanı Metin Erksan’ın en iyi filmi demişti tam İkinci Yeni’nin karşılığıymış. Oysa Sevmek Zamanı Metin Erksan’ın en iyi filmi falan değil. Hele İkinci Yeni ile hiçbir ilişiği yoktur. Metin Erksan olsa olsa Milli Edebiyat döneminde sayılabilir. Bak Mehmet Emin Yurdakul’a karşılık gelebilir. Şiir toplumu gerçekten ufak bir toplumdur. Zaten Türkiye şiire kapalı bir topluluk değil midir? Buna karşılık sinema toplumu genişler gittikçe genişler.

  G.T.- Eh genişleyen şişmanlayan bir toplulukta sıkı ince uzun bir ‘delikanlı sinema’ zor olur tabii. Yine de birkaç isim verebilir misiniz?

  E.A.- Sıkı Sinema’nın dört-dörtlük şiir-sinema olmasını isterim ben. Yavuz Turgul Nesli Çölgeçen Orhan Oğuz Fehmi Yaşar Seçkin Yasar Reha Erdem… Macit Koper de Genco Erkal da Ahmet Soner de Füsun Demirel de Gülsün Tuncer de Mehmet Atak da benim için ‘Sıkı Sinemacı’dırlar.

  G.T.- Ben bu isimleri yan yana aynı satır içinde düşünemiyorum.

  E.A.- Ben de ayırıyorum aslında. Ama Cemal Süreya ile sıkı fıkı arkadaş olduğumuz halde birbirimizden pek etkilenmedik. 1989′da Sıcak Nal’da Cemal Süreya ”İki aslan derinliğine iki atla sevişirdi” der. Bu dize dışında yazdıkları kendime taşıma bakımından benim ilgimi çekmedi. Cemal Süreya kendi hayatındaki trajiği şiirine neden geçirmedi diye hep düşünmüşümdür. Edip Cansever de Sezai Karakoç ile bir gün sokakta karşılaşsa onu tanımazdı tanıyamazdı da. Yine de adlarımız birlikte anıldı. Yukarıda adlarını andığım Genco Erkal Mehmet Atak Macit Koper Fehmi Yaşar gibi sinemacıların şiire biraz yakın olduklarını düşünüyorum. Düşünceye ve sürece bakmak gerekir. Bir kısmı elenebilir tabii. ”Noterlerle evlenen dalgın kızlar”dan olabilirler.

  G.T.- Evlilik sağlığa zararlıdır diyen şair kimdi?

  E.A.- Ferlinghetti olabilir. Ben ‘serbest şair’im. Evliliğe filan karşı değilim ama bir şey yapabilmesi için insanın önce ‘serbest şair’ olması gerekir. Yani bir ‘kopuş’ zorunludur.

  G.T.- Yıllar önce çocukluğumda bir film görmüştüm. Künyesine dair hiçbir şey hatırlamadığım bu filmde genç kız sevdiği erkeğin özgür olduğuna inanmıyordu. Çocuk ne yapsın çırılçıplak soyunup kızın penceresinin önüne geldi bağırdı ona. ”Heyy bak işte özgürüm.” Kızın soğukkanlı cevabını hiç unutmadım. ”Hayır özgür değil sadece çıplaksın.” Korkarım serbestliği de yanlış anlayanlar olacaktır. Serbest olmak sıklıkla duygunun bazı iklim etkilerinin dolunayın ya da aşkın sonucunda ‘içinden geldiği gibi’ davranmak sanılabilir. Çırılçıplak olmak gerek çıplaklık yetmez. Bir anlamda hayır her anlamda bedenini yüzerek geçmelisin ”belirli bir denizi”.

  E.A.- Sivil olmayı da nedense askeri olmanın tersi sanıyorlar. Cemal Süreya “Bakışımsızlıktan yanayız elbet tabii bakışımın tersi değilse” demişti. Gerçeküstücülük “düşüncenin kendi kendini denetlemesidir” der Breton. İnsan sarhoşluğunda nasıl ek bir kontrol sağlarsa öyle. Her zaman ek bir kontrol özel bir dikkat sağlamalı düşüncede de. Sahicilik ancak böyle sağlanabilir.

  G.T.- Gerçek’in kaç tane yüzü vardır. ‘Çarpıcı’ bir gerçeklik üzerine ‘kurulan’ bir film kurulmuş olur mu yoksa Turgut Özen’in dediği gibi “bir gün boşalır mı zembereğinden.”

  E.A.- Sözgelimi Osman Şahin Bekir Yıldız… kar yağarken bir tabutun içinde taşınan hasta bir adam üzerine kurabilir bir senaryoyu. Melodi ne kadar kolay. Oysa tek tek sesler kötü olabilir birleşince uyum da doğabilir. ”Kakışım” gibi (Dissonance) Schönberg Alban Berg Webern Strawinsky’deki… Kafka I.Dünya Savaşı içinde yaşadığı halde güncesinde savaştan söz etmez. Savaşı önemsemediğinden değil bazen çok büyük görünen olaylarda hiçbir şey yoktur. Şiirin kendi ‘noktalama işaretleri’ çok daha önemlidir. Ana-yasadan fermandan charte’dan vs. Ama Romanya cephesinde iki ihtiyar karı-koca anlatır. Adam karısının gıdısını okşamaktadır. Bütün I. Dünya Savaşı budur Kafka’da.

  G.T.- Burada hemen Türk sinemasındaki zavallı tipleme sorunu geliyor aklıma. Belli ideolojik kalıplar var klişeler öyle değil mi?

  E.A.- ”Tıp istatistik bir birim değildir.” Dergah dergisinin bir sayısında kendisiyle yapılan konuşmada Şerif Mardin ”Türkiye’de şimdiye dek bir tek sosyoloji olmıştur o da pozitivist sosyolojidir” diyor (Yani ‘kutu psikolojisi’). İnsanın hallerini ismin halleri gibi birkaç tane sanıyorlar. Yanılmıyorsam masalın Korsika varyantına göre 40 Haramiler kardeş kıldıkları bir kızın ölüsünü altın tabut içinde gittikleri her yere taşırlamış. Herkesin olumsuz bildiği zehir zemberek haramilerin bile iyi bir yanı vardır. Nasıl saf iyilik yoksa saf kötülük de yoktur Gülin Tokat! Evet evet Türk sinemasında böyle kalıplar var. İstatistik verilere dikkatle bakılmalı ama bir genelleme yapılmamalı. Sosyoloji özellikle de pozitivist sosyoloji arkadan gelsin. İğne ile kuyu kazar gibi bakmalı insana. Borges’e sorarlar ”Kadınlar hakkında ne düşünüyorsunuz” diye. ”Hangi kadınlar” der. Sanat ayrıntıdır. Özellikle ‘Sivil Şiir’ daha bir ayrıntıdır. Eee biz biraz da ‘ayrıntı’ değil miyiz?

  G.T.- Gerçekten bitmiş bir senaryo kimyasal anlamda doymuş bir senaryodur. Artık bir tek plan ekleseniz taşar bir plan çıkarırsanız eksik kalır. Bu tanım dolayısıyla tekrar İkinci Yeni’ye Türk sinemasına bakarsak tasarrufun ve kurgunun yeri nedir? Sahici bir tempo sahici bir hız nasıl kazanılır?

  E.A.- Ortadoğu’da tempo yavaştır. Ama çok hızlı araba kullanırlar sanırsın ki çok aceleleri var. Hayır yoktur aslında adam eve hızla gidip pijamaları giyip oturacaktır. Biraz elini uzatınca da şefkate nasıl gereksindiklerini görürsün. Sonra hiç sevilmemiştir bunlar. Göstermelik bir hız içinde olmaları bundan. Bu uslu coğrafyada gerçekten trajedi yok. Acı var ama çile yok tıpkı çılgın aşık olmayışı gibi. Trajedi zaten çılgın aşkın bir hali türevi değil mi?

  G.T.- Türk sinemasında bir tek sevişme sahnesi hatırlamıyorum.

  E.A.- Genellikle ışık söndürülür. Hiçbir şey görünmez. Kedi dışarı çıkarılır perdeler kapatılır sessiz olmaya çalışırlar. Sinema yönetmenlerinin kendi hayatlarında hemen hiç çılgın aşk olmadığı anlaşılıyor. Olsa bile seyirciden algı ortalamasından çekinerek ‘edepli’ sevişme sahneleri koyuyorlar. Oysa sevişmenin hızından haşinliğinden divan pekala çökebilir insanlar birbirlerini ısırabilirler vs. Keder gülümseyerek de belli edilecektir ağlamak saçını başını yolmak gerekmez.

  G.T.- Seyirci okuyucu için ne diyeceksiniz?

  E.A.- Bu kadar kaykılmak olmaz yahu. Sıkı Sinema Sıkı Şiir kendini hemen ele vermeyecektir elbette. Biraz düşünülsün biraz soru sorulsun. Kuşkulansılar yani. Bak Gülin Tokat! Bu kez ben sana bir soru sorayım. Sinema ve iktidar?

  G.T.- Pascal Bonitzer diye bir Fransız sinema adamı var. Adını ilk kez İzzet Yaşar’dan duymuştum. Kameranın durduğu yer ile bir ‘iktidar’ sorunu olarak ilgileniyor. ‘Dış ses’ ile de öyle. İçerisi ve dışarısı neresi? Bu bizi ya da onları gözetleyen kim? Bu konuşan kimin sesidir? Sıkı Sinemacı bunları daha düşünmek zorunda.

  (*Bellechio’nun 4. Henry filminde de Hamlet’dekine benzer bir ‘delilik’ olayı vardır. Her iki filmin kahramanı da deliliği gerçeğin sorgulanması ve açıklanmasının bir yolu olarak kullanır. Böylece sözgelimi Hamlet Ofelya’ya ”manastıra kapan” der diyebilir. Manastır sözcüğü kerhane anlamına geliyor çünkü. Sıkı Sinema’da da çift anlamlılık aranır aranmalıdır. ‘Deli olmak’ pahasına da olsa…)

  Ece Ayhan Aynalı Denemeler
  Yapı Kredi Yayınları 1.Basım İstanbul 2007 sf. 22 23 24 25 26 27
  OkyanusunKalbi, Bunu Beğendi.


  “Laiklik asla dinsizlik olmadığı gibi sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için gerçek dindarlığın gelişmesi imkanını temin etmiştir.”

  Mustafa Kemal ATATÜRK


 4. #4
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  1.
  Onlar başıbozukturlar; ama dilerseniz kendilerine ‘buçuk şair’de diyebilirsiniz.
  Sözgelişi; 1991 mayısında İstanbul´da bir ´kötülük dayanışması´ gereği sık aralıklarla uçmak zorunda kalan sahtekar şairler arasında rahatça yer alabilmişlerdir!

  İçlerinde Alman Harbi´nin (karneyle) 100 gramlık şairleri de vardı. Ve de zararsızdırlar! Hatta zavallılar bile!

  - İşte bizim sosyal bürokratlar akıllarınca değil de düpedüz dangalıklarınca tarihte hep böyle Şiir´e ve hele modern Şiir´e karşı olur ve karşı çıkarlar. Ve de salınırlar tarihte uzun ve pirinçten bir sarkaç gibi;

  Sözgelimi; Mehmet Ali ağca ile Yılmaz Güney arasında. (İkisinin de çocuklukları yeniyetmelikleri ve gençlikleri kıpkızıl aç geçmiştir ve yapayalnızdırlar.)
  Ayrıca; her iki kör uç da bir ´iktidar masası´nda kolaylıkla konum değiştirebilirler.

  Çırılçıplaklık evet çırılçıplaklı bilinmez nerelere kadar savrulacaktır? Ya da savrulur? Bir sivil şair yine de “Biz cumhuriyette hayvan gibi yaşadık!” diyebilmiştir; Şiir de ilk Hıristiyanlar olarak!

  2.
  Ötekiler:

  Bir Bağdat Hırsızı´nın ´an asıl´ ve bedava avukatı ya da daha doğrusu dava vekili (1977). Çevre ve Maarif ödüllü ve de ayru yumurtadan bir ikizin erkek yarısı!

  Dragos! Dragos!
  Ve ünlü bir Trabzon Yağı´nın oğlu. Aman yarabbi! Küçük semt şairleri giderek ´Nankörce´de (bir dergi) bir acele nasıl da böyle dumura uğrayabiliyorlar?
  Ee Sivil bir şair kocayınca Kemalistler ürürmüş! Derler.

  3.
  Bizim sivil şair Parasız Yatılı geçen gençliğinde – ama okullar eğitim enstitüleri filan tatil olacak.- bir oğlanın arkasından Galata´ya inmiştir.

  Eski Ankara- İstanbul yolu!Göynük ormanları cinayeti! Kıvrılarak bir kamyonla külüstür!

  Aksi şeytan! Sivil şairin öncüllerinden sayılan ve pirimiz Şeyh Galip de civan ne var yanaklı yeniyetmeliğinde şıkırdım ve benli arkadaşlarıyla Konya´ya kaçmıştır.

  Ve dört yumruklu baba Baba arkalarında gider ve oğlunu döve söve Dersaadet´e geri getirmiştir.

  Sözkonusu şairin kullandığı ´cumhuriyet´ sözcüğü meğerse Üç Ali´lerin Cumhuriyet meyhanesiymiş Balıkpazarı´ndaki. ´Çakır hikayeci´ ve Cihat Burak´tan beri basık: 1933. ve (eskiden) dizi dizi mermer masallar! Örtü peçete v.s de yok!

  (´Cumhuriyet´ sözcüğü herhangi bir yerde geçince benim çatı katı aklıma hep şu geliyor:

  Abdulbaki Gökpınarlı hoca bir gün bana demişti:
  “Onlar – yani bizim sepici Yahya Kemal ve aynı meşrepten arkadaşları- Eyüp Sultan´da ´cumhur sikişi´ yaparlardı. (Fransızca ´orgie.))

  Ece Ayhan Bütün Yort Savul´lar!
  Şiir Yky sayfa: 235/ 237
  OkyanusunKalbi, Bunu Beğendi.


  “Laiklik asla dinsizlik olmadığı gibi sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için gerçek dindarlığın gelişmesi imkanını temin etmiştir.”

  Mustafa Kemal ATATÜRK


 5. #5
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Şiirimiz Mor Külhanidir Abiler - Ece Ayhan  Ece Ayhan'ın "Mor Külhani" şiirindeki "abiler"in hikayesi şöyle

  öyküyü kendisinden dinledim. 1969’da tös genel kurulu kayseri'de yapılıyor. ülkücüler binayı basıyorlar. dükkânları vitrinleri kırıp döküyorlar. zavallı attar. esans da satarkitap da defter de. ne yapsın? taşra böyledir. oradan bir zavallı kadın geçiyor. konsomatris. bunlar pek dışarıya çıkmazlar. çalıştıkları bara giderler sonra otelde otururlar. buncağız sıkılmış biraz dolaşmaya çıkmış. güruh ona saldırıyor. çırılçıplak soyacaklar. "abiler" diyor konsomatris "beni öldürün bana bunu yapmayın."

  işte demişti ece ayhan mor külhani şiirindeki 'abiler' oradan gelir. ama ben orada bırakmıyorum tabii diye de eklemişti.

  "türkiye'de her şeyi bu 'abiler' ile anlatabilirsin."

  içimizdeki zulumdür o abiler. içimizdeki eşitsizlik. içimizdeki öfke. içimizdeki nefret. düşene vurma güdüsü. çok ezilmişizdir daha çok ezmemiz gerektir. ece'nin baş kaldırısının özetidir bu…

  genç kaymakam unutmamıştı kayseri'de gördüğü olayı. hani enis batur demişti "kediler krallara bakabilir" diye? ece'nin durumu da biraz öyle: kaymakamlar konsomatrislere bakabilir. şairler abilere seslenebilir. zulüm sonsuz. aşağılama sonsuz. nabızlı bir beklenti: en kötü olan en olanaklıdır.

  1. Şiirimiz karadır abiler

  Kendi kendine çalan bir davul zurna
  Sesini duyunca kendi kendine güreşmeye başlayan
  Taşınır mal helalarında kara kamunun
  Şeye dar pantolonlu kostak delikanlıların şiiridir

  Aşk örgütlenmektir bir düşünün abiler

  2. Şiirimiz her işi yapar abiler


  Valde Atik'te Eski Şair Çıkmazı'nda oturur
  Saçları bir sözle örülür bir sözle çözülür
  Kötü caddeye düşmüş bir tazenin yakın mezarlıkta
  Saatlerini çıkarmış yedi dala gerilmesinin şiiridir

  Dirim kısa ölüm uzundur cehennette herhal abiler

  3. Şiirimiz gül kurutur abiler

  Dönüşmeye başlamış Beşiktaşlı kuşçu bir babanın
  Taşınmaz kum taşır mavnalarla Karabiga'ya kaçan
  Gamze şeyli pek hoş benli son oğlunu
  Suriye hamamında sabuna boğmasının şiiridir

  Oğullar oğulluktan sessizce çekilmesini bilmelidir abiler

  4. Şiirimiz erkek emzirir abiler

  İlerde kim bilir göz okullarına gitmek ister
  Yanık karamelalar satar aşağısı kesik kör bir çocuğun
  Kinleri henüz tüfek biçimini bulamamış olmakla
  Tabanlarına tükürerek atış yapmasının şiiridir

  Böylesi haftalık resimler görür ve bacaklanır abiler

  5. Şiirimiz mor külhanidir abiler

  Topağacından aparthanlarda odası bulunamaz
  Yarısı silinmiş bir ejderhanın düzüşüm üzre eylemde
  Kiralık bir kentin giriş kapılarına kara kireçle
  Şairlerin ümüğüne çökerken işaretlenmesinin şiiridir.

  Ayıptır söylemesi vakitsiz Üsküdarlıyız abiler

  6. Şiirimiz kentten içeridir abiler

  Takvimler değiştirilirken bir gün yitirilir
  Bir kent ölümünün denizine kayar dragomanlarıyla

  Düzayak çivit badanalı bir kent nasıl kurulur abiler?
  Kaynak: Ekşi Sözlük
  OkyanusunKalbi, Bunu Beğendi.


  “Laiklik asla dinsizlik olmadığı gibi sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için gerçek dindarlığın gelişmesi imkanını temin etmiştir.”

  Mustafa Kemal ATATÜRK


Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş