Ali ÖZKAN 26 Mart 1973 günü İskenderun'da dört çocuklu bir ailenin ikinci çocuğu ve tek oğlu olarak dünyaya geldi. Babası İskenderun Demir-Çelik Fabrikaları'ndan emekli Mehmet ÖZKAN annesi ev hanımı Vecihe ÖZKAN'dır.


İlk öğrenimini Sarımazı’da orta öğrenimini Belen’de ve Liseyi İskenderun'da tamamladıktan sonra yüksek öğrenimi için Van’a gitti. 1997 yılında mezun oldu. Lise ve üniversite yıllarında İskenderun’daki yerel radyolarda şiir ve müzik proğramları hazırlayıp sundu. Bir dönem de Çınar TV’de spor-haber muhabirliği ile spor proğramı yapım ve sunuculuğu yaptı. Mezuniyetin ardından Bursa’daki dayısının yanına yerleşti. Bir yıl sonra Gemlik Askeri Veteriner Okulu’nda vatani görevine başladı. KHO Atlı Süvari Merkez Komutanlığı’ndan 23 Mayıs 2000 günü terhis oldu.

Babası Mehmet Bey’in 1999 Yılında emekli olup Bursa’ya yerleşmesi nedeniyle o çok sevdiği şehrinden kopmak zorunda kaldı ve ailesinin yanına yerleşti. Özel sektörde bir müddet Halkla İlişkiler Yöneticisi olarak çalıştı. 2002 yılında ‘’Cafe Bahane’’yi kurarak hizmet sektörüyle ticaret hayatına adım attı.

2004 yılı sonunda ani bir kararla mesleki kariyer yapmak ve dil öğrenmek amacıyla aldığı bir teklifi değerlendirerek Moldova’ya yerleşti. Yem katkıları ve veteriner ilaçları imalatı yapan bir firmanın Ülke Müdürü olarak görev aldı. Kuş Gribi vakkaları dünyayı sarsıncaya dek buradaki çalışmalarına devam etti. Bu süreçte İngilizce’sini ilerletti ve Rusça eğitim aldı.

2007 yılı Eylül ayında vatanına döndü.

Ali ÖZKAN şiire ortaokulda merak saldı. Lise yıllarında yazmaya başladı. Şiirlerini ilk olarak 35 yaşında iken internette Antoloji.Com’da yayınlamaya başladı.