1938 yılında Balıkesir’de doğdu. Savaştepe İlköğretmen Okulu’nu Gazi Eğitim Enstitüsü Eğitim Bölümü’nü bitirdi. İlkokul lise eğitim enstitüsü öğretmeni olarak çalıştı. İlköğretim müfettişliğinden emekli oldu.

Edebiyat dünyasına şiirle giren Uysal ilk ürünlerini 'Şairler Yaprağı Demet İmece Çaltı Türk Sanatı Varlık' gibi dergilerde yayımlattı. Daha sonra çeşitli gazete ve dergilerde eğitim edebiyat ve çocuk kitapları üzerine yazılar yazdı (Cumhuriyet Politika Akşam Yeni Halkçı adlı gazetelerde; Yeni Toplum Yeni Dönem Dönemeç Türk Dili Sesimiz Oluşum Türkiye Yazıları gibi dergilerde.)

1975 yılından sonra çocuk edebiyatına yöneldi. Çocuklara Öykü (Bursa 1975 4 sayı) adlı bir dergi çıkardı. Çocuklar için pek çok masal öykü şiir ve roman yazdı. Kitaplarından bazılarının adları şöyle : Alaca Baykuş (öykü) Çöpçü Martı (öykü) Keloğlan’ın Diliyle (masal) Yaban Kedisi (öykü) Çöp Toplama Yarışı (öykü) Anası Bulut Babası Yağmur (roman) Mağara Gölünde Serüven (öykü) Ayda Yaz Uykusu (bilimkurgu roman) Keloğlan’ın Düşü (masal)... Yaban Kedisi adlı kitap Almanya’da Türkçe/Almanca olarak iki dilde basıldı (1989).

Aldığı Ödüller:


12. Antalya Film Festivali Öykü Yarışmasında (Harç Kovası adlı öyküyle) mansiyon 1975 Damar Edebiyat Dergisi / Çankaya Belediyesi Çocuk Şiirleri Yarışmasında (Kuşgölü’nde Günler adlı dosyayla) ikincilik 1992 Kırmızı Fare Çocuk Dergisi Öykü Yarışmasında (çeşitli öykülerle) başarı 1992 Ceyhun Atuf Kansu Şiir Ödülü (Suyla Sınanmış Şiirler adlı dosyayla sonradan Uzak Yazlarda adıyla kitaplaştı) 1998 Yunus Nadi Şiir Ödülü (Acının Gümüşü adlı dosyayla) 1999

Ahmet Uysal edebiyat dergilerinden Ardıçkuşu Bahçe Damar Kıyı İnsan Morca Çağdaş Türk Dili Pencere Söylem Yaşasın Edebiyat Şiir-lik’te yazmayı sürdürüyor. Ayrıca Yaklaşım (Balıkesir) Düşlem (Bursa) adlı dergilerin de kurucuları arasında yer aldı.