1932 yılının Nisan ayında Kahramanmaraş ili Elbistan ilçesine bağlı Ekinözü(Cela) köyünde dünyaya geldi. Küçük yaşlarda şiire merak sardı. Bu aileden gelme bir merak diyebilriz. Çünkü dedesi babası ve kardeşleri de şairdirler.

İlk yazdığı şiirleri 2 kitap oIacak hacimde iken beğenmeyip yaktı ve 1958 yılından itibaren yazdıklarını 'Hasana Mektuplar' ismi altında 1964 yılında 10.000 adet bastırdı. FEDAİ yayınları arasında çıkan bu eser kısa zamanda tükendi ve 2. baskısını yine 10.000 adet bastırdı.

1958 yılında buIunduğu kasabada belediye mesul muhasibi olarak memuriyete girdi.1981 yılı Mart ayında emekli oldu.

Mücadeleci şiirlerinin çokluğu şartlardan kaynakIanmaktadır.27 Mayıs darbesi zinde güçler demokrasi maskaraIığı ve haksızlıklar hiciv şiirlerini besledi.30'a yakın mahkemeye verildi hepsinden beraat etti. Avukat tutmadı hep kendi kendini savundu. Hiçbir iktidarla barışık olmadı. Çünküo insana ve İslâm'a yapılanların zulüm olduğuna inanmıştı. Şiirlerinde esas unsur insandır.

Serdengeçti Töre-Devlet Ocak Yeni Düşünce YeniseyAlperen yayınları oIarak şimdiye kadar 12 şiir kitabı bir tane de makalelerinden derlenen nesir kitabı çıktı.

1985 yılından beri gazetecilik yapmaktadır. Bir ara politikaya girdi ve ayrıldı. Niçin girip niçin ayrıldığını bir röportajda şöyle cevaplandırdı:

'Allah rızası için girmiştim Allah rızası için ayrıldım'

30 yılı aşkın bir zaman içinde kitapları baskı üstüne baskı yenilemektedir. Bilhassa VUR EMRI adlı kitap günümüz şairlerinin hiç birisine nasip olmayan kabulü görmüştür.

KENDİ DİLİNDEN KENDİ TARİFİ

'Ebedî kudretin tek sahibinden alınan emir üzerine 1932 yılında dünyaya gelmişim. Çocukluğum şöyle-böyle geçti. Kıt imkânlara kıtlık yıllarına rağmen hâlâ o günleri özlerim. Birçok kimseye o yılları anlatsam 'Özlenecek neresi var? ' diyebilirler amma ben hep çocukluk yıllarımı sevdim. Şiir yazmaya küçük yaşlarda başladım. Zaten bizim oralarda her genç şiir yazar. Bu tutku başka bir meşgalenin veya işin olmayışından kaynaklanıyor gibime geliyor. Ben de avareydim boşluğumu şiirle doldurmaya çalıstım.

Benimle şiire başlayanlar yalnızlıktan yardımsızlıktan dökülüp gittiler.

Bana gelince:

Sağolsunlar iktidarların ve muhalefetin irikıyım politikacıları ihtilal cuntacıları 'bilimsel' cüppeliler entellektüel züppeler millî soyguncular sosyete parazitleri sermaye sülükleri zulüm-işkence makineleri adalet katleden hukukçular dalkavuklar pezevenkler üçkağıtçılar v.s. hep bana yardımcı oldular. Şiir malzememi veren onlar öfkemi bileyen onlar oldular. Yardımlarını inkâr etmiyorum fakat teşekkür de etmiyorum.

Dinsizlerin değil din düşmanlarının yani İslâm düşmanlarının da az yardımı olmadı. Bir bakıma dinî duygularımın kuvvetlenmesine vesile oldular.

En uygun zamanda yaşadığıma inanıyorum. Yardımcılarım (!) var oldukları sürece yazmaya devam edeceğim.
Allah (cc) kısmet ederse...'

Evli ve 3 çocuk babasıdır.1984 Ekim ayından bu yana Ankara'da ikamet ediyor. Şu anda hiç bir siyasi kuruluş hiçbir mesleki dernek üyesi değildir. Hakkın yanında olanları sözleriyle desteklese de şahısları övmek beğenmeyince sövmek gibi basitliği kabul etmemektedir.

Yemini var yazabildiği müddetçe yazacak. kimbilir nereye ve ne zamana kadar...

Yayıncı'dan:

Halk şiirimizin en büyük üstadı Abdurrahim Karakoç yaşayan canlı şiirleriyle tatlı üslubuyla hep bizim sesimiz oldu; düşündüklerimizi söylediklerimizi şiirleştirdi; hislerimizin tercümanı oldu..O bir söyleşide bunu şöyle dile getiriyor:

'Galip Erdem bey'in dediği gibiinandığımız her şeyi söylemesek bile söylediğimiz her söz işimizin ve inancımızın aynası olmalı.'
Karacaoğlan Emrah Aşık Ömer Kayıkçı Kul Mustafa Pir Sultan Abdal Ruhsati Köroğlu Dadaloğlu Seyrani Bayburtlu Zihni Çıldırlı Aşık Şenlik Şarkışlalı Aşık Veysel Şatıroğlu gibi şahikadaki isimlerden sonra günümüzde halk şiirinin en doruktaki ismi hiç şüphesiz Abdurrahim Karakoç'tur.

O kendini şöyle tanıtmaktadır:

'İman kaynağımdır tevhid havuzum
İslam'ın dışında arama beni
Muhammed-ül Emin tek kılavuzum
Putların peşinde arama beni.

Hak kelâm duyduğum kitap Kur'an'dır
Başka yok! . Uyduğum kitap Kur'an'dır
Dolduğum doyduğum kitap Kur'an'dır.
Beşerin 'boş'unda arama beni'

Abdurrahim Karakoç şahsiyet abidesi bir yiğitbir bilge bir alperen olarak hayatımıza giren en tatlı en güzel şairlerimizden birisidir. İşte o güzel o yiğit dostun şiir kitaplarını 'Alperen Yayınları' olarak yayınlamaktan gurur ve mutluluk duyuyoruz. Alperen

ESERLERİ
Şiir kitapları: Hasan'a Mektuplar (1965) El Kulakta (1969) Vur Emri (1973) Kan Yazısı (1978) Suları Islatamadım(1983) Beşinci Mevsim(1985) Dosta Doğru Akıl Karaya Vurdu(1994) Yasaklı Rüyalar(2000) Gökçekimi(2000) Gerdanlık-I(2000) Gerdanlık-II(2002) Gerdanlık-III(2005) Parmak İzi(2002)

Düşünce Yazıları Çobandan Mektuplar(Deneme)