Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Question Nasrettin Hoca Kimdir? Hayatı Hakkında Biyografisi

  Nasrettin Hoca (1208-1284)  Sivrihisar'ın Hortu yöresinde doğdu Akşehir'de öldü. Babası Hortu köyü imamı Abdullah Efendi annesi aynı köyden Sıdıka Hatun'dur. Önce Sivrihisar'da medrese öğrenimi gördü babasının ölümü üzerine Hortu'ya dönerek köy imamı oldu. 1237'de Akşehir'e yerleşerek Seyyid Mahmud Hayrani ve Seyyid Hacı İbrahim'in derslerini dinledi İslam diniyle ilgili çalışmalarını sürdürdü. Bir söylentiye göre medresede ders okuttu kadılık görevinde bulundu. Daha sonra Akşehir'e yerleşerek burada imamlık kadılık ve müderrislik görevlerinde bulunur.Bu görevlerinden dolayı kendisine Nasuriddin Hâce adı verilmiş sonradan bu ad Nasreddin Hoca biçimini almıştır. Onun yaşamıyla ilgili bilgiler halkın kendisine olan aşırı sevgisi yüzünden söylentilerle karışmış yer yer olağanüstü nitelikler kazanmıştır. Bu söylentiler arasında onun Selçuklu sultanlarıyla tanıştığı Mevlânâ Celâleddin ile yakınlık kurduğu kendisinden en az yetmiş yıl sonra yaşayan Timur'la konuştuğu birkaç yerde birden göründüğü bile vardır.
  Nasreddin Hoca'nın değeri yaşadığı olaylarla değil gerek kendisinin gerek halkın onun ağzından söylediği gülmecelerdeki anlam yergi ve alay öğelerinin inceliğiyle ölçülür. Onun olduğu ileri sürülen gülmecelerin incelenmesinden bunlarda geçen sözcüklerin açıklanışından anlaşıldığına göre o belli bir dönemin değil Anadolu halkının yaşama biçimini güldürü öğesini alay ve eğlenme türünü övgü ve yergi becerisini dile getirmiştir. Onunla ilgili gülmeceleri oluşturan öğelerin odağı sevgi yergi övgü alaya alma. Gülünç duruma düşürme kendi kendiyle çelişkiye sürükleme Şeriat'ın katılıkları karşısında çok ince ve iğneli bir söyleyişle yumuşaklığı yeğlemedir. O bunları söylerken bilgin bilgisiz açıkgöz uysal vurdumduymaz utangaç atak şaşkın kurnaz korkak atılgan gibi çelişik niteliklere bürünür. Özellikle karşısındakinin durumuyla çelişki içinde bulunma gülmecelerinin egemen öğesidir. Bu öğeler Anadolu insanının belli olaylar karşısındaki tutumun yansıtan düşünce ürünlerini oluşturur. Nasreddin Hoca halkın duygularını yansıtan bir gülmece odağı olarak ortaya çıkarılır. Söyletilen kişi söyletenin ağzını kullanır böylece halk Nasreddin Hoca'nın diliyle kendi sesini duyurur. Nasreddin Hoca bütün gülmecelerinde soyut bir varlık olarak değil yaşanmış yaşanan bir olayla bir olguyla bağlantılı bir biçimde ortaya çıkar. Olay karşısında duyulan tepkiyi ya da onayı gülmece türlerinden biriyle dile getirir. Tanık olduğu olaylar genellikle halk arasında geçer. Hoca soyluların yüksek saray çevresinde bulunanların aralarına ya çok seyrek girer ya da hiç girmez. Sözgelişi onun tanıştığı söylenen Selçuklu sultanlarıyla ilgili gülmecesi yoktur. Timur'la ilgili "hamam Timur ve peştemal" gülmecesi de Timur'dan çok önce yaşadığı için sonradan üretilmiştir. Halk beğenisi Hoca'yı Timur gibi çevresine korku salan bir imparatorun karşısına hamamda çıkarak "kızım sana söylüyorum gelinim sen işit" türünden bir yergi yaratmıştır. Burada yerilen dolaylı olarak kendi toplumun halkın üstünde gören saray insanlarıdır.

  Nasreddin Hoca gülmecelerinde dile gelen onun kişiliğinde halkın duygularını yansıtan başka bir özellik de eşeğin yeridir. Hoca eşeğinden ayrı düşünülemez onun taşıtı bineği olan eşek gerçekte bir yergi ve alay öğesidir. Anadolu insanının yarattığı gülmece ürünlerinde atın yeri yoktur denilebilir. Eşek acıya sıkıntıya dayağa açlığa katlanışın en yaygın simgesidir. Soyluların sarayların çevresinde üretilmiş gülmecelerde eşek bulunmaz oysa at geniş bir yer tutar. Bu konuda başka bir çelişki sergilenir gülmecede güldürücü öğe ile yerici öğe yanyana getirilir. Bunun örneği de kendisinden eşeği isteyen köylüye "eşek evde yok" deyince ahırda onun anırmasını duyan köylünün "işte eşek ahırda" diye diretmesi karşısında Hocanın "eşeğin sözüne mi inanacaksın benimkine mi" demesidir.

  Onun gülmecelerinde kaba sofuların "ahret" le ilgili inançları da önemli bir yer tutar. "Fincancı Katırları" "Ben Sağlığımda Hep Burdan Geçerdim" başlıklı gülmeceler katı bir inanç karşısındaki duyguyu açığa vurur. Toplumda neye önem verildiğini anlatan "Ye Kürküm Ye" gülmecesi Hoca'nın dilinde halkın tepkisini gösterir. Nasreddin Hoca'nın etkisi bütün toplum kesimlerine yayılmış "İncili Çavuş" "Bekri Mustafa" "Bektaşi" gibi çok değişik yörelerin duygularını yansıtan gülmece türlerinin doğmasına olanak sağlamıştır. Bunlardan ilk ikisi saray çevresinin oldukça kaba beğenisini üçüncüsü de gene halkın Şeriat'ın katılığına karşı duyduğu tepkiyi dile getirir.

  Akşehir Nasreddin Hoca ile adını Dünya'ya duyurmuştur. 1208-1284 yıllarında Akşehir'de yaşayan ünlü düşünür ve mizah ustası Nasreddin Hoca anısına yaşatmak için uluslararası ve ulusal düzeyde kutlamalar ve festivaller düzenlenmektedir.

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  ''Mevlana kadar bilinmese de Nasreddin Hoca dünya çapında pek çok bilim adamının üzerinde araştırma yaptığı eser yayınladığı çok büyük bir değer.

  Ülkemizde en az bir Nasreddin Hoca fıkrası bilmeyen yok gibidir. Her yıl ilçemizde düzenlenen uluslararası şenlikle andığımız Nasredin Hoca her şeyden önce çok iyi bir gözlemci. Çevresinde olan biteni çok iyi analiz edip yanlışları belirleyip çok ince bir mizahi üslupla insanlarla toplumla hatta kendisiyle alay ediyor yanlışı halkın yüzüne vurup bunlardan ders çıkarılmasını amaçlıyor.


  Büyük halk filozofu NASREDDİN HOCA

  Hoca Türklerin kalbinde yedi asırdan fazladır yaşıyor ve birkaç asırdan beri yabancı milletlerin ruhuna da girmesini bildi. O nev`inde muhabbet iklimine hâkim tek insandır. Eşsizdir bir dahası ne gelmiş ne de gelecektir. Ciddi veya şen her mecliste hâzır ve nâzırdır; daima da öyle olacaktır çünkü onun esprisi halkın esprisidir.

  Eski taş basmalarında okuduğum efsanemsi bir fıkra vardır; bu fıkraya göre Nasreddin Hoca henüz pek genç ve talebe iken arkadaşları hocalarının kuzusunu kesip yemişler ve Nasreddin Hoca da bu işe gülmesiyle iştirak etmiş. Hocaları işin farkına varınca tahkikata girişmiş; falan kesti falan yüzdü demişler. Nasreddin`i sormuş; o da bu işe yalnız güldü cevabını vermişler. Bunun üzerine hocaları beddua edip; kesen kesilsin yüzen yüzülsün demiş ve Nasreddin için de dünya durdukça ona da gülsünler demiş. Gûya dedikleri olmuş. Bu bir halk efsanesidir. Fakat şu var ki hocalarının son bedduası yerini bulmamıştır; çünkü Nasreddin Hoca hiçbir vakit gülünç bir şahsiyet olmamış; bilâkis o filozof kavrayışı ile dünya işlerine ve topyekûn dünyaya gülmüştür.


Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş