Gazeteci kısa öykü yazarı ve romancı Maeve Binchi İrlanda’nın başkenti Dublin’in dışında küçük bir köy olan Dalkey’de 1940 yılında doğdu. Killiney’deki Holy Child Convent adlı Katolik kız çocuklarının gittiği bir okulu bitirdikten sonra University College’dan mezun oldu ve öğretmen olarak çalışmaya başladı.

Yirmi üç yaşındayken Kudüs’te İsa’nın son yemeğini yediği söylenen mağarayı ziyareti sırasında dinsel inancını yitirdi. Daha sonra bir kibbutzda çalışmak üzere İsrail’e gitti. Yurtdışında bulunduğu sırada her hafta babasına bulunduğu yerdeki hayatı ve savaş altındaki toprakları tasvir eden mektuplar yazdı. Babası bu mektuplardan birini Dublin’de yayımlanan Irish Times gazetesine 18 pound’a sattığında Binchy’nin öğretmen maaşı 16 sterlindi.

Öykü tarzında kaleme alınmış bu mektup Binchy’ye 1969 yılında Irish Timesın da kapılarını açtı. Böylece haftada iki kez yazan ünlü bir köşe yazarı ve İrlanda feminist hareketinin ilk kadın editörü oldu. Londra’ya taşınan Binchy burada daha sonra çocuk öyküleri de yazacak olan BBC’nin sunucularından Gordon Snell’le tanıştı.

Eşinin teşvik ve desteğiyle yazarlık yapmaya karar veren Binchy çok sayıda öykünün yanı sıra iki oyun ve kendisine Prag Film Festivali’nde en iyi senaryo ödülü kazandıran bir de TV oyunu yazdı. Maeve Binchy Evening Class (İtalyanca Aşk Başkadır) adlı romanıyla uluslararası şöhret oldu.

Maeve Binchy eşi Gordon Snell’le birlikte Dublin’de yaşıyor.

KİTAPLARI ;

Bir Dilek Tut Benim İçin
Yıldızlı ve Yağmurlu Geceler
Leylak Zamanı
Aşk Bir Kere
Ateşböceklerinin Mevsimi
Yalnız Kadınlar Sokağı / Tara Sokağı
İtalyanca Aşk Başkadır
Aşkı Yarın Yaşayacaksın
Ruh ve Yürek
Her Durakta Aşk
Gizlidir Bütün Aşklar
Gümüş Yıldönümü
Bu Yıl Farklı Olacak
Geri Döneceksin
Aşk Mutfakta Pişer
Hayatın Ta Kendisi Lokantası
Aşıklar Korusu