Uğur Dündar
1943-...


1943 Yılında İstanbul’da doğan Uğur Dündar lise eğitimini Vefa Lisesi’nde tamamladı. Lisans eğitimini ise İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Gazetecilik Enstitüsü’nü yapan Dündar 1970 yılında TRT'nin açtığı sınavları kazanarak televizyon prodüktörü ünvanıyla göreve başladı.
Gene 1970 senesinde İngiltere’de BBC’nin "Televizyonda Yapım-Yönetim" kursuna katıldı. Türkiye’ye döndükten sonra TRT’de; yapımcı yönetmen sunucu olarak değişik televizyon programlarına imza atan Dündar 1978'in "Sedat Simavi Vakfı Ödülü"nü kazandı.

Sonraları İstanbul ve Marmara Üniversiteleri’nde "Tv Programcılığı" derslerine lisansüstü hocalık yaptı.

TRT'de 20 yıl süreyle çalıştı. Aynı zamanda Hürriyet Gazetesi yazarı olan Uğur Dündar ülkemizde soruşturmacı televizyon gazeteciliğini başlatan ilk yayıncı oldu. 1992 yılında yayın hayatına başlayan ve halen yayında olan "Arena" programı Dündar'ın hayatındaki belkide en büyük adımı idi. "Arena"nın yayına girdiği günden itibaren adı bu programla anılmaya başlandı. Programın çekimleri ve röportajları sırasında Uğur Dündar ve ekibi kimi zaman tartaklandı kimi zaman ise gözaltına alındı.
2 Sedat Simavi Ödülü birçoğu Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nden olmak üzere 100’ü aşkın başarı ödülü

aldı. Ulusal platformdaki bu ödüllerin yanı sıra "Arena" ve Uğur Dündar 1997 Berlin Televizyon Festivali’nin "Onur Konuğu" oldu. Dündar ve ekibi Organ Mafyası araştırmasıyla da Türkiye Tv tarihinde ilk kez "The New-York Festivals"de "Finalist Award" ödülünü ayrıca Washington’daki "Uluslararası Araştırmacı Gazetecilik Konsorsiyumu-ICIJ"den "Başarı Ödülü"nü aldı.

Dündar 2005 itibarı ile Kanal D ve Cnn Türk'de "Arena" programıyla yayın hayatına devam etmekte.

alıntıdır