Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Question Nilgün Marmara Kimdir? Hayatı Hakkında...


  Nilgün Marmara


  1958 yılında İstanbul'da doğdu. Ortaokul ve liseyi Kadıköy Maarif Koleji ve Anadolu Lisesi'nde bitirip yüksek öğrenimini Boğaziçi Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nde tamamladı.


  Sylvia Plath üzerine incelemeler yaptı. Plath'ın bireyin yalnızlığına ve varoluş sorununa bakışı genç şairi etkiledi. Nilgün Marmara şiirlerinde çoğunlukla 1. tekil kişinin düşle gerçek arasında gidip gelen kırılgan izleklerini kullandı.

  Çeşitli dergilerde şiirleri yayımlandı. Küçük İskender Lale Müldür Orhan Alkaya Cezmi Ersöz Ece Ayhan Gülseli İnal ve Serdar Aydın gibi şairleri derinden etkiledi.

  Sylvia Plath sevgisi Marmara'yı ölümde de sevdiği şairin yazgısıyla birleştirdi. 13 Ekim 1987'de henüz 29 yaşındayken "yaşama karşı ölüm" dedi ve intihar etti.

  Kırmızı Kahverengi Defter adıyla yayınlanan günlüğünde "hayatın neresinden dönülse kârdır" ifadesi yer almaktadır.

  alıntıdır

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Question Nilgün Marmara Kimdir? Hayatı Hakkında Biyografisi


  Zelda Nilgün Marmara Kimdir?


  1958 yılında istanbul'da doğdu. Ortaokul ve liseyi Kadıköy Maarif koleji'nde bitirip yüksek öğrenimini Boğaziçi üniversitesi İngiliz dili ve Edebiyatı bölümü'nde tamamladı.
  Sylvia plath üzerine incelemeler yaptı. Plath'ın bireyin yalnızlığına ve varoluş sorununa bakışı genç şairi etkiledi. Nilgün Marmara şiirlerinde çoğunlukla 1. tekil kişinin düşle gerçek arasında gidip gelen kırılgan izleklerini kullandı.
  Çeşitli dergilerde şiirleri yayımlandı. Küçük İskender Lale Müldür Orhan Alkaya Cezmi Ersöz Ece Ayhan Gülseli İnal ve Serdar Aydın gibi şairleri derinden etkiledi.

  Sylvia Plath sevgisi Marmara'yı ölümde de sevdiği şairin yazgısıyla birleştirdi. 13 ekim 1987'de henüz 29 yaşındayken 'yaşama karşı ölüm' dedi ve intihar etti.
  Eserleri

  Daktiloya çekilmiş şiirler (1980)
  Günlük kırmızı kahverengi defter (gülseli inal tarafından hazırlandı 1993)
  Ece Ayhan'ın şairin ölümü üzerine yazdığı yazılardan bir bölüm 'Nilgün Marmara üstüne sekiz soru iki görüş '1.
  Nilgün Marmara 'korkunç kokular saçan renk cümbüşü içinde çekiciliği kavranamaz çiçekli yolların sürekli kuşkucu yolcusu' mudur sizce? nereye nasıl ve kimle gittiği belli olmayan bir yolcu mu?

  '2. Nilgün Marmara'da yaşamla ölüm arasındaki o yerin o noktanın bakışımı günle gece arasındaki dialogla monolog arasındaki o yer o nokta mıdır?

  '3. Nilgün Marmara'nın şiirinde dış dünyayla bir ilk karşılaşma tanışma heyecanı ve bir o kadar da yorgunluğu olduğunu söyleyebilir miyiz?


  '4. Tekrarın getirdiği sonluluk ile oluşumunu tamamlamayan an'lardan oluşan (oluşamayan) sonsuzluk arasındaki çekişmenin nilgün marmara'nın şiirinde bir karşılığı var mı?

  '5. Nilgün Marmara'nın şiirinin dinamiğini oluşturan ruh durumu (ya da ruh durumları) ile yazı arasındaki ilişki sizce nedir?

  '6. Nilgün Marmara'nın özel hayatına şiirle olan ilişkisine dair anılar ya da birtakım dialoglar hatırlıyor musunuz?

  '7. Nilgün Marmara'nın şiirinde türk ve dünya şiiriyle-şairleriyle birtakım etkileşimler sezdiniz mi?

  '8. Şair-şiir ve 'intihar duygusu' üçgeni içinde sizin için ilk elde beliren çağrışımlar neler olabilir?
  'Bütün soruları birleştiriyorum. Karşılıkları da öyle olacaktır: (her anlamıyla evet) güzelim Nilgün Marmara'nın geçici bir heves de olsa teleoğlanların yakınına düşmesi herhalde hiç hoş bir şey değildir. Ama çok şükür 128 Nilgün Marmara bizim gönlümüz gerçekliğinde orada o mezarlıkta yatmıyor!

  've Ege denizlerinin derin yerlerle sığ yerler arasındaki tuhaf bir mavilikte olan gözleriyle Nilgün Marmara yıllar öncesinin miss lou'su gibi: 'bana lütfen çiçek göndermeyin' diyor 'benim kendi çiçeklerim var!'
  'Haklılığın inadıyla apaçık yazıyorum ki Nilgün Marmara uçsuz bucaksız sivil şairlerden biridir. Belki de en önde geleni. Sözgelimi kendi kuşağı rahatça onun adıyla anılabilir.

  'Nilgün Marmara'nın şiirleri yabancı etki aranıyorsa en çok DylaTn homas çizgisi vardır denebilir. Anglo-sakson şiiri! ('milkwood'un Dylan Thomas'da ne anlama geldiğini bulursanız bir ip ucu yakalamış olursunuz.)

  'Nilgün Marmara'nın Kızıltoprak'ta denize ters yönde bir çığlık bile atmadan kendini 6. kattan aşağı bırakması üzerine ben ne söyliyebilirim ki. Kağan Önal Perihan Marmara ve arkadaşları Gülseli İnal Mastafa İrgat Emel Şahinkaya Seyhan Erozçelik Cezmi Ersöz Ahmet Soysal. konuşabilirler bakın.

  'Cihat Burak pahasının sonucu için kaç kez sormuştur bana 'ama niye?' Cemal Süreya hiçbir şey sormamıştı. Nejat Bayramoğlu ise 'bizim hiçbirimizin yapamadığı şeyi yaptı kız' demişti. işte ancak bunları bunları diyorum. bu kadar. '


  Alıntı

 3. #3
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart


  Kültür-Sanat çevrelerinin gündeminde şair Nilgün Marmara’nın ölümü var. İntihar ettiği biliniyordu. Şair Lale Müldür arkadaşının öldürüldüğünü iddia etti. Dönem siyasetine uygun olarak da kayınpeder General’e dikkat çekti! Yani bu ölümde “Ergenekon-Balyoz parmağı” vardı! Peki işin aslı ne? Gelin size bu ölümün buluşturduğu manik-depresif şair kadınların hikayesini yazayım…


  Şair Ece Ayhan hasta yatağında 1999’da yazdığı ve henüz yayınlanmamış güncesinde bir dönem aşk yaşadığı Nilgün Marmara için şunu yazdı:

  “Muzip kadın Nilgün Marmara. Tezer (Özlü) ile birlikte bana muziplikler yapmaya bayılırdı. İkisi de aynı anda göğüslerini gösterirlerdi. Güzeldi…”

  Nilgün Marmara; 13 Ekim 1987 tarihinde beşinci kattaki evinin yatak odası penceresinden atlayarak intihar etti.
  29 yaşındaydı.

  Manik-depresif idi.

  Tıpkı 31 yaşında intihar eden manik-depresif şair Sylvia Plath gibi.

  Nilgün Marmara’nın yaşam öyküsünü ve intiharını anlayabilmek için Sylvia Plath’ın yaşamını bilmek gerekir…

  SIRÇA FANUS
  Tarih 11 Şubat 1963…
  Sylvia Plath otobiyografik romanı “Sırça Fanus (The Bell Jar)’u bitirdikten bir ay sonra intihar etti.

  Annesi kızının kitabını ABD’de yasaklattırmak için çok çaba harcadı ama başarılı olamadı.

  Amerikalı anne ve Alman bir babanın kızıydı. Profesör babasını sekiz yaşında 1940’da kaybetti. Bu ölümle sonsuz bir depresyon sürecine girdi. Kendini yalnız bıraktığı için babasından nefret etti.

  Asosyaldi. İntihara meyilliydi. Manik-depresif idi.
  Başarısızlık karşısında hep intihara teşebbüs etti. Akıl hastanesinde yattı.

  Sıkıntılarını yazıyla şiirle gidermeye çalıştı.
  Fullbright kursuyla gittiği Cambridge Üniversitesi hayatını biraz olsun değiştirdi. Şiirlerine aşık olduğu İngilizlerin önemli şairlerinden Ted Hughes ile tanışıp evlendi.

  Londra’ya taşındı.

  Bu evlilikten iki çocukları oldu. Ama çocuklar Sylvia Plath’ın ruhsal sorunlarını gideremedi.

  Kocasını sürekli yazan deyim yerindeyse “dizeler fabrikatörü” ve kendisini yazamayan/başarısız şair olarak görmesi hastalığını tetikledi. Dengesiz ruh hali yakasını hiç bırakmadı. Baba nefreti yerini koca kıskançlığına bıraktı. Son olarak eşinin şair Assia Wevill ile ilişkisini öğrenince yıkıldı. Çocuklarını alıp eşinden ayrıldı; Londra’da hayatına intiharla son vermiş şair William Butfer Yeats’ın evini kiraladı. Sylvia Plath intihara tanık olan bu evin bir “işaret” olduğuna inanmaya başladı.

  Ve bir gece…
  Uyuyan çocuklarını seyretti. Başuçlarına kurabiyelerle dolu bir tabak ve süt koydu. Odalarının kapısını kapattı. İçeriye zehirli hava girmemesi için kapının kenarlarını bantladı. Mutfağa gitti havagazı fırının içine kafasını soktu…

  Tarihler 11 Şubat 1963’ü gösteriyordu…
  (6 yıl sonra şair Assia Wevill da tıpkı Sylvia Plath gibi mutfak gazını açarak intihar etti. Tek farkı Ted Hughes’dan olan dört yaşındaki kızı Shura’yı da yanında ölüme götürmesiydi!)

  TEZ KONUSUYDU
  Nilgün Marmara’nın Boğaziçi Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyat Bölümü’ndeki tezi şuydu: “Sylvia Plath’ın Şairliğinin İntiharı Bağlamında Analizi”…

  Sylvia Plath’ın yalnızlığa ve hayata bakışı Nilgün Marmara’yı çok etkiledi. Yazgısının aynı olduğunu düşündü. “Ben babamın yuvarladığı çığın altında kaldım…”

  Balkan göçmeni bir ailenin çocuğuydu. İstanbul Moda’lıydı.
  Fikri ve Perihan çiftinin iki çocuğu vardı: Aylin ve Nilgün.
  Schubert ninnileriyle büyük kütüphanesi olan bir evde büyüdü.

  Kadıköy Maarif Koleji’nin ele avuca sığmaz özgür ve özgün kızıydı. Solcuydu.

  12 Eylül 1980 darbesi olduğunda Boğaziçi Üniversitesi’nde öğrenciydi. Üniversitenin “kırmızı salonu”ndaki dil şiir edebiyat tartışmaları bitmiş; artık gizli ev toplantıları dönemi başlamıştı. Bohem bir hayat yaşıyorlardı.

  Şiir yazmaya başladı: ama dizelerini kimseye göstermedi.
  Bu dönemde II. Dünya Savaşı’nda Fransa’da Direniş Hareketi'nde görev alarak Provence bölgesinde 'Yüzbaşı Alexander' takma adıyla mücadele veren şair Rene Char’ın çevirisini yaptı.

  1982’de Endüstri Mühendisi Kağan Önal ile evlendi.
  Artık şairlerin yeni uğrak yeri Kızıltoprak’taki evleriydi.

  Ece Ayhan Cemal Süreya Edip Cansever Tomris Uyar İlhan Berk Cezmi Ersöz Orhan Alkaya Küçük İskender gibi edebiyatçılar ev toplantılarında bir araya geldi.


  Pazar günleri “but partisi” yaptılar; fırında tavuk budu yapmalarından dolayı partilerine bu ismi verdiler.

  Nilgün Marmara bu günlerde şarkı söyledi caz gırtlağı sesiyle. Cemal Süreya Amerikalı yazar F. Scott Fitzgerald’ın “ele avuca sığmayan” karısı Zelda’ya benzetti onu. Adı “Çılgın Zelda” olarak kaldı.

  Eşinin işi nedeniyle bir ara Libya’da yaşadı. Baskıcı bu ülke onu boğdu. Türkiye’de döndüler.

  Fakat psikolojisi giderek kötüleşti. Başvurduğu psikiyatrlar okuma yazmaya ara vermesini istediler. Bir de ilaçlarını aksatmamasını söylediler.

  Hiç dinlemedi. Yalnızlığa ve içkiye gömüldü.
  Ve bir gün…

  Eşi Kağan eve geldiğinde masanın üstünde ecza dolabından alınmış ilaçları gördü. Lavaboda da ilaçlar vardı. Yatak odasına girdiğinde hiç kullanmadıkları pencerenin arasına perdenin sıkışmış olduğunu fark etti.

  Açtı.
  Aşağıya baktı…

  ERGENEKON PARMAĞI!
  Aradan yıllar geçti.
  Ve “perdeye” yine bir manik-depresif kadın şair çıktı:

  Lale Müldür.

  “Nilgün Marmara’nın intihar ettiğini düşünmüyorum. Nilgün'ün camdan atıldığına inanıyorum. Kağan'ın general olan babasından şüpheleniyorum. Nilgün'ü pencereden atmak üzere bir askerin tutulduğunu düşünüyorum. Savcı yeniden olayı açmak istemiş ancak annesi korktuğu için olayın üstü o şekilde kapanmış."

  Lale Müldür Türkiye’nin gündeminden ve her taşın altında “Ergenekon” arayan yakın arkadaş çevresinden çok etkilenmişe benziyor. Nilgün Marmara olayında “Ergenekon parmağı” arıyor!

  Kağan Önal tepkili: “Bu yazıyla ilgili dava açma hakkımız var ve o ihtimali de düşündük. Ama ben Lale Müldür'ün akli ve cezai ehliyeti olmadığını bu yazının da ciddiye alınacak yanı olmadığını düşünüyorum. Lale Nilgün'ün son birkaç ayında onunla hiç görüşmemişti bile.”

  Nilgün Marmara hayata kürdan kılıçla karşı durmaya çalışan bir şairdi; tıpkı Sylvia Plath gibi…

  Onlar “İntihar Kulübü”nün üyesiydiler…

  EŞLERİYLE İNTİHAR EDENLER

  Beni en çok etkileyen Stefan Zweig’ın intiharı.
  Ancak son yolculuğa gidiş şeklinden çok tarihsel karakterler üzerine yazdığı biyografi ve denemelerdeki psikolojik çözümlemelerine hayran oluşumdan belki. Viyana’da varlıklı bir ailenin oğlu olarak 1881’de doğdu.

  Hümanist bir savaş karşıtı olması nedeniyle Nazilerin baskısı sonucu 1938’de İngiltere’ye gitti. Bir yıl sonra ABD ve ardından Güney Afrika ve sonunda Brezilya’ya yerleşti.

  Almanca konuşulan tüm ülkelerde eserleri toplanıp yakıldı; okunması yasaklandı.

  Avrupa’nın içine düştüğü durum büyük düş kırıklığına neden olmuştu.

  Bir gün…
  Yerleştiği Brezilya Petropolis kentinde Hitler’in Süveyş kanalına saldırdığı haberini gazeteden okuyunca apar topar evine döndü. Hitler’in artık dünyayı ele geçireceği karamsarlığına kapıldı.

  Zaten birkaç gün önce bitirdiği “Satranç” adlı kitabında da Avrupa kültürünün faşizm altında nasıl yok olduğunu yazmıştı.

  23 Şubat 1942’de...
  Eve gidenler yatak odalarında karısı Lotte ile Stefan Zweıg’ı yerde buldular. Üzerinde çiçekli bir kombinezon bulunan Lotte kahverengi gömlek ve pantolon giyip kravat takmış kocasına sarılı haldeydi.

  Uyku hapı alarak intihar etmişlerdi.
  Masanın üzerinde yazdıkları son mektup vardı. “Artık güneşin doğmasını bekleyecek gücüm kalmadı ama siz yeni doğacak güneşi mutlaka bekleyiniz.”

  Yaşamı kadar ölümüyle de bir misyon üstlenmişti.
  Zweig 60 Lotte ise 33 yaşındaydı…
  Karı koca intihar edenler sadece onlar değildi.

  Edebiyatçı-filozof Andre Gorz amansız bir hastalığa yakalanan eşi Dorine’yi yalnız bırakmamak için onunla birlikte ölüme gitti.

  24 Eylül 2007 günü kapılarında bir not asılıydı:

  Jandarmaya haber verin!

  Günlüğüne ise şöyle yazmıştı:

  “Geceleri bazen boş bir yolda ve ıssız bir manzarada bir cenaze arabasının ardından yürüyen bir adamın karaltısını görüyorum. O adam benim. Cenaze arabasının taşıdığı ise sen. Senin yakılma törenine katılmak istemiyorum. Elime içinde küllerin bulunduğu bir kavanoz vermelerini istemiyorum…”

  DENEYSEL ÖLÜMÜN MİMARI: BEŞİR FUAD
  Beşir Fuad denince aklıma nedense hep yalnızlık gelir. Onun sona gidişi de çok kişi gibi beni çok etkiledi.
  Osmanlı’nın ilklerindi:

  Türk edebiyatının ilk denemecisi.

  Gerçekçiliği ve doğalcılığı sistemli şekilde ele alan ilk edebiyatçı.

  Kara çalmadan küçük düşürmeden özel hayata girmeden; yalanın ve adam kayırmanın karşısına dikilen nesnel düşünceye bilgiye dayanan ilk eleştirmeni.

  İlk biyografi yazarı.
  Materyalizme inanan ilk felsefeci.

  Tüm bunlara rağmen hiçbir unvanı kabul etmedi: “Bana mutlak unvan vermek istiyorsanız ‘Bilim Dostu’ deyiniz.”

  Fransızca İngilizce Almanca bilen entelektüel.
  Girit ayaklanmasını bastırmak için orduya gönüllü yazılan bir idealist.

  Yaşamı kadar ölümü de sıradışı; deneysel ölümün ilk mimarı…

  35 yaşında…

  5 Şubat 1887’de bilek damarlarını kesip yaşadıklarını kaleme dökerek hayata veda etti.

  “Ameliyatımı icra ettim hiçbir ağrı duymadım. Kan aktıkça biraz sızlıyor. Kanım akarken baldızım aşağıya indi. ‘Yazı yazıyorum kapıyı kapadım’ diyerek geri savdım. Bereket versin içeri girmedi. Bundan daha tatlı bir ölüm tasavvur edemiyorum. Kan aksın diye hiddetle kolumu kaldırdım. Baygınlık gelmeye başladı…”

  Ne güzel yazdı Enis Batur:
  “Bir zaman da böyle geçsin pusula/ durmadan dönüp dursun: şimdi/ neredeyim? Yüksek düş'ün içinde/ sarsıntı soğuk ter gırtlağımda/

  bir güz mührü neredeyim ki azalıyorum/ gecede yükseliyor simsiyah kanım.///

  bir zaman da böyle geçti pusula/ durmadan döndü ve durmadan durdu:/

  şimdi buradayım: kağıtla kalem /arasında titrek kararsız bir sınır/

  varsa beni benden ayıracak tam da /kanın mürekkebe dönüp kuruduğu yerdeyim./

  -Beşir Fuat yanlış kardeşim benim.”

  Vasiyeti vardı Beşir Fuad’ın:

  “Cesedim anatomi dersinde incelemeleri için Mekteb-i Tıbbiye öğrencilerine verilmelidir.”

  Böylesine bir yazar edebiyat tarihinde hep birkaç satırla geçiştirildi.

  Bunun nedeni dinsizliği ve intihar etmesiydi.

  Zaten muhafazakar edebiyat çevresi intihar etmesine dinsizliğinin sebep olduğunu düşündü! Örneğin bu nedenle Ahmet Mithad Beşir Fuad’ı Müslümanlar için kullanılan “merhum” sözcüğüyle değil “müteveffa” diyerek andı sürekli.

  O resmi ideoloji için “materyalizm denilen felaket hastalığına yakalanmış zavallı çocuk”tu!

  Aslında Beşir Fuad’a düşmanlık etmelerinin nedeni tercümeci Tanzimat aydınına savaş açmasıydı. Bunun rahatsızlığını duyanlar hayatta iken seslerini bile çıkaramayanlar ölümü ardından onu yok etme çabasına girdi.

  Neyse Beşir Fuad hâlâ yok sayılıyor.
  Buraya ekleme yapmalıyım:

  İran edebiyatının tanınmış yazarlarından Sadık Hidayet’in intiharı da biraz Beşir Fuad’a benzer.

  O da İran monarşisine karşı çıkıp yobaz dincilikle mücadele etti. İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra İran’ın karanlığa gömülmesi karamsarlığını artırdı. Kendini yalnız ve değersiz hissetti.

  Hayatına son vermeye karar verdi.
  Önce günlerce Paris’te havagazı olan bir daire aradı; bulup hemen yerleşti.

  Ve 9 Nisan 1951 günü…

  Her zaman ki gibi tertemiz giyindi. Saçlarını taradı. Kokusunu sürdü. Salondaki masasına geçip yazdıklarını kontrol etti. Sonra…

  Son bir hikaye yazmaya başladı; yavrusuna ‘salgı salamayasın ” bedduası eden anne örümcekle ile ağ yapamayıp ölen yavru örümceğin hikayesini .

  Beğenmedi yazdıklarını yarım bıraktı hikayesini.
  Masadan kalktı evin her tarafını kapattı.
  Havagazı musluklarını açtı…

  Sadık Hidayet son hikayesinde annesiyle ilişkisini mi yazıyordu acaba? İntiharında annesinin nasıl bir rolü vardı?
  Beşir Fuad yaşlandığında annesi gibi delirmekten mi korkup intihar etmişti?

  İntihar edenin ardından binlerce soru çıkar ortaya.
  Oysa:

  Hiç kimse intihar etmek için iyi bir nedenden yoksun değildir.

  Soner Yalçın

  Odatv.com


  “Laiklik asla dinsizlik olmadığı gibi sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için gerçek dindarlığın gelişmesi imkanını temin etmiştir.”

  Mustafa Kemal ATATÜRK


 4. #4
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart  DÜŞÜ NE BİLİYORUM


  Kimdi o kedi zamanın
  eşyayı örseleyen korkusunda
  eğerek kuşları yemlerine
  bana ve suçlarıma dolanan?

  Gök kaçınca üzerimizden ve
  yıldız dengi çözüldüğünde
  neydi yaklaşan
  yanan yatağından aslanlar geçirmiş
  ve gömütünün kapağı hep açık olana?

  Yedi tül ardında yazgı uşağı
  görüldüğünde tek boyutlu düzlüktür o
  ve bağlanmıştır körler
  örümcek salyası kablolarla birbirine
  sevişirken
  iskeletin sevincini aklın yangınına
  döndüren fil kuyruğu gerdanlıklarla.

  Yine de zaman kedisi
  pençesi ensemde üzünç kemiğimden
  çekerken beni kendi göğüne
  bir kahkaha bölüyor dokusunu

  düşler marketinin

  uyanıyorum küstah sözcüklerle:
  Ey iki adımlık yerküre
  senin bütün arka bahçelerini
  gördüm ben!


  Nilgün MARMARA


  “Laiklik asla dinsizlik olmadığı gibi sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için gerçek dindarlığın gelişmesi imkanını temin etmiştir.”

  Mustafa Kemal ATATÜRK


 5. #5
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart


  Kuş Koysunlar Yoluna  Bir karga bir kediyi öldüresiye bir oyuna davet ediyordu. Hep böyle mi bu?

  Bir şeyden kaçıyorum bir şeyden kendimi bulamıyorum dönüp gelip kendime yerleşemiyorum kendimi bir yer edinemiyorum kendime bir yer.'..

  Kafatasımın içini bir küçük huzur adına aynalarla kaplattım ölü ben'im kendini izlesin her yandan o tuhaf sır içinden! Paniğini kukla yapmış hasta bir çocuğum ben.

  Oyuncağı panik olan sayın yalnızlık kendi kendine nasıl da eğlenir.Niye izin vermiyorsun yoluna kuş konmasına niye izin vermiyorum yoluma kuş konmasına niye kimselerizin vermez yollarıma kuş konmasına?

  "Öyle güzelsin ki kuş koysunlar yoluna" bir çocuk demiş.

  Nilgün Marmara...
  BORKED


  “Laiklik asla dinsizlik olmadığı gibi sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için gerçek dindarlığın gelişmesi imkanını temin etmiştir.”

  Mustafa Kemal ATATÜRK


Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş