Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Arrow Neyzen Tevfik Kimdir? Hayatı Hakkında..

  NEYZEN TEVFİK

  24 Mart 1879’da Bodrum’da doğdu 28 Ocak 1953’te İstanbul’da öldü. Asıl ismi Tevfik Kolaylı. İzmir Urla’da amatör bir neyzenden nota ve usul bilgileri öğrenerek başladığı ney çalışmalarını kendi kendine geliştirdi. İzmir İdadisi’nden bitirmeden ayrıldı. Farsça öğrendi. İzmir Mevlevihanesi’ne girdi. Burada Eşref Tokadizade Şekib Tevfik Nevzat Abdülhalim Memduh gibi şairlerle tanıştı. Şair Eşref’in etkisiyle şiir yazmaya başladı. İlk şiiri 1989’da Muktebes gazetesinde yayımlandı. 1989’da İstanbul’a geldi. Fethiye Madresesi’nde 4 yıl öğrenim gördü. Mehmet Akif’le tanıştı ve ondan Arapça Farsça Fransızca dersleri aldı. Dönemin önde gelen müzisyenleri Kanuni Hacı Arif Bey Tamburi Cemil Bey ve Udi Nevres Bey ile dostluk kurdu. Galata ve Kasımpaşa mevlevihanelerine devam etti. 1902’de Bektaşi dervişi oldu. 1903’te padişah ve saray çevresine yönelttiği yergiler nedeniyle baskı görmeye başladı. Mısır’a kaçtı. İskenderiye ve Kahire’de yaşadı. Gıyabında idama mahkum edildi. Bir süre Kaygusuz Sultan Bektaşi Tekkesi’nde saklandı. 1913’te II. Meşrutiyet’in ilanından sonra İstanbul’a döndü. Hastalığı ve içkiye düşkünlüğü nedeniyle birçok kez Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nde tedavi gördü. Nef’î ve Eşref’ten sonra üçüncü büyük yergi ve taşlama ustası olarak bilinir. Oldukça eski bir dil kullanması nedeniyle güç anlaşıldı. Yergilerini genellikle siyasal ve dinsel baskıya çıkarcılığa yöneltti. Toplumdaki tüm haksızlıkları çekinmeden dile getirdi. Bilinen tek bestesi "Nihavent Saz Semaisi"dir.

  ESERLERİ

  ŞİİR:
  Hiç (1919)
  Azab-ı Mukaddes (1949)

  alıntııdr

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Tevfik 24 Mart 1879 pazartesi günü Muğla'nın Bodrum ilçesinde dünyaya gelmiş. Babası Hasan Fehmi bey aslen Samsun-Bafra ilçesine bağlı Kolay Beldesindendir. Kolaylı soyadı da buradan gelir. Babası Soyadı kanunu çıkınca memleketinin ismini soyisim olarak almıştır.Babasının Kolaylı olmadığı Kolay'da görev yaptığı gibi yanlış bilgiler ortada dolaşmaktadır. Aksine Neyzen Tevfik'in babası Bafra Kolay'lıdır Neyzen doğduğu esnada Bodrum'da Rüştiye (Ortaokul ayarında) öğretmenliği yapmaktadır.

  Hasan Fehmi Bey aydın düşünceli kültürlü müzikten anlayan sanatsever ve nükteci bir insan. Anlayışlı hoşgörülü ve hepsinden önemlisi de sevgisini açığa vurmaktan kaçınmayan bir baba. Annesi Emine Hanım'ın kişiliğine öğrenim durumuna ilişkin hiçbir şey bilmiyoruz. Ama Neyzen'in "anamın ve babamın güzel yüzlerindeki riyasız mâsum insanlık ifadesi" sözlerinden onun da anlayışlı sevecen ve hoşgörülü bir kişi olduğu söylenebilir. Bütün bunlardan dengeli bir aile ortamında büyüdüğü anlaşılıyor.

  Birde kardeşi vardır. Ahmet Şefik Kolaylı. İstiklal savaşından sonra Şefik bey Pendik Bakteriyolojihanesine müdür olarak atanmış ve bu görevde 1939 yılına kadar katılmıştır.1939-1945 yıllarında Tarım Bakanlığı teftiş heyetinde çalışmış 1946-1951 yıllarında Tarım Bakanlığı Müsteşar Yardımcılığında bulunmuştur.

  Şefik Bey in sığır vebası tavuk kolerası aşısı antraktsa teşhis çiçek aşısı Anadolu keçilerinin plöro-paömonisi konularında çalışmaları vardır.
  Bakteriyolog Ahmet Şefik Kolaylı ağabeysi Neyzen Tevfik'e onun anılarına ve eserlerine büyük önem vermiştir. Türk Ansiklopedilerinin hepsinde bugün neyzen Tevfik Kolaylı'nın adı bulunuyorsa bu başarıda ansiklopedilerimizde adı olmayan Şefik bey'in payı büyüktür. O bütün hayatı boyunca Neyzen'in koruyucu mesleği olmuştur.

  Neyzen Tevfik'in çocukluğu Bodrum'da ailesi ile beraber geçmiştir. Neyzen Tevfik daha sonraları hayatında önemli yer tutacak bazı olayları Bodrum'da yaşamıştır. Bunlardan biri Neyzen Tevfik'in Sara hastalığının sebebi ile illgilidir.

  Neyzen yedi yaşında iken Muğlalı Kel Mülâzım Hüseyin Ağa müfrezesinin kent çarşısında eşkıyaların kesik başlarını halka gösterirken Neyzen Tevfik'de orada bulunur. Bu görüntü onun hayalinden silinmez ve Urla'da başlayacak olan Sara nöbetlerinin tetikleyicisidir.

  Olayı bir de Neyzen Tevfik'in ağzından dinleyelim.

  Neyzen anlatiyor ; "Okula yeni baslamistimbir aksam paydos olmusben babamla beraber eve gitmek üzre yola koyulmustum.Tam çarsi hizalarina geldigimiz sirada uzaktan gelen davulzurna sesleriyle durakladik.Ben daha o yasta musikinin tutkunuçilginca düskünüydüm.Babami elinden çekerek çalgi seslerinin geldigi tarafa dogru adeta sürüklüyordum.Nihayet alayin ucu Köskiçi meydaninda göründü.Biraz daha yaklasinca zurna ve lavtalarin ahengine tempo tutan davul tokmaklari sanki hep birden kafama inmeye baslamisti.Yaklasan kalabaligin ellerinde onon bes siriksiriklarin ucunda da kesik insan kafalari vardi.Gözlerim dehsetle yuvalarindan firlamis ve ben çigligi basmistim.Sasiran babam güya o feci manzarayi bana daha fazla göstermemek için önünde durdugumuz demirci dükkaninin içine dalivermisti.Oysa olan olmus ve çocuk ruhumda müthis bir kasirga kopmustu.Evedinmeyen titremeler içinde getirildim ve ve birçok korku ilaçlarindan geçirildim.Fakat yazik ki bilincimin bir burcu göçmüsakil tahtamin bir çivisi demirci dükkaninda düsüp kaybolmustu."

  Bundan sonra Neyzen'de olagandisi bir durgunluk baslamis ve durum birkaç yil sonra babasinin memurlugunun nakledildigi Urla'da "sara nöbetleri" halinde uzun süre devam etmistir.Annesi tarafinda tedavi için Istanbul'a getirilmisfakat ne doktorlardanne de hocalardan yararlanilamamistir.

  Neyzen Tevfik ile babasının uğrak yeri Tepecik cami yakınındaki kahvedir. Tevfik o kahveye gelen dervişlerin üflediği neye vurulur ney üflemek ister. Ancak babası Hasan Fehmi Bey yedi yaşındaki oğlunun öğrenim hayatını olumsuz etkiler düşüncesi ile buna izin vermez. Avram Galanti ( Yahudi asıllı Türk eğitimci siyaset adamı ve Türk milliyetçisi.4 Ocak 1873'te Bodrum'da doğdu. 1961 yılında İstanbul'da vefat etti. 1915 ile 1933 yılları arasında Darülfünun'da eğitimci ve profesör olarak çalıştı.) Tevfik'in kendi yaptığı düdükleri okulda çalarak çocukları etrafına topladığını belirtir.

  Neyzen Tevfik'in şiire olan ilgisi de Bodrum'daki çocukluk yıllarına rastlar. Dönemin gezgin saz şairlerinden "Leylâ İle Mecnun" "Tahir İle Zühre" "Arzu İle Kamber" "Ferhat İle Şirin"... gibi halk hikâyeleri Neyzende şiire karşı olan ilginin başlangıcıdır.

  Onüçündeyken 1892'de babasının "Urla Rüştiyesi"ne atanması üzerine ailesiyle birlikte Urla'ya gider. Bir yıl sonra usta bir neyzen olan Berber Kâzım'la tanışır ve ondan ney dersleri almaya başlar. 1893 de ilk sar'a nöbetini geçirir. Aile büyükleri bunu neyin etkileyici sesine bağlayarak onu bu tutkusundan vazgeçirmeye çalışırlar bu arada okulu bırakmak zorunda kalır. Annesi ile İstanbul'a gider ve altı ay sonunda Pepo adlı bir doktor hastalığını kontrol altına almayı başarır. Gerekli ilaçları verir ve "Neyzen'in üzerine gidilmemesini ve en çok hoşlandığı şeyleri yapmasına izin verilmesini" tavsiye eder. Ve öyle de olur. Öğrenimine ara verir gönlünce gezip tozmaya ve neyi ile ilgilenmeye başlar. Biraz düzelen Tevfik'i babası bir yıl sonra ve son bir umutla yatılı olarak "İzmir İdadisi"ne ( lise) verir. Ancak sar'a nöbetleri yeniden başlar ve böylece okulu bırakır. Neyzen Tevfik neyini koltuğunun altına sıkıştırdığı gibi İzmir Mevlevihanesi'nin yolunu tutar.

  O yılların İzmir'i sürgün yeridir. İstibdat (despotluk) yönetimi rahatsızlık duyduğu aydınları oraya gönderir. İzmir Mevlevihanesi de onların uğrak dahası toplanma yeri gibidir. Neyzen Tevfik burada Tokadizade Şekip Tevfik Nevzat Ruhi Baba ve Şair Eşref gibi pek çok ünlü isimle ile tanışır. Onlardan Türkçe'nin yanı sıra Arapça ve Farsça dersleri alır. Şair Eşref yalnızca dostu ve hocası olarak kalmayarak ona hicvin kapılarını da açacaktır. İlk şiiri bu günlerde 13 Mart 1898'de Muktebes dergisinde yayımlanır.

  Ondokuzundayken 1898'de babası medrese öğrenimi için İstanbul'a gönderir onu. Fethiye Medresesi'ne yerleştirir. Ama Neyzen Tevfik zamanını daha çok Galata ve Yenikapı mevlevihanelerinde geçirir. Bu arada Mehmet Akif Ersoy'la tanışır. Akif dönemin seçkin müzisyen ve edebiyatçıları ile tanışmasını sağlar. 1901 yılında medrese giyimi olan cüppe ve şalvar yerine Akif'in verdiği setre pantolonu giymesi akşamları medrese dışında kalması ileri-geri konuşmalara yol açınca Fethiye Medresesi'nden ayrılır.Önce Fatih'teki Şekerci Hanı'na sonra da Çukurçeşme'deki Ali Bey Hanı'na yerleşir. Bu arada babasını tanıyan ve daha sonra Şeyhülislam da olan Musa Kazım Efendi onu kendi derslerine kabul eder.

  Onun sayesinde Neyzen Tevfik Ahmet Mithat Efendi Muallim Naci Şair Şeyh Vasfi gibi edebiyatçılarla tanışır. Mehmet Akif'le dostluğu sürmektedir. Neyzen Akif'e ney öğretir; Akif ise Neyzen'e Arapça Farsça ve Fransızca.
  Dost çevresi içinde artık İbnülemin Mahmut Kemal Tevfik Fikret Uşakizade Halit Ziya Ahmet Rasim Tanburi Cemil hacı Arif Bey Yunus Nadi de vardır.
  1900 yılında gramofon ticaretini ilk yapanlardan Gülistan Plâk Mağazası sahibi Hâfız Âşir Bey'le bir plâk doldurma girişimi olur. Neyzen aşırı içkili olduğu için güçlükle doldurulan plâklar yine de basılıp piyasaya verilmiştir. 1949'da yayımlanan Azâb-ı Mukaddes'e yazdığı önsözde belirttiğine göre "yüze yakın plâk" doldurmuştur.

  Dönemin önde gelen ailelerince köşk yalı ve konaklarına çağrılan dahası saray çevresine bile sokulan bir neyzendir artık.

  Öte yandan istibdata karşı olan gençlerle Sirkeci'deki İstasyon Gazinosu ve Güneş Kıraathanesi'nde bir araya gelir; yurt sorunlarına ilişkin ve istibdat karşıtı konuşmalar yaparlar. Güneş Kıraathanesi'ne gelip gidenlerden Ziya Şakir bir gün sözü Eşref'ten açıp Jön Türk hareketinin önderlerinden Ahmet Rıza'ya getirerek Neyzen Tevfik'i konuşturur; tüm düşüncelerini öğrenir. Ardından da ihbar eder. Gözaltına alınır ve sıkıntı dolu bir sorgulamadan geçirilir. Bu arada daha önce tam otuz beş kez jurnal edilmiş olduğunu öğrenir. On beş gün sonra da salınır. Ama artık mimlenmiştir ve hafiyeler peşindedir. Zarar veririm endişesi ile arkadaşlarından uzak durur. Kendini Beyoğlu meyhanelerine atar. Bu esnada Sütlüce Bektaşi Tekkesi'ne devam ederek Şeyh Mümin Baba'dan nasip alır. Siyasi baskı iyice artmıştır. O da pek çok Abdülhamit karşıtı gibi yurt dışına gitmeye karar verir. Kendi anlatımı ile "1319 (miladi 1902) senesi kânunusânisinin (Ocak) 13'üncü Perşembe günü Mesajeri vapurunun güvertesine postu sererek" Mısır'a doğru yola çıkar. En yakın arkadaşlarından Şair Eşref'te oradadır.

  Neyzen Tevfik'in Mısır'da geçen yıllarına ilişkin olarak gerçekle gerçek olmayanı birbirinden ayırmak neredeyse imkansız. Ama geçimini neyi ile sağladığını ve hicvetmeye devam ettiği biliniyor. Mısırda bir arkadaşı ile Neyzenler Kahvehanesi açıp işletir. Özbekiye Saz Bahçesi'nde çalarken plâk da doldurur. Jön Türklerle ilişkili bir dost toplantısında sarhoşlukla tabancasını ateşlediği ve duruşmada yargıca "haksızlık yapıyorsunuz" dediği için altı ay hapse mahkûm edilir. Ancak yaptığı itiraz kabul edildiği için bir buçuk ay yattıktan sonra özgürlüğüne kavuşur. Feride adlı Lübnanlı bir kadınla iki ay birlikte yaşar. II. Abdülhamit için yazdığı "Abdülhamid'in Ağzından Bir Nutk-ı Hümâyun" adlı hicvini İstanbul Kıraathanesi'nde okuyunca tutuklanmak istenir. Çevrenin işe karışması ile kurtulur. "Türk Aydınlarının Mısır Hidivi Hakkındaki Düşünceleridir" başlığı ile gazetelerde yayımlanan yazı nedeniyle hakkında tutuklama kararı verilir. Kurtulmak için "Kaygusuz Sultan" adlı bektaşi tekkesine sığınır...

  II. Meşrutiyet'in ilânıyla da Mısır'dan ayrılır İzmir'e döner. Ardından da İstanbul'un yolunu tutar. Kendi anlatımı ile 'Devr-i dilâra-yı meşrutiyet'in ilânından tam 28 gün sonra 8 Ağustos 1324'te (1908) Sirkeci rıhtımına ayak basar.

  Çemberlitaş'ta bir han odasına yerleşen Neyzen Tevfik'in "ilân edilen hürriyet"le karşılaşması pek de parlak olmaz. Seyretmek için gittiği ve Ferah Tiyatrosu'nda sergilenen "Sabah-ı Hürriyet" adlı oyunun İttihat ve Terakki'ce yasaklanması üzerine yaptığı konuşma yüzünden tutuklanır. Kısa bir süre sonra serbest bırakılır.

  Neyzen Tevfik 1910 yılında "sarıklı bir zâtın kızı olan Cemile hanımla" kardeşinin ve babasının karşı çıkmasına karşın annesinin ısrarı ile evlenir. Bir kızı olur. Ancak yürümeyen evliliği kızı Leman henüz üç aylıkken kayınbabasının eşini alıp götürmesiyle son bulur.

  Birinci Dünya Savaşı yıllarında Askeri Müze'nin kurucusu Muhtar Paşa'nın emrinde ve Mehterbaşı olarak askerlik yapar. Düzenle başı hoş olmayan Neyzen Tevfik'in askerliği de kendincedir. Herhangi bir meseleden Muhtar Paşa ile kavga eder ve çıkar gider. İstanbul Merkez Komutanı Albay Cevat Bey sık sık yinelenen bu kavgalarda araya girer ve Muhtar Paşa ile Neyzen'i barıştırır.

  Dönemin Harbiye Nazırı Enver Paşa'nın yalısında Mehter takımının verdiği konseri izleyen Almanya'nın Romanya'daki kuvvetlerinin komutanının ilgisini çeker. Bazı kaynaklara göre onun çağrılısı olarak Romanya'ya gider. Romanya'da piyano eşliğinde konser verir.

  1919 yılında ilk kitabı Hiç'i yayınlanır.

  1923'de Ankara'ya gider ve kardeşi Şefik Kolaylı'nın yanında 4-5 ay kalır. Ulusal Kurtuluş Savaşı'nı ve Mustafa Kemal'i yücelten şiirler yazar. Cumhuriyet devrimlerine bağlı onları savunan bir şairdir artık. Geçmişe geçmişin kalıntılarına karşı acımasız bir savaşıma girişir.

  1924 yılında arkadaşı Hasan Sâit Çelebi'nin de yardımları ile yazdıklarını Azâb-ı Mukaddes adı altında forma forma yayımlamaya kalkışır. Ancak girişim başarılı olmaz. İki formadan sonra noktalanır.

  1926 yılında Atatürk'le tanışır.
  1927 yılında sa'ra nöbetleri ve alkol yüzünden artık sık sık gideceği Toptaşı Tımarhanesi ve Zeynep Kâmil Hastanesi'nde tedavi görmeye başlar.
  1928 yılında Dresden Opera Müdürü Kurt Schtringler ile tanışır. Ney çalışına hayran kalan Opera Müdürü Neyzen Tevfik'i yücelten sözler söyler. Aynı yıl eski dostu Mehmet Akif'i görmek için tekrar Mısır'a gider. Bir yıla yakın bir süre yanında kalır.

  30 lu yıllarda ekonomik destek olsun diye Vali ve Belediye Reisi Muhiddin Üstündağ'ın girişimi ile Konservatuvar'da görevlendirilir. 40 lı yıllarda doktoru olduğu kadar dostları da olan Mazhar Osman ve Rahmi Duman'ın aracılığı ve Valiliğin oluru ile Bakırköy Akıl Hastahanesi'nin 21 nolu koğuşu ona ayrılır. İstediği zaman gelir yatar dinlenir ve çıkar gider. Rahmi Duman Neyzen Tevfik'le ilgili şunları yazmış; "Onu yakinen tanımak mazhariyetine 1932 de erdim. O tarihte genç bir asistan olarak Bakırköy Akıl Hastahanesi'ndeki 18 numaralı serviste (ehline) açmış olduğu şiir ve felsefe kürsüsünün hevesli ve usanmak yılmak bilmeyen bir talebesi olmuştum."

  9 Mart 1946'da basın yararına düzenlenen bir konserde çalar. Yaptığı taksimlerle izleyicileri büyüler. Konser öncesi neyini merak edenler konser sonrası onu dinlemenin bir şans olduğunu dile getirirler.

  1949 yılında dostlarından İhsan Ada Neyzen Tevfik'in eserlerini onun gözetimi altında Azâb-ı Mukaddes adı ile kitaplaştırır.

  1951 yılında Onu Affettim* adlı bir filmde önemli bir rolde gözükür. Ağlayan Şarkı adlı bir başka filmde ise Suzan Yakar'la oynar.

  1952 yılında arkadaşlarının ısrarı ile Şehir Komedi Tiyatrosu'nda jübilesi yapılır.

  1930'larda İstanbul Belediye'sinin bağladığı yardım aylığını saymazsak Neyzen'in düzenli bir geliri hiç olmaz. Neyzen Tevfik'in söylenceleşen yaşamı 28 Ocak 1953'te son bulur. Cenaze namazı Beşiktaş'ta Sinan Paşa Camii'nde kılınır. Caminin avlusundan taşan kalabalık; ana caddeleri kahveleri yolun karşısında ki Barbaros Bulvarını doldurur. Memurların profesörlerin ileri gelenlerin yanı sıra kılıklarına çeki düzen vermeye çalışmış sarhoşlar sokak serserileri ve bin bir çeşit insan bir arada uğurlarlar Neyzen'i bilinmeyene. Kim bilir belki de hiçlikten hepliğe...

  - ŞİİRLERİ -

  ABDÜLHAMİD'İN AĞZINDAN BİR NUTK-I HÜMÂYUN (İdam cezası almasına sebep olan şiir)

  Kal'a-i âsâr-ı zulme verdim istihkâm-ı tam
  Ettim istibdad ile tarihe ibka-ı nâm

  Öyle tarsîn eyledim olsa cihan zir ü zeber
  Attığım üss-i mezâlim haşre dek eyler devam

  Ben o cellâdım vatanda açtığım her yârenin
  İltihâbı bir zaman etmez kabul-i iltiyâm

  Nerde Cengiz Engizisyon nerde Haccac ü Yezid
  Nerde Timur Hülâgû nerde ecdâd-ı izâm

  Nerdedir Şeddâd ü Nemrûd nerdedir Ad-u Semûd
  Her cihetçe zâlimân-ı dehre ben oldum imâm

  Ben ölürsem mülk-ü millet bitmeden volkan gibi
  Ka'r-ı lâhdimden tüter eflâka dûd-i intikam!

  Ol kadar ezdim şu miskin milleti ki etmesin
  Fasl-ı dâvâ eylemek'çün rûz-i mahşerde kıyâm!

  Dörtlükleri

  Kime sordumsa seni doğru cevap vermediler;
  Kimi hırsız kimi alçak kimi deyyus! dediler...
  Künyeni almak için partiye ettim telefon
  "Bizdeki kayda göre şimdi o meb'us!" dediler...

  Kim demiştir kanun alınmıştır ayak altına
  Böyle bir halin vukuunda hamiyyet çiğnenir.
  Devleti yolsuz görenler halt eder bir beldede
  Kaldırım olmazsa kanun-ı hükûmet çiğnenir.

  Kim demiştir kanun alınmıştır ayak altına
  Böyle bir halin vukuunda hamiyyet çiğnenir.
  Devleti yolsuz görenler halt eder bir beldede
  Kaldırım olmazsa kanun-ı hükûmet çiğnenir.

  Felsefemdir kitab-ı imânım
  Taparım kendi rûhumun sesine.
  Secde eyler hâkikatim her ân
  Kalbimin âteş-i mukaddesine.

  Gözünü aç daha meydan var iken
  Dizginin canbaz elinde Neyzen!
  Girmedim ya kapısından baktım
  Cennet'i at pazarı sandım ben.

  Bî-namaz deyip beni Hak'dan uzak gören
  Sığmaz senin hayâline mihrâb ü mübrem.
  Sen sade beş vakitte ararsın Allahını
  Ben her zaman onunla emîn ol beraberim.

  Asrın yeni bir umdesi var hak kapanındır.
  Söz haykıranın mantık ise şarlatanındır.
  Geçmez ele bir pâye kavuk sallamayınca
  Kürsî-i liyakat pezevenk puşt olanandır!

  Hayliden hayli kalınlaştı yobazlık yeniden
  Softalık zorlu anırtı ile aldı yürüdü.
  Kara bir kinle taassub pusudan çıktı yine
  Yurdu şâhâne cehâlet yeni baştan bürüdü.

  İkilikler

  Türkü yine o türkü sazlarda tel değişti
  Yumruk yine o yumruk bir varsa el değişti!

  *
  Kâbe'den maksat varmaktır yâra
  Kör gibi tapınma kuru duvara.

  *
  Mey'de Bektâşi göründüm Ney'de oldum Mevlevî
  Meşrebim Mollâ-yi Rûmî mezhebim Bektâşidir

  *
  Üstüne alma fakat dinle samur kürkçüyü sen
  Nasıl olsa kabahat sahibini terk etmez.

  Koşma

  Dudağında yangın varmış dediler
  Tâ ezelden yayan koşarak geldim.
  Alev yanaklara sarmış dediler
  Sevdâ seli oldum; taşarak geldim.

  Kapılmışım ak oduna bir kere
  Katlanırım her bir cefâya cevre
  Uğraya uğraya devirden devre
  Bütün kâinatı aşarak geldim.

  Yapmak yıkmak senin bu gamlı ömrü.
  Ben gönlümü sana verdim götürü.
  Sana meftûn olduğumdan ötürü
  Sarhoş oldum Neyzen coşarak geldim.

  SAHNE-I ÖMRÜMDEN NEFS-I EMMAREYE HİTÂBIM !


  Alemin bağızârını s...yim
  Sünbül-ü verd-ü hârını s...yim
  Andelib-i nizârını s...yim
  Hasılı nevbâharını s...yim!

  Bana yoktur lüzumu gülşeninin
  Şeb-i tarik-ü rûz-ı rûşeninin
  Ne gülâmanın ne de zeninin
  Hepsinin tâ mezarını ....yim!

  Ağlamam ben ben erkeğim erkek
  Hayli güçtür bana cefâ etmek
  Minnet bu ömrü de be felek
  Atını al tımarını s...yim!

  Güççedir bu fakiyi aldatmak
  Yüzdürüp sonra künteden atmak
  Gözünü aç da sen bana bir bak
  Ben senin itibârını s...yim!

  Sâkıy-i mâh-rûyına s...yım
  Gülünün reng-ü bûyuna s...yım
  Mutribin hây-u hûyuna s...yım
  Sâgar-ı neşvedârını s...yim!

  Yok safâsı hezâr-ı dem-gerinin
  Gül-sitanda şükûfe-i terinin
  Bezm-i sahba-yı rûh perverinin
  Neşvesile humarını s...yim!

  Feleğin uğradımsa vartasına
  sı...yım ağzının tam ortasına;
  Bunu yazsın cihan da hartasına;
  Kıtaat-ü bihârını ....yim!

  Çukurçeşme İstanbul 1317

  İSKELET


  Sen ey tarih-i millet ey şehâdetnâme-i ecdâd
  Haber ver böyle günlerde ederdin kimden istimdâd?

  Uyan bir kerre bak mülke sen ey pürşân olan mazi
  Yıkıldı üstüne halin şu kanlı kirli enkazı.

  Şu binlerce zinâ-zâde vatan bâziçe olmuştur.
  Ocaklardan esâs-ı devlete kundak konulmuştur.

  Sunuldu millete zehrâb-ı şer câm-ı cehâletle
  Yed-i İblisi bûs etti eşekler hüsn-i niyyetle.

  Mületevvestir bugün cümle devair siyn-ü zilletle
  Yazılmıştır vukûat-ı ahire hun-ı milletle.

  Nezâretler irâdetler verildi usta Cavid e.
  O demde başladı aylıkları ehlince tezyîde.

  Uyup her dâire kanuna çevrildi fırıldıklar
  Usûl-i darbı tuttu Meclis-i Milli de yardaklar.

  Çıkıp kürsi-i istikrâza keşkûl dest-i devlette
  Beyân-ı nutkeden bir cenfedâdır râh-ı millete.

  Davul boynunda halkın parsayı bir kaç şakıy toplar
  Ki onlar da Cemâl Enver ile Talât gibi hoplar.

  Kaçarlar dîdeden olmak nihân onlarca bir şey mi?
  Vatan uğrunda tebdil-i mekân onlarca bir şey mi?

  Sadedden çıktım amma hâtıra bir fıkra gelmiştir
  Eğer tasdi edersem de geçilmez çünkü pek nâdir.

  Var imiş çingenede bir ayı bir de maymun
  Oynatır bunları gündüz üçü birden memnun.

  Olarak avdet ederler ahıra her akşam
  Gel yoğurtsuz durmazmış acıkırmış bu ağam.

  Yolda bir kâse yoğurdu alarak saklarmış
  O çıkınca dışarı maymun onu haklarmış.

  Her ne artarsa dibinde ayının çehresine
  Sürerek hem çekilirmiş köşede hücresine.

  Kahveden vakti gelince çıkarak çingâne
  Uzanırmış ahıra doğru yoğurtla nâne.

  Bir bakarmış ki içinde çanağın yeller eser
  Bu işi hangisinin yaptığını aklı keser;

  Öyle yâ işte na maymun yatıyor başta yular
  Ağzını burnunu durmaz öteki vîra yalar.

  Yapışırmış sobaya çingene işte o zaman
  Dayağı yer ayı maymun köşede hande-kûnân.

  Şu bir fıkra fakat insan için şayân-ı ibrettir
  Gülüp de geçme tetkik et tamamen bir hakiykattir.

  Adem abâd-ı mâziden gelir bir nevha-i efsüs
  Sımâh-ı millete çarpar duyan kim? Mevce-i kâbûs.

  Bu halkın ruhunu izanını boğmuş cehâletle
  Çakal doğmuştur aslandan beşer şeklinde bir kitle.

  Kanında kalmamış ecdâdının aşâr-ı vicdânı
  Takılmış boynuna lavk-ı esâret işte bürhanı.

  Berât-ı acz-ü zillet cephesinde hilkaten mestûr
  Necât-û fevz-ü hürriyyet zafer indinde hep menfûr.

  Tereddüd gözlerinde bi kararîye işârettir
  Sözünden tab-bî rengi nükûle bir alâmettir.

  Koşar ser-der hevâ her bir leîmin mâverâsından
  Nedir maksad sorulsa bî haberdir mâcerâsından.

  Edâninin elinde şerre âlet hakk-ı mazlûma
  Ocaklarda tüner her dem müşâbih bûm-ı meşûma.

  Dilinde metu-i fetvâ-yı cinâyet vird-i dâimdir
  Zulümle kan akıtmak sanki dinî bir merâsimdir.

  Belâ-yı kahr-u istibdada teşne şulesiz gözler
  O kâbûs-ı girânı vuslat-ı canân gibi özler.

  Ocakda and içirmişler bu hun- lisan-ı malüme
  Hep onlar âşinâ Merkezdeki esrâr-ı mektûme.

  Biçer elbette kendi ektiğin herkes bu âlemde
  Bekaa yok sûr-ı şâdîde ve nâşâdî-i mâtemde.

  Fakat kaanun-ı hikmette budur şer nâme-i defter;
  Fazîlet muhyi-i şâdî cehâlet mâteme müncer.

  Esâs-ı pâydâri-i vatan devlet adâlettir
  Maarif- ilm-ü fen sanat birer bâb-ı saadettir.

  Belâ-yı cû ile endîşe-i ferdâ sokaklardan
  Temessül eylemiş şekl-i ahâlide geçer her an.

  Bütün gün milleti takib eder bir div-i nevmîdî
  Girer sakf-u cidârından büyûtun tayf-ı tehdidi.

  Emeller tîşe-i gamla kazılmış hufrede medfün
  Gönül küskün kararmış dîdeler erbâb-ı hak mescûn.

  Açılmış dest-i eytâm-u erâmil arş-ı Rahmana
  Kapanmış perde-i bu zulmistan-ı hüsrâna.

  Şikâyet var mehâkim yok; maraz çoktur devâ mefkûd
  Belâ çok def eden yoktur yanar belde sular mesdûd.

  Giden gelmezse serhadde gelen de dönmez elbette
  Firâr etmişse askerden karar eyler şakavette

  Sadakat hüsn-i hizmet hep mükâfata mukabildir.
  Güler yüz iltifât ihsan-u eltâfa muadildir.

  Görüp ahk3am-ı asrı münhârif sıdk-u selâmetten
  Çekildim izzet-ü ikbâl ile bâb-ı hükûmetten.

  Deyen şu Dâhî-i âzam rehâ peymâ-yı millettir.
  Açıp tarihi kabristanda say emsâlini bir bir:

  Dayak zindan nefiy gurbet mezâlim katl-u istibdâd.
  Hakiykat ehline tatbiyk olunmak bizdedir mutad

  Evet üç beş deni meydân-ı idlâle atılmıştır.
  Hemen beş on beyinsiz bu eracîfe takılmıştır.

  Cehâlet perde-pûş-i nazra-i idrâk-ü istidad.
  Rezilet sâlib-i şerm-ü hacâlet herçibâdabâd.

  Âtaletten uyuşmuş mâr-i sermâ-dideye benzer
  Hazîz-i meskenetten sem saçar bu melanet göster.

  İnanmaz ilme takdire kulak asmaz tedâbire
  Pes-ü belâsını görmek gelir güç çünkü hınzîre.

  Şu on yıllık idâre sarstı mülkü taâ esâsından.
  Anasır da vilâyetler gibi ayrılmada her an.

  Açıldı saf-be saf harb-ü sefer hâriçte dâhilde
  Kuruldu heymeler merkezde serhadde menâzilde

  Vatan evlâdı önce başlandı mahv-u idâma
  Büründü serteser her yer sehâb-ı zulm-ü âlâma.

  Zuhûra yüz tutunca bizdeki asâr-ı izmihlâl
  Görüldü başlarında hepsinin sevdâ-yı istiklâl

  Cehâletten serîr-i hâkimiyyet çöktü alçaldı
  Hulâsa mülk-ü milletten kuru bir iskelet kaldı.

  Eskişehir 5/2/1335

  ŞÜPHE

  Şüphemin dalgaları her dini boğdu aştı
  Gönlümün yolları gittikçe karanlıklaştı.

  Bir teselli veremez bilgi denen şu kötürüm
  Hele imân ise o köhne yular mahz-ı cürüm.

  Sû-i kasd eylemiyen aklına iyman edemez
  Takılıp bir masalın ardına mantık gidemez.

  İşte su nâmütenahi denilen varlıklar
  Sevdiğim fâhişenin bir piçi dersem ne çıkar?

  Kâinatı doğuran kahbe bilir iç yüzünü
  Önü zulmet sonu zulmet nideyim gündüzünü?

  Sen takıl da peşine bir sürü ehl-i tarabın
  Korkmadan gir kanına hikmetin aşkın şarabın!

  Beyoğlu 1938

  O ÖLMEDİ!

  Tanrı ölmez O dilerse görünür bir müddet
  Kaybolunca Onu kalbinde bulur her millet.

  Biliyormuş kaderin cilvesini evvelce
  Bütün ecrâm-ı semâ yasla büründü o gece.

  Yaklaşan bir acı önce güneşi korkuttu
  Ay tutuldu diyemem gökyüzü mâtem tuttu.

  Ata geçtin ebedin mevki-i müstahkemine
  Bir direktif veriyor arza beşer âlemine!

  Bize ilhâm ile isâl ediyor her haberi
  Ki Onun kudret-i külliye emirber neferi.

  Bağladı dâr-ı fenânın ebede telsizini
  Güdelim açtığı yollardan mübârek izini.

  Atatürk ün beşere sunduğu peymânı budur:
  Atatürk e inananlar er olur sulhu korur!

  Beyoğlu 1938

  AÇMAZ


  Ulu Tanrım bu Arap açmazı Türkü yendi
  Tam bin üç yüz sene bîcareye Müslim dendi

  Altı bin yıl maval gezdi ağızdan ağıza
  Kapılan yandı bu iman denilen mıhladıza

  Aslı yok astarı yok esteri yok kervanı var
  Aklı yok rehberi yok varlığı yok şeytanı var

  Bu uğurda sürünenler tamam üç yüz milyon
  Hepsi de birbirinin zıddı ve şeran melun

  Bin bir uçlu kazığı çak diye verdin deliye
  Bağladın hem de yularsız biz kâl ü belîye

  Gece bastı kara kaplı kitap oldu hâkim
  Anırırken tepişen bunca eşek hep âlim

  Hepsi de kendisinin gittiği yol doğru sanır
  Razıdır yaptığına az buçuk elden utanır

  Utanırdan garazım menfaatinden korkar
  Yoksa her şeye müsait o sarık kanlı yular

  Sargı sarmış gibi bir kör çıbana manzarası
  O kızıl fes o Grek damgası yüzler karası

  Taşıdı yüz sene bu illeti bîçare vatan
  O cinayet sürüsü gitti sılaya karadan

  Âdem in hasleti temsil edemez bu piyesi
  Türke düştü beşerin zaviye-i tesviyesi.

  Balıkesir 1926

  O NA

  Değil binlerce milyonlarca milyarlarca aşıklar
  Senin hep gölgeni sevmiş yüzünden bîhaber gitmiş

  Dem vurmuş enbiyalar nâr-ı aşkından
  Tutuşmuş hepsi kül olmuş özünden bîhaber gitmiş

  Bütün edyânı gûna-gûn a olmuş kaşların mihrap
  Kapanmış secdeye bunlar gözünden bîhaber gitmiş

  Elindeki körlerin şu ilm ü mantık kör ışık olmuş
  Düşenler dam-ı davaya sözünden bîhaber gitmiş

  Şarabı Len-terânî den içermiş sâki-i hikmet
  Bizim leyl-i firakın gündüzünden bîhaber gitmiş

  ANLADIN MI?

  Hicran destanını kendinden oku
  Mecnundan duyupta rivayet etme
  Aşkın leylâsını gördünse söyle
  Söz temsili bulup hikâyet etme

  Yüz bin leylâ doğar âlemde her gün
  Senin aradığın zevk safa düğün.
  Tutacağın işi önden düşün;
  Daha ilk adımda nedamet etme.

  Sevdanın önünde pek güvenilmez
  Tutuşursan eğer kolay sönülmez.
  Bu yolun hükmüdür geri dönülmez
  Canına kıymazsan seyahat etme.

  İyi bak kabına olmasın delik
  Boşuna taşırsın gider gündelik.
  Ânında ölmedi ettiğin iyilik
  Alem duysun diye inat etme.

  Kâbeden maksadın varmaktır yara
  Kör gibi tapınma kuru duvara
  Hızırı istersen kendinde ara
  Bulamadım gibi rezalet etme!

  Muhabbet herkesin aklını çelmez
  Gönül viranesi kolay düzelmez
  Alemden çekinme bir zarar gelmez
  Sen kendi kendine hiyanet etme.

  Sen şatır gönlüne hicran dolmasın
  Gençliğin gülseni gamla solmasın
  Neyzen gibi aklın yarda olmasın
  Özründen çok büyük kabahat etme!

  Tıp Fakültesi Hastanesi 1337

  ÖZ DUYGUM

  Zat-ı sultan-ı beka yani meâni husrevî
  Saz ve söz ahengin etmiş aşka bûrhan-ı kavî
  Ben ezel sermestiyim meydanım arş-ı müstevî
  Aksedince gönlüme şems-i hakikat Pertevî
  Meyde Bektaşî göründüm neyde oldum Mevlevî

  Nur-ı hüsnün nâr-ı aşkın şemine pervane var
  Ömrümü vakfeyledim birdir bana mehd ü mezar
  Varsa kalmış sırr-ı hilkatten yegâne yadigâr
  İşve-i ney neşve-i mey etti gönlümde karar
  Gûş edince bezm-i vahdette rumûz-ı Bişnevî

  Hubb-ı Haydar bu tarîkın hem sonu hemde başıdır
  Cavidan ü Mesnevî misbâh-ı şu le-pâşıdır
  Suret-i manada Hünkâreyn sır kardaşıdır
  Meşrebin Molla-yı Rumî mezhebim Bektaşîdir
  Ta ezelden yandı dilde bu çerâğ-ı manevî

  Rişte-i ömrüm rebâb-ı cismimin evtârıdır
  Her rek-i can perde dest-i hecr bestegârıdır
  Zahm-ı sinem lâledir gözyaşlarım enhârıdır
  Hamse-i âl-i abâ esrarının gülzarıdır
  Bu iki nurun tecellâsı ile gönlüm evi

  Olmadım meftunu mâlin rütbenin sim ü zerin
  Zevki şevki neyle meydir rind-i azade-serin
  Dest-i cûdundan çekip kallâvî-yi Peygamberin
  Mazhar oldun feyzine Neyzen Cenab-ı Hayder in
  Kilk-i irfan-ı beyanın yazdı bu şir-i nevi.

  ÇAR NİKOL A


  Ateş-i zulmü başından burc-ı tahta çıkmada
  Bunca vâhın nâlenin derdin gamın âhın ofun
  Dübb-i ekber kutbuna baktım tefeül eyledim
  Taht-ı çarın tersine dönmüş semada Moskof un

  İnfilak eylesinde çeşm-i ezel
  Bu hayasız diyarâ yağsın ecel
  Kıl tecelli ya....ya Kahhar
  Kalsın erbâb-ı mel anet nâçâr

  Aç bıraktın milleti hırsızlığı sürdün öne
  İsterim Allahtan tez günde ikbalin söne
  Bin musibet bin belâ yağmaktadır günden güne
  İsterim Allah tan tez günde ikbalin söne

  Bazı gençler seni taklit ediyormuş duydum
  Pek fena bir çığır açtın Neyzen
  Serserilik denilen mahbubu
  Alamaz koynuna her boşta gezen

  İKİ KIT-A

  Şu doksan milyon Alman hikmetiyle ilm ü fenniyle
  Tasavvuf ıstılahınca fenâfil-Hitler olmuştur
  Feragat tacının altında vahdet sırrı zâhirdir
  O yerlerde bu gün sulhun perisi asker olmuştur

  Hangi ıslahata başvursan düzelmez memleket
  Bir giderse fışkırır bin mertekip bin muhtelis
  Kanlı hendekler kazar devletle millet beynine
  Saltanattan yadigâr-ı mel anettir her....

  AYDEDE

  Takdirin tasvibin bollaşır oldu
  Hüsufe uğrama aman ay dede!
  Nimetler hizmetler kapalı geçsin
  Şüpheye düşmesin zaman ay dede!

  Saptın mı acaba tuttuğun yoldan?
  Dualar almışsın yetimden duldan
  ....
  Şu dümen kırışın yaman ay dede!

  O pembe bulutlar sarardı soldu;
  Muhâlif rüzgârla yelkenler doldu;
  İşaret feneri görünmez oldu
  Her yanı bastırdı duman ay dede!

  Yetişir gurbetten aldığın öğüt;
  Kim sola yanaştıysa kalmıştır züğürt;
  Sen suya yular tak altından yürüt;
  Sesini çıkarmaz saman ay dede!

  1948


  MEVLANA

  Yaş elli beş boy boyunca imiş biraz kanbur
  Demek ayıb değil amma edepte hayli kusûr

  Bir inhinâ ki sevimli şu devr-i pirîde
  Fenâ-yı mutlak içinde bir ölmeyen zinde.

  Başında bir keçeden takke amma sivri ucu
  Pek öyle dikkat edilmez şiârı göz yorucu.

  İner o takkenin altından omza dek saçlar
  Kıvırcık uçları pek çok değilse de ak var.

  Kulakların küpesinden yukarısını perçem
  Kapatmış ondaki mana bir uzlet-i mübhem.

  Alın açık gibi amma görünmüyor o kadar
  Ve takye haylice inmiş ki nâsiye pek dar.

  Hutût-ı cephe mukavvesce ince sık ve derin
  Kaşında bir iki ak var çatık değil de yakın.

  Sakal da nîm-kıvırcık uzunca kır düşmüş
  Dururdu sol kulağında bir ince halka gümüş.

  Bıyıklar ağzını örtmüş bu bir süküt-ı belîğ
  Firaak-ı Şemsi eder sabr-u aşk ile teblîğ.

  Ten esmerimsi yanaklarda sâye-i sufret
  Bu gölge zıll-i ledünden hâyal-i mahviyyet.

  Kaş uçları kapamış göz kapakları mestûr
  Bu gölgelikde ki kirpiklerin zılâli fütûr.

  Nazarlarında tahâkküm var amma nâ-mahsûs
  Akardı her nigehinden nice cihân-ı şümûs.

  Bakışlarında meâni akar coşar köpürür
  Bir ân-ı lemhada kalbi ebedlere götürür.

  Yeşil pamukları çımış solukça hırkası var
  O vardı sâdece sırtında bir de bir şalvar.

  Zemîni yerden epeyce yukarda bir taş oda
  İçinde musluk ocak var tavan taban tahta.

  Bir enli pencere şark-ı şimâliye nazır
  Bina da Devre-i Selçuka ait anlaşılır.

  Basit içindeki eşya pek azdı mefrûşât
  Bu hücreden çok uzaktı gam-ı hayât-ü memât.

  Girince pencerenin karşısındaki köşeyi
  Tutan bu pîr idi peşinde vardı neyle meyi.

  Önünde râhleye benzer ve oyma bir kürsî
  Derûn-ı hücre bütün bir mehâbet-i kudsî.

  Bu akdesiyyeti i-lâ ederdi Mevlânâ
  Yazan serâiri işte bu nûr-ı arz-ü semâ

  Fakat bilir misiniz bû huzûr-ı izzette
  Bu kûşede ve bu ayn-el-yakin hakiykatte.

  Dikilmiş arşa kadar bir sütûn-i ıtminân
  Bu nûr nûr-ı Alidir emânet-i Kuran

  Ulûm-ı zâhire burda güneşte bir yarasa
  Fezâ-yı lâyetenâhiyyet acizden de kısa

  Uyûn-i felsefe ama vukuf-ı fen kötürüm
  Bu yerden ben şunu bildim demek cahîm uçurum

  Serîr-i saltanatı fakr ihtişamı dehâ
  Şehi bir aşk-ı müebbed ki hep firaak-u bükâ.

  Semâsı hîç-i mutlak şihâb-ı sâkıbı gâm
  Terâneler ile mülhem yağar hayâl-i elem.

  Mesîl-i hâme-i manâ nedir? Kelâm-ı sübût
  Lafızda yer tutabilsin serâir-i lâhût.

  Bu dinde düzah-u cenneti azâblar yanıyor
  Bırak hayâtı ölüm ra-şelerle kıvranıyor.

  Mezârı hufre-i vuslet taşı hayâl-i emel
  Harâbe-i şubehâtın içinde yok meşal.

  Bu yerde yok olabilmek kadar bir emr-i asîr
  Tahayyül eyliyemem ben ki eyleyim tasvir.

  Dehâ-yı hârikanın bu harîm-i hikmetidir
  Kader bu hikmete bigânedir maiyyetidir.

  Fakat bu hikmete sermâyedir vücud-ı adem
  Heman bu yokluğa karşı bütün sücûd-ı kıdem.

  Bir izdihâm-ı müebbed değil bu sırr-ı vücûd
  Bu sırda oldu nümâyân hakaayık-i mevcûd.

  Demek ki kendini bilmekte vâr imiş hikmet
  Muhabbet ehli olan kendini bilir elbet.

  Bilirse al neyi vakt-i terânedir Neyzen
  Hayât bir dem-i sıhhat kaçırma fırsatı sen!

  Tıp Fakültesi Hastahanesi 16/2/1337

  FELEK

  Yamansın her zaman aldattın beni
  Hem düşürdün hem de kaldırdın felek
  Mecnunsun diyerek Leylâ peşinden
  Issız vadilere saldırdın felek

  Rehberimsin dedin benise kördüm
  Elimle başıma çok çarap ördüm
  Kendimi unuttum âlemi gördüm
  Hesapsız günahlar aldırdın felek

  Bir devadır dedin zehir tattırdın
  Gençliğin okunu boşa attırdın
  Körlerin yurdunda ayna sattırdın
  Çıkmaz sokaklara daldırdın felek

  Uyuşmadı gönlüm mert ile zenle
  Ne bir iş bilenle ne boş gezenle
  Hicran köşesinde bozuk düzenle
  Neyzene her telden çaldırdın felek

  BANA NE

  Serseri bir herifim kevn-ü mekândan bana ne
  Ezelî derbederim hükm-î zamandan bana ne
  Kendimi ... lemedim pir-ü cevandan bana ne
  Bir mümessel ölümüm kâr-ü ziyandan bana ne
  Kaniim hiçliğe âsâr-ı cihandan bana ne?

  Nefsimin ecnebisi olduğumu anlayalı
  İlmi fenni hiçe saydım ve bütün mahasalı
  Medeniyet benim indimde bugün bakla falı
  Sen gözetle bitecektir köse dehrin sakalı
  Bu oyundan o koyundan karamandan bana ne?

  Baş siyasetçi olan şu ( Klemanso ) ( Askit )
  Alaman Yunan İtalyan sürerek her yere fit
  Ördüler serhad-i vicdana ölümden bir çit
  Beşeri soymak için dalga ile bir sürü it
  Hırlaşırlar o o yandan bu bu yandan bana ne?

  Gerçi gittim s... min doğrusuna ben kırk yıl
  Gel .ötün varsa humarından o sahbanın ayıl
  Bir boğaz tokluğuna her şeye oldum da kail
  Serserisin diye iş vermediler; gül de bayıl
  Muktezası bu olan arz-u beyandan bana ne?

  Berk-i aşkın ... oldu siper-i saikası
  Nefsimin santralında babamın hârikası
  Ne vakit geçmiş ise destime fırsat yakası
  Kendimi sanmış idim âb-ı hayatın sakası
  Şimdi vuslat arayan servi revandan bana ne?

  Olmuşum vâd-i hayretteki aczimle alil
  Edemez hikmet-i esrarını insan-ı gavil
  Göremez gördüğümü şerh-ü beyan-ü tafsil
  Bu muallim bu muharrir bu muhacir bu asil
  Bu zavallı bu siyasi bu yamandan bana ne?

  Bulamaz derdime çare babam olsa lokman
  Satılır beş paraya din pazarında iman
  Düşünün halimi bir kere ne çektim ihvan
  Romatizma metelik yok rakısız aç ve yayan
  Kanlı tacı taşıyan taht-ı revandan bana ne?

  Gün olur ki bulamazsın ne bir ekmek ne tütün
  Parçalanmış ceketin belki açıktır da .ötün
  Bana ne bundan efendim? ... beni dinle ve bütün
  Nâz-ı ibda-ı zaferle bizim illerde bu gün
  Esiyor bâd-ı sabâ toz koparandan bana ne?

  s...yim kalp dinini kahbe gâvur Avrupa nın
  Onu ıslah-ı adalet diye hâkim yapanın
  Vatikan da öperiken .ötünü kart papanın
  Ararım aslını İncil e gönülsüz tapanın
  Çekemezsin beni bu sendeki kandan bana ne?

  Çalabın birliğine can-ü gönülden taparım
  Türemin gayrisi hiç bir yola gitmem saparım
  Karımı Salih efendi diye dursun yaparım
  Yakasından sakalından o gün elbet kaparım
  Bu yavuklum var iken o kezibandan bana ne?

  Derd-i mâzi ile bir ökseye kasden bastık
  Vatanı halkı cehaletle kavurduk kastık
  Sanatı ilmi siyaset ile boğduk astık
  Yoksa şimdi başımı koymak için bir yastık
  O fırından şu hamamdan ve bu candan bana ne?

  Müslümanlıkta tasavvuf geriyor cehle göğüs
  Râfızî şîa ve sünnî tanıma hepsine küs
  Bunları suret-i zâhirdeki alâyişi süs
  Kerbelâ Mekke Medine Horosan Kilise Kudüs
  Medrese tekke manastır Vatikan dan bana ne?

  1933

  HAYAT ARMONİSİ

  Suçlu elbette ceza-dîde olur olsa bile
  Çiftliği fabrikası bankası hatta vapuru
  Onu mahkûm edemez emr-i adalet bile
  Var ise şayet elinde mütehassıs raporu

  Anladın ya bu işin iç yüzünü kes sesini
  Kimseye açma sakın nefsini dikkatle koru
  Sözüm ver de kulak git sazını eyle akort
  Bil hayat armonisinde şu minor la majoru

  Böyledir şartı hayatın şu cihan-ı gamda
  Para verdinse yerinme vapuru sanma boru
  Alınır taht-ı tedaviye azab-ı vicdan
  Korkmasın katil ve gaddarın eğer varsa zoru

  Fahrî üstad-ı cihan olsa gerektir Neyzen
  Ki onun sanatıdır sahne-i tıbbın dekoru

  GEÇER

  Izdırabın sonu yok sanma bu âlem de geçer
  Ömr-i fâni gibidir gün de geçer dem de geçer
  Gam karar eyliyemez hânde-i hurrem de geçer
  Devr-i şâdi de geçer gussa-i mâtem de geçer
  Gece gündüz yok olur ân-ı dem âdem de geçer.

  Bu tecellî-i hayat aşk ile büktü belimi
  Çağlayan göz yaşı mı yoksa ki hicrân seli mi?
  İnliyen sâz-ı kazânın acaba bam teli mi?
  Çevrilir dest-i kaderle bu şu ünun filimi
  Ney susar mey dökülür gulgule-i Cem de geçer.

  İbret aldın okudunsa şu yaman dünyadan
  Nefsini kurtara gör masyâd-ı mâfihâdan.
  Niyyet-i hilkâtı bu aşk-ı cihân-arâdan
  Önü yokdan sonu .oktan bu kuru davâdan
  Utanır gayret-i gufranla cehennem de geçer.

  Ne şerîat ne tariykat ne hakiykat ne türe
  Süremez hükmünü bunlar yaşadıkça bu küre
  Câhilin korku kokan defterini Tanrı düre!
  Mârifet mahkemesinde verilen hükme göre
  Cennet iflas eder efsâne-i Adem de geçer.

  Serseri Neyzen in aşkınla kulak ver sözüne
  Girmemiştir bu avâlim bu bedyi gözüne.
  Cehlinin kudreti baktırmadı kendi özüne.
  Pir olur sâkiy-i gül çehre bakılmaz yüzüne
  Hâk olur pîr-i mugan sohbet-i hemdem de geçer.

  1943

  AYGIR İMAM

  Ben nasihat veremem gerçi size Aygır İmam
  Kafa tutma saz için sen de bize Aygır İmam
  Su-i niyyet taşıyan alçağa lânet olsun
  Yoktur asla garazım zatınıza Aygır İmam

  Sana karşı kötülük varsa eğer kalbimde
  Atarım varlığımı Akdeniz e Aygır İmam
  Sayarım hatırını hem de seni incitmem
  Korkarım taş atamam ben kerize Aygır İmam

  Saldırışlarda soğukkanlılığın mucizedir
  Hani örnek gibisin İngilize Aygır İmam
  Bu akort olmadı dersin üzülürsün boşuna
  Kulak asma olur olmaz pürüze Aygır İmam

  Kudururdun içine orgu akort etmek için
  Kardinal olsaydın Portekiz e Aygır İmam
  Gel düzen meselesinde adını b.. latma
  Dokuza çıktı mı inmez sekize Aygır İmam

  Şu kulaksızlığını radyo da ilân ettin
  Bu rezalet foyası çıktı dize Aygır İmam
  Bir çelik parçası davanızı tekzip etti
  Sustuk amma hepimiz ben geveze Aygır İmam

  Musikî servetinin haznesi ardiyyesi yok
  Yüklemiştir onu hak bir öküze Aygır İmam
  Bu da gül pembesi derdin de kırardın rekoru
  Kadı olsaydın eğer sen Sereze Aygır İmam

  Paraca pulca bu yıl hayli kalınlaştın ha
  Ateş-i Veylün likülli hümeze Aygır İmam
  Pek zebûn-küs diyemem amma ezersin zayıfı
  Lüpe geldi mi taparsın semize Aygır İmam

  Yan bakarsın biraya konyağa amma geriden
  Kıç atarsın şaraba sertçe düze Aygır İmam
  Bayılırsın pilice zannederim tilki gibi
  Lüferin tazesi olmaz mı meze Aygır İmam

  Saldırırsın boğarak nağmelerinle bezme
  Köfteye meyveye bolca çereze Aygır İmam
  Katakulli okuma nağmelerin kaşkariko
  Hilede taş çıkarırsın Muize Aygır İmam

  Bir kütüksün bu ilimde fakat aslın meçhul
  Benzemezsin meşeye pınala hatta cevize Aygır İmam
  Bir sicillin sayılır bu yazılar varlığına
  İşte müsveddesi sen çek temize Aygır İmam

  Beyoğlu 1936

  BU DA BULUNSUN


  Öpüldükçe be levs-âlûd etekler
  Bükülmez bir zaman hain bilekler
  Dualar hüsnüniyetler dilekler
  Şifabahş olmadı gitti emekler
  Bu ....den beka her kim ki bekler
  Güler ahvâline itler eşekler

  Bakan müstakbele maziye hâle
  Görür mahkûmdur millet zevale
  Girer zanneylemek mızrak çuvale
  Teşebbüs etmedir emr-i muhale
  Bu.... beka her kim ki bekler
  Güler ahvâline itler eşekler

  HAVÂLE

  Düzelmiyen şu âlemin işini
  Ulu Tanrım olan nûra bırakım
  Sabreyledim kırk yıl sıktım dişimi
  Gün görmeyi Nefh-i Sûra bıraktım.

  Avrupayı siyaseti plânı
  Devletlerce uydurulan yalanı
  İngilizi Fransız Yunanı
  Felek denen şu kanbura bıraktım.

  Enver ini Topal ını Şaşı yı
  Sakallı yı bizim Çeribaşı yı
  Malla daki tavşanlara aşıyı
  Vurmak için bir doktora bıraktım.

  Tetkik ettim her mesleği her dini
  Bulamadım gamsız bir tek ferdini
  Anlatmak için Siyonist e derdimi
  Marko Paşa ile Tur a bıraktım.

  Binbir aşrı doğururken bir gece
  Güvenilmez bu feleğe zerrece
  Bak tarihe saltanatlı bir nice
  Süleyman tahtını mura bıraktım.

  Çok krala çalkalayınca eleği
  Hâkim ettim kazma ile küreği
  Mişlyarlarca mehpâreyi meleği
  Mezâr gibi bir çukura bıraktım.

  Görsün cihan serseriler pirini
  Vermem Türk ün yerini
  Müselleste olan üçün birini
  Konstantin le Anzavur a bıraktım.

  Kulak asmam gürültüye sese ben
  Baktım kalbim eli pişe pese ben.
  Yeri göğü yapan mühendise ben
  İrfân adlı bir mezura bıraktım.

  Feylesofa kaptan etsem Papi yi
  Göremezler fırtınayı tipiyi.
  İspermeçet-zâde ile Kirpi yi
  Mihrân ile Haçador a bıraktım.

  Dilencilik yetmez gibi eline
  Dâr-ül hikme çıktı hakkın halline
  İstibrâyı sürsün frenk eline
  Meseleyi bir kubura bıraktım.

  Yeni sahne zannetme ki bozuktur
  Piyesine hırlayanlar buçukutur.
  İnci midir sancı mıdır ne .oktur.
  Kemiğini direktöre bıraktım.

  Deli Neyzen al mansuru destine
  Terâneyle selâm yolla dostuna
  Matbuatın masasının üstüne
  Seyyâh iken kırık billûr bıraktım.

  Haydarpaşa 1337

  MEŞIME-I ÜMMID

  Deli gönül daldın yine engine
  Hatırından neler gelip geçiyor?
  Şarktan garba garbdan şarka uçuşan
  Bulutlardan haber gelip geçiyor.

  Sevir deki muâhede siyaset
  Çoktan çöktü bunu bilmek mâharet.
  Kerâmete kıç attıran ferâset
  Postası her sefer gelip geçiyor.

  Baktım harbin yıldızına şebine:
  Emperyalist kaynayacak dibine.
  Derin duyan her devletin kalbine
  Yırtıcı bir hatar gelip geçiyor.

  Bir siyaset bu saltanat bu nişan
  Avlanan vicdana bir kanlı kapan
  Altı bin yıl bu lâf değil çarpışan
  Kılıçlardan beşer gelip geçiyor.

  Bu bayrağın mızrağının ucunda
  Bir el gördüm küre var avucunda
  Kehânetin Türk e ait burcunda
  Yeni bir şahaser gelip geçiyor.

  Mebdeine kadar baktım hilkatin
  Göz gezdirdim düşturuna vahdetin
  Milletine yâr olmayan devletin
  Kapısından zafer gelip geçiyor.

  Neyzen! İnsanların her bir katında
  Gönül gözü az gencinde kartında
  Üniforma sandığımız sırtında
  Pıhtıdan bir semer geşip geçiyor.

  Tıp Fakültesi Hastahanesi 1337

  AKIN

  Esselâm ey ulucan İbn-i Süreyya Kör Ali
  Bâb-ı Haydar da tevârüsle müheyyâ Kör Ali
  Nam-ı zatın Ali İhsan da olur ya Kör Ali
  Künyeni böylece yazmaktaki mana Kör Ali
  Her muhatap nazar-ı dilde serâpâ Kör Ali

  Künyeniz ailece; eski Kızılbaşoğlu
  Kökünüzden başınız Babıâli ye bağlu
  Bilirim ki yüreğin derd-i vatanla oğulu
  Gerçi devlet ile hemsin bu siyaset bu gulû
  Bence tarihi de bıktırdı bu dava Kör Ali

  Pek kolaylık ile olmaz bu işin tesviyesi
  Şekl-i milliyeti bozmuş tepeden zaviyesi
  Yeni baştan yapınız sahneyi fikri piyesi
  Dolmasın bir sürü sırtlanla amel nahiyesi
  Bir iken tecrübeniz oldu dü-bâlâ Kör Ali

  Her taraftan yine cûşân oluyor ehl-i hulûl
  Semtiniz olmada çok alçağa mersâ-yı vusûl
  Bulmasın fikr-i edânî vü fiten cây-ı husûl
  Çevirin ters yüzüne bunları ettirme kabul
  Oluyor hemdeminiz bir sürü ednâ Kör Ali

  Açmazın hurdesi malûm ya dışarıdan görünür
  Rûh-ı maksat bilenin fikrine her an görünür
  Tecrübe ehline âyîne-i devrân görünür
  Hall-i esrar-ı muamma sana rahşân görünür
  Münkeşiftir sana bu kar-ı muamma Kör Ali

  Rehberin şule-i tarih-i mükerrer olsun
  Maksadın hikmet-i azminle mukadder olsun
  Tarh u zâidle bu iş vahdete müncer olsun
  Geçen âsâr-ı vekâyi sana ezber olsun
  Ortadan kalkar adamla bu belâya Kör Ali

  İhityaç artmalı takdîs ile ehl-i hünere
  Nazar-ı gaye uzandıkça huzur-ı beşere
  Verme yüz sanata bîgâne olan derbedere
  Olmalı hisle mücehhez yazılan bu sefere
  Etmeyin soysuzu ikdâr ile bâlâ Kör Ali

  Almayın mahfel-i fikre edevât-ı kenefi
  Seçin eşhâs-ı hıyanet ile ehl-i şerefi
  Çıkmasın ahd-ı karibin yine şerrü l- halefi
  Size atfen kokuyor bir nice âmâl-i hafî
  Hakka karşı ürüyor eski heyûlâ Kör Ali

  Fikr-i icad-ı hayat-ı nev olursa hidemât
  Yok değildir bu cihetçe elinizde âlat
  Sı..lan b..ları tathîre gerek tensîkât
  Ediniz ehl-i fezâille bu sayi ispat
  Olmasın sahn-ı vatan alçağa meva Kör Ali

  Herkesin lokması bir cevher olursa işine
  Uyar edvâr-ı siyaset feleğin gerdişine
  Takmayın her iti bu mevkib-i sayin peşine
  Bu demir leblebidir gelmez esâfil dişine
  Ehl-i hak belli olur lâhzada ra na Kör Ali

  Beslenir rûy-ı melâhat diye bin şahs-ı kabîh
  Bunların varlığıdır millet için zulm-ı sarîh
  Sine-i devleti tarih ile ettik teşrîh
  Aşikâr oldu maraz geçti nezaket telmîh
  İş bu merkezde diyor cümle etibbâ Kör Ali

  Haladan geldi a sor aklıma ey merd-i metin
  Gösteriş akıbeti her vakit eyler tayin
  Istıfâ ya o kadar teşne ki bu fikr ü zemin
  İşinizde hak erenler ola himmetle muîn
  Doğruya yardım eder Hazret-i Mevlâ Kör Ali

  Tıp Fakültesi Hastahanesi Haydarpaşa 1337

  BAKTIM AĞLADIM

  Yâd-ı hayâl-i yar ile
  Gülzâra baktım ağladım
  Andım şemim-i kâkülün
  Ezhâra baktım ağladım

  Kalbim esir-i aşk-ı yâr
  Gönlüm hevayı bî-karar
  Eşkim misâl-i cuybar
  Asâra baktım ağladım.

  Hicrân ile dil oldu hun
  Bahtım yaman tali zebun
  İkbali gördüm ser-nigun
  İdbâra baktım ağladım.

  Müstekbelim olmuş hebâ
  Hâlim belâ-ender belâ
  Mâzideki bî-intihâ
  Asâra baktım ağladım.

  Bir bî-kesim bî-hânımân
  Şimdi bana dağlar mekân
  Feryâdıma makes olan
  Kühsâra baktım ağladım.

  Kalb-i hazînim yes pûş
  Hemrazım oldu hep vuhûş
  Karşımda pür cûş-u hurûş
  Enhâra baktım ağladım.

  Firkatle ney feryâd-zen
  Tanbur ise sevdâ-füken
  Mızrâb-ı gamdan inliyen
  Evtâra baktım ağladım.

  Sen nerdesin ey nazlı yâr
  Sinemde aşkın paydâr
  Kalbimde senden yadgâr
  Esrâra baktım ağladım.

  Çukurçeşme-İstanbul 1317

  NE DESEM ?

  Acaba ben de bugün kendime insan mı desem
  Yoksa emsalimi temsil ile hayvan mı desem

  Her yanından kemirir yurdumu azgın bir hırs
  Çekilen kahra lütuf çileye ihsan mı desem

  Dahli yok kimseciğin hep kabahat kendimde
  Delilik min-tarafillâh bana bir şan mı desem

  Gözünü açma da sen var elin efkârına uy
  Eli dinle ele bak el sözüne kan mı desem

  Şu sadakat denilen köhne tuzak yok mu bugün
  Yeni dinde buna ben sure-i şeytan mı desem

  Dalkavukluk denilen ilm-i hulûlün sırrı
  Bilinirse apışır servet ü sâmân mı desem

  İşte yüz bulduların yağtığı iş bildiği söz
  İstikamet karaborsa çala tırpan mı desem

  Gizli bir el izi var her dolabın çarhında
  Ser dümen dalgada gel bak şuna kaptan mı desem

  Soramaz kimse cesaretle şerîrin işini
  Astığı astık olur; kestiği kurban mı desem

  Yedi Eylül ile fethetti refahın yolunu
  Topatan kalasına işte kumandan mı desem

  Eski bir ekzemadır şimdiki Van meselesi
  Çok karıştırma yalandır bu da bühtan mı desem

  Karagözcü ne komuş perdeye göstermeye bak
  Sen bırak da sözü git dertlerine yan mı desem

  İsterim ben de öğünmek hani bilgi nerede
  Her kelin perçemine sünbül ü reyhan mı desem

  Vâizin sunduğu kevserle cemaat sarhoş
  Camiye bar mı desem mescide dükkân mı desem

  Yaptırır âdeme her şeyi geçim dünyası
  Kara kaplı kitabın falları ferman mı desem

  Sonu yoktur bu didişmek ezelîdir Neyzen
  Hikmetin buyruğu elân kemâkân mı desem

  TÜRK E BİRİNCİ ÖĞÜT

  Şimdi geldin az buçuk aslından imana Türk
  Çekmek isterdim seni çoktan beri divana Türk
  Sinede mihrab-ı Beytullah ı bul virane Türk
  Bî-tekellüf gir harîm-i Hazret-i Yezdana Türk
  Bastığın yerlerde şan ver cinsine vicdana Türk

  Dizginin canbaz elinde olmasın bak dikkat et
  Çektiğin âlâm-ı istibdadı vird-i ibret et
  Davran artık nefsini öğrenmeye son gayret et
  Kalbini aşk-ı vatanla mabed-i milliyyet et
  Ateş-i hicranla ver su hançer-i giryâna Türk

  Arş-ı âlâya asıldı huccet-i milliyyetin
  Kendi nefsinde görülsün halka hakka hizmetin
  Ehl-i zulme kulluk etmekle onulmaz illetin
  Madrabaz kumpanyasından farklı kalmaz devletin
  Zorla anlat bunları aza-yı Mebusâna Türk

  Himmet-i pir-i zamanla tayy-i ebad eyledin
  Hâk olan ecdadını ihya edüp şad eyledin
  Ölmeyen tarihini dünyaya inşâd eyledin
  Sâyesinde dipçiğin bir varlık icad eyledin
  Dehre eyvallah dedirttin yazdığın fermana Türk

  Cevher-i hilkat senin askerliğinle müftedir
  Mabed-i milliyyetinde oldu mabudun demir
  Arş-ı mevcudiyetinde âlem-i imkân nedir
  Yaptığın şu inkılâbı ölçemez hikmet cebir
  Gıpta eyler saha-i icadına efsane Türk

  Bir belâsın İtilaf ın kuvvet-i mağruruna
  Bir kırık kağnıyla çıktın fenn-i harbin Tûruna
  Bunca devlet oldu mağlûp akıbet mahsuruna
  S..tın amden ilm ü fennin hikmet-i düsturuna
  Doğrusu açlık pes etti sendeki idmana Türk

  Hikmet-i hilkat seni kılmış temeddünden muaf
  Bir beis yok etsen âsâr-ı asırdan inhirâf
  Hacc-ı Ekber se muradın kalbini eyle tavaf
  Varsa cürmün bilmemektir kendini et itiraf
  Kendin attın kendini her zillete hüsrana Türk

  İşte Mekke Müslümanlık inhisâr altındadır
  Hacca niyyet eyleyen katl ü hasar altındadır
  Bak vatan baştan başa bin iftikâr altındadır
  Yuttuğun bir lokma halv ihtikâr altındadır
  Bir nazar kıl bunca yıldır verdiğin kurbana Türk

  Bir ceza çektin ki on beş yıl sebepten bî-habîr
  Üç buçuk mülhid rezilin keyfine oldun esir
  Padişah alçak kumandan fahişe hain vezir
  Sû-i idrakinle Azraili zannetin sefîr
  Böyle girdin suretâ âyîne-i devrana Türk

  Kendi yurdunda evinde kaç asır kaldın garib
  Başına oldu musallat bin heyûlâ-yı acîb
  Medrese tekke mekâtib hepsi de millet firîb
  Aldığın kâfi sana Gazi-i Ekber den nasib
  Katma esrar-ı Hüda ya bir zaman bîgâne Türk

  Sıdk ile askerliğin kâfi rızaullah için
  Üzme artık kendini bir şeyh için dergâh için
  Eğme başın suret-i iblise eyvallah için
  Çektiğin çille yekûnen bilki illallah için
  Kanma âyin-i Cem e irşada bir meydana Türk

  Varsa aslı bunların âlemde ....ler beni
  Aşikâr etmiş sana eşyayı Hallâk-ı ganî
  Beklenen esmâ-i Hak dan bil ki mangır madeni
  Dervişi bağlar yularsız tekkeye şeyh-i denî
  Olma artık bir kenef kandiline pervane Türk

  Âl-i Osman da Hasan yahut Hüseyn yahut Ali
  Var mıdır böyle isim bak; bu hakikat pek celî
  Hepsi de baştan kıça zulm u tasalluk mahmeli
  Tam bin üç yüz yıl bu fitne oldu halkın engeli!
  Sen bıraktın hakkı taptın zalime sultana Türk

  Kurduğun tâk-ı siyaset âsmâna gıbta-res
  Aylı yıldızlı şu bayrak Kehkeşân a gıbta-res
  Yazdığın ferman-ı milliyyet cihana gıbta-res
  Ahd u mîsakındaki kudret zamana gıbta-res
  Aferinler içtiğin peymâne-i peymâna Türk

  Sulhu imza eyledin mahbûb-i âlemsin bugün
  Çınlıyor ufk-ı siyasette kemalâtın bütün
  En muazzam inkılâbı sen ki yaptın işte dün
  Bir değil bin yâr seven az bile gönlün içün
  Top gibi sağlam .... aşk ulu cephana Türk

  Aşk ile fasl-ı .... şimdi germiyyet verin
  Menzil-i imana şeklen ruh-ı milliyyet verin
  Şaha kalkan her .... âbiş-i ziynet verin
  Baştan atma yapmayın bu hizmete kıymet verin
  Neslimiz azlaştı hoş bak hizmet et nisvâna Türk

  Öyle s... ki s... er nişanı kalmasın
  Güft ü gûya avretin asla zamanı kalmasın
  Başka sevda çekmeye tâb u tüvânı kalmasın
  Meclis-i nisvâda erkek imtihanı kalmasın
  Sen isim bulmakla meşgul ol doğan oğlana Türk

  Kızları tayin edin resmî umûr-ı devlete
  Evlenince aşina olsun merhâm-ı hizmete
  Valide vâkıf bulunsun ihtiyaca servete
  Başka bir revnak verir hatun kişi cemiyyete
  Pişdâr olsun kadın her saha-i imrâna Türk

  Kükremiş bunca s... var ümmet-i merhumede
  Eyliyor arz-ı salâbet saha-i malûmede
  Anlamam hikmet nedir şu âdet-i meşûmede
  Mantık olmaz böyle bir hürriyyet-i mahkûmede
  Duymamıştır böyle derdi sorsalar Lokman a Türk

  Her muattal s... kudurmuş pür lehîb-i ihtiras
  İhtilâc-ı kahr-ı hasretten diler daim halâs
  Bir sefarethâne-i gamdır ki yok bekçi kavas
  Bir cehennemdir ki vuslat yutkunur hicrana has
  Bir beladır ki musallat dert ile dermana Türk

  Olmalı hatun kişi zor-i s... le zarta-keş
  Ufk-ı aşkı yakmalı hicranlı bir kızgın güneş
  s... velhâsılı esmer beyaz zenci habeş
  Vardır istiğna eden bir çok eşek abdal gebeş
  Bunları teşbih eder erbâb-ı dil hayvana Türk

  Düşmesin s... in zebûn mekkârede kuyruk gibi
  Şanla sallansın .... top gibi tomruk gibi
  .... yumruk alt .... marpuç... pulluk gibi
  ....yer kalmalı virane bir .... gibi
  Dikkat et bak sıhhatında bu gibi noksana Türk

  .... haysiyyet temeldir dildeki cemiyyete
  Mensec-i vuslat modeldir sanat-ı nesviyyete
  Düşmesin Musa gibi ol nesne Tûr-ı şehvete
  Bir şereftir bu şerait unsur-ı milliyyete
  Karşı durmaktır hüner enfüsteki tufana Türk

  Evvelâ lazım çobanlık hikmet-i matlab ile
  Sâniyen sanat ziraat feyz-i rûz u şeb ile
  Sonra karnın doydu mu Türkane bir meşreb ile
  Balta tırpan manda kağnı panguduz merkeb ile
  Git s... bir dûş-ı istilâ Frengistan a Türk

  Beyzâ-i ankayı anla boş tavuk kehkehleme
  Ehli takdir eylesin sen kendini pehpehleme
  Alt yanından kaydırıp ta mâverâya dehleme
  Lâ-yukâlî bir hata-yı hırs ile yestehleme
  Sapma şehrâh-ı safadan vadi-i isyana Türk

  İtilâ-yı mülk için milli s... kartalmalı
  Mor s... maplak gibi ta kar-ı s... dalmalı
  s... zorla her santimde gümrük almalı
  Âşıkân sırt üstü saatlerce baygın kalmalı
  Böyle gir dinî zaferle ravza-i rıdvâna Türk

  Bastığın anda gıcırtı kağnıyı andırmalı
  Bâde-i vuslât .... mest edüp kandırmalı
  Dehledikçe hırs ile yekdiğerin kızdırmalı
  s... safadan bahs açarken s... fındık kırmalı
  Böyle yap asma kulak hakkındaki bühtâna Türk

  Yasemini sineye tezyîn eder bir çift turunç
  Çizmeden versin nişan .... ki yapışsın .... konç
  Öyle zannetsin görenler .... bir dökme tunç
  İlk nazarda .... gıdıklansın .... kırsın kulunç
  Nesl-i âti aşkına .... minnet et canana Türk

  Verdim Etlik Bağlarından pendime işte hitâm
  İstemez bundan ziyade halka tatvîl-i kelâm
  Affedin yoktur sözümde intizam u insicâm
  Serseri bir Neyzenim âşıklara bades-selâm
  Yadigâr olsun bu nazmım meclis-i ihvâna Türk

  Ankara Etlik 1923

  TÜRKE İKİNCİ ÖĞÜT

  Gel günaydın şimdi bak şu kurduğun âsâra Türk
  Başlamıştır ülke istidâdını izhâra Türk
  Âsmânı yık yığ istiklâli istikrara Türk
  Nanköre açtırma göz hiç verme yüz ağyâra Türk
  Basmasın nâdân ayağı rehgüzâr-ı yâre Türk

  Zalimin titrek elinden çektin aldın dizgini
  Kükresin nâmerde tarihinde bir kaplan kini
  Tuttuğun yol asra ait her teceddüdden yeni
  Müstakim ol Hazret-i Müncî utandırmaz seni
  Aklın erdiyse yeter bir Vâhid ü Kahhar a Türk

  Kudret-i fıtrıyyeni andıkça ah ettim sana
  Gitme maziye dedim talim-i râh ettim sana
  Şapka giydirdimse zannetme külâh ettim sana
  Can gözüyle sahne-i dilden nigâh ettim sana
  Verme artık gönlünü dükkân gibi îcâra Türk

  Vahdet-i milliyyedir efrâdı ancak kurtaran
  Aşk-ı Gazi ateşiyle kaynayan millete kan
  Hâkimiyyet milletindir gökte ol sahip-kıran
  Zağlasın çarh-ı felek şimşîrini sen salt kuşan
  Bir emirberdir kapından bastığın seyyâre Türk

  Gönlünü gark eyle menşûr-ı dehânın rengine
  Bak riyâzî bir nazarla şimdi Türkün cengine
  Öyle bir Türkâne meşreple getir ki dengine
  Sâz-ı sulhun perde perde nağme kat ahengine
  Ey güneşten sıçramış her ferdi ateşpâre Türk

  İnkilâbı halk ederken parladıkça mucizât
  Anlamış sinyaldeki imayı ruh-i hadisât
  Bekliyor siması devrânın güneşten iltifat
  Hâle-i sulh-ı cihana verdi ay yıldız hayat
  Ben de şaştım bu terennümlerdeki esrara Türk

  Varsa dostun dipçiğindir öp de omzunda taşı
  Merde hürmet eyle nâmerdi görünce çat kaşı
  Bak nasıl rapt eyledin etrafı Moskof kardaşı
  Bence senden çok küçüktür eski tarihin yaşı
  Âsmâna kak temel arz eyle de mimara Türk

  Âsmâna kak temelden maksadım teyyare yap
  Cehli kahrettikçe idrakinle fenne ilme tap
  Gitme mazinin karanlık yollarından garbe sap
  Varsa iblisin külâhı sen atik davran da kap
  S....da giydir düşmen-i bîdâd olan eşrâra Türk

  Mümkünün tahlili ânde bin tecelliyât olur
  Tehlikeyle oynanılmaz akıbet heyhât olur
  Himmet-i tarih ile her müddeâ ispat olur
  İnkirâzın tahtı kürsî-i ilâhiyyat olur
  Bence davetnâmedir bu safsata idbâra Türk

  Kalkmadıkça bunlar ev yer bağ çayır yoktur sana
  Bunları kaldır maarifte bayır yoktur sana
  Kendi mülkündür vatan ortak gayır yoktur sana
  Yık dedim yık kanlı kürsîden hayır yoktur sana
  Bademâ meydan bırakma bunları tekrara Türk

  Kendi mülkünde garibane dilendin din için
  Tıpkı beygirler gibi döndürdü şeyh ayin için
  Sırtta heybe cerre çıktın gafleti telkıyn için
  Pek fedakârane yandın bir Kureyşî kin için
  Çal da söylet bunları sazındaki evtâra Türk

  Gönlünü dinî tufeylîden temizle gün gibi
  Aşka iman et de durma vuslata küskün gibi
  Çektiğin âlâm-ı eyyâmı unutma dün gibi
  Aç gözün çıldırma bir Leylâ için Mecnun gibi
  Bir marazdır bu; de geç âşıktaki efkâra Türk

  Bir müzisyen geldi Alman Ştriglermiş adı
  Öyle kudret var ki idrakinde aklım oynadı
  Anladıkça gönlünü Türkün muhabbet kaynadı
  Garbın asrî bir dimağınca sazın varmış tadı
  Kısmet oldu çok şükür dinletmesi bîdâra Türk

  Bence ibdâın ocağı gönlünün altındadır
  Kesmiyor sanma kılıç bir köhne eski kındadır
  Aşkı tekfîr etme mesuliyyeti sırtındadır
  Bir kulak ver kendine gönlün bunun farkındadır
  Sen neden bîgânesin ruhundaki eşâra Türk

  Söyle aşkın lânesinden kim yadırgattı seni
  Hangi alçak aşka düşman etti aldattı seni
  Kendi mümkündür bu ülke kim tutup attı seni
  İtimadın bir kuru iman için sattı seni
  Sen ki Cibrili yaparken orduna mekkâre Türk

  Musikîye ârız olmuştur yobazlık bit gibi
  Bu akan çirk-i hilâfet sanata kibrit gibi
  Saltanat davasına her faslı bir şahit gibi
  Toplanıp hep bir ağızdan hırlaşırlar it gibi
  Eyle bunlardan şikâyet dâhi-i serdara Türk

  Kırk sekiz yıl kişver-i ibdâı sardım bekledim
  Altı bin yıllık birikmiş bir de mazi ekledim
  Kurduğum tabya haraba tuttu yüz mertekledim
  Gördüğüm âsâr ile müstakbeli gerçekledim
  Sığmaz artık tuttuğun yol vadi-i inkâra Türk

  Eşşeğinden patriğin her kim nasip almış ise
  Her ne varsa bildiği fensiz: Boş anbar boş kese
  Garbı takdir etmeyen nâdânı sokma meclise
  Hakka iman etmemek olmuş seviyye iblis e
  Bastığın kâfi değil mi bunca yıl mantara Türk

  Cevher-i milliyyeni soymuş harami Kâbede
  Cehle gömmüş ruhunu sonra aratmış türbede
  Öyle aldatmış ki teslimiyyetin bî-arbede
  Sersem etmiş halkı döndürdükçe curnalcı dede
  Ehl-i ....ten hazer kıl çünkü benzer mâra Türk

  Hangi semiyyet olursa girme taktırma yular
  Goncası milliyetin ağyâr elinde tez solar
  Hür yaşa bak yadigârı ceddinin şu ordular
  Karşısında İtilâf orduları zor durdular
  Düşmanı teshîr eden başındaki mehpâre Türk

  Dinlemem bir kimseyi fikrim kararım kendimin
  Âsmânım kendimin leylim nehârım kendimin
  Medd ü cezrim kendimin karım kenarım kendimin
  Çember-i devrâna hâkimdir medârım kendimin
  Sırrımı fâş etmedim bî-intihâ âsâra Türk

  Bu eserler inkılâbın ekmeliydi şüphesiz
  Türkün istikbali ondan münceliydi şüphesiz
  Tuttuğun el-Gazi-i müncî eliydi şüphesiz
  Âkil-i ferdâne-bîna meşâliydi şüphesiz
  Secde eyler âsmânlar şemsini ikrara Türk

  İstanbul - 1929

  HEKİMLERE NAZ

  Bir hazâkatzedeyim midemi tıp tepti benim
  Kırk katır tepse yıkılmazdı şu aciz bedenim

  Kapladı her yanımı sancı elem ağrı bere
  Bir mezar oldu cihan sanki etibbâ haşere

  Hastane sanarak yok yere girdim çıktım
  İbret aldım oralardan ve canımdan bıktım

  Avnîmin himmeti erdi yine imdadımıza
  Hâtime çekti bir el nâle vü feryadımıza

  Kalmamıştır gibi aciz bedenimde bir şey
  Yaşasın sine-i millete Hasan Vasıf Bey


  CANAN A
  Sevdalı akşamlar tekin değildir
  Pek dolaşma gönül viranesinde
  Gururlu güneşler boyun eğildir
  Şaka yoktur aşkın efsanesinde

  Çok mutlu yıldızlar çıktı çığırdan
  Farkı yoktur aşıkların sağırdan
  Önce dumanları başlar ağırdan
  Şaka yoktur aşkın efsanesinde

  İhtimal vermezsin hem inanmazsın
  Ateşler sarmıştır sen uyanmazsın
  Mest olduktan sonra artık yanmazsın
  Gönlüm gibi hikmet peymânesinde

  Taptığın mihraplar çöker bir anda
  Her şey olmuş bitmiş gibi meydanda
  Tutuştu çırağlar sevda devranda
  Yanıyorum sazın teranesinde

  Bir serseriyim ki dur aman bilmem
  Kalbinden başka hiçbir mekân bilmem
  Gök kandil olmuşum âsumân bilmem
  Bir mazi gözlerin meyhanesinde

  Karanlık zülfünü bir görmek için
  Göz kanat olmuştum cin melek için
  Bana yeter artık buselik için
  Hatıra telleri dil şânesinde

  Gönül rebâbında olamaz düzen
  Aşkım bu yıldızı yüzünden süzen
  Buluşuruz yarın geceye Neyzen
  Cananın kalbinde gam lânesinde

  İstanbul 1923

  VARLIĞIM

  Ruhumda sunduğun mukaddes günah
  Kanımda ateşten bir şarap oldu
  Sevdanın şimşeği çakınca gönlüm
  Nağmesi alevden bir rebâb oldu

  Gökyüzü yıkıldı yıldızlar söndü
  Güneş hiç doğmadı ay geri döndü
  Kâinat kayboldu hiçe büründü
  Aşkından başkası hep harap oldu

  O hırçın hayalin ey sarhoş melek
  Serencâm besteler bana gülerek
  Son gece verdiğin zehirli çiçek
  Hicranlar şerh eden bir kitap oldu

  Vefasız taliim bir kara kaya
  Yalvardım söylettim bu sırrı naya
  Varlığım yok oldu gün saya saya
  İçinden çıkılmaz bir hesap oldu

  1923

  ÖLÇÜ

  İtimadım belki kalmıştır diye insanlığa
  Günde bir kere şeytan kalbimi yoklar benim
  Bizde vicdani telâkkiler bu yolda ölçülür
  Zevk alır görse perişan hâlimi toklar benim
  Cavidanî sözlerim sanma isabet eylemez
  Saplıdır kalb-i hedefte attığım oklar benim
  Her.... benzerdi bin bir Apisli mabede
  Heykel-i Firavne döndü ....ğım ....lar benim
  Ezkaza bir lokma et yersem hayalen vergici
  Rüzgâr altından geçerken zartamı koklar benim

  1946

  ŞEKSPİR

  Şekspir in bütün âsârını değil birine
  Feda imiş Britanya o hikmet-efserine

  Ne muhteşem ne derin bir mehâbet-i takdir
  Yeter bu İngilizin ilme aşkını tasvir

  Revân eder acı sözlerle tayf-ı hikmetini
  Bu serzeniş ile sezmiş vatan muhabbetini

  1921

  İSTANBUL RADYOSUNDA MUSİKÎ

  Tüylerim ürperiyor duydukça
  Musikî namına zillet şu sazı
  Yurdumuzdan azametle yayılır
  Cehlin âfâk-ı cihana avazı
  Okuyuşta daha hâlâ tecvit
  Ağzına .... madrabazı
  Telsizin işlemesinden maksat
  Çıksın üç beş .... boğazı
  Radyodan her gece garbın yüzüne
  Geyirir zannederim bir yobazı

  BİLİR

  Hakikat çıkması şu kahpe dünya
  Bu çok kısa yoldan dönenler bilir;
  Bu yolun sırrıdır fırsatlar sevda
  Tutuşup parlayıp sönenler bilir.

  Aldana aldana gevredi dinim;
  Kalmadı düşmana feleğe kinim;
  Doğruyu söylersem çarpar yeminim;
  Bu cengi pusuya sinenler bilir.

  Durma sor halini hastanın sağın;
  Tabii solacak gülleri bağın;
  Hayatın içini kara toprağın
  Üstünden altına inenler bilir.

  Geniştir ölçülmez hayalin çölü;
  Karşımda her diri söylenen ölü;
  Çok güçtür geçmesi bu sakar gölü;
  Dümensiz gemiye binenler bilir.

  GÖNLÜMÜN MEYHÂNESİNDEN HİTAP !

  Dinleyen her zerreye bin bir hitâbım var benim
  Kâinât isminde hiçden bir kitâbım var benim!
  Ya hitâbımdan okursun yâ kitabımdan beni
  Yazdığım efsânede on altı bâbım var benim!
  Heyetimde müttefik mağrıbla maşrık veçhe yok;
  Gayr-i merî zerrede bin âftâbım var benim!
  Hüsn-i mutlak bir yudumda kendini gayb eyledi
  Gönlümün humhanesinde böyle nâbım var benim!
  Varlığımdan intihâsızlık terennüm eyliyen
  Bezm-i hiçide adem adlı rebâbım var benim!
  Neşvemiz bî-ibtidadır işvemiz bî-intihâ
  Böyle bir sâkiye candan intisâbım var benim!
  Meyve-i memnuadan çekmiş bizim pîr-i mugân
  Neyzenim gönlümde bin bir küp şarâbım var benim!

  1944 İstanbul

  YOBAZ


  Bir güneş görmesi kaabil değil erbâb-ı dile
  Kaplamış sis gibi etrafı gürûh-ı hazele;

  .... ümmet denilen şu haşere
  .... dır bence huzûr-i beşere.

  Cenneti fasl-ı taharet iledir isbatı
  Sanki yutmuş gibidir mebhas-ı kazuratı

  Yakışır şekline timsâl-i fezayih dense
  Bir yıkık eski kenef künküne benzer ense.

  Koku aldıkça koşar hırs ile mevtâ peşine
  Benzemiştir yüzü sırtlan derisinden meşine.

  Sû-i hazım olsa gerek bilmediği varsa onun
  Midesi iskele sanki odun oğlu odunun !

  Ankara 1923

  GEÇERİM

  Geçen gençlik günlerine yanmıyan
  Yok gibidir bense bakar geçerim.
  Yoku vara varı hiçe gömerek
  Her solukta bir gam yakar geçerim.

  Durulmadı gitti belirsiz başım
  Kardaşımdan başka herkes kardaşım.
  Kader zaman kader hicrân yoldaşım
  Dertli ırmak oldum akar geçerim.

  Devrin siyâseti pek saçma sapan
  Pişirdiği pazarlıklar çok yavan
  Matbuatın ocağında kaynayan
  Kazanlara bir kulp takar geçerim.

  Araştırdım hakiykat notlarında
  Yok bir mana dehrin vur tutlarında
  Şirimdeki duygu bulutlarında
  Bir şimşeğim hicrân çakar geçerim.

  Göz kapamam hiç bir Tûrun nûruna
  Perde açtım İsrâfilin sûruna
  Kalbimdeki yanan aşkın uğruna
  Cehennemi yakar yıkar geçerim.

  Anladın mı beni yakan o piri ?
  Neyle meyle bak ne yaptı fakîri
  Ebedleri kucaklıyan esiri
  Mana gibi deler çıkar geçerim.

  Bulamazsın cevherimi bir kânda
  Gömülüyüm bir mukaddes nihânda
  Gönlümdeki ışığımla bir anda
  Yüz bin Leylâ sever bıkar geçerim.

  Neyzen gibi serserinin fakîyrin
  Mihrâbıyım içindeki zamîrin
  Men-Rabbüke diyen Münkir Nekirin
  Defterini dürer tıkar geçerim.

  Tıp Fakültesi Hastahanesi 1337

  HAYATIMDA

  Ne başım var ne kıçım var be felek
  Tıpkı .... çevirdin beni!
  Kurtulamadım gitti anha minhâdan
  Şu son siyâsete çevirdin beni.

  Sağlıkta minhetle hasr-ü neşroldum
  Ölen umudlara teneşir oldum
  Mezar taşları ile dertleşir oldum
  Âyân da heyete çevirdin beni!

  Mezhebimde haham papaz hocalar
  Orsa pupa yalpalayıp bocalar
  Her gören bir âletimi kurcalar
  Pirsiz bir sanata çevirdin beni!

  Aşkın perisine attım sazdan ok
  Ta kalbime düştü yalvardı pek çok
  Benden başka yarasını saran yok.
  Sevdâlı gurbete çevirdin beni.

  Şahikâ mı hiç bir bulut yürümez?
  Kalemim de her nükteyi sürümez
  Hürmet eder herkes lâkin el sürmez
  Kâbeden sirkate çevirdin beni!

  Kimim neyim? Yok sırrımı bir bilen
  İster yaşa ister öl ister dilen.
  Avrat pazarında yanlış işliyen.
  Akrepsiz saate çevirdin beni!

  Züğürtlükten her tarafım kanadı
  İflâs etti .... im dibe kaynadı.
  Başım başka kıçım başka oynadı
  Ta.aksız şehvete çevirdin beni.

  Ne tutan var ne çatan ne kaışan
  O meyhâne bu kerhâne Pötişan
  Erenlerin kapısında dolaşan
  Neyzen adlı ite çevirdin beni!

  Tıp Fakültesi Hastahanesi 1337

  NOKTA

  Şu yola kırk senedir attım adım
  Daha hâlâ beni ben anlamadım.

  Aklımın erdiği bir şey varsa
  Fikrim ebad-ı hayâli yarsa

  Cezr-ü medlerle ebedle ezele
  Varmış olsam o reh-i lem-yezele.

  Bana rehber olacak şûle adem
  Ademin şûlesi hiçî der isem

  Bunca varlık ki benim meşhûdum
  Nur-ı aşkınla bütün mescûdum.

  Ve ademden edişim acze rücû
  Saçıyor pîşîme milyarla tulû.

  Her tulûun şeb-i bîdârından
  Şu fezâüâ-yı hafâ-bârından.

  Yağıyor bunca serâir güneşi.
  Yakıyor aczimi hayret ateşi.

  Aczimin de buna âciz kalışı
  Der demez meselenin geldi başı;

  Halleder noktayı aklen hissen
  Bunu tekrar okuyup dikkat eden.

  Tıp Fakültesi Hastahanesi-Haydarpaşa1337

  NEYZENİN ŞARKILARINDAN

  Derdinle gönül derdime dert katarak her gün
  Neşe ile avundum da gönül gülmedi bir gün
  Çılgın geçecek sandığım hep günlerim ölgün
  Yadınla harap dert ile ortak gönül her gün

  Deli gönlümü sana verdiğim akşam
  Kanmadan zevkine geçti de akşam
  Şimdi viran kalan o bahçelerde
  Derdi verir gönlüme derdin her akşam

  Gitti gelmez gönül virane kaldı
  Ne sabr u mecal var ne takat kaldı
  Yadınla teselli bahane kaldı
  Gitti gelmez gönül virane kaldı.

  EŞŞOLU


  Ne için boş durursun
  Çalış eşşolu eşşolu
  Yiyecek yok mu dedin ha
  Alış eşşolu eşşolu

  Anırıp durma çemende
  Ara bul ilim ile fende
  Olma bir .... sen de
  Karış eşşolu eşşolu

  Uyuyan menzili bulmaz
  O balın gülleri solmaz
  Topal eşşekle olmaz
  Yarış eşşolu eşşolu

  Bırakıp kîl ile kâli
  Unutup ol emr-i muhali
  Sana dargın ise vali
  Barış eşşolu eşşolu.

  KOŞMA

  Hicrân kucağında tuttuğun sırdaş
  Çağlamış bulanmış durulmuş olsun
  Sözüne sazına güven de yanaş
  Kulağı ezelden burulmuş olsun.

  Boş kafa gezdiren seyyahlar gibi
  Keşkülünün delik çıkmasın dibi
  Ârifden anlasın seçsin garibi
  Hakiykat yolunda yorulmuş olsun.

  Taban tepmiş olan hak kervânında
  Dostunu konutlar tatlı canında
  Koçlar gibi duran pir meydanında
  Aslanlar yurdunda kurulmuş olsun.

  Gel dese de bakmanakas aşına
  Bir fırsat arar da kakar başına
  Dostun namerd dehrin mihek taşına
  Felâket pazarında vurulmuş olsun.

  Duysun aşkın elindeki rebâbı
  Okunsun alnında çille kitabı
  Neyzen gibi günahının hesabı
  Mezara girmeden sorulmuş olsun.

  Çemberlitaş 1908


  Alıntıdır.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş