Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Arrow Oscar Wilde Kimdir? Hayatı Hakkında...
  16 Ekim 1854'te Dublin'de (İrlanda) ailesinin ikinci çocuğu olarak doğdu. Babası dönemin ünlü doktorlarından William Wilde annesi İrlanda'nın İngiltere'den bağımsızlığını savunan devrimci şiirleriyle dikkat çekmiş yazar Jane Francesca Elgee idi. Wilde'ın üçü gayrımeşru beş kardeşi vardı. Kendisinden üç yaş küçük kız kardeşi Emily'nin henüz on yaşındaki ölümü Wilde'ın çocukluk döneminin en sarsıcı olayı oldu; yazar kardeşinin saçlarından bir tutamı hayatı boyunca üzerinde taşıdığı küçük bir zarfta sakladı.

  Wilde'ın öğrenim dönemi çeşitli burslar kazanmasını sağlayan başarılarla geçti. 1874'te Oxford Magdalen College'den mezun olduktan sonra sanat eleştirmeni olarak çalışmaya başladı. 1878'de Ravenna adlı şiiriyle Newdigate Ödülü'nü kazandı ve bir yıl sonra Londra'ya yerleşti. 1881'de Poems (Şiirler) adlı ilk kitabı basıldı. Aynı yıl estetik konferansları vermek üzere A.B.D.'ye geçti. Başlangıçta dört ay olarak planlanan elli konferanslık dizi yaklaşık bir yıl sürdü ve Kanada'dakilerle birlikte yazar dokuz aylık bir süre içinde yüz kırkın üzerinde konferans verdi. Bu dönemde Amerikalı yazar ve şairler Henry Longfellow Oliver Wendell Holmes ve Walt Whitman'la tanıştı ve bir yıl sonra New York'ta sahnelenecek olan Vera adlı oyununu düzenledi. Kuzey Amerika dönüşü üç yıl Paris'te kaldı. 1883'te Duchess of Padova (Padova Düşesi) adlı oyunu yazdı. 1884'te Constance Lloyd'la evlendi. İki yıl içinde bu evlilikten iki erkek çocuk sahibi oldu. 1887'de Woman's World Dergisi'nin editörlüğünü üstlendi; aynı yıl Canterville Hayaleti'ni kaleme aldı. Bundan sonraki altı yıl Wilde'ın yazarlık hayatının en verimli dönemi oldu. Çocuk öykülerinden oluşan iki kitap 1890'da bir Amerikan dergisinde yayınlanan tek romanı Dorian Gray'in Portresi A Woman of No Importance (Önemsiz Bir Kadın) An Ideal Husband (İdeal Bir Koca) ve The Importance of Being Earnest (Ciddi Olmanın Önemi) adlı oyunları bu dönemde yayınlandı. Dorian Gray'in Portresi 1891'de kitap haline getirildi ve içerdiği homoerotik öğeler şiddetli tepkilere yol açtı. Aynı kitap daha sonra Wilde'ın kaderini belirleyecek davalarda kanıtmışçasına kullanıldı. Bununla birlikte aynı dönemde yazılan oyunları büyük beğeni topladı ve onu zamanının en önemli oyun yazarlarından biri haline getirdi.
  Oscar Wilde pulu

  Oscar Wilde 1891'de Queensberry Markisi'nin üçüncü oğlu üniversite öğrencisi Lord Alfred 'Bosie' Douglas'la tanıştı. Kısa süre içinde çift dört yıl sürecek bir aşk yaşamaya başladı. 1895'te Wilde oğlunun kendisiyle ilişkisini tasvip etmeyen ve kendisine kamu önünde hakaret eden Queensberry Markisi'ni iftira suçlamasıyla dava ettiyse de bir süre sonra davayı geri aldı. Ancak Markinin Wilde aleyhine açtığı dava yazarın "gayrıtabii davranışlar"dan iki yıl kürek cezasına çarptırılmasıyla sonuçlandı. Tutuklanmasıyla birlikte evinde bulunan her şey 25 şilinlik bir bedelle satıldı. Yazarın torunlarından birinin deyişiyle " krallık çağının kibirli ikiyüzlülüğüne meydan okumaya cesaret etmiş parlak ve öfkeli bir hayatın yirmi yılını sembolik olarak kendisinden koparmıştı." 1897'de hükümlülüğü sırasında sevgilisine yazdığı mektuplardan oluşan De Profundis'i yazdı ve aynı yıl serbest bırakıldı. Hayatının kalan kısmında Sebastian Melmoth adını alarak Avrupa'nın çeşitli ülkelerinde amaçsızca dolaştı; bu arada mahkumiyetinin geçtiği yerin adını taşıyan Reading Zindanı Baladı yayınlandı. Wilde bir süreliğine Alfred Douglas'la yeniden bir araya geldiyse de birliktelikleri çok kısa sürdü.

  Tutuklanmasından sonra eski aile adlarından biri olan "Holland"ı soyadı olarak alan eşi çocuklarını alarak İsviçre'ye göçmüş ve 1898'de orada ölmüştü. Oscar Wilde 30 Kasım 1900'de Paris'te öldü ve Pere Lachaise Mezarlığı'nda gömüldü
  Eserleri:


  *Aforizmalar
  *Balıkçı ve Ruhu
  *Candan Dost
  *De Profundis
  *Dorian Gray'in Portresi
  *Dünyanın Tek Gerçek Hayaleti
  *Lord Arthur Savile'in Suçu
  *Muhteşem Havai Fişek
  *Mutlu Prens
  *Mutlu Prens ve Diğer Öyküler
  *Narlı Ev Reading Zindanı Baladı
  *Seçme Hikayeler
  *Sosyalizm ve İnsan Ruhu
  *Teleny
  *The Picture of Dorian Gray
  *Yıldız Çocuk

  alıntıdır

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Reading Zindanı Balladı  Krallık Muhafız Süvari Bölüğü (Mavi Birlik) askerlerinden Charles Thomas Wooldridge yirmi üç yaşındaki karısı Laura Ellen Wooldridge'i boğazını keserek öldürür. 17 Haziran 1896 tarihinde mahkeme Wooldridge'in 7 Temmuz Salı sabahı saat 07.45 - 08.00 arası asılarak idam edilmesine karar verir.

  Oscar Wilde'ın Reading Zindanı Balladı adlı şiiri; bu cinayetin o zamanın İngiliz kamuoyunda geniş tepki yaratan tartışmalarına öncülük yapmış İngiltere'de cezaevlerinin yeniden düzenlenmesini ceza uygulama sistemlerinin düzeltilmesini sağlayan yasaların çıkmasına da doğrudan katkısı olmuştur. Bu kitapta; bir edebiyat başyapıtı olan Reading Zindanı Balladı'nın Özdemir Asaf tarafından yapılmış çevirisinin yanında; kitaba konu olan cinayetin öyküsünü toplumsal etkilerini ve Oscar Wilde'ın yaşam öyküsünü bulacaksınız.

  Mutlu Prens
  Yayınevimiz çocuk klasiklerine değerli çevirmenler ve titiz çevirilerle özenli baskılarla başlıyor. Kitaplar birinci hamur kağıda ve sıvama ciltli olarak okura ulaşacak. Bu kitaplarla çocuklarımızın okuma alışkanlığı kazanmalarına katkıda bulunmayı ve bunu özenli saklanabilecek kitaplarla uygun fiyatlarla yapmayı amaçlıyoruz.


  Bay W.H.nin Portresi
  William Shakespeare'in ünlü Soneler'ini ithaf ettiği Bay W.H. kimdi?


  Oscar Wilde Bay W.H.'nin Portresi'ni 1895'te yayımladığında Londra'daki düşmanlarına kendisini küçümsemeleri için gerekli her şeyi vermişti. Shakespeare'in Soneler'ini genç bir erkeğe duyduğu aşk sonucunda yazdığını iddia eden bir karakterin kuşaktan kuşağa gizli bir inanç gibi yayılan teorisini anlatan bu labirentimsi hikâye yıllar sonra ortaya çıkan genişletilmiş haliyle ilk defa Türkçe'de.


  Oscar Wilde denen şu kanatlı değişken kutsal şey...


  Jorge Louis Borges


  Bay W.H.'nin Portresi Wilde'in yazdığı en mükemmel şeydir.


  Peter Ackroyd


  Dorian Gray'ın Portresi
  İyilikle kötülüğün güzellikle çirkinliğin yaşamla ölümün ayırımına giriliyor ve kendi güzelliğine aşık bir adamın hayat hikayesi çıkıyor karşımıza.


  Duygusal bir roman.

 3. #3
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Dünyanın Tek Gerçek Hayaleti  Bay Hiram Otis Canterville malikanesini satın aldığı zaman herkes ona güldü. O bir Amerikalı" diyorlardı" hayaletten haberi yok galiba. Oysa haberi vardı. Yeri satın alırken Lord Canterville ona hayaletten söz etmişti." merikalı aile çok geçmeden hayaletle tanışır. O dünyadaki tek gerçek hayaletti; yaşlıydı ve ellerinden ayaklarından uzun zincirler sarkıyordu... iraz utangaç ve iyi yürekli hayaletin öyküsü çocuklara yönelik edebiyatın en önemli klasiklerindendir. azar korku edebiyatını fantastik bir kurguyla değişikliğe uğratarak hayal gücümüzü geliştiriyor.


  Salome
  'Senin bedenine âşığım Yahya! Bedenin tırpancıların hiç biçmediği bir zambak tarlası kadar beyaz. Bedenin Judaea'nın dağlarında yatan ve vadilere dökülen karlar gibi beyaz. Arap Kraliçesi'nin bahçesindeki güller bile senin bedenin kadar beyaz değildir. Ne Arap Kraliçesi'nin bahçesinin gülleri ne de Arap Kraliçesi'nin baharat bahçesi; ne yaprakların üstünde parlayan gün ışığının ayakları ne de denizin gönlünde yatan ayın yüreği; dünyada senin bedenin kadar beyaz başka hiçbir şey yoktur. Bedenine dokunmama izin ver.'


  Oscar Wilde'ın Fransızca yazdığı tek eseri olan Salomé'nin hikâyesinin ana kaynağı elbette İncil'dir. Sonra Flaubert'in Hérodias'ı Heine'nin Atta Troll adlı şiiri Mallarmé'nin Hérodiade'ı ve Huysmans'ın A rebours'unda büyüleyici şekilde tasvir ettiği Gustave Moreau'nun L'Apparition adlı tablosu... Kutsal Kitap içinde anlatılan bir femme fatale'in ölüm fermanları verdirtecek kadar baştan çıkarıcı ölüm fermanları isteyecek kadar ihtiraslı bir Doğu prensesinin tehlikeli günahkâr ve dramatik öyküsüne Wilde'ın kayıtsız kalması imkânsızdır.


  Salome modern tiyatro tekniğinde bir devrim yaratmış ve Ionesco Beckett Pinter gibi ustaları etkilemiştir. Ayrıca 1905'te Richard Strauss bu metni kendi Salomé operasında kullanmıştır.


  Balıkçı ve Ruhu
  Genç Balıkçı fırtınalı bir havada teknesine çok ağır bir ağ çeker. Ağının içinden; saçları ıslak altın tüylere her teli de sırça bir kadehteki sırma tele benzeyen bir denizkızı çıkar.

  Genç Balıkçı denizkızına aşık olur. Ancak denizkızının bir şartı vardır. Genç Balıkçı bu şarta uyabilmek için ruhunu terk etmelidir.
  Balıkçı denizkızıyla ruhundan ayrı bir şekilde yaşarken ruhu birçok maceraya atılır.
  Oscar Wilde aşkın ve maceranın hikayesini anlatıyor.

  Bütün Masallar Bütün Öyküler
  Oscar Wilde (1854-1900) : Yapıtlarının çeşitliliği kadar yaşantısıyla da 19. yüzyılın en iz bırakan yazarlarındandı. Şiirleri (Reading Zindanı Baladı) oyunları (İdeal Koca) deneme ve mektuplarının (De Profundis) yanısıra bu ciltte bir araya getirilmiş bütün öykü ve masallarıyla da Wilde sanatta güzelin yılmaz bir savunucusu olmuştu.


  Bütün Masallar Bütün Öyküler?de ise peri masalından polisiye öyküye denebilirse insanlığın bütün duygu halleri var.


  Candan Dost
  Herkes kendisine içten bağlı 'candan bir dost' arar. Peki her dostça yaklaşan gerçekten iyi niyetli ve fedakar mıdır?


  Bu kitapta Değirmenci ve Hans'ın dostluk serüvenini okuyacaksınız. Candan bir dost arayan bizim sevimli Hans'ın başına neler gelecek?


  İngiliz edebiyatının bu klasik yazarından eğlendirici ve öğretici bir öykü...

 4. #4
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Ciddi Olmanın Önemi  Oscar Wilde'ın mizah duygusunu yaratıcı gücünü ve toplumsal gerçekliğin güçlü eleştirisini mükemmel biçimde kaynaştırdığı Ciddi Olmanın Önemi bir başyapıt olarak değerlendirilmektedir. Wilde bu eserini saçmanın kusursuz mantığıyla kaleme almıştır. Hikâyedeki entrikanın kendisi bile saçmadır ve birinci perdenin sonunda saçmalık açık ifadesini bulur.


  Viktorya İngilteresinin toplumsal iki-yüzlülüğü geleneksel toplumda bürünülen maskeler; aristokrat sınıfın ahlak anlayışı ve görenekleri sahte kimlikler gizli ilişkiler ve yapay bir nezaket anlayışı etrafında gelişen komik olaylar dizisi aracılığıyla eleştirilir.


  Yazarın kendi sözleriyle Ciddi Olmanın Önemi ciddi insanlar için uçarı bir komedidir. Cecily Cardew ve Gwendolen Fairfax birbirlerinden habersiz Erneste âfl ık olmuşlardır. Ancak Ernest Cecily'nin vasisi Jack Worthing'in kırdaki evinden Londra'ya yaptığı düzenli ziyaretlere meşruluk kazandırmak için yarattığı başı beladan kurtulmayan bir erkek kardeş iflah olmaz bir boşgezer hayali bir karakterden başkası değildir. Üstelik Jack kendisini Gwendolen'a Ernest olarak tanıtmış ve genç kadının gönlünü bu adla kazanmıştır.


  Jack'in arkadaşı ve Gwendolen'ın kuzeni Algernon ise Jack'in kırdaki evine yaptığı gizli ziyarette Cecily'nin ilgisini çekebilmek için kendisini Ernest olarak tanıtma yolunu seçmiştir. Dörtlü bir hafta sonu tesadüfen Jack'in kırdaki evinde bir araya gelir ve gelişmeler hayatlarını kökten değiştirecek bir gerçeği açığa çıkarır.


  De Profundis
  De Profundis ünlü İngiliz yazarı 'Oscar Wilde'ın Reading Cezaevinden dostu Lord Alfred Dougles'a yazdığı bir uzun mektuptur. Bu mektup Lord'un eline geçmemiş ancak kitap olarak yayımladıktan sonra gerçek okuruna ulaşabilmiştir. On dokuzuncu yüzyılın sonunda30 Kasım 1900'de ölen Oscar Wilde ölümünden üç ay önce Lord Alfred'le son görüşmesinde şöyle demiş: 'Yeni bir yüzyıl başlarken hala yaşıyor oluşum gerçekten İngilizlerin dayanma gücünü aşardı.'...


  İki Şehrin Hikayesi
  En iyi zamanlardı; en kötü zamanlardı. Bilgelik çağıydı; ahmaklık çağıydı. İnanç dönemiydi; şüphecilik dönemiydi. Aydınlığın mevzimiydi; karanlığın mevsimiydi. Umut baharıydı; umutsuzluk kışıydı. Öncemizde her şeyimiz vardı; öncemizde hiçbir şeyimiz yoktu. Hepimiz doğrudan cennete gidiyorduk; hepimiz doğrudan cehenneme gidiyorduk. Kısacası o dönem de bugünkü gibiydi; öyle ki dönemin en gürültücü yetkililerinden kimileri hem iyisi hem de kötüsü için 'en' ile başlayan karşılaştırmalarda ısrarcıydılar.


  Lady Windermere'in Yelpazesi
  Oscar Wilde'ın 1892'de yazdığı Lady Windermere'in Yelpazesi yazarın Ciddi Olmanın Önemi ve İdeal Bir Koca'yı da içeren büyük beğeni kazanan toplumsal komediler dizisinin ilk kitabıdır. Oyun İngiliz yüksek sosyetesinin 'göstermelik' dünyasını konu edinir. Lord Windermere Lady Windmere ve onun yıllar önce öldüğünü sandığı annesi Bayan Erlynne arasında geçen bu santaj aldatma ve intikam hikâyesi beklenmedik bir şekilde Bayan Erlynne'in hayatında ilk kez bir annenin hissedebileceği duygularla tanışmasıyla sonuçlanır.


  Oscar Wilde oyun boyunca döneminin toplumundaki 'erdem' 'ahlak' ve iyilik anlayışını sorgular. Bu sözde erdemliler ve yozlaşmışlar toplumunda işlerin gerçekte nasıl döndüğünü sergiler. Genel kabul görmüş erdem anlayışının temellerini kazarak gerçek iyinin ne olduğunu geçmişteki hatalarının ceremesini çeken Bayan Erlynne'in sözlerinde açığa çıkarır: 'Yücegönüllülük! '


  Lord Arthur Savile'in Suçu
  Alfonso Reyes'in İspanyolcaya La importancia del ser severo adı altında başarıyla çevirdiği Ciddi Olmanın Önemi Üzerine adlı eseri gibi Lord Arthur Savile'in Suçu da İyi ve Kötü'nün ötesinde bir yapıt. Bir cinayetin öyküsünü anlatır; ama cinayet uçarılığından dolayı Binbir Gece Masalları'nda kasten yaratılan fantastik ortamdan daha az gerçek olmayan bir dünyada işlenir. Bu benzerliği vurgulamak için Stevenson ve Chesterton'ınkilerle kıyaslanabilecek düşsel bir Londra'da geçen öyküye İslam dinine özgü kader anlayışının hakim olduğunu eklemek gerek. Dünyevi komedyalarında olduğu gibi bu öyküde de Wilde karşımıza aptal kahramanlar çıkarır ancak bu kahramanların aptallığı iğneleyicidir çünkü bunlar aslında yazarın gülümseyen maskeleridir. Hüzünlü bir yazgısı ve neşeli bir ruhu olan bu büyük İrlandalı bizim çağdaşımız ve gelecek kuşakların da çağdaşı olacak.


  -Jorge Luis Borges-


  Muhteşem Havai Fişek
  Havai fişekleri seyretmesi ne hoştur... Gece kutlamalarında ve eğlencelerinde lacivert gökyüzünde rengarenk çiçekler gibi açılırlar. Bizim 'Muhteşem Havai Fişek' de bu güzelliğinin farkında. Ancak burnu büyüklük yapmakta ve kendisini çok önemli görmekte.


  Bu davranışıyla arkadaşlarının kalbini kıran Muhteşem Havai Fişek'in başına neler gelecek...

 5. #5
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Tutkular acılar gülümseyen deyişler  Oscar Wilde yüz yıl önce30 Kasım 1900'de ölmüştü. Wilde'ın çok yönlü karmaşık sanatçı kişiliği hala tartışılıp inceleniyor. Wilde romanı masalları öyküleri şiirleri denemeleriyle; eşsiz konuşmacılığı nükteleri özdeyişleriyle; giyimi kuşamıyla; Estetikçi davranışıyla 'Victoria Çağı ahlakı'na karşı saldırıya girişmişti. Bu savaşın bedelini 'Queensberry Davası' sonucunda iki yıl hapis yatarak ödemişti. Wilde Ondokuzuncu Yüzyıl'da yaşamış 'Br Yirmibirinci Yüzyıl düşünürü'ydü. Yeni dönemlerde gerçekleşecek toplumsal gelişmeleri özgürlük için girişilecek devrimleri seziyor; özellikle sanat alanında yaşanacak patlamaları görüyordu. Teknolojideki atılımlar sonucunda 'maddecilik' anlayışının güçlenmesine bir 'endüstriyel tiranlık' oluşmasına kalabalıklaşan kentlerin sınırsız büyüyüp çirkinleşmesine doğanın yağmaya uğramasına insanların özgüvenlerini yitirip köleye dönüşmesine ancak Bireycilik ve Estetikçilik yoluyla karşı konulabileceğine inanıyordu. Sosyalizm'in ise uzun sürede güçlü etkin bireyler yaratacağı için yararlı olacağını düşünüyordu.


  Yıldız Çocuk
  Bir zamanlar büyük bir çam ormanının içinden geçerek evlerine giden iki fakir oduncu küçük bir çocuk bulurlar. Çocuk yıldızlarla süslü altın bir pelerine sarılmış uyumaktadır.

  Buldukları çocuğa Yıldız Çocuk adını verirler.
  Oscar Wilde bu öyküsünde merhametli ve alçak gönülü olmayı öğretmektedir. Gerçek güzellik ve servet bu erdemli davranışlardadır.

  Aforizmalar
  Arasıra gereğinden biraz fazla iyi giyinmiş olmayı affettirmenin tek yolu her zaman aşırı derecede kültürlü olmaktır. Aşkın gizemi ölümün gizeminden daha büyüktür. Kadınlar sevilmek için yaratılmıştır anlaşılmak için değil. Neyin okunup neyin okunmaması gerektiği konusunda kurallar koymak saçmadır. Modern kültürün yarısından fazlası okunmaması gereken şeylerden oluşur.


  Teleny
  Promenade'da dolaşırken esmer cılız hafif kambur soluk benizli güzel mavi gözleri siyah halkalarla çevrili zarif ama hem fiziksel hem de duygusal olduğu anlaşılan derin bir acıyla yaşlanmış ve çökmüş çizgilere sahip genç bir adamla sık sık karşılaşıyordum. Nice'de yalnızca ve onmaz bir melankolinin pençesinde gibi görünüyordu.


  Doğal olarak kısa zaman içinde konuşmalarımızda bir müzisyenin adı da geçer olmuştu ve zavallı küçük dostum onunla olan ilişkisin parça parça itiraf ediyordu bana. Ve işte böylece sıradışı aşklarının gizlerini öğrenmiş oldum ve bana anlattıkça hiçbir şeyi atlamadan kaleme alabildim.


  Bu nedenle okuyacağınız anlatı bir roman değildir. Bu gerçek bir hikayedir şüphesiz ölümlülerin büyük çoğunluğu tarafından anlaşılmadan kalacak tutku dolu kısa varoluşların ölümle kesildiği duyarlı fazlasıyla nevrotik iki genç ve güzel varlığın dramatik macerası. Grieux ve Teleny'nin aşk öyküsü bütün çıplaklığıyla anlatılıyor.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş