Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Arrow Perihan Mağden Kimdir? Hayatı Hakkında...


  Biyografi
  1960 İstanbul doğumludur. Robert Kolej ve Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji bölümünü bitirdi. Köşe yazıları yazmaya başlamadan önce Hindistan Japonya ve ABD'de bulundu çeşitli sevmediği işlerde çalıştı. 1997-2005 yılları arasında Radikal gazetesinde Türkçenin yapısını yaratıcı biçimde bozduğu merhametsiz pervasız ve eleştirel yazılarıyla yeni bir köşe yazarlığı biçimi yarattı. 2005 sonbaharında Yeni Aktüel dergisinde köşe yazıları yazmaya başladı. Değişik bir tarz yaratmıştır. 2007 Şubat ayından itibaren tekrardan Radikal'de köşeyazıları yazmaya başlamıştır. İki Genç Kızın Romanı adlı kitabı Kutluğ Ataman tarafından İki Genç Kız adıyla filme çekilmiştir.


  Kitapları

  Haberci Çocuk Cinayetleri (Kısa roman) (1991)
  Refakatçi (Roman) (1993)
  Mutfak Kazaları (Şiir) (1995)
  Pazartesi Yazıları ya da Hiç Bunları Kendine Dert Etmeye Değer mi? (1997)
  Kapı Açık Arkanı Dön ve Çık!/Habaset Yazıları (1998)
  Radikal Yazıları ya da Fakat Ne Yazık ki Sokak Boştu (1999)
  Herkes Seni Söylüyor Sahi Mutsuz musun? (2001)
  Dünya İşleri (2001)
  İki genç kızın romanı (2002)
  Topladım Dağılan Kalbimin Herrr Köşesini (2003)
  Korkma Bu Akşam Gelip Çalmam Kapını (2004)
  Best of Perihan Mağden (2005)
  Aktüel Yazıları ya da Hangimiz Uğramadık ki Haksızlıklara? (2006)
  Politik yazılar (2006)
  Biz Kimden Kaçıyorduk Anne? (Haziran2007)

  alıntıdır

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Perihan Mağden'den bir 'şiddet güzellemesi'

  Perihan Mağden romanın üslubuyla ilgili olarak "Okuyucuların 'Ben de böyle yapardım' hissine kapılmasını istedim" diyor.

  Perihan Mağden'in yeni kitabı bugün okurla buluşuyor. Mağden 'Biz Kimden Kaçıyorduk Anne?' adlı romanında bir anneyle kızının 'travmatik' ilişkisini anlatıyor. Anne canlarını yakan insanları öldürerek cezalandırıyor

  05/06/2007 (1995 kişi okudu)


  EFNAN ATMACA (Arşivi)

  İSTANBUL - "Her çocuk bir oyuncakta kendini bulur. Kardeşini bulur. En sevdiği kardeşini. Sonra da kaybeder. Ormanda kardeşsiz kalır. Tek başına kalmaz ama. Annesiyle kalır. Mühim olan da budur zaten. Annesiz kalmaz şanslı çocuklar. Hep Anneleriyle kalırlar. Sırf Anneleriyle"... Perihan Mağden'in bugün Can Yayınları tarafından yayımlanan kitabı 'Biz Kimden Kaçıyorduk Anne?'nin kahramanlarından biri kendi deyimiyle böyle 'şanslı' bir çocuk. Annesi onu hiç bırakmıyor. Onlar ikisi bir 'ay birimi'. Annesi hep yanında hep kızını koruyor ve her kim kızına ya da onların 'ay birimi'ne zarar vermeye kalkarsa anne onu cezalandırıyor kimi zaman gözüne kalem sokarak kimi zaman boynunu keserek... Çünkü annesine göre insanlar çoklar ve kötüler. Ve anne ile kızın dünyalarında mutlu yaşamaları için onlardan uzak durmaları sürekli kaçmaları gerekiyor.

  Hepsi nefsi müdafaa
  'Biz Kimden Kaçıyorduk Anne?' travmatik bir anne-çocuk ilişkisini konu alıyor. Mağden bu kez bir annenin çocuğunu korumak ve kendilerine 'arındırılmış' bir dünya kurmak için ne kadar ileri gidebileceğini sorguluyor. Kitabın anlatıcısı Mağden'in söylemiyle 'kurban' olan çocuk. 'Biz Kimden Kaçıyorduk Anne?' kurbanın ağzından anlatılmış bir hikâye. Küçüklüğünden başlayarak çocuk annesiyle sürdükleri yaşamı anlatıyor; tabii ki hatırladığı kadarıyla ve yalın konuşur gibi bir dille. Annesinin kendisine duyduğu sevgiyi bu uğurda neler yaptığını anlatıyor. 'Ay birimi' hep otellerde yaşıyor etraflarındaki kötü insanlar canlarını yaktığında onları cezalandırıp yeni bir yere kaçıyorlar.
  Anne kaba ve kötü insanları cezalandırırken o kadar haklı ki; nefsi müdafaa niyetine işlenmiş bu cinayetleri okuyanlar hak vermeden edemiyor hatta kurbanlar da... Perihan Mağden "İnsanlar okuyunca 'Ben de yapardım' diye hissetsinler istiyorum" diyor romandan söz ederken. Kitapla ilgili Perihan Mağden'in anlattıkları ve Hande Öğüt'ün eleştirisi bu cuma Radikal Kitap'ta!

 3. #3
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Mağden'in yeni romanı
  20/05/2007 (851 kişi okudu)


  İSTANBUL - "Her çocuk bir oyuncakta kendini bulur. Kardeşini bulur. En sevdiği kardeşini. Sonra da kaybeder. Ormanda kardeşsiz kalır. Tek
  başına kalmaz ama. Annesiyle kalır. Mühim olan da budur zaten. Annesiz kalmaz şanslı çocuklar. Hep anneleriyle kalırlar. Sırf anneleriyle."
  Bu satırlar Perihan Mağden'in yeni romanından. 'Biz Kimden Kaçıyorduk Anne?' adlı roman 5 Haziran'da Can Yayınları'ndan çıkacak. Yazarın 90'larda 'Haberci Çocuk Cinayetleri' 'Refakatçi' adlı romanları çıkmış 2002'de 'İki Genç Kızın Romanı' büyük ilgi görmüş sinemaya da uyarlanmıştı.


  (Kültür Sanat)


  RADİKAL

 4. #4
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  İçki bardakları bi de erkeklerle öpüşüyomuş

  Perihan Mağden erkeksiz bir evde büyüdü. Yani babalık tarikatından geçmedi. Düzenli olarak Radikal’de yazıyor. Melek adında yedi yaşında bir kızı var. Evliliği resmen bitmiş değil. Kendisi heteroseksüel (ben sordum) ama mutlu heteroseksüel burjuva çiftleri sahtekâr buluyor.

  TUĞRUL ERYILMAZ

  » Cenaze töreni o kadar tenha olacak ki yanaklarını allar basıyor utançtan. Bu kadar acımasızca kimden söz ediyorum. Tabii ki Perihan Mağden’den. Varsayım da bana ait değil. Kendisinin. Yeni çıkan şiir kitabında Perihan Mağden böyle diyor. Kırıcı olduğu sivri dilli olduğu için mi durum böyle?
  Kırılması gereken insanları kırarım. Çevremde çok az insan var. Görüştüğüm çok çok az insan var. Bu bir tercih. Görüştüğüm insanların iki elin parmağını aşmamasına özen gösteririm. Aştığı anda birini keserim.

  » "Şiir ruhun röntgenidir". O zaman bütün şairler teşhirci mi? Yani ruhlarını mı teşhir ediyorlar?

  İlk önerme yine Perihan Mağden’in kendisinden. Radikal Kitap ekine böyle söylemiş.
  Şiir bir tür röntgen. Daha akıl şairleri de var ama o şairlerin de külliyatını tarasan müthiş röntgeni olan şiirler çıkar. Şiir çok kişisel bir şey. Otobiyografik. Sylvia Plath Emily Dickinson kahvecinin kızını anlatmıyorlar şiirlerinde. Ece Ayhan da öyle. Yalnız onun şiirine ulaşmak için daha derin bir yerden kuyu açmak gerekiyor. Benimki daha yakın bir yerden su üstüne fışkırıyor. Şiirlerimi bir iki gün dinlendirip tekrar okuyorum ama üzerinde çok az oynuyorum.

  » 24 yılda yalnızca 31 şiir yazmış olmasını nasıl yorumlayalım? Acaba onun şairliği yan bir uğraş mı?
  Ben velut bir şair değilim. Kendimi şair olarak da konumlamak taraftarı değilim. Benim işim yazıyla. Bu kitapta 17 yaşından 41 yaşına kadar yazdığım şiirler var. Yani yılda bir şiir. Ben yalnızca çığlık atmak istediğim zaman şiir yazarım. Dediğim gibi benim ilişkim yazıyla. Yani öykü roman şiir köşe yazısı hepsi yazıyla ilintili. Fotoğrafçı ya da seramikçi olmaya kalkmadım. Bunlarla uğraşmak istedim ama tek ilişkimin yazıyla olmasını istediğimden yapmadım.

  » Peki o zaman "muhtelif kötü işlerde çalıştım" cümlesinin tercümesi olan reklamcılığı da yazıyla bağlantılı olduğu için mi yaptı?
  Geçimimi temin edecek başka iş yoktu. Bu benim kıvırabildiğim tek iş. Aslında ben teknik işler konusunda bayağı özürlü bir insanım.

  » O zaman başına gelen mutfak kazaları hep bu yüzden mi?
  Hayır o bir kadınlık durumu. Çok ev işi yaparsan bir de benim gibi sinirli bir kadınsan... Çok ev işi yaparım. Hamile kaldım eve kapandım ve çocuğuma tam üç yıl yalnızca ben baktım. Annemin evinde kira ödemeden kalırdım. Parasızdım. "Dünya İşleri" ve "Mutfak Kazaları" o dönemin şiirleridir. Annelik ve ev kadınlığı dışında hiçbir iş yapmıyordum. Kitabımda intihara ilişkin tek şiir de o yeni annelik dönemime rastlar. Kocam çok az para kazanıyordu. Geçimimiz ucu ucunaydı.

  » Perihan Mağden bir yerlerde tesadüfen yazarlığa başladığını söylemişti. Yani çocukluğundan beri tek emeli ve arzusu yazmak değil miydi?
  Reklamcılıktan çok ikrah etmiştim. Yuppie gibi bir hayatım vardı. Evi kapattım her şeyi sattım. New York’a gittim. Bir Türk kızın yanında pansiyoner gibi kaldım. Beş altı ay içinde para bitti. Yaşım 28-29. Sonuçta ana evine döndüm ve reklamcılık yapmamaya kararlıyım. Annem kızıp kış ortasında yazlığına gitti. Günde 14-15 saat uyuyorum. Çoluk çocuk da yok. Sıkıntıdan çatlıyorum. Arkadaşım yazsana dedi. "Haberci Çocuk Cinayetleri"ne başladım. Yani böyle yazmaya başlamam can sıkıntısından. Yaşım 29’du ve daha önce roman moman yazar mıyım diye hiç düşünmemiştim.

  » Feminizm kadın dili. Ama Perihan Mağden’in "Osman ben ne fenayım bilemezsin/ İçki bardaklarıyla öpüşüyorum/ bi de erkeklerle/ Boyalı güvercin gibi süzülüp gecenin içine/ Sana kancıklık ediyorum" gibi bıçkın dizeleri de var.
  Kitapta böyle iki şiirim var: "Nerelerden Nebahat" ve "Sana Be Anam". Bu iki şiiri 17-18 yaşımda yazdım ve niye yazdım bilmiyorum. Üstelik bu benim ait olduğum bir çevrenin dili de değil. Devrimci şiirim de var. Demek ki o dönem hayata öyle bakıyormuşum. Deliler gibi Gorki’ler Çimento’lar okuyordum. İyi ki de yapmışım. Benim gibi kişisel yazan birinde dönemlerin yansıması olmaz mı? Bunun hesabı verilmez ki. Ayrıca ben hiç feministim demedim. Demem de çünkü feminist teoriyi bilmem. Ben kadıncı bir kadınım. Dünyada itilip kakılan bir grubun mensubuyum değilim mi diyeceğim. Tabii ki kadınlık benim meselem çünkü eşek ya da siyah değil kadınım. Ama kadın düşmanı özellikle burjuva kadın düşmanı yazılarım da var. Yatmak istedikleri erkeği üreten onlara hizmet eden burjuva annelere tahammülüm yok. Çevremdeki erkeklerin neredeyse tamamı kül tablaları bile anneleri tarafından dökülen muhallebi çocukları. Böyle adamlarla evlenince nasıl gerçekten mutlu ve huzurlu olunabilir?

  » "Hiç Bunları Kendine Dert Etmeye Değer mi?" "Kapı Açık Arkanı Dön ve Çık" "Fakat Ne Yazık Ki Sokak Boştu"... Tamam Perihan Mağden feminist değil popüler kültür yazıları yazıyor ama nedir bu Ajda Pekkan düşkünlüğü?
  Ajda Pekkan 40 yıldır başımızda ve beni hiç sıkmadı. Her şey o kadar can sıkıcı ki bu önemli. Şarkılarını çok serin söylüyor. Histerik değil. Vak’a bir kadın karakter bir kadın enteresan bir kadın. Bak yanında en azılı feministler ya da yoldan çıkmaz komünistlerle bir eğlence yerine git. Kimse hiçbir şarkı sözünü hatırlamaz ama ne zaman sıra Ajda Pekkan’a gelse hep bir ağızdan bütün sözleri birlikte söyleriz. Bu kadının biz gariban burjuvaları etkileyen bir sırrı var.

  » Eklemek istediğiniz klişesi olmadan söyleşi olur mu?
  Önümüzdeki haftalarda yine Radikal yazılarımdan bir kitap çıkacak ama artık bundan böyle bir şey yapmayı düşünmüyorum. Kapağında Marilyn Monroe olacak. İsmi de tabii ki yine Ajda Pekkan’dan.

 5. #5
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  ...kitap

  Perihan Mağden İki Genç Kızın Romanı
  Bazı kitapları okurken yazarın kustuklarını yalıyormuş gibi hisseder misiniz bilmem. Şimdi bu lafı ettikten sonra hanginiz meraklanıp da kitabı okumak ister işte onu hiç bilemeyeceğim ama ben işte tam böyle hissettim.

  Herşeyden nefret etmek için sebep aramayı sanki huy edinmiş bir karakter yansıması ve arada da enteresan yalakalıkta bebek sevgisine özenti bir duygu karmaşası söz konusu. Perihan Mağden'in de zaten kendi kitabı hakkında demiş ki "İyi bir kitap olduğunu düşünüyorum ama sevimli bir kitap değil. Ay alayım da kucağımda sallayayım değil."

  Yazarın her röportajda saldırdığı marka tutkusu popüler kültürden iğrenmeler hep bu kitapta Behiye karakterinde kendini bulmuş. İşin enteresan tarafı hayatımda bu kadar marka isminin bir arada geçtiği bir kitap okuduğumu sanmıyorum. Yani neredeyse kitap reklam kutusuna dönüşüp antitezini yaratmış.

  Perihan Mağden'in önceki kitaplarındaki o tad verici mizah unsurunu ise bu kitapta bulamıyoruz. Cesaretli dobra dobra konuşma dili ile yazma ve sürükleyici bir kurgu oluşturma endişesi yazarın o sevilen esprili zaman zaman esrarengiz masalımsı anlatmının yerini almış.

  Nefretin kızı Boğaziçi kazanmış çirkin Behiye bir gün popüler "bebekler gibi" güzel kız Handan'la tanışır. Handan Behiye'nin nefret dolu sevimsiz hayatının kurtarıcısı ailesinden görmediği şefkat ve güzellik iken Behiye de Handan'ın annesinden görmediği güzel yemekler akıllı tavsiyelerin yerini alır. Behiye'nin Handan'a fazla düşkünlüğü erkek arkadaşlarını kıskanması onu kimseyle paylaşmak istememesi çevresinde dönen olaylar Behiye'nin bir ceket bir de çakı edinmesi ve aralara serpiştirilmiş genç erkek cinayetleriyle çorbaya dönmüş.

  Perihan Mağden'in köşeyazarlığına ara verip üzerinde çalıştığı bu kitaptan yine röportajlarından okuduğuma göre kendisi çok memnun. Anlaşılan her zaman yazarın büyük bir beğeniyle ortaya koyduğu eser okurların beğenisiyle bağdaşmıyor. rengiz masalimsi anlatminin yerini almis.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş