Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Arrow Sevinç Çokum Kimdir? Hayatı Hakkında...

  Sevinç Çokum 25 Ağustos 1943’te İstanbul Beşiktaş’ta Çırağan Caddesindeki bir evde dünyaya geldi (Nüfus kağıdındaki tarih 1 Eylül 1943.. fakat asıl doğum tarihi 25 Ağustostur.) Üç kız evlada sahip olan ailenin en küçük çocuğudur. Sevinç Çokum Beşiktaş Büyük Esma Sultan İlkokulunu Beşiktaş Ortaokulu ve Lisesini İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türkoloji bölümünü bitirdi. Orta öğrenimi sırasında bir süre İstanbul Radyosu çocuk korosunun haftalık programlarına katıldı.

  Yedi yıl klasik Batı müziği dalında özel keman dersleri alarak Türk ve değişik ülkelerin temsilcilerinden oluşan A. Kavafyan yönetimindeki İstanbul Amatör Senfoni Orkestrasında ikinci kemanlarda çaldı konserlere katıldı. Bir siyasi partinin ilçe gençlik kolu başkanı oldu ardından İl Gençlik Teşkilatına geçtibir süre sonra politikada aktif rol almaktan vazgeçti. Sevinç Çokum Türkoloji bölümünü Sosyoloji bölümünden de ek sertifika (Umumi Sosyoloji) alarak bitirdi.Mezun olduktan sonra 3 yıl Acıbadem’deki Özel Anadolu Lisesinde Türkçe edebiyat öğretmenliği yaptı. Etfal Hastanesine bağlı bir okulda hemşire adaylarına Türkçe dersleri verdi.

  1975-76 yıllarında Kültür Bakanlığı bünyesinde düzenlenen komisyonlardan Halk ve Çocuk Yayınları kurulunda görev aldı.

  Sevinç Çokum’un edebiyata sevgisi ortaokul sıralarında Türkçe Öğretmeni Necmi Seren’in yönlendirmeleriyle doğdu. Necmi Seren öğretmenliğin dışında Macarca’dan çeviriler yapmış ünlü Pal Sokağı Çocukları romanını Türkçeye kazandırmıştı. Sevinç Çokum daha o tarihlerde yazar olmağa karar vererek hocasının yol göstermesiyle günlük tuttu şiirler yazdı. Lisede öğrenciyken büyüklerin katıldığı Kudret Gazetesindeki bir yarışmaya girerek ikinci oldu.

  Üniversitede hikaye yazmağa başlayan Çokum’un hikayelerinden birini Beşiktaş Yıldız’daki Serasker Rıza Paşa Köşkünün sahibi olan komşuları Lozan Konferansı Genel Sekreteri Reşit Saffet Atabinen gördü ve Çokum’u teşvik etti. Üniversitedeki öğrenciliği sırasında sonraları edebiyat tarihçisi yazar eleştirmen olan Türkoloji bölümünden Atilla Özkırımlı Çokum’un edebiyatla ilgisini yoğunlaştırdı. Sonraki yıllarda arkadaşı hikayeci Nursel Duruel’in desteğini gördü.

  Çokum “ Pembe yıllar..” dediği 1950li yıllarda ablaları ve arkadaşlarıyla düzenledikleri müsamerelerde okuduğu şiirler ve rol aldığı piyeslerle toplum önündeki ilk içten dışa dönüş sınavını veriyordu. Yazar bütün o durgun su görünümlü dönemle birlikte sonrasını büyük çalkantıları darbeleri anarşi yıllarını ve altüst olmaları eserlerinde yansıtacaktı. Bu kez klasik müziğin yanında Elvis sonrası 1960lı-70li yıllarda dünyaya egemen olan The Beatles Grubunun J.Sebastian Bach kadar huzur veren müziğine ilgi duydu... 68 Kuşağının fikirlerine kayıtsız kalmadı ne ki insanlığın Yunus’un bakışındaki sevgiyle varacağı noktaları aradı.

  O dönem ve sonrası 70li yıllarda ülkede yeni fikirler duyuşlar boy gösteriyordu. Müziğe bakıldığında Rock müziğin öncülüğünü yapan kalıplaşmış düşüncelere karşı yeni bir çiçeklenişle varlığını duyuran bir Erkin Koray vardı. Rüzgarlara kendini vermiş tek başına yürüyen bir adam... 1971 Muhtırasının eşiğinde giderek kabaracak toplumsal çatışma çizgisinde Çokum müziğe ve edebiyata sığındı. Sevinç Çokum yazdığı şiirler ve Erkin Koray’ın müziği ile örülmüş bu dostluğun kendisini bugünlere getirişini şöyle anlatıyordu: “Yetmişlerde yolun başındaydım ve o günlerde arkadaşım Erkin Koray’ın şarkılarının ezgilerinin esintileriyle yazmağa koyuldum . ”

  İlk hikayelerinden Bir Eski Sokak Sesi Şubat 1972 de Mehmet Çınarlı’nın çıkardığı Hisar Dergisinde yayınlandı. Aynı yıl Ahmet Nadir Caner’in yönettiği Başkent Gazetesinde birkaç şiiri neşredildi.

  Sevinç Çokum ilk hikayelerini Eğik Ağaçlar adlı kitabında topladı (1972) Kitabın ardından Hisar Dergisinin yanısıra Ahmet Kabaklı’nın yönetiminde çıkan Türk Edebiyatı Dergisinde de yazmağa başladı.1978 de Türk Edebiyatı Vakfının kurucu üyeleri arasında yer aldı . 1977-79 yıllarında Türk Edebiyatı Dergisinin yazı işleri müdürlüğünü yapan Sevinç Çokum 1981-85 yılları arasında eşi Rıfat İzzet Çokum'un kurduğu Cönk Yayınlarını yönetti.

  1980-1984 senelerini hayatının sıkıntılı bir dönemi olarak değerlendiren yazar 1980'lerdeki romanının aşaması sayılan Hilal Görününce'yi yine o sıralarda yazdı. Eşi Rıfat İzzet Çokum için " O bildiğini söyleyen eleştiriden kaçınmayan bir insan."diyen yazar yorumunu şöyle sürdürüyor: "Onun insanları tanımadaki yetkinliğine vecize gibi sözlerine cümlelerine halk deyişlerini katmasına hayran olmuşumdur. Deli Zamanlar romanımda o da roman kahramanıdır."

  1988 –2001 tarihleri arasında Türkiye Gazetesine iki tefrika roman (Gülyüzlüm Çırpıntılar )gezi inceleme haftalık edebiyat sanat ağırlıklı yazılar yazdı. Bu gazeteden 2001 yılında ayrılan Çokum 2003 yılında Tercüman Gazetesinde haftalık yazılar yazmağa başladı.Çokum 2006 Ağustosunda Tercüman Gazetesiyle de ilişiğini kesti. Burç FM Radyosunda (2004 ‘ten bu yana)Tanzimattan Günümüze Türk Hikayecileri adı altında programlar yaptı.

  Öyküleri ve araştırma yazıları şimdilerde Gösteri Varlık Dergilerinde yer almaktadır.

  Sevinç Çokum Türkiye Yazarlar Birliği İlesamMesam ve Edebiyatçılar Derneği üyesidir

  alıntıdır

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Eserleri

  Öyküleri: Eğik Ağaçlar (1972) Bölüşmek (1974) Makina (1976) Derin Yara (1984)Onlardan Kalan(1987 ) Bu kitaplar birleştirilerek Bir Eski Sokak Sesi Evlerinin Önü Onlardan Kalan adlarıyla Ötüken Yayınlarınca yeniden yayımlandı.Rozalya Ana ( 1993) Beyaz Bir Kıyı (Fas’ta geçen hikayeleri 1998) Gece Kuşu Uzun Öter (2001 ) Romanları : Zor ( 1977) Bizim Diyar (1978 ) Hilal Görününce (1984)Ağustos Başağı (1989) Çırpıntılar ( 1991)Karanlığa Direnen Yıldız (1996)Deli Zamanlar ( 2000) Gülyüzlüm (Tefrika roman olarak yazılışı 1988kitaplaşması 2003 )Gece Rüzgarları (2004) Gazete Yazıları : Güzele Bakan Karınca (1997) Vaktini Bekleyen Tohum(2000 ) Anlatı : Hevenk- Kayıp İstanbul (2003 ) Radyoya Uyarlanmış Eserleri: Atatürk’le Mülakatlar ( Prof.Dr.İnci Enginün’le birlikte)Hilal Görününce Ağustos Başağı(İstanbul Radyosu ) Televizyona Uyarlanmış Eserleri : Beyaz Sessiz Bir Zambak TRT 2 deYeniden Doğmak adlı 4 bölümlük dizisi TRT 1 de yayınlandı.

  Bir Eski Sokak Sesi
  Öyküler.Yazarın Eğik Ağaçlar (1972) ve Bölüşmek (1974)adıyla yayımlanmış kitaplarını bir araya getiren bu kitap ilk dönem öykülerinin iç zenginliklerini ve saf renklerini taşıyor.

  Evlerinin Önü
  Öyküler . Daha önce Derin Yara ve Makine adlarıyla yayımlanmış olan Evlerinin Önü 80 öncesi çatışmalı ortamda insanın yanında toplumun irdelendiğiinsana tarihsel konumuyla da bakan öyküler görünümünde.

  Onlardan Kalan
  Öyküler. Artık anlam olarak kaybedilmiş bir araya gelemeyecek iki sembol insandan yola çıkılarak yazılan bu hikayelerinde Çokum yeniden insanda derinleşme yolları aramaktadır.

  Rozalya Ana
  Yazarın hikayede bir merhalesi olarak görülen bu kitabı 1993 Yazarlar Birliği Hikaye Armağanını kazandı. Rozalya Ana modern öyküye menkıbelerden ve halk hikayelerinden süzülmüş renkleri katarak çıkarcı anlayışlarla katıksız sevginin çatışmasını ortaya koyuyor.

  Beyaz Bir Kıyı
  Öyküler . Yazarın Fas gözlemleriyle kurulu birbiriyle bütünlenen yer yer Postmodern öykülerinde ayrı bir anlatım inceliği oluşturulmuştur.

  Gece Kuşu Uzun Öter
  Öyküler. Sevinç Çokum bu kitabında kentlilerin tutkulu yaşayışlarınızamanın ezici değişimleri karşısında yalnızlığı özenli anlatımı ile sergiliyor.

  Bizim Diyar
  Roman. Yakın tarihimizden önemli bir kesit Balkan Savaşı ve Rumeli göçleri...Sözlü kaynakların romanlaştırıcı çizgisinde bırakılmış toprakların hüznü...

  Hilal Görününce
  Roman. Sevinç Çokum Kırım Savaşı sırasında Kırım’ın Bahçesaray şehrinde oturan köklü bir Tatar ailesinin gelenek görenek çeşitlilikleri içinde var oluş çabalarını anlatıyor.

  Ağustos Başağı
  Roman.Sadece yazılı kaynaklarla değil Söğütlü bir gazinin anlattıklarıyla oluşturulmuş bir Kurtuluş Savaşı romanı.

  Gülyüzlüm
  Roman. Sevinç Çokum’un köyden kente göç olgusu içinde bir çocuk kahramanda ve anada yoğunlaşan eseri.

  Çırpıntılar
  Roman.Avustralyalı bir Türk Ailesinin önce Avustralya’da sonra Türkiye’deki uyumsuzluklarını ayakta durma çabalarını kimlik kavgalarını anlatan gurbetçi ailelerle ilgili bir göç romanı.

  Karanlığa Direnen Yıldız
  Roman . Türk politika hayatının önemli durağı 27 Mayıs 1960 askeri darbesi ve sonrasında farklı kişilikleri sergiliyor. Özgünlüğü yaşanmışlığı ve anlatım özeni ile yazarın romandaki aşaması...

  Deli Zamanlar
  Roman. Çekinmesiz cesur şaşırtıcı yeni bir boyut.Yazarın genç kızlık döneminden bir kesit. Kadın olmanın ve üstelik aydın olmanın yalnızlığı içinde bir kadın....Aypare...Çeşitli yüzleriyle politikaya bulanmış insanlar.... Yazarın hikaye anlatım tekniğini başarıyla romana aktarışına örnektir Deli Zamanlar

  Gece Rüzgarları
  Roman. Yazar Özal devrinde geçen iki ayrı ve iç içe hikayeden yola çıkarak oluşturuyor romanını. Anlatım incelikleri ve yer yer Postmodern etkiler gösteren roman yazarın kendi iç hesaplaşmasına bağlı olarak Süsen’in kendini ve toplumu 1990 sonrası değişimleri içersinde gözden geçirişini ortaya koyuyor.

  Güzele Bakan Karınca
  Gazete yazıları.Edebiyatla birlikte dil tarihsanat gelenek ve görgüler İstanbul ve doğa sevgisi....

  Vaktini Bekleyen Tohum
  1998-2000 Yılları arasında kaleme aldığı gazete yazılarındaki ince gözlemlerle ilgi çeken bu kitap için bir şehir masalı denebilir.

  Hevenk-Kayıp İstanbul
  Anlatı. Yazarın çocukluğundaki İstanbul. Kuytu bahçelerinden sofralarına çocuklukta tanıdığı insanlardan eski fotoğraflara... İnce duyarlı bir bakışla bütün yaşanmışlıklar... Kaybedilmiş güzelliklerin yeni kuşaklara anlatımı

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş