Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Arrow Stephen King Kimdir? Hayatı Hakkında...

  Biyografi:

  Stephen King (1947 - .... )
  “Korku-gerilim türünün en çok satan yazarı” unvanına sahip olan yazar Stephen King 1947'de ABD / Portland'da dünyaya geldi. Annesi ve babası ayrıldıktan sonra ağabeyi David ile annesinin yanında büyüdü. 1970’lerden bu yana 60 adet kitabı yayımlanan ve kırk milyonun üzerinde hayranı olan Stephen King ilk hikayelerini 1963’te henüz 16 yaşındayken yazdı ama bunları ancak 20 yaşındayken yayımladığı “Startling Mystery Stories” adlı toplama kitabında kullanabildi. Zamanla kısa öykülerden romanlar yazmaya başladı. Ardından da senaryo çalışmalarına yöneldi ve senaryosunu yazdığı bazı filmlerde oyunculuk ve yönetmenlik de yaptı. 1971 yılının Ocak ayında kendisi de bir yazar olan Tabitha King ile evlendi.

  1973 yılı baharında "Göz" adlı romanını yayınlayan King 1974’te Colorado’ya taşındı ve burada "Medyum" adlı kitabını yazdı. 1975 yazında yeniden Maine’e dönen King aynı yıl içinde “Mahşer” adlı yapıtını kaleme aldı. Kariyeri boyunca "Kujo" “Hayvan Mezarlığı” “Christine” ve “Sadist” gibi ülkemizde de büyük hayran kitlesi oluşturan birçok korku romanına imza attı. King'in ayrıca masalsı bir fantezi kitabı olan “Ejderha’nın Gözü” ve “Kara Kule” serisi de en sevilen eserleri arasında yeralıyor. “Esaretin Bedeli” ve “Yeşil Yol” gibi başyapıt denilebilecek güzellikteki sinema filmlerinin yazarı olan King'in belki de en büyük başarısı ‘sinematografik roman’ tarzını uygulamaktaki başarısı oldu.

  Yazarın ilk sinema uyarlaması Brian De Palma tarafından 1976 yılında çekilen “Carrie'' oldu. O zamandan beri sinema sektörü ve TV dizileri için bitmez tükenmez bir kaynak oldu ve bu sayede de en zengin yazarlar arasına girdi. King 1981’de yazdığı ve Amerikan edebiyat ve sinemasında korku öğesinin nasıl işlendiği ile ilgili ayrıntılı ve karşılaştırmalı analizleri içeren ancak henüz dilimize çevrilmeyen inceleme kitabı “Dance Macabre” ile Hugo B.N. Ödülü’nü 1999’da da “Bag of Bones” adlı romanıyla Bram Stoker Ödülü’nü aldı.

  Stephen King'in roman ve filmlerini çekici kılan orta sınıftan saygın insanların sakin sessiz dünyasını merkeze uzak kasabalardaki pastoral hayatı inançlı muhterem kişileri doğanın olanca renklerini kimi zaman insana en yakın canlı türlerini gerçekçi ayrıntıları ihmal etmeden kullanması oluyor. Üstelik korku klasiklerine göndermeler yapmayı metnini aşırılıklardan korkmadan ama apaçık ve tamamlanmamış bir biçimde kurmayı da ihmal etmiyor. Estetik ile gündelik yaşam arasındaki uzaklığı yok ederek çağdaş ABD toplumunun kalbine ulaşıyor King kapitalist toplumlarda yaşayan orta sınıfların evrensel endişelerini yakaladığı için etkilediği coğrafya genişliyor bize kadar ulaşıyor.

  Eserleri:

  -Kurtadamın Döngüsü (Altıkırkbeş Yayınları- Şubat 2001)
  -Rüya Avcısı (Altın Kitaplar- 2001)
  -Yüzyılın Fırtınası (İnkılap Kitabevi- 2001)
  -Büyücü ve Cam Küre /Kara Kule 4 (Altın Kitaplar- Mart 1999)
  -Gece Yarısını Dört Geçe (Altın Kitaplar- Ocak 1999)
  -Gece Yarısını İki Geçe (Altın Kitaplar- Haziran 1997)
  -Uykusuzluk (Remzi Kitabevi- Aralık 1996)
  -Ruhlar Dükkanı (Altın Kitaplar- Nisan 1996)
  -Ejderhanın Gözleri (İnkılap Kitabevi; 1995)
  -Çorak Topraklar Kara Kule 3 (Altın Kitaplar- Kasım 1994)
  -Hayaletler Beldesi Kara Kule 3 (Altın Kitaplar- 1994)
  -O (Altın Kitaplar- 1994)
  -Göz (Altın Kitaplar- Kasım 1993)
  -Kara Kule (Altın Kitaplar- Nisan 1993)
  -Christine (Altın Kitaplar- Ocak 1993)
  -Şeffaf (Altın Kitaplar- 1988)
  -3’ün Çizgileri /Kara Kule 2 (İnkılap Kitabevi- 1987)
  -Kujo (Altın Kitaplar- 1982)
  -Çağrı (Altın Kitaplar- Güz 1979)

  Sinemaya Uyarlanan Eserleri:

  -Carrie (1976-Brian De Palma)
  -The Shining (1980-Stanley Kubrick)
  -Pet Sematary Hayvan Mezarlığı (1989-Mary Lambert)
  -The Shawshank Redemption - Esaretin Bedeli (1994-Frank Darabont)
  -Thinner (1996-Tom Holland)
  -Ghosts (1997-Stan Winston)
  -Night Flier (1997-Mark Pavia)
  -Apt Pupil (1998-Bryan Singer)
  -The Green Mile -Yeşil Yol (1999-Frank Darabont)
  -Hearts in Atlantis - Gizemli Yabancı (2001-William Goldman)
  -Dreamcatcher - Rüya Avcısı (2002-Lawrence Kasdan)

  Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]
  YEŞİL YOL

  Orjinal Adı : The Green Mile
  Türü : ROMAN
  Çevirmen : Gülden Şen

  Acımasız katillerin bulunduğu Could Mountain hapishanesinin E bloğuna hoş geldiniz. Buradaki mahkumlar ’Yaşlı Sparky’ diye bilinen elektrikli sandalye için sıralarını beklerlerdi.

  Hapishane gardiyanlarından Paul Edgecombe için bütün katille aynıydı. Ta ki John Coffey adındaki mahkumla tanışıncaya dek. Dev cüssesli çocuk kalpli bu adam Edgecombe’un hayatını değiştirecekti.

  * * * * *

  O

  Orjinal Adı : It
  Türü : ROMAN
  Çevirmen : Gönül Suveren

  Yıllar önce çocukluk kabuslarına giren "o" tüm kötülükleriyle geri dönmüştü. "O"nu yok etmeleri için korkularını yenmeleri ve birlikte hareket etmeleri gerekiyordu.

  Ama bu hiç de kolay değildi çünkü "o" şeytanın kendisiydi.


  Kaynak:Altın Kitaplar

  KEMİK TORBASI

  Orjinal Adı : Bag of Bones
  Türü : ROMAN
  Çevirmen : Gönül Suveren

  Ünlü bir yazar olan Michael Noonan karısının ani ölümüyle adeta hayata küser. Ne yaptığı işe ne de çevresine karşı bir isteği kalmamıştır. Tüm bunların yanında yaşadığı yalnızlık duygusu beraberinde bunalımları ve kabusları getirir. Her gece Sara Laughs adını verdikleri yazlık evlerini rüyalarında görür. Karşı koyamaz ve gider. Artık yeni bir hayata uyanacağını düşünmektedir.

  Ne var ki hiçbir şey göründüğü gibi değildir. O lanetli evde kabuslarının birer gerçek olduğunu anlaması uzun sürmez. Burası dünyanın bu cennet köşesi aslında hayal ve gerçeğin birbirinden ayrılamadığı bir cehennemdir.

  * * * * *

  SİS

  Orjinal Adı : Skeleton Crew
  Türü : ROMAN
  Çevirmen : Gönül Suveren

  Korku romanlarının büyük ustası bu kitapla sanatının doruğunda... Stephen King’in uçsuz bucaksız hayal gücünün yarattığı dehşet verici olaylar ve acı bir mizahla dolu bir şaheser...

  Ümitsizliğin pençesinde kıvranan insanın ölümcül kötülüğe dönüşmesi bu kitaptaki öykülerin özünü oluşturuyor.


  Kaynak:Altın Kitaplar


  ATEŞ YOLU

  Orjinal Adı : Roadwork
  Türü : ROMAN
  Çevirmen : K. Serap Yönter

  Hiç düşünmediğimiz bir zamanda ve ne olduğunu anlamadan bir karabasının ortasında başrol oyuncusu olabiliriz ve cinnetin esrarengiz gücü yakaladı mı bir kez artık kurtuluş yoktur.

  Tıpkı Stephen King’in bu romandaki kahramanı gibi...

  * * * * *

  AZRAİL KOŞUYOR

  Orjinal Adı : The Running Man
  Türü : ROMAN
  Çevirmen : Gönül Suveren

  Yıl 2023. Ülkeyi yönetenler büyük bir sınıf farkı yaratmışlardı. Halkın çoğu yoksuldu. Ben Richard da onlardan biriydi ve kızını hastaneye yatırmak için paraya ihtiyacı vardı. Para kazanmak için tek yasal yöntem yarışmalardı. Ama yarışmacıları ölüm bekliyordu.

  Kaynak:Altın Kitaplar


  ÇAĞRI

  Orjinal Adı : Deathzone
  Türü : ROMAN
  Çevirmen : Esat Ören

  John Smith paten kaymayı seven sıradan bir çocuktur. Bir gün paten sahasında geçirdiği küçük bir kaza hafif bir beyin sarsıntısına neden olur. John bu olayın üzerinde durmaz ve olağan yaşamına devam eder. Ama artık hiçbir şey eskisi gibi değildir. Farkında olmadığı bazı değişiklikler olmuş önsezileri ve bazı duyuları gelişmiştir.

  Yıllar sonra John bir kaza daha geçirir ve yaşamındaki bazı ayrıntılar belirginleşme başlar. Artık kimsenin duymadığı bilmediği ve hissetmediği her şey onunla arkadaş olmuştur.

  * * * * *

  HAYVAN MEZARLIĞI

  Orjinal Adı : Pet Cemetery
  Türü : ROMAN
  Çevirmen : Mehmet Harmancı

  Dr. Louis Creed ve ailesi eski kızılderili mezarlığındaki ruhların gazabına uğramışlardı. Bunun elbette nedenleri olmalıydı!

  Stephen King okurlarını doğaüstü olaylarla bezenmiş heyecanların doruğuna götürüyor.


  Kaynak:Altın Kitaplar

  MEDYUM

  Orjinal Adı : The Shining
  Türü : ROMAN
  Çevirmen : Mehmet Harmancı

  Torrence ailesi evlerinden uzakta bir otelde çalışmaya başlar. Görevleri boş olan otele bakmak ve gerektiğinde işletmektir. Aile yeni bir iş ve hayata başlamanın heyecanı içindedir. Jack Wendy ve küçük çocukları Danny için burası yeni bir yuva olacaktır.

  Ancak yılın pek çok ayında boş olan otel aslında sanıldığı kadar boş değildir. Çünkü burası ailenin bildik korkularının yeniden canlanmasına neden olan karanlık ve kötülüklerin kaynağı medyumların savaş alanıdır.

  Hayal ve gerçeğin iç içe geçtiği bu ortamda artık önemli olan karanlığın esiri olmamaktır.

  * * * * *

  ŞEFFAF

  Orjinal Adı : The Tommyknockers
  Türü : ROMAN
  Çevirmen : Gönül Suveren

  Roberta Anderson köpeğiyle birlikte her zamanki gibi dolaşmaya çıkmıştı.

  Ama bu gezintinin bir kabus gibi bütün kasabaya çökeceğini kimse bilemezdi.


  Kaynak:Altın Kitaplar


  KARA KULE 1 - SİLAHŞOR

  Orjinal Adı : The Gunslinger - Dark Tower I
  Yazarı : STEPHEN KING
  Türü : ROMAN
  Çevirmen : Gönül Suveren / Oya Alpar

  Silahşor (Kara Kule I) Stephen King’in Kara Kule serisinin yeniden gözden geçirilmiş ilk kitabıdır.

  Gizemli kahraman son Silahşor Gilead’lı Roland tek başına büyüleyici bir iyilik ve kötülük yolculuğuna çıkar. Siyahlı Adam’ı ararken Alice adında çekici bir kadın ve Jake adında New york’lu bir çocukla arkadaşlık etmeye başlar. Ama bizimkini yansıtan kendi iç dünyasında aslında olukça yalnız ve mutsuz bir tiptir.

  Kara Kule diğer adıyla silahşor Roland’ın gerçek kimliği ve ilgi çekici karakterini keşfedebileceğiniz baş döndürücü hayali görüntüler ve karakterlerle bezeli inanılmaz bir roman.

  Büyük usta Stephen King’in korku hayal ve gerçeği harmanladığı Kara Kule onu yazarlığın zirvesine çıkardı.


  KARA EV

  Orjinal Adı : Black House
  Yazarı : STEPHEN KING
  Türü : ROMAN
  Çevirmen : Canan Kim

  Geçen yüzyılın başlarında yaşayan Albert Fish adlı katilin işlediği cinayetlerin benzerleri küçük kasabada işlenmeye başlayınca meçhul katile "Balıkçı" adı takılır. Bu cinayetler sapık bir beynin ürünü müydü yoksa bu sessiz kasabayı güzemli kötü bir güç mü sarmıştı? Emekli dedektif Jack’in açıklanması zor gündüz rüyalarının sebebi neydi? Ormanın ıssız bir köşesinde içinde dehşet barındıran korkunç Kara Ev’deki kötülüklerle nasıl savaşacaktı?...


  ÇILGINLIĞIN ÖTESİ

  Orjinal Adı : Rose Madder
  Yazarı : STEPHEN KING
  Türü : ROMAN
  Çevirmen : Gönül Suveren

  Korunmasız bir kadın için böylesi dehşetli bir dünyada yaşamanın zorluğunu bilenleriniz vardır mutlaka. Siz de Rose gibi kötülük timsali bir kocaya sahipseniz çıkış yollarınız tek bir noktada birleşecektir. Kaçışta!

  Ne var ki Rose diğer kader arkadaşlarından farklı olarak peşine düşen kocasının artık aklının sınırlarını çoktan aştığını ve çılgınlığın ötesine geçtiğini biliyordu.

  Dehşetin soğuk parmaklarına dokunmaktan çekinmiyorsanız haydi!
  alıntıdır

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

  CHRİSTİNE 1983

  Orjinal Adı : Stephen King's Christine
  Yazarı : Stephen King
  Türü : Roman

  ALTIN KİTAPLAR / Meşhur Romanlar Dizisi

  Buna bir aşk üçgeni öyküsü diyebilirsiniz sanırım. Arnie Cunningham Leigh Cabot ve Christine tabii. Yalnız Christine'in Arnie'nin ilk aşkı olduğunu da anlamanızı isterim. Henüz yirmi ikisindeyim ve büyük deneyim sahibi bir erkek gibi konuşamam. Yine de bana kalırsa Christine Arnie'nin tek gerçek aşkıydı. Bu yüzden de bir felaket oldu... (Kitabın Girişinden)


  Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]
  CEP

  Orjinal Adı : The Cell
  Türü : ROMAN
  Çevirmen : Canan Kim

  Eğer günün birinde birisi cep telefonu ile dünyanın sonunu getirecek bir sinyal gönderse başımıza neler geleceğini biliyor muyuz? King güncel bir konuyu ele alarak tüm dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor.

  Hızlı bir tempoyla başlayan roman son sayfasına dek okuyucuyu soluksuz bırakıyor. Stephen King yeni romanında son yıllarda tüm dünyada bir salgın haline gelen cep telefonu gibi güncel bir konuyu ele alıyor ve bunu hızlı tempolu kan gölüne dönüşen bir kitle katliamı kurgusuna dönüştürüyor. King’in inanılmaz düş gücü yine okuyucuları büyüleyecek.

  Bir çizgi roman yazarı şaşkın bir çocuk ve kedisiyle birlikte yaşayan bir adamın ortak noktaları nedir? Bu üç kişi cep telefonu kullanmadıkları için insanlığı yok eden korkunç bir yazgının kurbanı olmadıklarını modern çağın frekans denilen illetinden etkilenmediklerine inanıyorlar.

  Gerilim romanı sevenlerin kesinlikle okumaları gereken bir eser olan “Cep” her ne kadar korku romanı olsa da King severler için tam bir tatil kitabı!

  * * * * *

  KARANLIK ÖYKÜLER

  Orjinal Adı : Everything’s Eventual
  Türü : ROMAN
  Çevirmen : Canan Kim

  Stephen King’den daha önce hiç yayınlanmamış ya da yalnızca internet üzerinden ve kaset olarak okuyucuya sunulmuş 14 öykünün yer aldığı yeni bir koleksiyon.

  Ölüleri ölmek üzere olanları veya günlük hayatın sıradan dehşetini anlatan 14 karanlık öyküden oluşan bu kitap King’in yine formunun zirvesinde olduğunu kanıtlıyor. Gerilim yüklü ürkütücü ve okuyucuyu ilk cümlede esir alan bu öyküler günümüzün belki de en muhteşem yazarının şaşırtıcı derecede zengin hayal gücünü gözler önüne seriyor.

  Kaynak:Altın Kitaplar


  MAÇA KIZI

  Orjinal Adı : Hearts in Atlantis
  Türü : ROMAN
  Çevirmen : Meral Gaspıralı

  Stephen King’in ilk romanı "Göz" 1974’te yayınlandıktan bir yıl sonra Amerika son askeri birliklerini de Vietnam’dan çekti. O günlerin savaş ve savaş karşıtı gösterilerinin görüntüleri on yıl boyunca TV ekranlarından silinmedi.

  Birbirine bağlı öykülerden oluşan "Maça Kızı" 1960’la 1999 yılları arasını kapsamaktadır. Her öykünün temelinde altmışlı yılların ve Vietnam Savaşı’nın derin izleri yatmaktadır.

  Kitaba adını veren öykü bir grup kolej öğrencisinin tutkuyla bağlandıkları kağıt oyunu sayesinde savaşı kendilerinde protesto etme yolunu keşfetmelerini ve hepsinin kalplerinin karanlık yüzündeki kötülükle yüzleşerek içlerinde uyumakta olan canavarın çığlıklarını kahkahalarla bastırışını anlatmaktadır.

  * * * * *

  RUHLAR DÜKKANI

  Orjinal Adı : Needful Things
  Türü : ROMAN
  Çevirmen : Gönül Suveren

  Maine Castle Rock kentinde yeni bir mağaza açılmıştı. Burada hayalleri süsleyen arzuları tatmin eden hatta ancak rüyalarda görülebilecek türden pek çok eşya vardı. Yani o mağazada herkes için ne gerekiyorsa tümü satılmaktaydı.

  Mağazanın adı mı? Eh o da kuşkusuz orada satılanlara uygun olacaktı: Gerekli Şeyler.
  Gerekli Şeyler dükkanının sahibi olan Leland Gaunt karanlık ve gizemli bir yabancıydı. Ama insanların gizli arzularına ulaşmak için ödemeye hazır oldukları bedel konusunda ise tam bir uzmandı. Evet her şeyin bir bedeli vardır ve bu ruhunu şeytana satmak anlamına gelse bile Castle Rock’lılar bunu ödemeye hazırdı.

  Gerekli Şeyler dükkanı kente yayılan lanetin ve neredeyse cinnetin kaynağıydı; Leland da olanları keyifle izliyordu. Bu histeri çılgınlığına ancak ruhunu satmayan biri dur diyebilirdi.

  * * * * *

  RÜYA AVCISI

  Orjinal Adı : Dreamcatcher
  Türü : ROMAN
  Çevirmen : Gülden Şen

  Okuyacağınız öykü birbirlerine sıkı sıkıya bağlı dört çocuğun hikâyesidir. Onları birbirlerine bağlayan bir olayda kahramanca şeyler yaparak herkesin sevgisini kazanmışlardı. Ancak yaşadıkları o olay onları anlayamadıkları bir biçimde değiştirmişti.

  Aradan geçen yirmi beş yılın sonunda birbirinden çok farklı yaşamlar sürseler de asla ayrılmayan bu sıkı dostlar her yıl yaptıkları gibi av mevsiminde Maine ormanlarında buluşurlar.

  Sakin geçireceklerini düşündükleri av partilerine yolunu kaybetmiş bir adam da katılır. Ancak bu yabancının garip tavırları ve sürekli gökyüzündeki ışıklardan söz etmesi grubu tedirgin eder.
  Kısa süre sonra sakin başlayan tatil serüvenleri başka bir dünyadan geldiğini anladıkları yaratıkla ölüm kalım mücadelesine dönüşür.
  Kurtuluşları ise paylaştıkları geçmişlerinde ve Rüya Avcısı’nın elindedir.

  Kaynak:Altın Kitaplar


  SADİST

  Orjinal Adı : Misery
  Türü : ROMAN
  Çevirmen : Gönül Suveren

  Bir numaralı hayranı yazar Paul Sheldon’ı geçirdiği araba kazasından kurtarıp evine getirir ve kemikleri kırılan bacaklarını sarar. Karşılığında en sevdiği karakter hakkında çok özel bir roman yazmasını ister. Eğer yazmazsa tüm yaşamı kabusa dönüşecektir.

  * * * * *

  TEPKİ

  Orjinal Adı : Firestarter
  Türü : ROMAN
  Çevirmen : Füsun Doruker

  Mc. Gee ve Vicky Tomlinson 1969 yılında gizli bir örgütün piyasaya sürmek istediği bir ilacın ilk denemelerine katılmışlardı. Bir yıl sonra evlendiler ve küçük kızları Charlie doğdu. Charlie üç yaşındayken bakışları ile oyuncak ayısını tutuşturdu.

  Charlie sekiz yaşına gelince duygularını kontrol altına almayı öğrendi. Artık her zaman yangın çıkarıyordu.

  Ama gizli örgüt bu "büyük etkili küçük silahı" kullanmayı planlıyordu.

  * * * * *

  Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]
  YAZMA SANATI

  Orjinal Adı : On Writing
  Türü : ARAŞTIRMA
  Çevirmen : Pınar Öcal

  "Yıllarca odamın ortasında masif meşe antika bir çalışma masasına sahip olmayı düşledim. 1981’de hayalimdeki masaya kavuştum ve onu evimin arka tarafındaki geniş aydınlık çalışma odamın ortasına yerleştirdim. Ve tam altı yıl o masanın ardında hiçbir şey yapmadan sarhoş ya da kafam dumanlı oturdum...

  Alkol ve uyuşturucudan kurtulduktan sonra aklımı başıma topladım ve o çirkinlik abidesini oturma odasına taşıtıp başımdan def ettim... Doksanlı yılların başlarında kendi yollarına gitmeden önce çocuklarımla birlikte basketbol maçı ya da film izlerken o masanın üzerinde pizza yedik... Sonradan o dinazorun yarı büyüklüğünde el yapımı çok güzel bir masa aldım. Ve onu çalışma odamın en dip köşesine bir şemsiyenin altına yerleştirdim. Şimdi elli altı yaşında gözleri bozuk bacağı sakat ve aklı başında bir adam olarak masanın başında şemsiyenin altında oturuyorum. Bildiğim işi yapıyorum. Çünkü bu işin nasıl yapılacağını biliyorum. Size başımdan geçenleri anlattım... Şimdi de elimden geldiğince yaptığım işi anlatacağım...

  İşe şöyle başlayın: Masanızı odanızın en dipteki köşesine yerleştirin ve her yazı yazmaya oturduğunuzda masanın neden odanın ortasında durmadığını kendinize hatırlatın. Yaşam sanatı destekleme sistemi değildir. Bunun tam aksidir..."

  Kaynak:Altın Kitaplar  Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]
  KARA KULE 2 - ÜÇ’ÜN ÇEKİLİŞİ

  Orjinal Adı : The Drawing of The Three
  Türü : ROMAN
  Çevirmen : Nejat Ebcioğlu

  Kara Kule romanının sonunda Roland yani Silahşor Siyahlı Adam’la karşılaşmıştı.

  Ardından Roland Orta-Dünya’da Batı Denizi kıyısında uyanır. Karşısında her biri ayrı zamanlarda New York kentine açılan üç kapı görür.

  Roland Kara Kule’ye ulaşmak için bu kapılardan üç kişiyi kendi zamanına çekmek zorundadır.

  I. Kapı: Yıl 1987. Roland Eddie Dean adlı eroin bağımlısı tutukluyla karşılaşır. Eddie çekilen kişilerden biridir.

  II. Kapı: Yıl 1964. Gölgelerin Kadını zenci Odetta Holmes bir metro kazasında bacaklarını kaybetmiştir. İçinde öfke ve nefretle yanıp tutuşan ikinci bir kadın yaşamaktadır ve o kadın Roland’la karşılaşır.

  III. Kapı: Yıl 1997. Jack Mort insanları ölüme iten ve akıl almaz zalimlikler yapan bir canidir. Ve ne yazık ki Roland’ın çektiği son kişidir.

  Sizce arayış içindeki Roland ka-tet’ini tamamlamak için yeni arkadaşlar mı edinmiştir? Yoksa bilmeden tamamen farklı bir bela mı ortaya salmıştır?

  Cevap: Üç’ün Çekilişi’nde!...

  * * * * *
  Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

  KARA KULE 3 - ÇORAK TOPRAKLAR

  Orjinal Adı : The Waste Lands
  Türü : ROMAN
  Çevirmen : Gönül Suveren

  Son silahşör Roland düşlerini istila eden Kara Kule’ye adım adım yaklaşır. Dostlarıyla birlikte masum yeni dünyalarındaki lanetliler çölünü geçerler. Ve onu kimin ve hangi dürtünün iteklediği yavaş yavaş açığa çıkmaya başlar. Çünkü Kara Kule onu çağırmaktadır...

  * * * * *

  Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

  KARA KULE 4 - BÜYÜCÜ VE CAM KÜRE

  Orjinal Adı : Wizard and Glass
  Türü : ROMAN
  Çevirmen : Gönül Suveren

  Stephen King okurlarının özlemi sona erdi. Kara Kule Serisi’nin dördüncü kitabı sizleri heyecanın doruklarına taşıyacak.

  Ölümün pençesinden kıl payı kurtulan son şövalye Roland ve dostları bir boyuttan başka bir boyuta geçerler. Ve Roland onlara çok eskiden Susan Delgade adında güzel ve gizemli bir kadınla yaşadığı aşkı ve başından geçen maceraları anlatma başlar.

  Kaynak:Altın Kitaplar


  Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]
  KARA KULE 5 - CALLA’NIN KURTLARI

  Orjinal Adı : WOLVES OF THE CALLA
  Türü : ROMAN
  Çevirmen : Canan Kim

  Calla doğunun bereketli topraklarında görünüşte kendi halinde yaşayan bir yerdir. Ama kasaba tarihinde yaşanan korkunç tekrarlardan biri yine gelip çatmıştır. Yakında Kurtlar gelecek ve her şey yeniden başlayacaktır.
  Bu sırada Kara Kule’yi arayan Gilead’lı Roland önderliğindeki silahşorların yolu bu kasabadan geçmektedir ve Calla’nın çiftçileri kendilerini Kurtlar’dan korumaları için onlardan yardım isterler.
  Artık Roland bir seçim yapmak zorundadır. Ya vicdanının sesini dinleyip çiftçilere yardım edecek ya da Kara Kule’nin izini sürecektir.
  Orta-Dünya’da sürdürdüğü bu yolculuk sırasında beklenmedik tehlikeler ve ölüm ne yazık ki Roland’ın yakın takipçisi olacaktır.
  Stephen King’in Kara Kule serisinin beşincisi olan Calla’nın Kurtları kaldığı yerden devam ediyor! Sizler Roland’la birlikte Kara Kule’ye ulaşmak için bu amansız yolculuğa devam etmeye hazır mısınız?

  * * * * *

  Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]
  KARA KULE 6 - SUSANNAH’NIN ŞARKISI

  Orjinal Adı : SONG OF SUSANNAH - THE DARK TOWER 6
  Türü : ROMAN
  Çevirmen : Canan Kim

  Çocuğunu doğurmak için Susannah Dean’in vücudunu ele geçiren Mia Siyah On Üç gücünü kullanarak onu New York kentine nakleder. Yıl 1999 mevsim yazdır.
  Susannah kente tamamen yabancıdır. Onun aklını ve bedenini paylaşan "Hiçliğin Kızı" içinse durum dehşet vericidir.
  Bu arada Mannilerin de yardımıyla geride kalan ka-tet geçiş kapısı olan mağaradan çıkınca kullandıkları büyünün başına buyruk hareket ettiğini acı biçimde fark ederler.
  Stephen King’in yedi ciltlik muhteşem yapıtının altıncı kitabı olan Susannah’ nın Şarkısı Kara Kule gizemini ortaya çıkaracak büyüleyici bir anahtar… King yine temposu hiç düşmeyen inanılmaz bir gerilim romanıyla karşımızda!…

  * * * * *

  Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]
  KARA KULE 7 - KULE

  Orjinal Adı : The Dark Tower VII
  Türü : ROMAN
  Çevirmen : Canan Kim

  Stephen King Kara Kule serisini tamamlıyor. Son kitabın adı ‘Kule’ olan seri yedinci kitap ile bitiyor.

  Stephen King Kara Kule’nin açılış cümlesini 1970 yılında yazmıştı. İlk romanı Göz’den sonra King tüm dünyada en çok satan kitaplar listesine giren 40 roman daha yayımladı. Romanlarının büyük bir bölümü Türkçeye çevrilen ve Kara Kule Serisi’nin tamamı Altın Kitaplar tarafından yayımlanan yazar bu kez Kule – Kara Kule 7 ile okurla buluşuyor.

  Kara Kule yolculuğu
  Tüm güzel şeylerin bir sonu vardır. Ne devamlı okuyucular ne de Stephen King bir öyküyü ebediyen devam ettiremez. Romanın kahramanlarından Roland Deschain’in durup dinlenmeden Kara Kule’yi araması öykünün başından beri onu izleyen okuyucuların sabrını taşırdığını düşünüyor yazar ve serinin son kitabında -biraz da okuru düşünerek- Roland’ın ve arkadaşlarının macerasına devam ediyor; herkes bir yana dağıldığı halde Roland’ın ka-tet’i henüz bir bütün halindedir. Susannah-Mia (1999 yazında) Dixie Pig’den Llunderclap’ın Fedic doğum odasına –aslında burası bir dehşetler odasıdır- taşınır; Jake ve Peder Callahan yanlarında Oy ile birlikte ellerinde silahlarla Lerington Caddesi ile Altmış Üçüncü Sokak’ın köşedeki restoranına dalarlar. Düşmanlarının sayısını ve ne denli tehlikeli olduklarını bilmemektedirler. Roland ve Eddie 1977’de Maine’de John Cullum ile gaipten gelenlerin mıntıkası olan Lutleback Yolu aramaktadırlar. Ümitsizce diğerlerinin yanına özellikle Susannah’ın yanına ulaşmak istemektedirler. Ama sonunda yalnızca geçiş yapmak istedikleri dünyanın önemli olduğunu fark ederler.

  Kaynak:Altın Kitaplar


  BUICK 8

  Orjinal Adı : From A Buick 8
  Türü : ROMAN
  Çevirmen : Canan Kim

  Pennsylvania kırsalında Eyalet Polisi D Birliği Merkez binasının arkasında bir B barakasında 1979 yılından beri bir sır saklıyordu.

  Otoyolun üstündeki bir benzin istasyonundan aldıkları çağrıya giden polis memurları Ennis Rafferty ve Curtis Wilcox terk edilmiş bir Buick Roadmaster ile geri dönerler. Curt Wilcox eski arabalara meraklıdır.

  Ve bu arabayı görür görmez bir terslik oldugunu anlar? hem de büyük bir terslik. Birkaç saat sonra Rafferty ortadan yok olunca Wilcox ve meslektaşları arabanın tehlikeli olmaktan da öte bir şey olduğunu anlarlar ve bunu halktan gizlemeye karar verirler.

  Curtis’in aşırı merakı arastırmaları derinleştirmesine neden olur. Yıllar ilerledikçe karakoldaki polisler barakada gizledikleri esrarı kanıksarlar. Barakanın ortasında duran Buick 8 soluk alan bir natürmont tablosu gibi - biraz bu dünyayı içine çeker biraz da geldiği bilinmeyen dünyayı dışarı atar.

  2001 sonbaharında Wilcox feci bir trafik kazasında can verir. 18 yaşındaki oğlu Ned sık sık karakola gelmeye baslar. Çimleri biçer camları siler farları kırar. Başkomiser Sandy Dearborn oğlanın babasıyla bağlarını koparmak istemediğini anlar ve onu D Birliği ailesinin bir ferdi olarak kabul eder. Babası gibi Ned de bilinmeyenlerin yanıtını ögrenmek ister. Böylece esrar perdesi kıpırdanmaya başlamakla kalmaz emektar polislerin hem vicdanlarını hem de akıllarını kurcalar.

  Buick 8 ölümcül sırlara duyduğumuz tutkuyu yanıtları olmadığı halde esrarengiz olaylara yanıt arama merakımızı bilinmeyene karşı hissettiğimiz dehşeti ve cesareti dile getiren harika bir gerilim romanı.

  * * * * *

  HAYATI EMEN KARANLIK

  Orjinal Adı : The Dark Half
  Türü : ROMAN
  Çevirmen : Gönül Suveren

  Kaynak:Altın Kitaplar

 3. #3
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

  Stephen Edwin King (d. 21 Eylül 1947 Portland Maine). ABD'li hikaye ve roman yazarı.

  Genellikle gerilim ve korku türünde eserler vermiştir. Kitaplarının çoğu Türkçe'ye de çevrilmiştir. İlk romanı Göz (Carrie) 1974 yılında yayınlanmıştır. Özellikle 1982 yılında başlayıp 2004 yılında sona erdirmiş olduğu Kara Kule (The Dark Tower) serisi ile ünlüdür.

  İlk profesyonel kısa öykü satışını "The Glass Floor" adlı öyküsüyle Starling Mystery Stories'e yapmıştır (1967).

  Türkiye'de yayınlanmış romanları Göz (Carrie)
  Korku Ağı (Salem's Lot)
  Medyum (The Shining)
  Mahşer (The Stand)
  Çağrı (The Dead Zone)
  Tepki (Firestarter)
  Kujo (Cujo)
  Christine
  Hayvan Mezarlığı (Pet Sematary)
  Tılsım (The Talisman) (Peter Straub ile) ISBN 975-100-299-0
  O (It)
  Ejderhanın Gözleri (The Eyes of the Dragon) ISBN 975-100-002-5
  Sadist (Misery)
  Şeffaf (The Tommyknockers)
  Hayatı Emen Karanlık (The Dark Half)
  Ruhlar Dükkanı (Needful Things)
  Oyun (Gerald's Game)
  Dolores (Dolores Claiborne)
  Uykusuzluk (Insomnia)
  Çılgınlığın Ötesi (Rose Madder)
  Yeşil Yol (The Green Mile)
  Yaratık (Desperation)
  Kemik Torbası (Bag Of Bones)
  Maça Kızı (Heart In Atlantis)
  Yüzyılın Fırtınası (Storm Of The Century)
  Tom Gordon'u Seven Kız (The Girl Who Loved Tom Gordon)
  Rüya Avcısı (The Dreamcatcher)
  Kara Ev (Black House) (Peter Straub ile) ISBN 975-210-264-6
  Buick 8 (From A Buick 8)
  Cep (Cell)
  Bir Aşk Hikayesi (Lisey’s Story)

  Türkiye'de yayınlanmış hikaye derlemeleri Hayaletin Garip Huyları (Night Shift)
  Kuşku Mevsimi (Different Seasons)
  Sis (Skeleton Crew)
  Gece Yarısını İki Geçe - Gece Yarısını Dört Geçe (Four Past Midnight)
  Düşler ve Karabasanlar (Nightmares and Dreamscapes)
  Karanlık Öyküler (Everything's Eventual)

  Kara Kule Serisi
  1982 Kara Kule 1: Silahşör (The Gunslinger) ISBN 975-405-151-8
  1987 Kara Kule 2: Üçün Çekilişi (The Drawing of the Three) ISBN 975-210-437-1
  1991 Kara Kule 3: Çorak Topraklar (The Waste Lands)
  1997 Kara Kule 4: Büyücü ve Cam Küre (Wizard & Glass) ISBN 975-405-876-8
  2003 Kara Kule 5: Calla'nın Kurtları (Wolves of the Calla) ISBN 975-210-454-1
  2004 Kara Kule 6: Susannah'nın Şarkısı (Song of Susannah) ISBN 975-210-507-6
  2005 Kara Kule 7: Kule (The Dark Tower)
  Diğer kitapları
  Yazma Sanatı (On Writing)


  Stephen King filmleri - dizileri
  1976 Carrie
  1979 Salem's Lot
  1980 The Shining
  1982 Creepshow
  1982 The Boogeyman (Kısa film)
  1983 Cujo
  1983 The Dead Zone
  1983 Christine
  1983 Disciples of the Crow (Mısırın Çocukları'ndan uyarlanmıştır)
  1983 The Woman in the Room (Frank Darabont kısa filmi)
  1984 Children of the Corn
  1984 Firestarter
  1985 Cat's Eye
  1985 Silver Bullet (Kurtadamın Döngüsü'nden uyarlanmıştır)
  1985 Stephen King's Nightshift Collection
  1985 Word Processor of the Gods
  1986 Gramma (Alacakaranlık Kuşağı'nın bir bölümü)
  1986 Maximum Overdrive (Kamyonlar'dan uyarlanmış ve King tarafından yönetilmiştir)
  1986 Stand by Me (Ceset'ten uyarlanmıştır)
  1987 Creepshow 2
  1987 A Return to Salem's Lot
  1987 The Running Man
  1987 The Last Rung on the Ladder
  1987 Sorry Right Number
  1989 Pet Sematary
  1990 The Cat From Hell
  1990 Graveyard Shift
  1990 It (TV Filmi)
  1990 Misery
  1990 The Moving Finger
  1991 Golden Years (orjinal tv dizisi)
  1991 Sometimes They Come Back
  1992 The Lawnmower Man (King filmin yapımcılarını dava eder ve kazanır filmde artık SK'in adı geçmemektedir)
  1992 Sleepwalkers (film için yazılmış bir senaryodan çekilmiştir)
  1993 The Dark Half
  1993 Needful Things
  1993 The Tommyknockers (TV Filmi)
  1993 Chinga (The X-files'ın bir bölümü)
  1994 The Shawshank Redemption
  1994 The Stand (TV Filmi)
  1995 The Langoliers (TV Filmi)
  1995 The Mangler
  1995 Dolores Claiborne
  1995 Stephen King's Nightshift Collection
  1996 Thinner
  1997 The Shining (TV dizisi)
  1997 Ghosts (müzik videosu)
  1997 The Night Flier (HBO Filmi)
  1997 Quicksilver Highway
  1997 Trucks (Maximum Overdrive'ın TV için yeniden çekimi)
  1998 Apt Pupil
  1999 Yeşil Yol (The Green Mile)
  1999 The Rage: Carrie 2
  1999 Storm of the Century ( tv mini-serisi)
  1999 Llamadas
  2000 Paranoid (bir şiirden uyarlanmış)
  2001 Hearts in Atlantis
  2001 Strawberry Spring (Kısa Film)
  2002 Rose Red (orjinal TV dizisi)
  2002 The Dead Zone (TV dizisi)
  2002 Night Surf (Kısa Film)
  2002 Rainy Season (Kısa Film)
  2002 Carrie (TV Filmi - yeniden çekim)
  2003 Dreamcatcher
  2003 The Diary of Ellen Rimbauer (TV Filmi)
  2003 Autopsy Room Four (Kısa Film)
  2003 Here There Be Tygers (Kısa Film)
  2003 The Man in the Black Suit (Kısa Film)
  2004 Secret Window
  2004 Kingdom Hospital (TV dizisi)
  2004 Salem's Lot (TV Filmi)
  2004 Luckey Quarter (Kısa Film)
  2004 I Know What You Need (Kısa Film)
  2004 The Secret Transit Codes of America's Highways (Kısa Film)
  2004 All That You Love Will Be Carried Away (Kısa Film)
  2004 The Road Virus Heads North (Kısa Film)
  2004 I've got to get away (Kısa Film)
  2004 Riding the Bullet
  2006 Desperation (TV Dizisi)
  2006 Nightmares & Dreamscapes (TV Dizisi)
  2007 1408
  2007 The Mist
  2008 Black House
  2008 Creepshow
  2008 The Talisman
  2009 Cell
  2009 From a Buick 8

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş