Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Arrow Tuna Kiremitçi Kimdir? Hayatı Hakkında...

  Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]


  Tuna Kiremitçi
  (Hayatı – Biyografisi)
  Tuna Kiremitçi 24 Şubat 1973′te Eskişehir’de doğdu. İlk şiirleri Galatasaray Lisesi’nde okuduğu sırada Varlık dergisinde yayımlandı (1991). 1994 yılında ‘Yaşar Nabi Nayır Şiir Ödülü’ni kazandı ve aynı yıl ilk şiir kitabı olan ‘Ayabakanlar’ okuyucuyla buluştu.


  1997′de ‘Erguvan Balkan Şiir Ödülü’ni Bosnalı şair İzzet Sarayliç’le paylaşan Kiremitçi sonraki yıllarda Varlık Gösteri Milliyet Sanat Kitap-lık Nar Sombahar ve Aykırı gibi dergilerde şiir ve denemeleriyle göründü. 1998 yılında ikinci şiir kitabı olan ‘Akademi’ yayımlandı.

  2002 yılında ilk romanı ‘Git Kendini Çok Sevdirmeden’ yayımlandı ve o yılın en önemli edebiyat olaylarından biri olarak kabul edildi. 2003′de ise ikinci romanı ‘Bu İşte Bir Yalnızlık Var’ yine geniş bir okuyucu kitlesiyle buluştu. Bunu ‘Yolda Üç Kişi’ (2005) ve ‘Dualar Kalıcıdır’ (2007) adlı romanları izledi.

  Tuna Kiremitçi Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde Sinema eğitimi görmüş senarist ve yönetmen olarak üç kısa filme imza atmıştır. Ayrıca kendi kurduğu Kumdan Kaleler topluluğuyla 1996 tarihli bir rock albümü (‘Denize Doğru’) hazırlamış ve bu albüme şarkı yazarı solist gitarist ve aranjör olarak katkıda bulunmuştur. Günümüzde de müzik yaşamını solo çalışmalarla sürdürmekte eşi ve oğluyla İstanbul’da yaşamaktadır.

  alıntıdır

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Müzisyene kelimeler yeter mi?

  Yazara yetiyor mesela. Ne de olsa yazıyı seçmişsiniz. Yazılacak kelimeler hayata anlam katsın istemişsiniz. Hayallerinizi kelimeler kırmış yeni hayalleri yine onlarla aramışsınız. Mutluluk için de acılar için de elinizde başka şey yok. Çaresiz yetineceksiniz kelimelerle.

  Siyasetçiye de yetiyor kelimeler. Kelimeden fazlasını üretmeden başımızda yıllarca duranlar var. Bol keseden konuşan sahte aşığa da patronun gözünü boyamak isteyen uyanık müdüre de yeniden canlanmak için fısıldanacak iki güzel söze muhtaç akşamsefasına da kelimeler ilaç olabiliyor..
  Müzisyene yeter mi peki..?

  Yetse zaten müzisyen olur mu insan..?


  Yine de Şebnem Ferah dördüncü albümünde kelimelere her zamankinden çok sarılmış. Şarkı sözlerine çok emek vermiş. Sonra da albüme " Kelimeler Yetse" adını koymuş. Kelimelerin kifayetsizliğini görmek için onlara iyice yaklaşmak lazım demek ki..

  " Kelimeler Yetse" bütünlüklü bir albüm. Gerçi mesela Pink Floyd'un "The Wall" ya da Zuhal Olcay'ın "Küçük Bir Öykü Bu" albümlerindeki gibi net bir hikaye kurgusu yok ama sözlerin ortak bir sancıyı yansıttığı hemen belli oluyor. Zaten Şebnem'in kalbini kıran hikayeyi de artık iyi kötü bildiğimizden parçaları kendimiz birleştirebiliyoruz.
  Dinlerken onun dört albümdür değişmeyen bir özelliğini fark ettim: Dünyayı anlamaya çalışan bir kadının şarkılarını söylüyor.

  Bu arada insan kafasını taşlara pat küt çarpar ya sanki her hain taş için bir şarkı yazıyor. Terk ediyor (Bu Aşk Fazla Sana) terk ediliyor (Sigara) sitem ediyor (İyi Gün Dostlarım) direnmeye çalışıyor (Perdeler) ya da kendisini feda ediyor (Yağmurlar) ama bu hiç değişmiyor. Başrolde hep kendi iç dünyası..

  İnsan kendi içine bu kadar çok bakarsa sonu "elde var hüzün" olur. Bu duygu yeni albümün tamamına yayılmış. Sözünü o kadar doğrudan o kadar lafı dolandırmadan söylüyor ki dinlerken bir tuhaf oluyorsunuz. İster istemez soruyorsunuz kendinize; "bu kadarına ben cesaret edebilir miydim..?" diye..

  Yani şarkı sözleri pek 'cool' değil bu albümün. Öyle olması da istenmemiş galiba. Şebnem yaşadıklarıyla arasına mesafe koymaya sakin olmaya tevekküle gerek görmemiş.


  Ama müziği şimdi daha sert. Gitar tonları doksanların gruplarını hatırlatıyor. Düzenlemeler klasik hard-rock standartlarıyla günümüzün iddialı tekno tonları arasında gidip geliyor. Bu iddia sözlerdeki naiflikle birleştiğinde kendine özgü ve yürek burkan bir güzellik çıkmış.

  Ayrıca bir önceki albümde başlayan 'grup ruhu' burada da sürüyor. Sanki tek başına bir stardan çok 'Şebnem Ferah' adında bir grubu dinliyoruz artık: Düzenlemelere de çok önemli katkısı olan klavyeci Ozan Tügen aynı zamanda menajerlik faaliyetlerini de yürüten basist Buket Doran deneyimli gitarist Metin Türkcan ve baterist Aykan İlkan bu grubun yıllardır değişmeyen kadrosu. Şebnem de onların saçını savurarak şarkı söyleyen harika sesli solistleri..

  'Ben Şarkımı Söylerken' albümün klibi de çekilen ilk 'lokomotif şarkısı' oldu. Melodisiyle daha ilk dinleyişte sevildi. Sound'uyla albümün genel havasını özetledi. Sözleriyle gündem yarattı. Yani hem müzikal hem de ticari anlamda doğru tercihe benziyor.

  Klibi seyrederken aklıma "Bu Topraklardan Dünya Markası Çıkar Mı..?" adlı kitapta Şebnem hakkında söylenenler geldi: "Rock temelli şarkılar söylüyor ama yüzüne bakınca gidip yanağını sıkasınız geliyor. Şirin kız."
  Şebnem bu sözleri okumuş mudur bilmiyorum ama klipte bize sunduğu imaj tam tersi.. Kapakta da yırtıcı bir güzellik içinde.. Geçmişin vahşi rock kraliçelerine benziyor.
  Lita Ford Ann Wilson Joan Jett gibi.. Zaten hem sözleri hem de müziğiyle sinirli bir albüm olmuş bu. Hani duymaya niyeti olmayan birine bir şey söylemeye çabalarken içimizde ta derinlerimizde hissederiz ya işte öyle bir sinir..

  Şebnem Ferah bence Türkiye'nin en iyi sesi. Bu albümüyle de doğru bildiği yolda yeni bir adım atmış.


  O artık kelimelere çok daha yakın ve onların beceriksizliğinin daha çok farkında..


  Yani belki de yazarların anlamaya yüzyıllardır kıyamadığı bir şeyi anlamış. Hissettiği hüznü ve öfkeyi paylaşmak için de albümü dinlemek lazım. Yoksa kelimeler hakikaten yetmiyor..


  Hürriyet; 22 Eylül 2003

 3. #3
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Git Kendini Çok Sevdirmeden
  Doğan Kitap; Ekim 2002

  Tuna Kiremitçi'nin 2002 sonlarında yayımlanan ilk romanı...

  Sıcak bir yaz gecesi Arda ağabeyi tarafından uyandırılır. Fırat'ın paniğe kapılmasının nedeni İstanbul'daki kız arkadaşının hamile kaldığını öğrenmesidir. Ona yardım etmek için İstanbul'a gitmeye karar verirler. Orada geçirecekleri süre boyunca Fırat'ın kolejden arkadaşı olan Ertuğrul'un evinde kalacaklardır. O yaz Arda için hem İstanbul'u hem de kendi gençliğini keşfettiği küçük bir serüvene dönüşür.

  Romanın öteki ayağında 40 yaşındaki yaşam yorgunu Arda'nın çocuğunu bir kazada yitirdikten sonra Eskişehir'deki ana ocağına sığınmasına tanık oluruz. Orada yaralarını iyileştirmeye çalışırken 23 yıl önceki ilk aşk serüveninin kahramanı Ertuğrul çıkagelir. Arda'nın yaşamına yeniden girerek hem onun iyileşmesine yardımcı olur hem de gençlik duygularını uyandırarak onu yeni bir serüvene sürükler.

  Kendisi de ilkgençliğini 80'li yıllarda yaşamış olan Tuna Kiremitçi bu romanında kendi kuşağının insanlarından yola çıkarak aşk ölüm gençliğin bitmesi yurt özlemi doğum ve neşe gibi temel insanlık durumlarına ulaşıyor. İnsanlığı bu konularda yüzyıllardır meşgul eden sorulara kendi bakış açısıyla yaklaşmayı deniyor. Romanda anlatılan iki zaman dilimi sinemada 'paralel kurgu' olarak tanımlanan anlatımla bağlanıyor.

  Uzaktan uzağa Salinger'in 'Holden'ı ile Queneau'nun 'Zazie'sine göz kırpan kimilerine göre "sonu olmayan" kimilerine göreyse "harika bir sonla biten" bir ilk kitap.

 4. #4
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Bu İşte Bir Yalnızlık Var
  Doğan Kitap; Eylül 2003


  Tuna Kiremitçi'nin ikinci romanı müzisyenlerin dünyasına eğiliyor.

  40'lı yaşların başındaki 'emektar' gitarcı Memet Olcay'ın yaşamında iyi gitmeyen şeyler vardır: Karısından ayrılmıştır örneğin sonra para konusunda zorlanmaktadır ve derinden bağlı olduğu müzisyen Nihat Abi'si hastanede ölüm döşeğindedir.

  Bir gün uzun zamandır işsizlikle boğuşan üst kat komşusu Orhan ortadan kaybolur. Orhan'ın karısı Ayşe'yle birlikte onu aramaya başlarlar. Bu arayış Memet'e sıkıntılarını biraz olsun unuttururken bir yandan da 'yanlış' bir aşkın ve yaşamında yaptığı ilk bestenin belirmesine neden olur.

  Beyoğlu sokaklarından Bozcaada'ya 1980 öncesinin siyasi atmosferinden günümüzün pop çağına uzanan arayışlarında Memet ve Ayşe birbirlerini de keşfederler. Ayrıca arka planda kendisini hissettiren ekonomik kriz atmosferiyle de bu sancılı dönemin romanımıza yansıdığı ilk örneklerden biri 'Bu İşte Bir Yalnızlık Var'.

  Bir dönem 'Kumdan Kaleler' topluluğuyla birlikte müzik çalışmaları da yapmış olan Tuna Kiremitçi'nin bu ikinci romanında aşka müzisyenlerin dünyasına ve arkadaşlığın 'raconuna' ilişkin temalar ağır basıyor...

  Memet'e onun müzisyen arkadaşlarına Pazar günleri buluşabildiği kızına yıldız adayı pop şarkıcılarına Kurtuluş'taki bir kapıcı kadına Caferağa Medresesi'ne ve Akmerkez'e dair bir roman.

 5. #5
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Yolda Üç Kişi
  Doğan Kitap; Nisan 2005


  25 yaşında bir öğrenci olan Yakup ailesini saran laneti yenerek ilk defa yurtdışına çıkmayı başarır. Gideceği yer okyanus kıyısındaki küçük bir Fransız kenti olan La Rochelle'dir. 1998 yılının dünya kupası atmosferinde Bosna Sırbistan Lübnan Fas Çekya ve Ukrayna'dan gelen yaşıtlarıyla birlikte üç uzun hafta geçirir. Bu süre içinde hem İstanbul'da bıraktığı kadını düşünecek hem de yeni bir aşk acısına yelken açacaktır. Öte yandan Avrupa ailesinin ilk bakışta göze çarpmayan dramı da koyu bir Balkan hüznü biçiminde gösterecektir kendini.

  O sırada Leyla Acıbadem'deki evinde karışık duygularla uyanır. Bir gece önceki telefon konuşmasında babası Feridun Sait intihar edeceğini söylemiştir çünkü. Berbat bir adamdır Feridun Sait: Kadının çocukluğunda ve ilkgençliğinde onulmaz acılara yol açmıştır. Kadın babasının muhtemel ölümüne sevinmesi mi yoksa üzülmesi mi gerektiğini bilemeden İstanbul sokaklarında dolaşarak bir gün geçirir. Bir taraftan da kendi geçmişine ayrı düştüğü kocası Halil'e ve siyasal sürgün yıllarına doğru bir yolculuğa çıkmıştır.

  Yetmişli yılların öğrenci liderlerinden Halil ise oğlunu yaz kampına götürmektedir. Çocukluğundan beri içini yakan bir sır vardır adamın kalbinde; Leyla'yla ayrılmalarına da bu sır neden olmuştur. Botan Vadisi'nde çobanlık yaparken başlayan yazgısını düşünerek baba-oğul bindikleri araba vapurunun İzmit Körfezi'ni geçmesini bekler. Ksenefon'un Botan Çayı kıyısında konaklamış Pers askerlerinin hayali yolculuk boyunca ona eşlik edecektir.

  Yakup… Leyla… Halil… Aşkla tarihle ve yara izleriyle birbirine bağlanan üç kişi üç uzun yol…

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş