Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Arrow Truman Capote Kimdir? Hayatı Hakkında...

  Truman Capote


  Truman Capote Amerikan edebiyatının en önemli en renkli yazarlarından biri. "Kurgusal olmayan roman" demeyi uygun bulduğu romanları ve novellaları ile tanınıyor en çok. Bir de kitapları kadar ünlenmiş partileriyle. Kurgusal olmayan roman ne demek? Gazetecilikle yazarlığı birlikte sürdürmek demek ve bu terim Bay Capote'nin icadı. Peki novella ne demek? Ne roman kadar uzun ne de öykü kadar da kısa olan romancık demek. Bu terim ise genel bir tabir icat süreci ile Bay Capote'nin bir alakası bulunmamakta.


  Truman Capote Truman Streckfus Persons ismi ile 1924'te New Orleans'ta doğmuş. Pek başarılı bir sahne ismi değil tabii. Annesi tarafından terk edilip Alabama'da teyzeleri tarafından büyütülmüş büyük yazarların pek çoğu gibi o da mutsuz bir çocukluk yaşamış ve yazmaya avuntu olarak başlamış. 11 yaşında yazar olmaya karar vermiş. Sahip olduğu birkaç arkadaşı okuldan eve dönünce zorla piyano dersleri alırken o okuldan gelince saatlerce odasına kapanıp yazarmış.
  Annesi 1933'te evlenince teyzeleri Truman'ı annesinin yanına New York'a göndermiş. Zaten çocukluğunda bir türlü kendini tam olarak tanıyamamış olan Truman büyük şehirde iyice kendini kaybetmiş. Önce okuldan atılmış sonra kendini yavaş yavaş eğlence hayatına kaptırmaya başlamış. 17 yaşında The New Yorker'da işe başlamış. Birkaç yıl sonra The New Yorker'ın daimi yazarlarından biriymiş artık. "Miriam" adlı hikayesi bir yayıncının ilgisini çekince bir yayınevi ile anlaşmış ve 24 yaşında ilk kitabı "Başka Sesler Başka Odalar" yayımlanmış. Kitap kışkırtıcı içeriği ve Truman'ın bizzat hazırlattığı tartışmalı kapağı ile konuşulmuş. Bu arada artık yavaş yavaş Truman'a Bay Capote deme zamanı da gelmiş. Yani geldi yani biz öyle diyelim artık.


  Başka odalardan gelen ses: Truman CapoteEdebiyat hayatında kazandığı ünü onu sosyal hayatta da ünlü biri haline getirmiş. Zaten eğlenmeye pek meraklı biri olduğu için bu durum kendisi için bir problem yaratmamış tabii. Genç Truman yani genç Bay Capote yüksek sosyetenin en favori edebiyat nesnesi haline gelmiş; bütün önemli kulüplerin restoranların ve partilerin kadrolu ismi olup çıkmış. Raydan çıktığını iddia eden gazetecilere ve meslektaşlarına da bir sonraki kitabı için araştırma yapmakta olduğu cevabını yapıştırıyormuş.


  1958'de çıkan efsanevi novellası "Tiffany'de Kahvaltı" gerçekten de bu dönemde yaşadığı hayattan oldukça etkilenmiş. Kitap ve kitabın muhteşem Audrey Hepburn'ün oynadığı film uyarlaması ile bu büyük bir hevesle bağlı olduğu hayatın içine daha da girmiş. Ancak sefahate olan düşkünlüğü kadar hırsı da dillere destanmış bu yüzden eğlenceye tam gaz devam edip eskisinin aynısı bir kitap yazmak yerine bu kez yeni bir konu üzerinde çalışmaya başlamış. Amacı gazeteciliğe devrimsel bir yenilik getirmekmiş. İşte kurgusal olmayan roman kavramı bu sırada ortaya çıkmış.

  Capote jet sosyete arkadaşlarını ve meşhur New York partilerini bırakıp en yakın arkadaşı ve sevgilisi Harper Lee ile Kansas'a gitmiş. Amacı 1959'da öldürülen Kansaslı Clutter ailesinin dört ferdinin hikayesini kasaba hayatını ve geride kalanların yaşadıklarını araştırmakmış.


  Başka odalardan gelen ses: Truman CapoteKansas'tayken cinayetlerden sorumlu iki kişi yakalanmış ve kitabın konusu onların etrafında dönmeye başlamış. Altı yıl boyunca katillerle ve kasabalılarla konuşmuş. Notlarını bu görüşmeler sırasında almak yerine gün bitince alıyormuş. Kitaba bir edebi parça özelliğini kazandıran da bu olmuş.

  Bu altı yıl içinde yaptığı çalışma için "Yazarken bütün yazarların önündeki büyük bir açmazı çözdüğümü fark ettim. Gazeteci hissiyatıyla yazılan bir roman yazmak istiyordum; gerçeğin güvenilirliğine bir filmin akıcılığına düz yazının özgürlüğüne ve şiirin hassalığına sahip bir şey yazmak istiyordum ve bunun mümkün olduğunu kanıtladım" demiş.

  Sonuçta ortaya çıkan ve 1966'da basılan "Soğukkanlılıkla" zamanının en çok satan ve tartışılan kitabı olmakla kalmamış Truman Capote'nin en önemli eseri olarak benimsenmiş. Çıktığı gibi bir klasik haline gelen kitap Bay Capote'ye o güne kadar kadar hiçbir yazarın kazanmayı başaramadığı büyük paralar ve ün kazandırmış.Bu kitabın başarısını kutlamanın tek yolu eski günlere dönmek ve o günlerin şanına yakışır bir parti vermekmiş elbette. Böylece Truman Capote'nin efsanevi partileri başlamış. Artık onun partilerine katılmayan birinin kendini "cemiyet hayatının esaslı bir üyesi" olarak kimseye yutturması mükün değilmiş.  Yazarlar eleştirmenler işadamları oyuncular yönetmenler kraliyet üyeleri herkes onun arkadaşıymış. Eh araştırmaya hevesli bir yazar olarak bu durumu lehine kullanacağını akıl edememeleri bizce tamamen o "arkadaş"ların hatası.

  "Answered Prayers" ile içinde olduğu hızlı hayatın başrolündeki herkesin sırlarını bir bir açık etmeyi ve tamamen gerçeklere dayanmayı amaçlamış. Kitabın ilk birkaç bölümü 1975'de Esquire dergisinde yayımlanmış ve büyük bir gümbürtü kopmuş. Aslında sadece bildiklerini yazmış; bir yazardan da bu beklenir değil mi?

  Bu kitabın devamı hiç yayımlanmamış ama yayınlanan kısmının yarattığı kargaşa ve tüm çevresinin ona sırtını dönmesi Bay Capote'nin münzevi bir hayat sürmeye karar vermesine yol açmış. Sosyal hayattan elini tamamen çekmiş zaten başka bir seçeneği de yokmuş çünkü etrafında yüzüne bakan kimse kalmamış.


  Başka odalardan gelen ses: Truman Capote"Answered Prayers"ı yazmaya devam ettiğini ve bitireceğini söylüyormuş ancak aslında tek yaptığı içmekmiş. Sonunda içki ve uyuşturucu bağımlısı olup çıkmış birkaç kez tedavi olmaya çalışsa da başarılı olamamış. Bu sırada neredeyse hiç yazmamış. 1984'te 59 yaşında öldüğünde geriye bu kitapla ilgili tek bir not bile bırakmamış. 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart  Bir döneme damgasını vurmuş bir yazardır Truman Capote. 1940'lı yılların New York'unu anlatan 'Tifanny'de Kahvaltı' yıllar sonra yeniden basıldı...

  Hayatla başa çıkma çabaları
  Yalnızlığı kimsesizliği Amerikan toplumunun içinde kaybolmuş sıradan insanların gizemli ve aslında herkese tanıdık gelen yanlarını derin psikolojik bilgiyle ele alan Truman Capote yirminci yüzyıl Amerikan edebiyatının harika çocuklarından biriydi. 1924 yılında New Orleans'ta doğdu. 40'lı yılların başında The New Yorker dergisinde fotokopici olarak işe başladı ilk öykülerinin Harper's Bazaar'da yayımlanması henüz yirmili yaşlarındaki Capote'ye edebi bir ün kazandırdı. İlk öyküsü olan 'Miriam'la O. Henry öykü ödülünü aldı. Kısa zamanda başarılı bir yazar olarak kabul gördü.

  1948'de Başka Sesler Başka Odalar adlı romanı yayımlandı. Bu roman olumlu eleştiriler aldı ve en çok satanlar listesine girdi. Aynı zamanda kapağında yer alan egzotik fotoğrafından dolayı ona uzun zaman peşini bırakmayan kötü bir şöhret de kazandırdı. Bazıları kitabın başarısını bu fotoğrafa yordu. Bazıları 'Bu kadar genç birinin bu kadar iyi yazabilmesi çok şaşırtıcı' dedi ve kitabı beklenmedik bir kazaymış gibi dışladı. Eser oldukça iyi bir roman olmasının yanı sıra eşcinsel öğeleri barındırmasından dolayı da oldukça ses getirdi. Ancak Capote o kitabı yayımlamadan önce on dört yıl boyunca gece gündüz yazdığını söylüyor. Bu yüzden bu başarı bir tesadüf değildi. Kendisi de bu romanı gelişiminin ilk evresini noktalayan doyurucu bir sonuç olarak gördü. Uzun zaman yalın ve geçmişine yönelik kurgusal öyküler yazdıktan sonra romana yöneldi. Derdini ancak böyle daha iyi anlatabileceğini düşündü. Birçok roman öykü ve oyun yazan Capote özellikle hayatının son yıllarına doğru alkol ve uyuşturucunun etkisinde fazlasıyla kaldı. Amerikan jet sosyetesinin içinde yer aldı.  Soğukkanlılıkla romanını bitirdiğinde bunu Plaza Otel'de verdiği basında oldukça fazla yer alan bir maskeli baloyla kutladı. Bu olay 1960'ların en çarpıcı olaylarından biri olarak kabul gördü; böylece Capote uzunca bir süre televizyonların dergilerin gözdesi oldu hatta şansını sinemada bile deneyip 'Murder by Death' filminde rol aldı. En yakın arkadaşları Marilyn Monroe Andy Warhol Tennessee Williams gibi isimlerdi. Hep aykırı bir yazar olarak kaldı.

  Yoksulluk ve trajedilerle dolu bir çocukluk geçirdi. Küçük kasabalarda ve yaşlı akrabalarının yanında büyüdü. Sevgiye muhtaç ve yalnızdı. İşte bu zamanları ve duygularını edebiyatın kurgusu içinde öykülerine ve romanlarının temel ve yan karakterlerine yansıttı. "Böylesine inişli-çıkışlı bir yaşam bu trajik kavisler her gözlemciyi nedenini araştırmaya birkaç tahminde bulunmaya kışkırtır; Capote'nin gençlik yıllarından bildiklerimiz de Freud'un müritlerine neredeyse kusursuz dört dörtlük bir veri tabanı sunuyor: mutsuz acıklı bir çocukluğun kişiyi kaçınılmaz bir biçimde sorunlu ve felakete varabilecek bir yetişkinliğe götüreceğini öngören Freud'u doğruluyor. (...) Genç Truman özetle fazla genç cinsel serüven peşindeki bir annenin ve ahlaken zayıf ne idüğü belirsiz bir babanın terk ettiği Alabama'nın küçük bir kasabasında bir ev dolusu evlenmemiş kuzene emanet edilen bir çocuktur; onu en azından yararlı iyi masallarla besleyen akrabaların komşuların arasında büyür."

  Bu yapıtlarından sonradır ki onu edebiyat dünyasında ulaşılmaz bir yere taşıyan ve tamamen gerçeklere bağlı kaldığı romanı Soğukkanlılıkla'yı yazdı. Romanın yazım süreci altı yıl sürdü. Eser hayatın gerçeğine dayanıyordu ve Capote bu gerçeği edebiyat gerçeğine dönüştürüyordu. Burada Capote Kansas'ta 'nedensiz' işlenmiş en vahşi cinayetler olarak tarihe geçen Clutter cinayetlerinin izini sürer. Gazeteciliğin verdiği haber bilgisi ve edebiyatın verdiği kurgu ve dil bilgisi bu romanı edebiyat dünyasında eşsiz bir yere koydu. Ailenin yakınlarıyla soruşturmayı yürüten dedektiflerle ve katillerle görüştü. Uzun bir araştırma döneminden sonra bu cinayetlerin öykülerini edebi bir anlatım ile kaleme alarak kurbanların ve katillerin yaşamlarını en ince ayrıntılarına dek okura sundu. Tiffany'de Kahvaltı Oscar'a aday gösterilip Philip Seymour Hoffman'a en iyi erkek oyuncu ödülü kazandıran 'Capote' filminin de konusu oldu. Film bugün Türkiye'de de gösterime girecek. Yaşamının son dönemlerinde alkole ve uyuşturucuya fazlaca bağımlı kalan Capote 1984 yılında öldü. Truman Capote üç roman ve yirmiyi aşkın öykünün yanı sıra müzikaller film senaryoları denemeler yaşamöyküsel yazılar yazdı ölünceye kadar sürekli bir değişim canlılık hareketlilik içinde görüldü.

  Öyküleri çok önemli

  Truman Capote'nin öyküleri romanlarının gölgesinde kalmış gibi görünse de bu çok da doğru değildir. Capote'yi görkemli bir yere taşıyan ve daha çok onun ilk dönemlerini kapsayan öyküleri de onun hayat karşısındaki çaresizliğini ve çocukluğunda çektiği azapları kalp kırılmalarını aile içi şiddeti yeniden kurgulayarak ele alır. Son derece duru bir dille yazılan bu öyküler ritmini azaltmaz ve iç dinamiklerin sonsuz çelişkisini kolaylıkla okuyucuya aktarır.

  Kuşkusuz Capote'nin en önemli yapıtlarından birisi de Tiffany'de Kahvaltı'dır. 1958 yılında yayımlanan ve filme de çekilen (ancak Capote filmi pek beğenmemişti) bu kısa roman eğlenceli ama yüzeysel bir hayat süren küçük dairesinde erkek arkadaşları için ev partileri veren gizemli ve hüzünlü genç bir kadınla genç bir yazar adayının yaşantılarının kesişmesini anlatır. Hikâye 1940'lı yılların New York'unda geçer.

  İnsanlar yalnızdır ve çoğunca bu yalnızlıklarını unutmak hayatla oyalanmak zamanın akışına çok da şahit olmamak için türlü yaşam biçimleri dener. Herkesin hayatı savunma biçimleri farklıdır. Bu kitaptaki iki temel karakter de yazar ve çocuk-kadın Holly Golightly yalnızlıklarını onarmak için hayata karşı gardını farklı biçimlerde alan kişilerdir. Marilyn Monroe'yu sürekli hatırda tutan Holly bir an bile yalnızlığa katlanamaz çevresinde hep erkekler vardır. Onlarla oynamayı sever ve hayatı bir oyun alanı olarak görür. Kendini hep başkalarıyla var eder onlarla zaman geçirir. Tek başına kaldığında kendini sudan çıkmış balık gibi görüp neredeyse öleceğini düşünür.

  Çocukluğunda geçirdiği yoksulluk içindeki kötü günlerin de etkisiyle her zaman kendini garantiye almak ister. Çabuk büyümek zorunda olan çocuklardandır. Aslında onun da çocukluğu birçokları gibi bir günde bitmiştir ve birdenbire çocuk-kadın olmuştur. On dört yaşında oldukça yaşlı biriyle ilk evliliğini gerçekleştirmiş ve sonrasında evden kaçmıştır. Hayat ona bilgeliği öğretmiştir. Oysa hâlâ yirmi yaşındadır. İstisnasız herkese 'sevgilim' der. Tatlı bir nezaketle erkeklere ne isterse yaptırır. Holly'in katı kurallarını aşmak oldukça güçtür ve ancak o isterse bu kurallar aşılabilir. Hemen hemen bütün erkekleri etrafında fır döndüren güzel alımlı zeki ve pervasızdır. Çirkinlik kendini gizledikçe saklanacak delik aradıkça güzellik kendini göstermek ister. İşte ben buradayım sevgili hayranlarım peki ya siz nerdesiniz der. "Hep güneş gözlüklerini takar her zaman iyi giyinirdi; giysilerinin sadeliğinde bile yüksek beğeninin izleri vardı; maviler griler ve parıltısızlık onu o güzel görüntüsünü öylesine pırıldatırdı ki. Onu bir fotoğrafçının modeli sanabilirdiniz ya da bir yıldız. Fakat eve dönüş saatlerinden de anlaşılacağı üzere ikisini de yapmaya zamanı yoktu." Birbirinden ilginç tipler pervanelerin ışığa dadanması gibi Holly'in etrafında dolanırlar. Kendinden oldukça yaşlı erkeklerle yaşamını sürdürür. Eksik kusurlu insanlarla birlikte olmayı sever. Kedisinin bile bir gözü kördür. Verilere bakıldığında yoğun bir Elektra kompleksinin çevresinde dolandığı görülür. Etrafındaki erkeklerden rahatsız değildir aksine onlarla olmak hoşuna gider. Karşıdakinin duymak istediği sözleri söyler onları rahat ettirir gevşetir ve biricik olduklarını düşündürtür. Holly hiçbir şeye alışmaz değişmekten en çok da değiştirmekten hoşlanır. Kocasını terk ettikten sonra kimliğini değiştirir geçmişini hafızasından siler. Geçmiş acı verir çünkü. Yeni bir oluşuma her zaman ayak bağı olur. Holly bunun bilincinde davranır. Yeni bir yaşam için çabalar. Çevresinde fır dolanan zenginler diplomatlar işadamları Holly bir ihbar sonucu yakalandığında kayıplara karışırlar. En yakınındakiler bile görünmez olur. Holly'nin hep bildiği ve hazırlıklı olduğu bu durum onu çok da yıkmaz. Hayat Holly'e şu kocaman dünyada yalnız olduğunu yeniden hatırlatır. Karnındaki çocuğun babasının da gidişine (ne yazık çocuk da onu terk etmiştir artık) öfkelenmez. Onu anlamaya korkaklığına anlam bulmaya çalışır. Holly'e bakıldığında hayattan birkaç kadının kolaj hâline benzetilebilir. Her birinden birkaç özellik alınıp Holly diye bir karakter yaratılmış ve edebiyat dünyasına armağan edilmiştir.


  Anlatıcı yazarsa yazarak yalnızlığına ve geçip giden çoğu zaman seyirci olduğu hayata karşı çare olmak ister. Öyküler yazar. Holly'le tanıştıktan sonra onun hayatını merak eder ve yavaşça hayatları birbirinin içine akar. Roman gittikçe bir dostluk hikâyesine dönüşür. Aslında iki yalnızın birbirlerini keşfetmeleri birbirlerini olduklarını gibi kabullenmeleri hayatla başa çıkma çabaları söz konusudur. Bu dostluk aynı zamanda anlatıcı olan yazarın nezdinde gizli sezdirmeyen yavaş gelişen ancak kaybedildiğinde ortaya çıkan bir aşka dönüşür.

  Müthiş bir gözlem

  Tiffany'de Kahvaltı oldukça iyi gözlemlere dayanır. Görüneni betimleyerek dış gerçekleri en ince ayrıntılarıyla yansıtarak kişilerin iç dünyalarını vermekte oldukça ustadır. Capote sıradanmış gibi görünen hayatların içine girerek aslında onların ne kadar olağanüstü ve sırlarla dolu olduğunu her an şaşırtabileceğini gösterir. İnsanların o en özel yanları olan psikolojilerini ayrıntılı bir biçimde ele alıp onları unutulmaz kılarken dünyanın başka kıyılarında olan insanların da ortak yönlerine dokunarak karakter(ler)ini evrensel ve unutulmaz kılar. İnsanlık durumlarını insanın içinde bulunduğu koşullardaki tepkileri adım adım şiddetini giderek arttıran ve sonunda bir bütünlüğe ulaştıran biçimde anlatır. " 'Hey bebek bırak gireyim. Beni beğeniyorsun bebek. Ben beğenilen bir herifim. Senin için hiç tanımadığım beş arkadaşının hesabını ödeyen ben değil miyim? Bu bana senin sevgini kazanma hakkını vermez mi? Sen beni beğeniyorsun öyle değil mi bebeğim?' kapıyı önce kibarca çaldı sonra daha hızlıca. En sonunda vücudu kamburlaşmış ve eğilmiş bir durumda kapıyı kırmak istercesine geriye doğru birkaç adım attı. Ama bunu yapmadı yumruğuyla duvara vurarak merdivenlerden aşağıya doğru atıldı." Abartılmayan oldukça yerinde tanımlamalar ve mekan tasvirleri özelde Tiffany'de Kahvaltı'da genelde ise onun bütün eserlerinde çok önemli bir yer tutar.

  Capote'nin önemli eserleri Türkiye okuruna külliyat mantığıyla yeniden basılarak sunuluyor. Geçen yıl Soğukkanlılıkla romanını basan Sel yayınları Tiffany'de Kahvaltı'dan sonra nisan ayı içinde onun yaratıcı yaşamının büyük bir bölümüne yayılmış ve Soğukkanlılıkla'yı yazma sürecine kadar süren öykülerinin tamamını 'Bütün Öyküleri' adı altında yayımlayacak. Ayrıca yazarın ölümünden sonra ortaya çıkan ve ilk kez 2006'da yayımlanan Summer Crossing adlı romanı da yayıma hazırlanmaktadır.

  Yönetmenliğini Bennett Miller'ın yaptığı 'Capote' bugün gösterime giriyor. Gerald Clarke'ın kitabından uyarlanan filmde Truman Capote'yi Philip Seymour Hoffman canlandırıyor. Hoffman bu filmdeki rolüyle En İyi Erkek Oyuncu Oscar'ını kazandı. Joe Morgenstern Wall Street Journal'de film için şöyle diyor: "Philip Seymour Hoffman Capote'nin eksantriklerini ve ince tiz sesini yakalamanın yanı sıra; bize bir edebiyat aslanının nasıl yırtıcı bir gazeteci kaplana ayrıca utanmaz bir akıl çeliciye korkusuz bir dedektife acımasız bir manipülatöre ve sonunda konu aldığı kişilerden biri olan taş hırsızı Perry Smith'in ruh eşine dönüştüğünü gösteriyor."
  "Yalnızca kalplerimizi kırdı böyle kaçışıyla" diye tekrarladı at doktoru. "Hiçbir nedeni yoktu. Bütün ev işini kızları yapıyordu. Lulamae istediği gibi aynaların önünde oyalanıp saçlarını yıkayıp canının istediğini yapıyordu. Kendi ineklerimiz kendi bahçemiz tavuklarımız domuzlarımız; oğul kadın yalnızca şişmanladı bu arada kardeşi de bir dev gibi büyüdü. Bize geldikleri zaman çok farklıydılar. Onları eve getiren Nellie idi büyük kızım Nellie. Bir sabah bana gelerek dedi ki 'Baba mutfakta iki vahşi çocuk var. Onları dışarıda süt ve hindi yumurtaları çalarken yakaladım.' Bunlar Lulamae ve Fred idi. Doğrusu bundan acıklı bir şey görmemişsindir. Kaburgaları her yerden dışarı fışkırmış bacaklar öylesine çelimsiz ki ayakta duramıyorlar dişler öyle sallanıyor ki lapa bile çiğneyemiyorlardı.

  * * *
  Holly "sakın bir yabaniyi sevmeyin Mr.Bell" diye ona öğüt verdi. "Dok'un yaptığı yanlışlık buydu. Eve durmadan yabani şeyler taşıyordu. Kanadı incinmiş bir şahin. Bir kez ayağı kırılmış kocaman bir vaşak getirdi. Kalbini bir yabaniye vermemelisin: onları ne kadar çok seversen onlar da o kadar kuvvetlenirler. En sonunda ormana kaçacak kuvveti kazanırlar. Ya da bir ağacın en tepedeki dalına uçarlar. Sonra daha yüksek bir ağaca. Sonun bu olur Mr.Bell.Eğer kendini yabanıl bir şeye kaptırırsan. Sonunda gökyüzüne bakakalırsın.

  Eserleri:

  Romanlar:

  1948 Other Voices Other Rooms (Başka Sesler Başka Odalar)
  1951 The Grass Harp (Çimen Türküsü)
  1958 Breakfast At Tiffany's (Tiffany'de Kahvaltı)
  1986 Answered Prayers
  2005 Summer Crossing (Yaz Çılgınlığı)

  Toplu Öyküler:
  1949 A Tree of Night: And Other Stories (Gece Ağacı)
  1980 Music for Chameleons (Bukelemunlar için Müzik)
  1985 Three By Truman Capote
  2004 Collected Stories of Truman Capote (Gümüş Damacana)

  Kurgu Dışı:
  1966 In Cold Blood (Soğukkanlıkla)
  1972 The Dogs Bark: Public People And Private Places

  alıntıdır

 3. #3
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart
  Soğukkanlılıkla gerçeğin edebiyatla buluştuğu bir kült roman... Herbert W. Celutter karısı ve çocuğuyla Kansas'ın bir kasabasındaki çiftlik evinde mutlu ve huzurlu bir hayat sürdürmektedir. Ta ki hapisten yeni çıkmış iki genç adam onu yatağından kaldırana dek...


  XX. Yüzyıl Amerikan edebiyatının önde gelen isimlerinden olan Truman Capote Kansas'da "nedensiz" işlenmiş en vahşi cinayetler olarak tarihe geçen Clutter cinayetlerinin izini sürer. Aile yakınlarıyla soruşturmayı yürüten dedektiflerle ve katillerle görüşür. Uzun bir araştırmadan sonra bu cinayetlerin öykülerini edebi bir anlatım ile kaleme alarak kurbanların ve katillerin yaşamlarını en ince ayrıntılara dek okura sunar (Arka kapaktan alınmıştır)

  2004 yılında Türkçe'ye de çevrilen "Soğukkanlılıkla" iki sabıkalının para dolu bir kasa bulunduğunu sandıkları çiftlik soygununda kontrolü kaybedip bütün ev halkını katletmelerinin öyküsü anlatır. Kansas'ın herkesin birbirini tanıdığı sakin Holcombe kasabasının önde gelen ve sevilen Clutter Ailesi'nin başına gelenler bölgeyi dehşete boğar. Katillerin iki yabancı olduğundan kuşku yoktur. Nitekim 28 yaşındaki Richard Dick Hickock ve 31 yaşındaki Perry Edward Smith'in hayatlarını sürekli yolculuk edip küçük soygunlarla sürdüren iki sabıkalıyken bir vurgun planlayıp ellerini kana buladığı ortaya çıkar. Kitap bir katliamın öyküsünü anlatmaktadır.
  Oysa Kansas'ta yapılan bir katliam üzerine röportaja giden çoktan ünlü olmuş yazarın suçlular da yakalanınca röportajı bir kitaba dönüştürmesi sürecini konu alıyor.

 4. #4
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Gece Agaci

  Truman Capote (1924-1984) A.B.D.'li çagdas öykü roman oyun yazarlari arasinda çok degisik özellikleriyle apayri bir görünüm kazanmis olan son derece ilginç bir sanatçidir. Güney gelenegi çerçevesinde baslayip bir gazeteci üslubuna yönelen yazarligi özellikle baslangiç dönemi yapitlarinda yogun siirsellikler sergilemistir. 1946'da elinizdeki kitapta da yer alan "Son Kapiyi Kapa" adli öyküsünün O. Henry Ödülü'nü kazanmasiyla ilgileri üstüne çekmis birbirini izleyen üç kitabi Other Voices Other Rooms (1948) A Tree of Night (1949 Gece Agaci) The Grass Harp (1951 Çimen Türküsü) ile ünü kisa sürede bütün dünyaya yayilmistir. Yalnizca görüneni betimleyerek dis gerçekleri en ince ayrintilariyla yansitarak kisilerin iç dünyalarini vermekte büyük bir ustaliga ermis olan A.B.D. anlati sanatinda Truman Capote birdenbire ortaya çikisiyla dis dünyadan kopuk toplumsal gerçekleri umursamaz bir yazar gibi görünmüstür. Oysa ilk saskinlik atlatilinca onun gerçekligin boyutlarini çok genislettigi gözlenebilen gerçekleri toplumsal iliskileri insanlarin iç dünyalarinda yarattiklari etkiler düsler sanrilarla çok daha derinden ele aldigi düsünülür olmustur. Yapitlarina yüzeyden bir yaklasimla "fanteziler" olarak bakilabilir ama anlattiklari üzerinde biraz durulunca hiç de öyle olmadiklari çok köklü toplumsal elestirileri besledikleri görülür. Truman Capote ünlendikten sonra müzikaller film senaryolari denemeler yasam öyküsel yazilar da yazmis ölünceye kadar sürekli bir degisim canlilik hareketlilik içinde görülmüstür

  (Kitabın Girişinden)
  Bay Kötülük
  Yüksek ökçelerinin mermer holde çıkardığı sesler ona bir bardağın kıyılarına çarptıkça çın çın öten buz taneciklerini hatırlattı; sonra o çiçekler kapının yanındaki ayaklı vazoda duran güz kasımpatları takıldı gözüne; onlara şöyle bir dokunacak olsa hepsi dökülecek cam gibi kırılacak tuzla buz olacaktı buna emindi donmuştu o çiçekler; ama ev ılıktı ne ılığı sıcaktı bile; gene de soğuktu Sylvia titredi; gene de soğuktu kâtibenin yüzündeki karlı tepeler kadar soğuktu: Miss Mozart tepeden tırnağa beyazlar giyiniyordu sanki bir hastabakıcıydı. Kim bilir belki di gerçekten bir hastabakıcıydı; hem o zaman her şey açıklanmış olurdu. Mr. Revercomb siz delisiniz bu da sizin hastabakıcınız; sonra bir an düşündü; yok hayır. Derken uşak atkısını getirdi. Güzel bir adamdı; ince uzun tatlı cana yakın bir zenciydi; kırmızımsı derisi çil içindeydi gözleri boş boş bakıyordu.

 5. #5
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart  Kabul Edilmiş Dualar..


  Ünlüler ve zenginler arasındaki yaşam hakkında Proustvari bir itiraf...

  Truman Capote'nin son romanı kendisi öldüğünde henüz bitmemişse de varolan bölümleri zamanın sosyetesinden ve alt tabakasından yüz kızartıcı bir grup portre sunar.


  Ünlüler ve zenginler arasındaki yaşam hakkında Proustvari bir itiraf...

  Truman Capote'nin son romanı kendisi öldüğünde henüz bitmemişse de varolan bölümleri zamanın sosyetesinden ve alt tabakasından yüz kızartıcı bir grup portre sunar.

  Anası babası belli olmayan ve eroyik zevkin her türlüsünü tadan bir yazarın kariyerinin anlatıldığı Kabul Edilmiş Dualar Tanca'nın adı kötüye çıkmış bir barından La Cote Basgue'daki mükellef bir sofraya edebiyat salonlarından pahalı genelevlere doğru salınım yapar. Çıkarcı güzel kadınların sadist kocalarının yanı sıra gerçek yaşamdan gelen karakterleri de kapsar. Hepsinden öte bu hain ve tuhaf kitap Capote'nim en acımasız gözlemciliğini ve çok tehlikeli zekasını sergiliyor bize.Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş