Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Arrow Vedat Özdemiroğlu Kimdir? Hayatı Hakkında...

  Vedat Özdemiroğlu

  Vedat Özdemiroğlu (kısaca V.Ö. olarak da anılır) (d. 7 Kasım 1968) Türk mizah yazarı.


  İ.U. İletişim Fakültesi’ni bitirdi. Yazarlığa Gırgır Fırt ve Çarşaf dergilerinde yayımlanan notları ve kısa öyküleriyle başladı. Çeşitli gazete radyo ve televizyon programlarında görev aldı. Alamet-i Farika ve Grey gibi reklam ajanslarında kısa süreli çalıştı. Radyo yapımcısı ve TV sunucusu Eser Turgut ile evliliğinden 10 yaşında bir erkek evladı bulunmaktadır.


  Vedat Özdemiroğlu şu anda Uykusuz'da yazarlık yapmaktadır.


  Eserleri


  • Kaldırım Yazıları
  • T. Chiller
  • Gece Tarifesi
  • Vedat Bey’in Görkemli Hayatı
  • VÖSYM-1
  • VÖSYM-2
  • Selam Dünyalı Ben Türküm
  • Deniz tarafındaki kale


 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Mizah yazarı Vedat Özdemiroğlu ile söyleşi

  Sağ mizah yoktur mizah sol taraftadır

  Mizah yazarı Vedat Özdemiroğlu bu kez sahnede. Kendisini "ilk sol stand-up'çı" olarak tanımlıyor Özdemiroğlu. Nedenini de şöyle açıklıyor: "Stand-uplara baktığınızda genellikle geyik muhabbeti dönüyor. Oysa ben yazar olarak bir tavrı olan biriyim. Zaten bir mizah yazarının doğal olarak sol tarafta olması gerekir. Yani sağ mizah yoktur mizah sol taraftadır. Sağcı sanatçılar sağcı şairler olur da sağcı mizahçı olamaz. Ben yazarlığımda savunduğum fikirleri dünyaya bakışımı anti-emperyalist tavrımı sahnede unutacak değilim."

  Cumhurbaşkanı Emine Erdoğan olsun en azından eşi türbansız!
  'Ben çocukken bütün çocuklar Beşiktaşlı sanıyordum zaten. Bütün çocuklar Atatürk'ü Ecevit'i ve Beşiktaş'ı sever sanıyordum. Sonra başkalarını görünce çok şaşırdım'

  Türkiye'nin en çok satan kült mizah dergisi Gırgır'ın son yazarı Vedat Özdemiroğlu şimdiye kadar pek çok dergideki yazılarıyla tanındı. Leman'dan Fermuar'a kadar... Şimdi ise ilk kez eline kalem almadan yaptığı işiyle karşımızda... Kendisini ilk sol stand-up'çı olarak tanımlayan Özdemiroğlu Türkiye'nin ilk komedi kulübü diyebileceğimiz Old City'de her hafta perşembe akşamı sahneye çıkıyor ve tabiri caiz ise izleyenlerini gülmekten kırıp geçiriyor. Ancak Özdemiroğlu tek kişilik komedi gösterisinde yıllardır çok iyi bildiğimiz fikirlerinden dünyaya bakışından ve anti-emperyalist tavrından da bahsetmeyi unutmuyor elbette. "Sağ mizah yoktur mizah sol taraftadır" diyen Özdemiroğlu mizahçıların sorumlulukları olduğundan da söz ediyor: "Bu şehre George Bush ya da Papa zorla davet edilmedikleri halde geliyorsa buna tavır göstermeniz gerekiyor. Bunları söylemek gerekiyor bunlara bir yerinden dokundurmak gerekiyor."

  Uzun yıllardır Türk mizahının içinde bulunmuş Özdemiroğlu ile komedi gösterilerinden bugünkü mizah dergilerine siyasilerin mizaha bakışlarından Türk solunun ve CHP'nin durumuna komedyenlerden cumhurbaşkanlığı seçimlerine kadar pek çok konu hakkında söyleştik. "Karikatüre dava açan bir başbakan düşünemiyorum. Bir kedi gibi çizilmekte hiç bir sakınca yok. Kediler buna bozulabilir en fazla..." diyerek Tayyip Erdoğan 'ı eleştiren mizah yazarı cumhurbaşkanlığı seçimleriyle ilgili türban tartışmalarına da nükteli bir dille yaklaşıyor: "Cumhurbaşkanı AKP'den olacaksa Emine Erdoğan olsun bari en azından onun eşi türbansız."

  Nasıl böyle bir gösteri yapmaya karar verdiniz?

  "Yıllarca arkadaş arasında aile çevresinde dergi ortamlarında falan yaptığım anlattığım her seferinde gülünen şeyleri bir araya getirip bir de toplu halde anlatmak esasında. Yaptığım şeyin sanatla bir alakası yok. Bu omurgası olan başı sonu belli olan bir sanat hadisesi değil. Komik hikâyeler insanlar tarafından sevilirler. Bende de bunlardan epeyce var."

  MİZAH SOL TARAFTADIR

  Kendinizi 'ilk sol stand-up'çı' olarak tanımlıyorsunuz...

  "Stand-uplara baktığınızda genellikle geyik muhabbeti dönüyor. Oysa ben yazar olarak bir tavrı olan biriyim. Zaten bir mizah yazarının doğal olarak sol tarafta olması gerekir. Yani sağ mizah yoktur mizah sol taraftadır. Sağcı sanatçılar sağcı şairler olur da sağcı mizahçı olamaz. Ben yazarlığımda savunduğum fikirleri dünyaya bakışımı anti-emperyalist tavrımı sahnede unutacak değilim. Yine aynı şeyleri söylüyorum sahnede. Ama mesela kız kardeşimle oturduğumuzda da bütün gün siyaset konuşmuyoruz. Kıyafetlerden dedikoduya kadar bin tane şeyden bahsediyoruz. Onları da taşıyorum sahneye."

  Beyaz kof Şahan yanılsama

  Bugünkü komedyenler için ne düşünüyorsunuz? Hepsinin bir tarafı bakış açısı var mı sizce?

  "Var tabii. Ama sadece popüler kültürden beslenen insanlar da var. Bunun da iyisi kötüsü var. Mesela Cem Yılmaz 'a baktığınızda bir alt yapısı yok gibi görünür ama gerek vücut diliyle gerekse konuşmalarındaki kelimelerin matematiğiyle yüksek bir zekâ taşıdığı anlaşılır. Ama Beyaz 'a baktığınız zaman kof bir söylemle karşılaşırsınız. Şahan bence zaten yanılsama... Hakikaten komik bir anını bilmiyorum ben. Skeçlerin bağırarak komedi haline getirilmesini sevmiyorum. Ama Engin Günaydın bambaşka. Hakikaten hem komedi hem dram rollerinde çok başarılı. Yeni bir yıldız doğuyor bence."

  İnsan korktuğu şeyi sevemez

  Türk mizahı bugün ne durumda?

  "Türkiye zaten bir mizah ülkesi. Bu topraklar Bektaşi mizahını üretmiştir. İnsan sevdiği şeyle alay etmediği zaman ondan korkar ve insan korktuğu şeyi sevemez. O yüzden gülmeye yönelik topraklar burası. Bektaşi zamanında Allah'ın mizahı yapılmıştır. Bu çok önemli bir şey bu onla bütünleşmek demek. Biz çok geniş kalabalık ve karmaşık bir sentezden geliyoruz. O yüzden Türkiye'nin mizah dergisi Gırgır'ın tüm dünyada üçüncü olması bir tesadüf değil. Biz birinci de olabiliriz. Bir Ferhan Şensoy bugün İngilizce ya da Fransızca yazmış olsa onu dünya tanıyacaktı. Woody Allen kalitesinde bir yazar ama onun arkasında Musevi lobisi gibi bir lobi yok. Bizim edebiyatımız vurgularımız sağlam ama biz dışarıya borç ödeyen bir ülkeyiz... Egemen bakış batı ve bizim dilimiz o kadar yaygın değil yoksa Türk mizahında bir sorun yok."

  CHP'ye bıyıklı biri gerek


  CHP konusunda ne düşünüyorsunuz?


  "CHP'nin ve bizim Deniz Bayka l'dan kurtulmamız gerekiyor. Ama bu bireysel bir problem değil tabii. Yani Baykal gittiğinde CHP düzelecek diye bir durum yok. Anlayışın değişmesi gerekiyor. CHP hakikaten bugüne kadar kara kalabalık olarak gördüğü kitleleri gerçekten sosyalist enternasyonal bir parti gibi kucaklamalı."

  Kara kalabalık?

  "CHP'nin halka bakışı budur. CHP için halk bilinçlendirilmesi gereken cahil bir kitledir. Halkın cehaleti tespit olarak doğru olabilir ama cahil diyerek teşhisi koyup tedaviyi koymazsanız olmaz. Bugün CHP seçkinler partisidir elitler partisidir. Oraya kesinlikle sürükleyici bir isim gelmeli. CHP'nin başında bir kere Marksist bir genel başkanın olması gerekir."

  Sizin düşündüğünüz bir isim var mı?

  "CHP'nin başkanı mutlaka Marksist ve tercihen bıyıklı olmalı."

  Bıyıklı mı?

  "Evet. Türk halkı öyle sever."

  Benim adayım Güldal Mumcu

  Cumhurbaşkanlığı seçimi için ne düşünüyorsunuz?

  "Cumhurbaşkanı meclisten seçilmeli. Benim adayım şu anda milletvekili olan Güldal Mumcu . AKP bu jesti yapmalıdır. Hani 'vizyon vizyon' diyorlar ya Türkiye'yi vizyon olarak taşıyacak insan; duruşuyla tavrıyla birikimiyle Güldal Mumcu'dur. Ama AKP'den böyle bir jest geleceğini sanmıyorum. Onlar jest mest yapacak tipte insanlar değiller. Cumhurbaşkanı AKP'den olacaksa Emine Erdoğan olsun bari en azından onun eşi türbansız."

  Sizce ne yapacaklar kimi aday gösterecekler peki?

  "Ne yapacaklarını bilmiyorum. Ama seçimden sonraki demeçlerden anlaşıldı ki Deniz Baykal Tayyip Erdoğan'ın siyasete dönmesine tamam dediği için Erdoğan da ona söz vermiş ve kendi adaylığını koymayacakmış. Ben de şaşırmıştım zaten niye kendi adaylığını koymadı diye. Meğer bu söz yüzündenmiş ortada bir pazarlık varmış. Bir de cumhurbaşkanıyken çok fazla ekonomik mali işlere dahil olamıyorsunuz tabii. Köşke alınacak sodalar üzerinden bir rant yok. Oysa şu an ortada çok büyük bir rant var. O yüzden ben cumhurbaşkanlığına Erdoğan'ın aday olmayacağını düşünüyordum. Abdullah Gül 'ü aday gösterdiler. Geriye adım atmaları çok zor görünüyor. Yine Abdullah Gül üzerinde duracaklar ama bir de AKP'li eşi türbansız bir adayı da düşünüyor olabilirler."

  Sit-com yazmaya başlamışsınız galiba. Nasıl bir şey?


  "Evet kardeşim Funda Özdemiroğlu ve Aydan Gündüz ile beraber yazıyoruz. Adı Çatı Katı Kanal 1'de yayınlanacak. Bildiğimiz sit-com'lardan daha modern olacak. Saçmalığa dayalı bir şey düşünüyoruz."

  Ne zaman yayınlanacak belli mi?

  "Çok yakında en geç Eylül'de. Her gün yayınlanacak. Bir Hint Sineması bir de Türk televizyonları uluslararası normları asla ciddiye almayan iki yapı. Hintliler üç saatlik filmleri sıkılmadan seyrediyorlar. Modern bir fıkra olan sit-com bütün dünyada haftada 24 dakikalık bir şey. İnsanın konsantrasyon süresi olan 20 dakikayı ölçüp biçip 24 dakikalık bir formata sokmuşlar. Ama bizde herşey sonuna kadar insan sömürüsüne dayalı olduğu için çok daha uzun oluyor tabii. Bizimki de tam Türk işi günlük 40 dakika olacak."

  Kedi gibi çizilmeye en fazla kediler bozulabilir

  Siyasiler mizaha hoş görülü mü? Erdoğan en çok dava açmış siyasi unvanına sahip...
  " Tayyip Erdoğan bence çok yanlış yapıyor. Kedi gibi çizilmek bir onurdur. Musa Kart onu kedi gibi çizdi kedi kötü bir şey değil ki buna dava açıyorsun. Ama o buna dava açtı. Sonra Penguen onu on ayrı hayvan olarak çizdi. Leman da kene olarak... Niye böyle bir şeyden rahatsızlık duydu hiç anlamış değilim. Onlarda hoşgörü yok onlar Vahabi kültüründen geliyorlar sinirli ve sertler. Oysa mizahçıya dokunmamak gerekir mizahçının bir ayrıcalığı olmalı. Karikatüre dava açan bir başbakan düşünemiyorum. Bir kedi gibi çizilmekte hiç bir sakınca yok. Kediler buna bozulabilir en fazla..."

  Peki politik mizah bugün ne durumda?


  "Her şey politiktir. İnsan siyasi hayvandır. 'Ben politikayla hiç ilgilenmiyorum' demek de politik bir tavırdır. Sahneye çıktığınızda zeki bir insanın kolaylıkla göreceği şeyleri gördüğünüz halde söylemiyorsanız vebal altında kalırsınız. Bu şehre George Bush ya da Papa zorla davet edilmedikleri halde geliyorlarsa buna tavır göstermeniz gerekiyor. Bunları söylemek gerekiyor bunlara bir yerinden dokundurmak gerekiyor. Bunları görmeden sadece 'ekikeki' mizahıyla olmaz. Sen bir nesin? Sen uluslararası kapitalizme emperyalizme karşı olan tavrını birey olarak ya da bir kurumun parçası olarak gösteremiyorsan benim için hiçe yakınsındır. Sen ses çıkarmayarak egemen güçlerin yararına bir iş yapmış oluyorsun. Amerika'nın ya karşısında olursun ya da ses çıkarmayarak onunla uyumlu olursun. Tarafsızlık diye bir şey olamaz."

  Çok koyu Beşiktaşlısınız.

  "Evet bizim bütün aile Beşiktaşlı. Benim adım zaten Beşiktaşlı futbolcu Vedat Okyar'dan geliyor. Ben çocukken bütün çocuklar Beşiktaşlı sanıyordum zaten. Bütün çocuklar Atatürk'ü Ecevit'i ve Beşiktaş'ı sever sanıyordum. Sonra başkalarını görünce çok şaşırdım."  Alıntıdır.
  Kaynak
  : Cumhuriyet
  11.08.2007
  ŞİRİN GÜVEN

 3. #3
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Vedat Özdemiroğlu İle Mizah Üzerine Ropörtaj!


  Vedat Özdemiroğlu "Sahne at gibidir beğenmediği şovmeni sırtından atıverir!"

  Vedat Özdemiroğlu Türkiye’nin en popüler mizah yazarlarından. Dergilerde gazetelerde ajanslarda televizyon kanallarında çalıştı. Selam Dünyalı Ben Türküm VÖSYM Vedat Bey’in Görkemli Hayatı gibi kitapları geniş bir kitle tarafından beğeniliyor. Şimdi Uykusuz dergisinde yazıyor ve Arnavutköy Kuzgun’da ‘Tek Kişilik Komiklik’ yapıyor. Vedat Özdemiroğlu samimi matrak ve şaşırtıcı açıklamalarda bulundu


  Türkiye mizah ve şiirle düşünenlerin ülkesi... Mi?
  Keşke öyle olsa! Mizahın ve şiirin millet olarak hayatımızı biçimlendirdiğini söyleyemeyiz maalesef.


  Geleneksel olarak bakıldığında...
  Biz bir söz toplumuyuz orası öyle. Şiiri söyleriz türküyü maniyi ağıtı söyleriz fıkra masal anlatırız haberler ağızdan ağza kulaktan kulağa yayılır...


  Fakat...
  Günümüzde Türkler Türkçe’ye hakim değil. Okumuyoruz.


  ‘Güldürürken düşündürmek’ küçümseniyor artık. Ne dersiniz?
  Saçma. Düşünce ile mizahın birbirine eşlik etmesi en soylu düşünme ve neşelenme biçimleridir. Düşüncesiz mizah olmaz olsun.


  Mesaj kaygısı?
  Kaygılanmayalım tamam ama mesajsız da hiç olmaz.


  İyi esprinin temel özelliği nedir?
  Ufuk açıcı bir etki uyandırmasıdır.


  SÜKUNET RAHATSIZ EDİYOR


  ‘Dünyaya geliş amacımız sakin bir şekilde boşluğa bakıp şükretmektir’ diyorsunuz.
  Evet. Var olmanın üzerinde bir meslek olamaz. Var oluşumuzun her anını tadamadıktan sonra hayatın anlamı belirmez.


  Mizah barışçı bir eylem mi?
  Öyle tabii. Bence mesela şu anda birbirine dostça davranan iki Venezüellalı bana da iyilik yapıyorlar.


  Anti-emperyalist mizahı savunuyorsunuz ‘İlk sol stand-up’çıyım’ diyorsunuz?
  Sahneye çıkarken ya da dergiye yazarken düşüncelerimi bir kenara koyamam. Mizah yalıtkan değil iletkendir.


  Hem barışçı hem direnişçi misiniz?
  Elbette. Bugün emperyalizmin karşısına İslam’ı alması tesadüf değildir. İslam’daki teslimiyet ve sükunet onları çok rahatsız ediyor. Çünkü o insanı fazla mesaiye bırakamazsınız.


  Peki ya sol?
  Sol özgürlüğü liberalizme bıraktığı zaman elinde yalnızca acıklı ezgiler kalır.


  Çözüm nedir?
  Çözüm ortak paydaları görmezden gelmeyi bırakıp aynı sofraya oturabilecek kadar yakın olabilmektir. İdeolojik farklılıklar bizi yanıltıyor.


  İdeolojileri de aşmak mı gerekiyor?

  Bugün bir kişi ya da kurumun kimliğini saptamak için emperyalizmle ilişkisine bakmak gerekir.


  BENİ GEYİKLER BÜYÜTTÜ


  2007’de ani bir kararla sahneye çıktınız.
  2000’den beri düşündüğüm bir şeydi. Benim zaten evlere stand-up’a gider bir halim vardı ya da bana geliyorlardı. Tarzan’ı nasıl goriller büyüttüyse beni de geyikler büyüttü. Türkiye’nin en büyük muhabbet ehli adamları arasında büyüdüm. Yıllardır kendime metin yazıyormuşum onu fark ettim. Babylon’da çıktım ilk. Sonra Old City Komedi Kulübü’nde sahnedeydim.


  Komedyenleri biraz sert eleştiriyorsunuz.

  Bütün komedyenler kardeş değil mi? O ayrı. Ben bir taksi durağında çalışıyor olsam aynı durakta ehliyetsiz şoförler olsa ona da isyan ederim. Kardeşinin şahsında olumsuzlukları yüceltemezsin.


  Mizah internetin de etkisiyle anonimleşti sanki.
  Esprileriniz elden gidiyor mu? Bir zaman sonra bütün komik adamların bütün esprileri Nasrettin Hoca’nın oluyor ya... Bizim esprilerimiz de Cem Yılmaz’ın olacak. (Gülüyor.) Majör marka o. 700 yıl sonra Cem Yılmaz ile Nasrettin Hoca arasında da pek fark kalmayacak. İki de ‘eski adam’ olarak anılacaklar.


  BİLGİSAYAR KULLANMAM


  İnternetten şikayetçi değilsiniz...
  İnternette beni rahatsız eden tek şey nick name’ler. Bence insan kendi görüşünü kendi metnini beğeniyorsa imzasını da atmalı. Gaipten ses vermek tuhaf.


  Ekşi Sözlük’ten pek hoşlanmıyorsunuz...

  Aksine seviyorum. Sadece yazarları ismen de olsa tanımak istiyor insan.


  Bilgisayar...
  Kullanmıyorum. Elle yazıyorum.


  Olumsuz eleştirilerden çok etkileniyor musunuz?
  Hem de nasıl.


  Her hafta aynı seviyede mizah üretmek...

  Onu Umut Sarıkaya yapıyor. (Az ötemizde yemek yiyen genç usta karikatüristi işaret ediyor.)


  Bir filmde rol alacağınız yazıldı...
  Filmin adı Vavien. (Bir elektrik anahtarı çeşidi. Aynı lambayı iki ayrı düğmeden yakabilmeyi sağlar.) Senaryosu Engin Günaydın’a ait. Bir gece karşılaştık ‘Sana bir rol düşünüyorum oynar mısın?’ dedi. Olur dedim. Tokat’ta çekilecek film.


  Enteresanmış...
  Sahne at gibidir. Beğenmediği şovmeni sırtından atıyor zaten.


  Bazı esprilerinizde Shakespeare Napolyon Goethe ile Burhan Çaçan Kayahan Müslüm Gürses’i bir arada anıyorsunuz... İnsan yaşadığı toplumla biraz şakalaşabilmeli. Nietzsche ‘Müziksiz bir hayat hatadır’ demiş Orhan Gencebay ‘Hatasız kul olmaz’ diyor.


  Sever misiniz Orhan Gencebay’ı?
  Orhan Baba’yı çok severim. Buradan açık çağrıda bulunmak istiyorum kendisine: Dolunay Aşığın Güneşi diye çok güzel bir şarkı sözüm var ilgilenirse sunmak isterim.


  Uykusuz dergisinde nasıl hissediyorsunuz?
  Benim dergicilik maceramda üçüncü büyük istasyondur. Gırgır’la başlamıştım. 12 yıl Leman’da yazdım. Şimdi de Uykusuz’dayım.


  Yakında Beşiktaş Şiirleri adlı bir şiir kitabınız çıkacak?
  Evet Haziran sonunda. 92 şiirden oluşuyor. Spor edebiyatı açısından ilginç bir çalışma oldu. Hani nerede Liverpool’un Manchester’ın Barcelona’nın şairleri? Görmek isterim onları da.


  EVLİLİK ERKEĞİ BOZUYOR


  Eşinizden ayrılmak üzereyken yazdığınız o yazıdan ötürü utandınız mı?
  Evet. Mutsuzdum biraz alkollüydüm bir sayfa yazmam gerekiyordu ve aklımda bir tek mevzu vardı.


  Evlilik hakkında şimdi ne düşünüyorsunuz?
  Hakikaten bir müessese olarak evlilik erkeği bozuyor boğuyor.


  Evlilik mizahın da önemli bir konusu. Evli ve Çocuklu dizisi mesela...
  Doğru. Fakat orada da evlilik sorunlarıyla dalga geçilerek müesseseye nefes aldırılıyor. Aile üyeleri birbirinden kopmuyor mesela. Mizah eleştirdiği yapıyı katlanılır da kılıyor. O yüzden kendinle dalga geçersen rahat nefes alabiliyorsun.


  ÇOCUKSUZ OLMAZ


  10 yaşında bir oğlunuz var...

  Can Ilgaz... Ondan ayrı yaşamak istemiyorum.


  Baba olmak...
  Çocuk yoksa evliliğin büyük bir manası olacağına inanmıyorum. Çocuğumuz olunca hayatın mucizesini fark ederiz.


  Ve...

  Doğu’nun insan ilişkilerini düzenleme biçimi insan tabiatına daha uygun bence.


  Erkeğin çokeşliliğini mi kast ediyorsunuz?
  Hayır. İnsana daha doğal bir varlık gibi bakılıyor Doğu’da. Ben çok şükür Müslüman’ım ve İslam peygamberi çokeşliydi.


  Çokeşlilik yasak. Uygarlığa aykırı ve itici bulunuyor..
  Onu itici bulanlar kendi idollerine baksınlar.


  Mizaha dönelim...
  Mizah korku ve yalnızlıktan kaynaklanır.


  A-ha? Şiddetten kavgadan bağırmadan korktuğumuz için sözün güzelliğini açığa çıkarırız. Yalnızlıktan sıyrılmak için cazip şaşırtıcı neşeli sözler söyleyip yazarız.


  Kaynak:
  Star

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş