Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Munzur Dağlarında Gülabioğulları - Brastikli İbrahim Sevindik

  MUNZUR DAĞLARINDA GÜLABİOĞULLARI


  Biz Gülabioğulları olarak yüzlerce yıldır var olmuşuz ve var olduğumuz sürece Munzur Dağları'na yaslanmış yüksek yaylalarında çadır kurmuş buz gibi ayranlı çorbasıyla da karnımızı doyurmuşuz. Munzur Dağları'nı yalçın kayalıklarıyla gözümüzde hep dost görmüş o isyancı ruhumuzla bu haşin dağları her zaman kendimize yoldaş edinmiş ve sırdaş bilmişiz. Munzur Dağı öyle yüce bir dağdır ki o heybetiyle taa ezelden beri yiğitlerin doğal kalesi olup bu zamana kadar kendisine sığınan hiçbir isyancıya ihanet etmemiştir. İşte onun için Munzur Dağı bizim gözümüzde dağların en delikanlısıdır.

  Belki Munzur Dağları'nın yüksek yaylaları yaban keçileri ve mis gibi kokan taze sütü bizim bu güzel yöreyi ebedi yurt edinmemizi gerektirmiş; yoksa niye daha doğuya gitmemiş ya da batıda durmamışız. 1938-1947 yılları arasında Malkara'da dokuz sene sürgünde kaldığımızda gurbet acısına daha fazla dayanamayıp tekrar hasretle doğduğumuz topraklara Kemah'taki Brastik köyümüze geri dönmüşüz.

  Munzur Dağları sert coğrafyası yüksek yaylaları ve nefis kekik kokusuyla bize her zaman güven vermiş ve biz yıllarca burada çadır kurup huzur içinde yaşamışız. Güneşin kutsal rüzgarın asi olduğu ateşin suyla söndürülemediği insanların zorla isyanlara savaşlara ve sürgünlere mahkum edildiği kartalların sarpdoruklarına yuva yaptığı yazın zirvelerinde karların erimediği kayaların geçit vermediği yeşil vadisinde Munzur Çayı'nın aktığı Fırat Nehri'nin geçtiği yamaçlarında meşe ağaçlarının yeşerdiği yaban keçilerinin otladığı ur kekliklerinin ötüştüğü Gülabi Ağa'nın Dersim'den kıl çadırıyla gelip Kemah'ta Brastik köyünü kurduğu ve burayı torunlarına ebedi yurt olarak bıraktığı Halil Ağa'nın değirmencilik yaptığı Aziz Ağa'nın kıratını şahlandırıp etrafa hükmederek yiğitliğiyle destan yazdığı yıllarca hep çakalları titreterek yaşadığımız
  bu başı dumanlı Munzur Dağları'nda her zaman ağıtlar yakmış hüzünler beslemiş ve türküler söylemişiz.

  Munzur Dağları yemyeşil doğası tertemiz havası ve buz gibi soğuk sularıyla her zaman Brastikli baba Halil için oğlu Aziz oğlu Aziz için baba Halil gibi anne Sırma için kızı Hatice kızı Hatice için anne Sırma gibi görünmüş ve gözümüz yıllarca hep o başı dumanlı Munzur Dağları'nda dolaşmış. Tabii ki gözümüzün yükseklerde olduğundan değil elbette yıllarca hep gurbet acısıyla kavrulduğumuz için belki o burkulan yüreğimiz birazcık sükûn bulur diye her zaman hasretle bakmışız bu başı dumanlı Munzur Dağları'na.

  Munzur Dağları'nın eteklerindeki Brastik köyünde o çiçeklerin tertemiz kokusunda kartalların yalçın kayalıklardan havalanıp Gülabi'nin asaletindeki ve Aziz'in cesaretindeki yiğit insanların yüksek yaylalara çıkıp güne tandır ekmeği tulum peyniri ve filiz çayı ile merhaba dediği sabahı hangi yürek unutabilir.

  Munzur Vadisi'ne gidip o tertemiz havada buz gibi bir kaynaktan gürül gürül akan Munzur Çayı'nda suya girmenin tereyağında alabalık yemenin ve isli demlikten çay içmenin keyfini ancak biz biliriz.

  Biz Gülabioğulları'nın özgürlüğüne düşkün yiğit evlatları olarak asırlarca yaşadığımız bu topraklarda haksızlığa baş eğmeyen karakterimizle Munzur Dağları'na ne kadar da çok benziyoruz değil mi?

  Zaten bizi bilenler bilir bilmeyenler ise artık her yerde bilecek! "Munzur Dağları ses verdiği zaman!."

  İbrahim SEVİNDİK
  Orhan_Akkaya, Bunu Beğendi.

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  İnşallah Munzur Çayı her zaman çağlayarak akar. Hem öykü hem de görseller çok harika olmuş. Çok büyük bir beğeniyle okudum paylaşımınız için çok teşekkürler ellerinize sağlık.
  Yakup Cemil, Bunu Beğendi.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş