Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Mutlakın Varlığı ve Görelilik
  Eğer ki her şeyden vazgeçmeye hazırsan odaklan. Yalnızca bana odaklan. Sana bilmen gerekenlerden fazlasını söyleyecek değilim. Hayat o kadar boş ki aslında farkındayız. ama içerisinde olunca göremiyoruz. Balık misali. Biraz dışarıdan bak. Neler yapıyorsun. Hayatta neler yapıyorsun? Hangi amaçla yaşayıp hangi amaçla ölebiliyorsun ya da daha doğrusu ölemiyorsun.


  Varlığının dayanılmaz bir ağırlığı var bunu kabul ediyorum. Ancak yokluğunu ne kadar biliyorsun? Hiç her şeyden elini eteğini çekip kendine kendi üstünden bakabildin mi? Denemelisin. Nefes almayı bile bir kenara bırakıp birkaç saniye bile olsa kendine kendi dışından bakmalısın ve diğer her şeye uzaktan bakmalısın.

  Bakmak ve görmek uyanmak ve kalkmak duymak ve dinlemek. Ne kadar yakın ve ne kadar uzak kavramlar değil mi. İşte bu yakınlık ve uzaklık kavramından bahsediyorum. Kendine öylesine yakın ol ki her an her şeye ve kendine uzaktan en uzaktan bakabil. Ve tabii ki görebil. Amaçladığın şeyleri bir kenara bırak. Onlar yalnızca kendi kaosu içerisindeki kendine kavramlar ve olgular ve eylemler. Amaçladıkların. Uzun vadeli ya da kısa vadeli. Hepsi Kendi içinde tutarlı ve planlı. Bir saniye sonra nefes alabilmek ve birkaç yıl sonra mutlu bir hayat yaşayabilmek. Birkaç on yıl sonra mutlu bir şekilde ölebilmek. Tüm bu planlar ve istekler ve amaçlar kendi içinde tutarlı ve anlamlı. Ancak yalnızca kendi içinde. Balığın denizde oluşu gibi anladın mı? Peki ya dışarıdan bakınca da aynı şekilde anlamlı ve tutarlı ve mantıklı mı bu amaçlar?

  Görelilik. İşte bundan bahsediyorum. Sen. Tamamen sen. Aynı fiziksel ve ruhsal özellikler aynı ses aynı düşünüş aynı karakter ve sen. Tüm bu haliyle komşunun çocuğu olsaydın ailen seni aynı şekilde sevebilecek miydi? Aynı şekilde senin için canını bile vereceğini söyleyenler senin yaşamlarında fazladan birkaç saat var oluşunu sindirebilecekler miydi? İşte denizin dışında oluş budur. Mutlaklık mevcut ancak görelilik baskın geliyor.

  Pek tabii bu soruya cevap dahi aramıyorum. Varoluşu anlamlandıran en büyük etken vazgeçemiyor oluştur. Ailemiz bizden vazgeçemiyorlar. Bizi seviyorlar ancak biz olduğumuz için değil onların ve onlarla birlikte oluşumuz için. Biz de kendimizden vazgeçemiyoruz biz oluşumuz ve kendimizle birlikte oluşumuz için. Deryanın dışına çıkıp nefessiz kalmaktan korkma. Bırak o güneşi kırılmadan birkaç saniye görebilmeniz zevkine kendini. Bırak o büyük bilginin kollarındaki nefessizliğe kendini. Bırak ki değsin varoluşuna yok oluşun

  Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Cevapları bulduğumuzda varoluşumuzun anlamını buluyoruz.


  “Laiklik asla dinsizlik olmadığı gibi sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için gerçek dindarlığın gelişmesi imkanını temin etmiştir.”

  Mustafa Kemal ATATÜRK


Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş