Hayata Tek Taraflı Bakmayın...


Zamanın birinde çok iyi iki arkadaş varmış bu gençlerden biri çok zeki diğeride biraz saf kalpli(ama aptal değil) bu iki gencin gerçektende çok sağlam arkadaşlıkları varmış.

Günün birinde zeki olarak nitelendirdiğimiz arkadaş çok büyük dara düşüyor hemen arkadaşına koşuyor durumu anlatıyor ve bir miktar borç para istiyor. Saf kalpli arkadaşı ona gereğinin 2 misli para veriyor ve bunu borç olarak vermediğini geri almıycağını söyluyor daha sonra tabi düşmez-kalkma dünyası saf kalpli çocuk dara düşüyor arkadaşına koşuyor durumu anlatıyor. İstemiyeceğim çalışmalarımı yapmak için senin yanında ufak bir büro versende bana yeter" diyor ama arkadaşı kabul etmiyor. Saf kalpli arkadaş herşeyini kaybediyor sadece kendine ait bir evi kalıyor orda kuru ekmeğe talim bi şekilde hayatını devam ettiriyor.

Yine bir gün kuru ekmek yerken yaşlı bi amca evine geliyor ve karnının aç olduğunu söyluyor. Saf kalpli genç ekmeğini onunla paylaşıyor daha sonra yaşlı amca ordan ayrılıyor. Bir müddet sonra öğreniyor ki o gelen yaşlı amca aslında çok zengin bir adammış vefat etmiş ve vasiyetinde mirasının tamamını bu gence verilmesini istemiş. Bu mirasla işlerini yoluna koyuyor eskisinden daha iyi bi konuma geliyor ve zeki arkadaşının evinin tam karşısına muhteşem bir villa yaptırıyor orada yaşamaya başlıyor.

Saf kalpli arkadaşı bir kıza tutuluyor nişanlanıyor ve yavaş yavaş evlilik hazırlıklarına başlarken eski arkadaşı çıkıyor karşısına ... Nişanlandığı kızı onun sevdiğini söyluyor yani resmen nişanlısını ondan istiyor. Saf kalpli arkadaşı da hala arkadaşını çok seviyor ve arkadaşı istedi diye kabul ediyor nişanlısından ayrılıyor.

Belli bi süre sonra bir kadın saf kalpli çocuğun evine geliyor işe ihtiyacı olduğunu ve evinde çalışmasını istediğini söyluyor saf kalpli gençte "olur yenge hiç olmazsa sıcak çorba görmüş olurum" diyor ve kadın gencin evinde yaşamaya başlıyor. Daha sonra kadın gence;"artık senin evlilik yaşın geldi benim tanıdığım helal süt emmiş kızlar var evlendirelim seni" diyor genç de kabul ediyor ve bi kızla nişanlanıyor evlilik hazırlıklarına başlıyor herşeye rağmen eski arkadaşını da düğüne davet ediyor

Düğün günü tüm konuklar geliyor saf kalpli arkadaş da kürsüye çıkıyor ve başlıyor anlatmaya;

"Xamanında çok iyi bi arkadaşım vardı bir gün dara düştü benden borç istedi ben de istediği paranın iki mislini verdim daha sonra ben dara düştüğümde bana bir büro dahi vermedi . Bi kızı sevdim nişanlandım ama o bana nişanlandığım kızı çok sevdiğini ve ayrılmamı istedi . Ben de ayrıldım nişanlımı ona verdim . Bunları neden söylediğimi bilmiyorum sadece içimden anlatmak geldi ve anlattım"

Apar topar zeki olarak nitelendirdiğimiz arkadaşı kürsüye çıkıyor ve başlıyor konuşmaya;

"Arkadaşımın bahsettiği kişi benim söylediklerinde zerre kadar yanlış yoktur iflasın eşiğine geldiğimde istediğim yardımın iki katını verdi. Bir gün benim yanıma geldi benden büro istedi bende onu bu durumda görmeye dayanamayacağım için ona büro vermedim evinde bir kuru ekmeğe mahkum olduğunu duydum ona babamı gönderdim bütün mal varlığını ona bıraktı daha sonra öğrendim ki arkadaşım bi hayat kadınına tutulmuş nişanlanmış. Ben de hayat kadınını ondan ayırmak için istedim o da verdi . Sonra yalnız yaşadığını öğrendim annemi ona yemek yapması için gönderdim şimdi de kardeşimi veriyorum"

Alıntıdır.