Bir Garip Devrim Hikayesi

Mahalle kahvesi. 2 genç kahvenin bahçesinde oturuyorlar. Bir yandan çay içip tavla oynarken bir yandan da memleketin ahvalini konuşuyorlar. Üniversite öğrencisi oldukları belli. Mavi gömlekli olan diğerine ‘’Oğlum bu söylediğimi unutma. Vatanı satıyor bu şerefsizler. Herkes cebine giren paranın derdinde. Vatandaşın maaşına 3 kuruş zam yaptın mı tamamdır. Vatan satılıyor kimsenin umurunda değil.’’ Diğeri mavi gömlekli olanın düşüncelerini onaylamıyor olsa gerek ki hoşnutsuz bir tavırla başını sağa sola sallıyor. ‘’Bence abartıyorsun. Kimsenin vatanı sattığı falan yok. Kanın durması kötü mü? Bak epeydir şehit haberi gelmiyor.’’ Mavi gömlekli olan bu sözlere sinirleniyor. ‘’Açılım falan bence hikâye. Kanın durması tabi ki güzel bir şey ama bunu taviz vermeden yapacaksın’’ diyor elindeki zarları hırsla savurarak. O sırada kahvenin önünden çocuklar ‘’Devrim! Devrim!’’ diye bağırarak geçiyorlar. Mavi gömlekli genç çocuklardan birini durdurup soruyor. ‘’Ne devrimi lan?’’ Çocuk nefes nefese cevaplıyor ‘’Abi duymadın mı devrim oluyor.’’ Sonra da arkadaşlarına yetişmek için hızla koşuyor. Gençler şaşkın. Ne devrimi lan! Ee çay içiyorduk daha tavla yarım kalacak.

30 yaşlarında bir kadın. Elinden tuttuğu çocukla durakta otobüs bekliyor. Durak epey kalabalık. Durağın oturağında 3 kişi oturuyor. İkisi yaşlı diğeri genç. Kadın içinden söyleniyor ‘’Bu kadar insan ayakta kendisi oturuyor. Hiç saygı kalmamış.’’ Terden elbisesi sırtına yapışmış. Başörtüsünü düzeltip duruyor. Bir an önce eve gitsem diye düşünüyor. Otobüsler tıklım tıklım kalabalık. Hiçbiri de durmuyor durakta. Kadın ‘’Daha yemek yapacağım akşama ne kaldı şunun şurasında. Yarın gün var. Pastaydı börekti. Niye böyle kalabalık ki bu otobüsler böyle?’’ diye mırıldanıyor. Duraktaki herkesin yüzünde usanç belirtisi. Hava amma da sıcak. Sarışın bir kadın aheste adımlarla gelip durağa göz atıyor. Oturakta yer olmadığını görünce kenara siniyor. Parfüm şişesine batıp çıkmış sanki. Başörtülü kadın’’Bu sıcak havada bu kadar parfüm sürülür mü?’’ diye homurdanıyor. Bu sırada bir otobüs geçiyor durağın önünden. Otobüsün camından kollarını çıkarmış bir genç boğazını yırtarcasına bağırıyor.’’Kahrolsun emperyalizm! Yaşasın devrim!’’ Top sakallı bir adam’’ Ne oluyor yahu eylem mi var yine?’’ diye ortalığa bir soru atıyor. Durağa az önce gelen sarışın kadın cevaplıyor bu soruyu. ‘’Devrim oluyor diyorlar az önce meydanda gördüm. Şehirde kimse kalmamış sanki herkes meydandaydı.’’ Başörtülü kadın sıkıntıyla kıpırdanıyor. ‘’Tam da sırasıydı yani eve nasıl gideceğim ben şimdi?’’ diyor.

Bir dernek binası. 2 kız 3 erkek genişçe bir salonda bir masanın etrafında toplanmış beyaz kartonlara bir şeyler yazıyorlar. Beyaz tişörtlü kız yeşil tişörtlü çocuğa sesleniyor. ‘’Mustafa benim kalem bitti fazla kalem var mı?’’ Yeşil tişörtlü çocuk başını kaldırmadan cevaplıyor. ‘’ Kütüphanede olacaktı bir bakıver.’’ Küt saçlı kız söyleniyor ‘’Aklıma bir şey gelmiyor abi ne yazayım ki?’’ Uzun saçlı kırmızı gömlekli genç ‘’Ne yazacağım diye bir şey yok Ayşe. Yaz işte bir şeyler’’ diyor sinirli bir ses tonuyla. Kız bozuluyor bu cevaba. ‘’Abi sanki hepiniz profesyonel devrimcisiniz kaç ay oldu aranıza katılalı sanki!’’ Uzun saçlı çocuk daha çok sinirleniyor. ‘’Uğraştırma bizi Ayşe! Kahrolsun faşizm yaz gitsin.’’ Kız altta kalmak istemiyor. ‘’Ulan yıllardır kahredemediniz şu faşizmi. Hep aynı şeyler! Özgün olmak kimsenin aklına gelmiyor.’’ Şakağında yılan dövmesi olan genç ağır ağır konuşuyor. ‘’Bizim derdimiz özgün olmak değil. Ülkemizi faşistlerden Amerikan uşaklarından temizlemek için uğraşıyoruz.’’ Küt saçlı kız cevap vermiyor. Aklına bir şey gelmiş olmalı ki heyecanla önündeki kartona gülümseyerek bir şeyler yazıyor.

2 genç hızlı adımlarla şehrin meydanına yürüyorlar. Önlerinden 5 genç bağıra bağıra marş söyleyerek geçiyor. Mavi gömlekli olan diğerini dürterek’’Otobüse binelim yürüyerek gidemeyiz meydana’’ diyor. Her an kavga etmeye hazır sanki. ‘’Kestirmeden gitmek lazım hadi gel şuradan gidelim’’ diyerek sol taraftaki sokağı işaret ediyor mavi gömlekli gencin yanındaki. Sokağı döner dönmez bir kadınla çarpışıyor. Kadın yere düşüyor. Elinden tuttuğu çocuk da kadınla beraber yere yuvarlanıyor. Genç kadınla çocuğu kaldırmak için hamle yapıyor kadını kolundan tutup kaldırıyor. Kadın başörtüsünü düzeltirken ‘’Biraz dikkat etsene kardeşim seni gören de savaşa gidiyorsun zanneder’’ diyor sinirle. Genç utançla ‘’Özür dilerim’’ diyor. O sırada karşı dükkanın önünden geçen 5 kişilik bir gruptan küt saçlı bir kız elindeki kartonu havaya kaldırıyor. Kartonda ‘’Özgün olun lan!’’ yazıyor.| Cengizhan Konuş